Rosetta Davası: İlk Skandal

İtalya, skandalları ile meşhurdur. Skandal, şüphe, suçlama ve karşı suçlamayla uğraşan ve hukukun üstünlüğünün her zaman bir seçenek olduğu bir toplumda futbol da neredeyse başından beri hep skandallarla gündeme geldi.

2006 yılındaki Serie A skandalı

İtalyan Polisi bir mafya grubunun ilişkilerini ve bağlantılarını araştırmak amacıyla telefon dinlerken tesadüf olarak ligde hakem ayarlama işlerine şahit oldu. Bu olayın peşini bırakmayan polis, üst düzey takımlarında içinde olduğu olaylar zincirini ortaya çıkardı. Olay ilk olarak Mayıs 2006’da kamuoyuna açıklandı. Son şampiyon Juventus FC, AC Milan, SS Lazio ve ACF Fiorentina’yı da içeren bir şike organizasyonu olduğu iddia edildi.

14 Temmuz 2006 günü Juventus, Fiorentina ve Lazio bir alt lig olan Serie B’ye düşürüldü ve bir sonraki yıl puanlarının silinmesine karar verildi. Milan ligde kaldı ancak bir sonraki yıl için Milan’ın da puanlarının silinmesine karar verildi. Kulüpler kararı bozmak için konuyu Temyiz Mahkemesine taşıdı. 25 Temmuz 2006 günü son karar olarak Fiorentina ve Lazio, Serie A’da kaldı. Bir sonraki sezon Fiorentina’dan 19 puan, Lazio’dan ise 11 puan düşülmesine karar verildi. Juventus’un bir alt lige düşmesi onandı. Ancak -30 puandan başlaması istenen ilk karar bozuldu ve -17 puanla 2006-2007 sezonuna başlaması kararı verildi. Zaten küme düşürülmeyen AC Milan’ının ise 15 puan silinmesi şeklindeki ilk karar bozuldu ve ceza 8 puana indirildi. Bu sayede AC Milan bir sonraki sezon ön eleme oynayarak da olsa UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansını yakaladı.

2000’lerin ortalarına kadar Avrupa’nın, dolayısıyla dünyanın tartışmasız en kaliteli ligi olarak kabul gören Serie A Ligi, 2006’da patlak veren bu skandalla büyük prestij ve güç kaybetti.

2005 Genoa

Genoa, 2005 yılında Serie B’yi zirvede tamamlayarak Serie A’ya çıkma hakkı kazanmıştı. Ancak şampiyonluk kutlamaları kısa sürdü ve federasyon yaptığı soruşturmanın ardından Genoa’nın son maçta, kazanmaları şartıyla Venezia kulübüne 250.000 euro ödediğini ortaya çıkarttı. Bunun ardından Genoa Serie C’e kadar düşürüldü.

1998 Doping skandalı

1998 Temmuz’da patlak veren olayda daha sonra Roma’nın başına geçen Çek teknik direktör Zdenek Zeman İtalyan dergisi L’Espresso’ya verdiği bir demeçte ‘İtalyan futbolu ilaçlardan arınmalı’ diyerek Juventus’u hedef gösterdi. Torino savcısı Raffaele Guariniello’nun yürüttüğü soruşturmanın sonunda takım doktoru Riccardo Agricola’nın 1994-1998 arasında futbolcuların bazılarına doping verdiği ortaya çıktı. Riccardo Agricola suçlu bulundu ve Kasım 2004’de tamamlanan ilk duruşmanın ardından 22 ay hapis cezası aldı.

Torna il dottor Agricola: dirigerà il J-Medical della Juventus ...
Riccardo Agricola

1980 Totonero skandalı

Maç satın alma skandalı 1979-80 sezonunun sonunda şimdiki skandala benzer bir şekilde ortaya çıktı. Milan başkanı Felice Colombo ve Lazio, Avellino, Perugia, Genoa ve Lecceli oyuncular yasa dışı bahis ve maç satın alma suçlarından dolayı tutuklandı. Colombo ömür boyu futboldan men edilirken milli takımın eski kalecisi ve 1982 Dünya Kupası’nda İtalya’nın kahramanı olan bazı oyuncuların da aralarında bulunduğu isimler cezalar aldı.

