Serkan Akkoyun: Türk Spor Medyasının Guardiola’sı

Guardiola’nın Tiki Taka ile futbolun çehresini değiştirdiği gibi, bizim spor medyamızın da çehresini değiştireceğine inandığım, Türkiye’de futbolu, birçok açıdan ele alan ve sizi bilgiye doyuran nadide parçalardan Serkan Akkoyun’u anlattık.

1987’de Adana’da doğan ve eğitim hayatını İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tamamlayan Serkan Akkoyun, 2011’de Eurosport’ta spor mecrasına adım attı. Sonrasında Sporx, Futbol Extra, Fotospor’da editörlük yaptı. Fitbol, Kafasına göre Dergi, Lacivert Dergi, Hayatım Futbol gibi birçok dergide yazarlık yaptı. Açıkçası benim onu tanımam A Spor’da Son Sayfa programında yaptığı yorumlarla oldu. Ardından şu an da bulunduğu TRT Spor’a transfer oldu.  

Kendi izlenimime göre Serkan Akkoyun’un futbola dair bahsettiklerini naçizane üç sınıfa ayırarak aktaracağım: 

İlki, futbol üzerine araştıran, düşünen, öğrenen ve öğreteni çok az olan spor medyamızda taktik dizilişler üzerine ayrıntılı analizleri ve yaptığı çalışmalar es geçilmemeli bence. Hatta son yazılarından birinde geçmiş yıllarda katı savunmaları tasvir etmek için kullanılan katenaçyo (catenaccio) terimini günümüz futboluna uyarlayarak modernaccio terimini geliştirmesi ve Mourinho’nun Tottenham’ı ve Simeone’nin Atletico’sunu örnek vererek tezini desteklemesi dahi ne seviyede bir futbol bilgisine sahip olduğunu gösteriyor. Ek olarak istatistik verileri asla göz ardı etmeyen ve bu verileri her zaman oyunla doğru kombine ederek yaptığı açıklamaları, onu dinleyen bizleri de maçları bir analist gibi izlemeye sevk ediyor. 

Serkan Akkoyun Bi Dünya Futbolİkinci nokta ise futbolcuları sadece sahada yaptıklarına değil, o oyuncuların hayatlarına ve hikayelerine duyduğu ilgi beni etkiledi. Carlos Tevez’den, Agüero’ya, Zidane’dan Cantona’ya hepimizin bildiği figürleri anlattığı hikayelerden, Eduerdo Chillida ve Adrian Doherty gibi adını birçoklarımızın duymadığı ama hikayelerini dinlediğimizde o hayatları unutamayacağımız futbolcuların ve birçok spor insanının yaşamlarındaki acıları, hayatlarının dönüm noktalarını anlatıyor Serkan Akkoyun. Çocuklukta insanın başında geçen olayların hayatın geri kalanını nasıl etkilediği ve insan psikolojisi üzerine bıraktığı etkilere değiniyor. Önceleri kendi ismindeki Youtube kanalında ve çeşitli dergilerde bu hikayeleri anlatan Serkan Akkoyun, 2020’de ise bu hikayelerle donattığı “Bİ DÜNYA FUTBOL” adında bir kitap çıkarttı. İlk çıktığında ben de alıp kısa sürede bitirmiştim kitabı. Gerçekten o zor hayatlardan gelen büyük yıldızları okuyunca insan “vay be” diyor. Benim kitabı beğenmemi sağlayan sadece hikayeler değil, bu hikayelerin edebi dili. Kitap yazmak kolay iş değil. Özellikle Türkiye’de futbol alanındaki derin boşluğu düşününce hiç kolay değil. Çünkü önünde örnek yok denecek kadar az. Ama futbolu edebiyat ile birleştirdiğinde ortaya çıkan eser gerçekten harika olmuş. 

Serkan Akkoyun Erbatur ErgenekonÜçüncü nokta ise kendisini Türkiye ile sınırlı tutmayıp Avrupa ve dünya futbol tarihi üzerine edindiği bilgisi ve bu konuya verdiği değer. Zaten Linkedln hesabında uzmanlık alanını Avrupa futbolu ve futbol kültürü olarak tanımlıyor. Avrupa futbolu bilgisini de şu anda Erbatur Ergenekon ile beraber TRT Spor’da yapmakta olduğu Avrupa Stüdyosu programında gözler önüne seriyor. Ligler ve takımlar için yaptığı tarihin en iyi 11’leri, unutulmaz rekabetleri, akıllara kazınan gol sevinçleri, takımlara yapılan müzik ve filmler gibi birçok şeyi konuştukları program hafta sonu futbola dair bilgi bombardımanına tutulmak isteyen benim gibi futbolsever için vazgeçilmez nitelikte. Erbatur Ergenekon ile oluşturdukları birliktelik de gerçekten harika. 

Sözlerimi bitirirken, kısır tartışmaların, kutuplaşmış taraftar gruplarının, rekabetle düşmanlığı birbirine karıştıran çoğunluğun kol gezdiği ülkemizde, ekranlarda farklı üslubu ve bilgi birikimiyle, onu dinleyen ve spor medyasında var olmak isteyenlere farklı bir bakış açısı kattığına inanıyorum ve kendisine teşekkür ediyorum.  

Guardiola felsefesinin futbola etkisi kadar, Serkan Akkoyun felsefesi de Türk Spor Medyamızı bu ölçüde etkileyebilecek mi? Bunu zaman gösterecek…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Erman Yaşar: Medya Devi

Ali Ece: Kekemelikten Yorumculuğa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More