Taraftarlık: Sevemem Artık

İzmit’ten kalkan otobüs İstanbul’a şampiyonluk maçına giden iki lise öğrencisini taşımaktadır. Aslında bu maç direkt bir şampiyonluk maçı değildir belki ama az da olsa ihtimal vardır. Zira rakibinin üç puan gerisinde son haftaya ikinci sırada giren takım ne kadar şampiyonluk hayali kurabiliyorsa bu iki gencin de kurabildikleri o kadardır.

TaraftarlıkDaha önce televizyondan görebildikleri o dev sarı-kırmızı bayrağın altında olmak, zaman zaman yanan meşale kokusunu genizde hissedebilmek bile “İyi ki gelmişiz.” demeye yeterli sebeptir aslında ama maç başlayınca bu sebeplerin sayısı daha da artacaktır. 5 sene boyunca yaşattığı sevinçlerle o gün hiçbir şey yapmasa bile tüm taraftarı mutlu edecek olan adam veda maçına damga vurmaktan geri durmaz. 1994 Dünya Kupası’ndakine benzer bir golü sol çaprazdan attığında şampiyonluk ateşini de yakar. Aynı dakikalarda Samsun’ dan gelen bir gol haberi dalga dalga stada yayıldığında henüz 18’ine bile girmemiş gencin kalbi hızla çarpmaya başlar. Sanki 4 dört senedir dünyanın en mutlu taraftarı onlar değilmişçesine mutludur, umutludur o gün orada toplanan kitle.

Bir yaz günü adımını attığı son kulübünde öyle maçlar oynamış, öyle güzel anlar yaşatmıştır ki bir daha bu coğrafyada daha iyisine rastlamak mümkün olmayacaktır onsuz geçecek 20 yıl boyunca. Veda maçı kariyerinin küçük bir özeti gibidir ama tek bir farkla. Ülkedeki 5 senelik kariyeri gibi maça hükmeder, efsane bir gol atar, jeneriklik paslar verir, penaltıyı geri çevirmez ve şık bir asist yapar. Tek bir fark ise 5 sene boyunca sevinçten ağlattığı taraftarını bu kez hüzünden ağlatmasıdır. Çok çabalamasına rağmen daha önce 4 kez getirdiği şampiyonluğa bu kez ulaşamamıştır. En büyük düşmanı olan siniri onun 5 maç kaçırmasına ve kritik dönemde maç eksiği yaşamasına sebebiyet verir.

Son düdük çaldığında şampiyonluk Samsun’dakiler tarafından kutlanmaktadır ve Ali Sami Yen Stadı’nda tarifi zor buruk bir atmosfer oluşur. 5 sene boyunca süper kahraman olan kısa boylu bir adam omuzlardadır ve tribünleri futbolcu olarak son kez selamlar. Taraftarın dilinde ise o her maçta söylenen tezahürat vardır hani bestesi Ömür Göksel’e ait olan. “I Love You Hagi” sözleri şarkının geri kalan orijinal sözleriyle bütünleşmiştir o geceden itibaren 17’sindeki o genç için:

Sana bağlanıp yollara düştüm
Gitme seninle gelemem artık
Beni hiç eden sensiz hayatı
Sevmek istesem de sevemem artık

Sevmek istese de sevemez artık eskisi kadar Galatasaray’ı…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Gheorghe Hagi: Ötesi Olmayan

Taraftarlık Psikolojisi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More