 

İtalya Milli Takımı'nın Formasını En Genç Yaşta Sırtına Geçirmiş 7 ...

Bu adamı tanıyor musunuz? Bu adam İtalya ve dünya futbolunda efsaneleşmiş, idol haline gelmiş, harika bir futbolcuydu! 1923 yılında Juventus’a transferi İtalya liginde yaşanan tüm bu skandalların babası olmuştu. Peki neden?

Virginio Rosetta kimdir?

İtalya futbolunun yaşadığı ilk skandalının baş aktörlerinden Virginio Rossetta, 25 Şubat 1902 yılında İtalya Vercelli’de doğdu. Müthiş bir futbolcu olan Rossetta, 1920’lerden 1930’lara kadar futbolseverler için bir idol haline geldi. İtalya ve dünyadaki futbol efsanelerinden biri oldu. Bu şaşaalı futbol kariyerinin ardından 13 Mart 1975’te de Torino’da hayata gözlerini yumdu.

Futbolculuk kariyeri

Futbola ilk olarak 1918 yılında Pro Vercelli kulübünde başladı. 1919 yılında Pro Vercelli A Takımı’nda oynamaya başladı. O dönem Pro Vercelli, İtalya futbolunun önemli ekiplerinden birisiydi. 1892’de kurulan kulüp, 1919’a kadar geçen zaman içerisinde 5 kez İtalya Ligi Şampiyonluğu yaşadı. Virginio Rossetta da kısa zaman içerisinde bu takımın önemli parçalarından biri haline gelmeye ve kendisini göstermeye başladı. İtalya’nın o dönemde ki en iyi savunma oyuncularından biri haline geldi. Bu performansın ardından 1920 yılında İtalya milli takımına çağrıldı ve ilk maçında oynadı. Pro Vercelli ile 1920-1921 ve 1921-1922 sezonlarında üst üste 2 kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Bu şampiyonlukta büyük rol sahiplerinden biri olarak görüldü. Bununla birlikte Virginio Rosetta ismi İtalya’da ve dünyada iyice duyulmaya başladı. 1923 yılında Juventus’a transfer oldu. Pro Vercelli taraftarları, bu transferin ardından Rossetta’yı kulübe ihanet etmiş olarak kabul etti ve hain olarak gördü.

Before The 'D'...Association Football around the world, 1863-1937 ...
Combi-Rosetta-Caligaris

Rosetta, ilk sezonunda sadece 3 maç oynayabildi. Bunun ardından yeni sezonda oynadığı müthiş futbolla kendisine ödenen paraya değer olduğunu kanıtladı. Daha sonra Antonio Bruna ve kaleci Giampiero Combi ile Juventus savunmasının demirbaşı olan Virginio Rosetta, Juventus savunmasını adeta bir kaleye çevirdi. Her ne kadar Virginio Rosetta, Juventus ile o zamanlar lig şampiyonluğu kazanamasa da, savunma hattındaki performansıyla zamanın en güçlü savunma oyuncularından biri oldu. 1925-1926 sezonunda, Virginio Rosettalı Juventus İtalyan şampiyonu oldu. Bu şampiyonluk Juventus tarihindeki 2. lig şampiyonluğu olurken, Virginio Rosetta’nın 3. lig şampiyonluğu oldu. Virginio Rosetta’nın etkili performansı, Amsterdam Hollanda’daki 1928 Olimpiyatları’nda İtalyan milli takımına çağrılmasına sağladı. Bu Olimpiyatlarda Virginio Rosetta, İtalya ile bronz madalya kazanmayı başardı ve bu İtalya milli takımının kazandığı ilk kupa oldu. 1928 Olimpiyat Oyunları, daha sonra İtalya ve hatta dünyanın en güçlü savunma üçlüsü haline gelen Combi-Rosetta-Caligaris üçlüsünün, birlikte boy gösterdikleri ilk platform oldu. Bunun ardından Juventus, Caligaris’i kadrosuna kattı ve Combi-Rosetta-Caligaris savunma üçlüsü Juventus’ta yeniden bir araya geldi ve Juventus’u çok güçlü bir savunma takımı yaptı.

