Scuderia Ferrari: Şahlanan At

Küçük bir hayalle başlayan başarılarla dolu 70 yıllık serüven

Enzo Ferrari isimli genç bir İtalyan hayallerinin peşinden giderken kendini bir anda motor sporlarının zirvesinde buldu. Günümüz yarış endüstrisine büyük bir yol açtı ve açtığı o yolda sayısız iz bıraktı. Opera sanatçısı ve spor yorumcusu olmak en büyük hayallerinden biriydi. Ancak iki konuda da çok başarılı olduğu söylenemezdi. O da bir diğer hayaline yöneldi; yarış pilotluğu. Babası ve abisi 1. Dünya Savaşı sırasında salgından dolayı vefat ederken Enzo dönüp annesine bakmak zorundaydı. Bu onun için hem iş imkanı olacaktı hem de hayalini gerçekleştirmek için büyük bir fırsattı. Önce Fiat’a başvurdu ancak negatif geri dönüş aldı. Bunun üstüne şansını Vespa’da denedi. Vespa adına test sürüşlerine katılan Enzo, burada gösterdiği performans sayesinde Alfa Romeo’ya geçiş yaptı. Burada gösterdiği üstün yeteneği ve başarısı sayesinde Mussolini tarafından İtalya Kraliyet Nişanı aldı. Oğlu Dino doğana kadar (1932) yarışmaya devam etti. Dino’nun doğumunun ardından pistleri bırakıp yine Alfa Romeo için bu kez idari bölümlerde çalışmayı sürdürdü. Bir süre sonra artık kendi arabalarını tasarlamak istiyordu. Bu sebeple Alfa Romeo’dan ayrıldı ancak patlak veren 2. Dünya Savaşı sebebiyle silah endüstrisine geçiş yaptı. Savaş süresinde yaşanan saldırılar sebebiyle fabrikasını Maranello’ya taşımak zorunda kaldı. Ve işte her şey burada başladı…

Enzo Ferrari                                                                                    

Ferrari ilk başta 1929’da Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulsa da 1946’da resmen ayrı bir şirket ve üretici olarak Maranello’da araba sektörüne giriş yaptı. Enzo yıllardır hayalini kurduğu kendi imzasını ve adını taşıyan ilk arabasını tasarladı; Ferrari 250 ve Ferrari 250GT.

FERRARİ VE FORMULA 1

Formula 1’e Giriş

İtalyanca “Ferrari Takımı” anlamına gelen “Scuderia Ferrari” ismiyle F1 sahnesine giriş yaptılar. Ferrari, Formula 1’in ilk kurulduğu sene olan 1950’den bu yana bütün sezonlarda yer alan tek takımdır. İlk sezonda katılım ücretiyle ilgili yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle sezonun ilk yarışı olan Britanya GP’yi kaçırmışlardır. Yapılan anlaşmaların ardından resmen Monaco GP ile birlikte ilk yarışlarına çıktılar. O sene takımı  Alberto AscariRaymond Sommer ve Gigi Villoresi temsil etti. Aralarından Ascari, sezonu 5. sırada bitirdi.

Takım ilk galibiyetini 1951 yılında efsanevi Silverstone Pisti’nde José Froilán González ile aldı. Ascari, bu sezonu 2. sırada bitirerek gelişimini gözler önüne serdi.

İlk Şampiyonluk

1952 sezonunda düzenlenen 8 yarışın 6’sını kazanan Alberto Ascari, Ferrari tarihinin ilk şampiyonu oldu. Enzo bundan fazlasıyla mutluydu. Başarısını sürdürmesi için Ascari’ye her türlü desteği veriyordu. Aynı başarıyı 1953 yılında da tekrarladı. Bu sezonu da şampiyon bitiren Ferrari takımı, uzun yıllar sürecek olan zirvenin başlangıcını yapmıştı. Bu şampiyonlukla beraber Ascari, Ferrari tarihinin ilk ve tek, Formula 1 tarihinin ise son İtalyan şampiyonu olarak tarihte yerini aldı.

Alberto Ascari
Şampiyonlar ve Önemli Pilotlar

1953’ten sonra 4 senelik bir Juan Manuel Fangio hegemonyası başladı. Bunlardan 1956 yılında aldığı şampiyonluğu Ferrari takımıyla gerçekleşti.

