SHEFFIELD FC

Dünyanın en eski futbol takımı ve modern futbol oyununun önderleri.

Yuvarlak bir nesnenin peşinden koşan çocukların uğraşı, sosyal sınıf olarak alt kademedeki kesimlerin oynadığı bir sokak oyunuydu futbol. Modern halinin önderleri ise Sheffield Futbol Kulübü.

Futbol aslında antik zamandaki Yunan ve Roma medeniyetlerine kadar uzanan bir tarihe sahip olsa da günümüzde oynanan “modern” diye adlandırabileceğimiz oyun sistemi ile oynanan futbol 1800lere kadar gidiyor.

Başlarda İngiltere’de ki okullarda ve sokaklarda, yuvarlak bir nesnenin peşinden koşan çocukların uğraşı, sosyal sınıf olarak alt kademedeki kesimlerin oynadığı bir sokak oyunuydu futbol. Bazen, mahallelerin ve köylerin arasında da oynanmaktaydı. Kayıtlı olan en eski futbol “maçı”, Sheffield ve Norton köylerinin 1794 yılında birbirlerine karşı oynadığı 3 günden fazla süren bir maçtı. O zamanın raporlarına göre 2 takımda da çok sakatlık olmuş fakat can kaybı yaşanmamıştır.

Futbol mahalleler ve köyler arasında bir karşılaşmaya, çekişmeye dönünce ortaya basit mahalle kuralları çıkması gerekmişti. Shieffield Futbol Kulübü, kış döneminde fit kalabilmek için futbol oynamak isteyen iki kriketçi Nathaniel Creswick ve William Prest tarafından 1857 ekim’inde kurulmuştu. Kulüp, oynadıkları oyun için, daha sonra Sheffield Kuralları olarak da bilinecek modern futbol’un ilk kurallarında karar kılacaklardı. Bu kurallar arasında kale direkleri, santra, faul, frikik, elle oynama, taç, devre arası saha değişimi gibi önemli maddeler vardı.

Orjinal “Sheffield Kuralları”

Başlarda, maçlar aynı kulüp üyelerinin aralarında oynanmaktaydı. Aynı kulübe üye oyuncular, maç başlamadan Soyisimlerine göre “A’dan L’ye ve M’den Z’ye” olarak 2 takıma ayrılırlardı. Kuruluşundan yaklaşık bir buçuk yıl sonra aralık 1958’de Sheffield kulübü ilk defa kulüp üyeleri dışındaki bir grupla, şehirdeki bir ordu alayı ile maç yaptı. Bundan bir yıl sonra da dünyanın ilk kulüplerarası futbol maçı oynandı. Sheffield, yeni kurulan Hallam FC’yi 2-0 yendi.

Futbol, Ada’nın iç kesimlerinde büyümeye devam ederken, Sheffield da kural kitabını ufak değişikliklere giderek geliştirdi. Bir kaç yıl sonra 26 ekim 1863’te Londra’daki Great Queen sokağındaki Freemasons’ Tavern’da; FA (İngiltere Futbol Federasyonu) kuruldu. Kulüp bu kuruluş toplantısına 4 adet temsilci göndermişti. Kuruluşundan 1 ay sonra da FA’ya üye oldu.

Freemasons’ Tavern

Federasyon, kuralları Sheffield Kuralları’ndan alıp ufak değişikliklere gitti. Sonrasındaki yıllarda küçük farklılıklar da olsa 2 farklı kuralla oynanan bir oyun ortaya çıkmıştı Ada’da, Sheffield kuralları ve Federasyon kuralları. Daha sonra federasyonun FA Cup‘ı daha popülerleşince 2 ayrı kuralla aynı turnuvada oynamak konusunda anlaşmazlıklar çıktı ve Kuzey’i temsil eden Sheffield ekibi federasyonu bir kaç değişiklik yapmaya (taç, korner ve kale çizgileriyle alakalı) zorladı, sonunda ortak kurallarda mütabakat sağlandı. Bu zamanlarda futbol taktiklerini büyük oranda etkileyen ilk ofsayt kuralı da ortaya çıkmıştı.

2007 yılında Sheffield 150. yıl dönümünü Ajax ve İnter Milan’a karşı oynadığı, Sir Bobby Robson, Pele ve Sir Bobby Charlton’ın da katıldığı dostluk maçlarıyla kutladı. Pele, maç başlamadan önce Sheffield kurallarının elle yazılmış ilk versiyonunun orjinalinin de bulunduğu özel bir müzeyi de açtı.

Günümüzde kulüp sponsorsuz adı Kuzey Premier Ligi olan Evo-Stik Liginde, İngiltere futbol liglerinin 8. kademesinde oynamakta. Fakat kulüp orjinal amacına hizmet edip amatör statüsünde kaldığı için mutlu ve gururlu. Futbol’un yanı sıra bölgelerinde sosyal ve fiziksel eğitimler de vermekteler. Ara sıra ilk orjinal kurallarla maç dahi yapmaktalar.

Kulüp maçlarını Sheffield’ın biraz dışarısındaki Dronfield’da oynamakta:

Fakat yakın zamanda asıl evleri olan Olive Grove’a dönmeyi planlamaktalar:

2018 Dünya kupası Adaylığı için İngiltere başvurduğunda Olive Grove’a mütevazı bir stad yapılması gündemdeydi fakat ev sahipliği Rusya’nın oldu. 2015 yılında ise kulüp kendi bağışlarını toplayarak kendileri bir stad yapmaya çalıştılar, asıl evlerine yakın. O bölgeye yeni bir tarih merkezi, futbol müzesi ve stadyum yapmak istiyorlardı fakat belediye, kaynak gibi sıkıntıları halletmekle uğraşmaktalardı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More