Sevdanın Uğruna: Emre Akbaba ‘nın Hikayesi

Emre Akbaba, bildiğimiz gibi transfer döneminde büyük özveri ve kararlılık göstererek, gönül verdiği Galatasaray’a transfer oldu. Fakat kariyerinde Galatasaray’a gelene kadar neler yaşadı? Bu seviyeye nasıl geldi?

Geçen sezon gösterdiği üstün performansla özellikle 3 büyükler ve Başakşehir’in radarına giren Emre Akbaba’nın yakın geçmişteki kariyerini çoğumuz takip etme şansı bulduk. Peki Emre Akbaba bu seviyeye hangi yollardan geçerek geldi ve kariyerinin başlarında neler yaşadı? Sizler için anlatmaya çalışacağım.

Emre Akbaba’nın anne ve babası aslen Bitlis Adilcevazlıdır. Emre Akbaba doğmadan önce Fransa’ya çalışmak için gitmişler ve orada kalmışlardır. Babası Fransa’da stilist olmakla birlikte kendisinin terzi dükkanı vardır. Annesi de zaman zaman babasına yardım ederek burada çalışmaktadır. Akbaba ailesi 2’si erkek 2‘si kız olmak üzere 4 çocuklu bir ailedir. Emre Akbaba bu ailenin 3. çocuğudur.

Akbaba Antalyaspor’a transferinden önce hiç profesyonel olmamış, sadece Fransa’da alt yaş gruplarında amatör olarak futbol oynamıştır. Emre Akbaba’yı Fransa’da ‘Avrupa’nın Yıldızları’ organizasyonu ile keşfeden, Avrupa’da ”yetenek avcısı Türk” olarak bilinen Berkant Karlıdağ’dır. Fransa’da Avrupa’nın Yıldızları organizasyonu 250 çocuğun katıldığı 2 günlük bir turnuvadır. Bu turnuvada dikkat çeken Akbaba, 18 yaşında futbolcu olmak için doğduğu büyüdüğü ülkeyi terk edip, Berkant Karlıdağ aracılığı ile Antalya’ya gelmiştir ve kariyerinde ilk kez profesyonel sözleşme imzalamıştır.

Dönemin Antalyaspor teknik direktörü Mehmet Özdilek onunla yakından ilgilenmeye başlamıştır ancak bir yurt dışı kampında o dönem nedeni belirlenemeyen bir sebepten ötürü baygınlık geçirip 3-4 gün ateşlenip yoğun bakımda kalmıştır Emre Akbaba. Bu olaydan sonra Antalyaspor doktorları transferden vazgeçelim uyarısında bulunmuş; bu olaydan sonra Antalyaspor, Emre Akbaba transferinden vazgeçmiş ve ön protokol olarak imzalanan sözleşme iptal edilmiştir. Bunun üzerine henüz 18 yaşında büyük hayal kırıklığı yaşayan ve psikolojik olarak çok zor bir duruma düşen Emre Akbaba, Fransa’ya dönmek zorunda kalmış, buradaki bir takımla U19 Ligi’nde oynamaya başlamıştır. Bütün bu talihsiz olayların kendisini kötü etkilemesine izin vermeyen Akbaba, hayallerine burada yeniden sarılmış ve çalışıp kendini geliştirmeye devam etmiştir. O sezon takımıyla Paris Ligi’nde finale kadar yükselmiştir. Daha sonra Berkant Karlıdağ yeniden ‘Avrupa’nın Yıldızları’ ile bu sefer Almanya, Frankfurt’ta bir turnuva düzenlemiştir. Emre Akbaba oraya Paris’ten gelip iyi bir performans göstermesiyle tekrar dikkatleri çekmiştir. O dönem turnuvayı Antalyaspor U21 takımından yetkili isimler de izlemişler ve Emre Akbaba’yı tekrar transfer etmek istemişlerdir. Bunun üzerine Emre ve babası sözleşme imzalamak için Antalya’ya gelmişlerdir. Ancak Antalyaspor bu sefer de amatör sözleme imzalamak istemiştir. Bunu öğrenen Emre, başlangıçta kararsız kalmış Fransa’daki düzenli hayatını amatör bir sözleşme ile bırakıp Türkiye’ye dönmek istememiştir. Babasının ona güvenip destek vermesi ‘’Kendini göstermek için bu bir fırsat, iyi oyna ve 6 ay sonra profesyonel sözleşmeye imza at.’’ demesiyle ikna olmuştur ve amatör sözleşmeyi imzalamıştır. Bu andan sonra Emre Akbaba için 2. Antalyaspor dönemi Antalyaspor A2 takımıyla olsada başlamıştır.

Antalyaspor transferiyle birlikte, biraz zor ve çetrefilli olsa da Emre Akbaba kendini daha rahat gösterebileceği bir konuma gelmiş ve yavaş yavaş performansını arttırmaya başlamıştır. Yazının bu paragrafından itibaren ise Emre Akbaba’nın kişisel hikayesinden çok profesyonel kariyerini anlatmaya çalışacağım.