Ferrari
Juan Manuel Fangio

1958’de Mike Hawthorn kırmızılarla şampiyonluğa ulaştı ve aynı zamanda F1 tarihinin şampiyon olan ilk İngiliz pilotu oldu.

1961’de Phil Hill Birleşik Amerikalı ilk şampiyon olurken Ferrari’nin şampiyonluklar için arayı açmamasında önemli bir isim oldu.

1964’te John Surtees hem Moto GP hem de Formula 1’de şampiyon olan tek pilot olarak tarihe geçti.

Ferrari
Niki Lauda

Bundan sonra Ferrari tam 10 sene şampiyonluğa hasret kaldı. Ve ardından bir kahraman çıktı ortaya. Karanlıklardan çıkardı takımı; Niki Lauda. Lauda 1974 yılında takıma katıldı. O sene şampiyonluğu Emerson Fittipaldi’ye kaptırmıştı. Kendisi ise sezonu 4. sırada bitirdi. 1975 senesine gelindiğinde ise Ferrari’nin hasretine son verdi ve aynı zamanda kendisinin de ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu. 1976 yılında filmlere konu olan James Hunt ile çekişmesi başladı. O sezon Almanya’da yaşadığı korkunç kazanın ardından aracından büyük yanıklar ve hasar alarak çıktı. Ameliyat ve tedavilerle hayata tutunan Lauda 2 yarış aradan sonra tekrar pistlere döndü. Şampiyonluk şansı son yarışa kalmıştı. Japonya’da düzenlenen son yarışta aşırı yağmur sebebiyle çekildi ve şampiyonayı 2. sırada bitirmiş oldu. Lauda kırmızılarla beraber 1977 yılını şampiyon tamamlayarak Ferrari’deki 2. ve son şampiyonluğunu almış oldu.

Lauda’nın takımdan ayrılmasıyla yerine Kanadalı Gilles Villeneuve geçti. Çok başarılı ve potansiyeli yüksek bir pilot olsa da kariyerinde hiç şampiyonluk yaşamamıştır. 1982 yılında Belçika’da sıralama turlarında yaptığı kaza sonrası hayatını kaybetmiştir. Gilles, üç büyük tutkusunu şu kelimelerle özetlemiştir; “Eğer biri bana üç dilek hakkım olduğunu söyleseydi, birinci dileğim yarışmak, ikincisi Formula 1’de olmak, üçüncüsü de Ferrari kullanmak olurdu.”

1979 yılında Güney Afrikalı Jody Scheckter takım arkadaşı Villeneuve’nin önünde sezonu şampiyon olarak bitirdi. Afrika kıtasından şampiyon olan ilk ve tek isimdir. Büyük buhran işte bu yıldan sonra başladı. Scuderia Ferrari 1979’dan sonra tam 21 yıl şampiyon olamadı. Bu sürede birçok şampiyon pilot kırmızı tulumu giyse de hiçbiri zirveye taşıyamadı.

1989 yılında takıma katılan Nigel Mansell Ferrari’de toplam 2 sezon geçirmiştir. İlk sezonunu 4. sırada bitirirken 2. ve son sezonunu 5. sırada tamamlamıştır. Mansell’in kariyerinde 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. Aldığı 31 galibiyet ile en başarılı pilotlar arasında gösterilmektedir.

1990 yılında efsane Fransız Alain Prost takıma katıldı. Ferrari’de toplam 2 sene geçiren Prost, ilk senesinde eski takım arkadaşı ve aynı zamanda en büyük rakibi olan  Ayrton Senna’nın arkasında 2. olarak sezonu tamamladı. Takımdaki son sezonuda ise 5. sırayı alarak büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Ferrari’de istediği performansı gösteremese de kariyerinde toplam 4 Dünya Şampiyonluğu bulunuyor ve çoğu otorite tarafından tarihin en iyi pilotlarının içerisinde yer alıyor.

1993 yılında Scuderia Ferrari’de takım patronluğu görevini üstlenen Jean Todt, 2007 sezonu sonuna kadar bu görevini sürdürmüştür. Ferrari tarihinin en uzun süre görevde kalan takım patronudur. Görevi boyunca 7 kez takımlar şampiyonu olan takım 6 kez de pilotlar şampiyonasında zirveye ulaşmıştır. Çoğu otorite tarafından tarihin en iyi takım patronu olarak görülmektedir. Aktif olarak FIA başkanlığını yürütmektedir.