Başarıları

Virginio Rosetta’nın Juventus ile kariyerinin en önemli başarısı, üst üste 5 Scudetto* zaferi sayasinde(5 Altın Yıl/Quinquennio D’oro) İtalya’nın kralı olmasıyla oldu. Virginio Rosetta’nın milli takım kariyerinin zirvesi ise, İtalya milli takımının 1934 Dünya Kupası’nı kazanmasıyla oldu. Juventus ile 13 sezon boyunca, toplam 366 maça çıktı ve 19 gol attı. Milli takım ile toplamda 52 maça çıktı. Pro Vercelli ile 2, Juventus ile 6 şampiyonluk olmak üzere toplamda 8 şampiyonluk kazandı.

Teknik direktörlüğü

1935-1936 sezonunda, aktif bir futbolcu olarak görev yapan Rosetta, diğer yandan Juventus takımının teknik direktörü de oldu. O dönem taşıdığı bu iki rol, Virginio Rosetta’yı Juventus için çok önemli bir yere getirdi. Teknik direktör olduğu ilk sezonda şampiyonluk yaşayamadı. 1935-1936 sezonunun sonunda futbolu bırakıp teknik direktör olarak yoluna devam etmeye karar verdi. 1937-1938 sezonunda Coppa Italia’yı kazanmayı başardı. Coppa İtalia şampiyonluğu, Juventus tarihindeki ilk Coppa İtalia şampiyonluğu oldu. Rossetta 1938-1939 sezonunun sonunda, Juventus’un teknik direktörlük görevinden ayrıldı. Juventus’un yanı sıra Lucchese(1939-1940) ve Palermo’da(1947-1948) teknik direktörlük yaptı. Palermo teknik direktörüyken, kulübü Serie B şampiyonluğunu kazandı. Ayrıca 1942-1943 sezonunda Juventus tarafından tekrar göreve çağrıldı ve bir sezon için ‘The Old Lady'(La Vecchia Signora)** adıyla tekrar teknik direktörlük görevi yaptı.

İtalya’nın bilinen ilk skandalı: Rosette Skandalı

Ve konumuza geldik… O dönem İtalya ve dünya futbolunun en sağlam savunucularından biri olmaya başlayan Rosetta, Pro Vercelli’den Juventus’a transfer olmuştu. Bu transfer İtalyan futbolunun ilk gerçek skandalı Rosetta Davası olarak tarihte yerini aldı. Virginio Rosetta, genellikle İtalya’nın ilk profesyonel futbolcusu olarak kabul edildi ve ilk büyük transfer bedeli de Rossetta’ya ödendi. Böylece bir futbolcu için ödenen para ilk kez kendi başına bir skandala yol açmış oldu. Bu olaylarla birlikte Rosetta Juventus’a transfer oldu. Ancak 1923-24 sezonunun başında oynanan üç maçtan sonra Federasyon, transferin geçersiz olduğuna karar verdi. Juventus, Rosetta’nın oynadığı üç maç için puan silme cezası yedi. Bu ceza olmasaydı, Juventus ligi şampiyon tamamlayabilirdi. Bu skandal, onlar için bir şampiyonluğa mal olmuştu. Bu tartışmalı ve skandala yol açan transfer nihayet ertesi sezon tamamlanmıştı.

Rossetta skandalının ardından bazı yazarlar, birçok İtalyan taraftarın Juventus’a karşı duyduğu derin nefretin sebebinin Rossetta Davası’ndan kaynaklandığını düşünüyor. Geçmişten günümüze her zaman bu ve bunun gibi şok skandallar adı anılan ve dünya gündemine gelen İtalya futbolu, gelecekte bunun gibi skandalları yine yaşayacak mı merak konusu…

 

*Scudetto: İtalya Serie A şampiyonuna verilen unvan

**La Vecchia Signora: Juventus Latince gençlik anlamına gelir. Bu tanım aslında bir ironidir, anlamının karşıtı olarak, aslında Juventus kelimesindeki gençlik anlamına bir göndermedir. Takma adın “Lady(Signora)” kısmı ise taraftarların kulübe duydukları sevgi ile ilgilidir. Bu takma ad, kulübün genç oyuncularının artık tecrübeli hale geldiği 1930’larda popülerlik kazanmıştır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

İtalyan İşi! Juventus’un Merih Demiral Transferi ve Soru İşaretleri

Son Gladyatör: Francesco Totti

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More