Papazın Çayırı’ndan Şükrü Saraçoğlu’na

Fenerbahçe’nin mabedi Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun kısa tarihçesi

Ülkemizde futbol 1800’lü yılların sonuna doğru oynanmaya başlandı. İlk futbol kulübü ise İngilizler tarafından İzmir’de kuruldu, daha sonraları ise İstanbul’a taşındı. İlk olarak Kadıköy ve Moda’da futbol oynanmaya başlandı. Fuad Hüsnü Bey ve Reşat Danyal Bey tarafından ingilizce bir isimle kurulan “Black Stocking” takımı günümüzde Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun yeri olan o zamanki adıyla “Papazın Çayırında” Rumlara karşı futbol oynamaya başladı. 1908 yılında Cemil Paşa tarafından kurulan Union Club tarafından kiralandı ve Union Club maçlarını artık Papazın Çayırı’nda oynamaya başladı. Taksim Stadı açılana kadar tüm önemli maçlar bu sahada oynanırken Taksim Stadı’nın açılmasından sonra Papazın Çayırı önemini yitirdi. 

Papazın Çayırı nerededir?
Papazın Çayırı

Papazın Çayırı, 1929 yılında dönemin Maliye Bakanı Şükrü Saraçoğlu tarafından Fenerbahçe’ye kiralandı. Stada 3.500 kişilik yeni tribün eklendi ve 3 yıl süren bu çalışmaların ardından dönemin İstanbul Valisi tarafından yapılan törenle stad açılışı yapıldı. 1932 yılında çıkan bir yangınla Fenerbahçe’nin kulüp binası yanınca Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve devlet büyükleri tarafından Fenerbahçe’ye yardım edilmesine karar verildi. Kulüp binası yok olan Fenerbahçe’nin en azından kendi stadına sahip olması gerektiğini düşünen Şükrü Saraçoğlu, 6 Temmuz 1932 yılında, 1213 sayılı kararla 10 taksitte ödenmek koşuluyla 9.000 liraya Fenerbahçe’ye satılmasına ön ayak oldu. Böylelikle Fenerbahçe, Türkiye’de ilk stadyum sahibi olan kulüp oldu. 9.000 liralık bu satışın 500 lirasını bizzat Mustafa Kemal Atatürk ödedi.

İlerleyen yıllarda İnönü Stadı’nın yapılması ile Fenerbahçe’de kendi stadının büyütülmesi talebinde bulundu ve devlet büyüklerinden yardım istedi. Fakat mülk sahibinin Fenerbahçe Spor Kulübü’nün olduğu söylenerek bu yardım talebi reddedildi. Bu yardım talebi reddedilince Fenerbahçe’de bir eşya piyangosu düzenledi. 300 bin adet ve 1 liradan satışa çıkarılan biletler çeşitli sorunlar yüzünden sadece 150 bin adet satıldı ve yalnızca 80.000 lira para kazanıldı. Kazanılan bu gelir ile beton tribün inşaatına başlandı, temel atma törenine İstanbul Valisi Lütfü Kırdar’da katıldı ve törende 50.000 liralık yardım sözü verdi. İlk tribün inşaatının tesisatı kaldırılmadan, doğu tribüne geçildi. Fakat bu tribünü yaptırmak için parası olmayan Fenerbahçe kulübü, Vali Lütfü Kırdar’ın yardım sözünü tutmasını istedi ancak bu yardım sözü suya düşünce Fenerbahçe de Yapı Kredi Bankası’ndan stadın ipoteği karşılığında 100.000 liralık kredi aldı. İleriki yıllarda Fenerbahçe bu borcu ödeyemeyince icra kurulu tarafından stat satışa çıkarıldı. Zor günler geçiren Fenerbahçe yönetimi, Beden Terbiyesi Müdürlüğüne yaptığı yardım başvurusu kabul edilince Yapı Kredi Bankası’na olan borç ödendi.

Papazın Çayırı'ndan Saraçoğlu'na

1999 yılına kadar bu sahada 13 lig kupası kaldıran Fenerbahçe, Aziz Yıldırım’ın başkan seçilmesinden sonra stadın daha modern bir hâline getirilmesini düşündü ve büyük bir proje hazırlandı. İlk olarak o zaman “Yeni Açık” diye anılan günümüzde de “Migros” tribünü adını almış tribün yıkıldı ve inşaatına başlandı. 1 yıl süren inşaatın sonucunda stad kapasitesi 30 bine yükseltildi. Bu inşaatın bitiminden sonra da şu anki “Kale Arkası” olarak adlandırılan tribün inşaatı başlandı. Bu inşaatın sponsorluğu için Telsim ile anlaşan Fenerbahçe, o tribünün altındaki mağazaların 8 yıllık kullanım hakkını Telsim’e verdi. Bu tribünün bitimi ile stad kapasitesi 42 bine çıkarıldı. 2001 yılında Aziz Yıldırım tarafından stada Şükrü Saraçoğlu ismi verildi. Büyük ve modern bir hâl alan bu statta Fenerbahçe büyük başarılara imza attı. Bunların arasında 6 lig şampiyonluğu ve ezeli rakibi olan Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a on yıllarca süren yenilmezlik serisi vardır. Fakat bu stad kulüp için kötü bir âna da şahitlik etti. 2012 yılında Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray bu statta kupa kaldırdı. 2009 yılında da dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından biri olan UEFA Kupası finali de bu stadyumda oynandı. Hem iyi hem de kötü anıları ile de anılan bu stadyum ülkemizin en önemli ve en tarihli statlarından biri olmayı başarmıştır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Volkan Demirel: 1 Volkan’dır Fenerbahçe

Göztepe: Gerçek Büyüklük Nedir?

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More