1996’da bir efsanenin doğuşuna tanıklık ettik. O yıla kadar 2 kez şampiyon olmuş Michael Schumacher takıma katıldı. Schumi, katıldığı ilk sene sezonu 3. olarak bitirdi. Milenyumun gelişiyle beraber Alman pilotun dominasyonu başladı. 2000-2004 arası tam 5 kez üst üste Formula 1 Dünya şampiyonu oldu. Bileği bükülmez bir hale gelen Schumacher kırılması zor bir rekora da imza atmıştı. 1998 ve 2006 sezonlarında da şampiyonluğa çok yaklaşsa da sezonları 2. sırada bitirmiştir. 2006 sezonunun sonunda artık kendisiyle özdeşleşen ve 5 Dünya Şampiyonluğu kazandığı Ferrari’ye veda etmiştir. Efsanevi Alman pilotun kariyerinde toplam 7 Dünya Şampiyonluğu bulunmaktadır.

Ferrari
Jean Todt ve Michael Schumacher

2000 yılında takıma katılan Rubens Barrichello tam 6 sezon boyunca kırmızı tulumu giymiştir. Bunların ikisinde takım arkadaşı Schumacher’in ardından sezonu 2. sırada bitirmiştir. Barrichello’nun kariyerinde toplam 14 galibiyeti bulunmaktadır.

2006 yılında takıma katılan Felipe Massa 8 sezon boyunca Ferrari’yle mücadele etmiştir. 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 11 galibiyeti bulunmaktadır.

2007 yılında Kimi Raikkönen takıma katıldı. Ferrari’de toplam 8 sezon geçiren Raikkönen, takıma katıldığı ilk sene Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Bu şampiyonluk Scuderia Ferrari’nin son şampiyonluğu olurken kırmızıların şampiyonluk hasreti 13 yıldır devam etmekte.

2010 yılında Fernando Alonso takıma katıldı. Ferrari’de geçirdiği 5 senede 3 kez sezonu 2. sırada bitirdi. Alonso’nun Ferrari’de şampiyonluğu bulunmazken kariyerinde toplam 2 şampiyonluğu bulunmaktadır.

2015 yılında takıma katılan Sebastian Vettel, burada 6 sezon geçirdi. Ferrari adına yarışmanın hep çocukluk hayali olduğunu söyleyen Vettel, birçok kez şampiyonluğa yaklaşmış olsa da kırmızı tulumla bu başarıyı elde edemedi. Kariyerinde ise toplam 4 Dünya Şampiyonluğu bulunmaktadır.

Ferrari Sürücü Akademisi

Scuderia Ferrari’nin kendi organizasyonunda genç yetenekleri tanıtmak ve yetiştirmek amacıyla 2009 yılında kurulmuştur. Özenle seçilen pilotlar uzun vadeli olarak yetiştirilir ve Formula organizasyonlarına kazandırılır. Şu anki Ferrari pilotu Charles Leclerc’in yanı sıra Jules Bianchi, Sergio Perez, Lance Stroll ve Mick Schumacher gibi Formula 1 pilotları bu akademide yetişmiştir.

Tuscan Grand Prix Ferrari 1000 - Scuderia Ferrari goes back to its roots with the livery for its 1000th GP
Ferrari’nin 1000. yarışına çıktığı otomobil. Geçmişten günümüze yarışmış tüm Ferrariler için tıklayınız.

2020 sezonunu takımlar şampiyonasında 6. sırada bitirerek kariyerinin en kötü sezonlarından birini geçiren Scuderia Ferrari, 2021 yılı için Charles Leclerc ve Carlos Sainz Jr. ikilisiyle mücadele edecek. 13 yıldır şampiyonluğa hasret kalsa da Ferrari, hala Formula 1 deyince akla gelen ilk takım ve bir ekol konumunda bulunmakta. Günümüzde hala çoğu genç pilotun hayali bir gün o kırmızı tulumun içine girmektir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Nikita Mazepin: Kötü Çocuk Formula 1’de

Brawn GP: Hayallerin Ötesinde

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More