2012’de daha fazla forma şansı bulmak için 1 sezon 3. Lig’de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor’a kiralandı. Daha sonra 2013’te 2. Lig Kırmızı Gruptaki Alanyaspor’a kiralandı. Burada ilk sezonunda 15 gol attı ve takımının 1.Lige çıkmasına katkı sağladı. Alanyaspor’ un 1. Lig’e çıktığı sezon Antalyaspor Süper Lig’den 1. Lige düştü ve Antalya şehrinin bu iki takımı 1. Lig’de buluşmuş oldu. Emre Akbaba sonraki 2014-2015 sezonunda da Alanyaspor’da oynamaya devam etti. Aynı sezon Alanyaspor’da 10 gol atıp 6 asist yaptı. 2014-2015 sezonunun sonunda Antalyaspor 1. Lig’de aldığı iyi sonuçlarla tekrar Süper Lig’e çıktı. Kiralık sözleşmesinin bitmesiyle 2015 yılında Antalyaspor’a dönen Akbaba, yarım sezon sonra tekrar Alanyaspor’a kiralandı.

Aynı sezonda 1. Lig’in son haftasına Adanaspor’un arkasında 2. giren Alanyaspor son hafta yaşadığı puan kaybıyla Süper Lig’e doğrudan çıkma şansını Karabükspor’a kaybetti. Bu zor duruma rağmen takım dağılmadı. Süper Lig’e çıkma hayalinden vazgeçmedi. Aynı Emre Akbaba’nın kariyerinin başında yaşadığı zorluklarla mücadele ettiği gibi mücadeleye devam etti. Playoff’larda ilk rakibi Balıkesirspor’u geçip finale çıkmayı başardılar. Finalde, Adana Demirspor ile Emre Akbaba ve Pote’nin karşılıklı golleriyle 1-1 berabere kalınmasına rağmen penaltı atışları sonrasında Alanyaspor, Adanaspor ve Karabükspor’un ardından Süper Lig’e yükselen son takım olmayı başardı. Süper Lig’e çıkılan bu sezonun ortasında takıma gelen Akbaba yarım sezonda gösterdiği 7 gol 3 asistlik performans ile takımının Süper Lig’e çıkmasında büyük rol oynadı. Bu performansı üzerine bonservisi ile Alanyaspor’a transfer oldu.

Vagner Love – Junior Fernandes – Emre Akbaba

Süper Lig’deki ilk sezonunda 33 maçta 6 gol, 6 asist ile oynadı ve takımının 40 puanla kümede kalmasını sağladı. Ve bu performansla dönemin Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından 5 Haziran 2017 tarihinde ilk kez milli takıma çağrıldı. Bu maçta forma giymese de 11 Haziran’da oynanan Arnavutluk maçında forma giydi ve ilk milli maçında ilk golünü attı. Fatih Terim’in Milli Takım’dan ayrılmasından sonra göreve gelen Lucescu tarafından da düzenli olarak milli takıma çağrıldı ve başarılı performanslar gösterdi.

Bir sonra ki 2017-2018 sezonunda Alanyaspor yine 40 puanla kümede kalırken, Emre Akbaba 14 gol 16 asistle harika bir performans gösterdi ve sezon sonunda Galatasaray’a transfer oldu. Ancak bu transfer hiç de kolay gerçekleşmedi. Hem Galatasaray’ın hem de Emre Akbaba’nın transferi istemesine rağmen Galatasaray mali durumu sebebiyle, bu transferi yaparken çok zorlandı. Başlangıçta Alanyaspor’un istediği paraya çıkamadılar. Bu sebeple devreye önce Başakşehir girdi. Alanyaspor ile ödeme planlarına kadar anlaştı ancak Emre Akbaba “Ben Galatasaraylıyım, Galatasaray’da oynamak istiyorum.” diyerek Başakşehir ile masaya dahi oturmadı. Daha sonra Fenerbahçe devreye girdi ve Alanyaspor ile anlaştı. Oyuncunun menajeriyle forma numarasına kadar konuşuldu ancak Emre Akbaba yine “Ben Galatasaraylıyım” diyerek teklifi reddetti.

Tüm bu gelişmeler sonrasında Galatasaray’ın sponsoru Nef devreye girdi. Pazarlıkta uzlaşılamayan kısmı karşıladı ve Emre Akbaba’nın Galatasaray’a olan transferinin bitmesini sağladı. Orta sahada skor katkısı yapabilecek bir hücumcu orta sahaya çok ihtiyacı olan Galatasaray, bu transferle takımın orta sahasını bir hayli rahatlatmış oldu. Emre Akbaba’nın hikayesi şimdilik bu durumda. Eskiden olduğu gibi kalem yine Emre Akbaba’nın kendisinde. Hikayenin devamını nasıl yazacak merakla bekliyoruz. Umuyoruz ki Emre Akbaba Galatasaray’da beklenen performansı gösterecek hatta Avrupa’nın büyük takımlarında oynayabilecek seviyeye gelecektir. Ancak şimdilik, Emre Akbaba hikayesinin Galatasaray bölümüne neler yazacak hep beraber göreceğiz.

Okumaya devam etmek isterseniz Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yazarın twitter adresi için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More