ORADA BİR HUESCA VAR UZAKTA

İspanya’nın Aragona özerk bölgesinde yer alan 52 bin nüfusa sahip bu ufak şehir bugünlerde heyecanlı bir bekleyiş içerisinde.

Tarihi olarak yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu topraklar coğrafi konumu gereği yüzlerce savaşa ev sahipliği yapmış, Romalılar tarafından işgal edilmiş, Emeviler tarafından da kuşatılmış bu şehir bir de İspanya İç Savaşının senaryosuna dahil olmuştu. Coğrafi olarak İspanya’nın kuzeyinde 500 metre rakıma sahip, Akdeniz iklimini iliklerinde hisseden şehir ülkemizdeki Orta Anadolu şehirlerinin benzeri konumunda.

Huesca sakinleri geleneksel olarak milattan önce 268’de Romalılar tarafından yakılan Papaz Lawrence’in ölüm yıl dönümünü her yıl Ağustos ayının 10’u ile 15’i arasında anmayı unutmuyor. Ayrıca şehirde her yıl düzenlenen Uluslararası Film Festivaline de ev sahipliği yapıyordu. Bu ufak şehri ayakta tutan bir başka faktör de tabi ki futbol.

1910 yılında hayata gözlerini Huesca FC olarak açan futbol kulübü 16 yıl hayatta kalmış, sonrasında kapanarak İspanya Kraliyet Futbol Federasyonuna katılıp 1929 yılında CD Huesca olarak faaliyet göstermiştir. Bir açılıp bir kapanan futbol kulübüne bu sefer de İspanya İç Savaşı darbe vurmuş, futbol faaliyetlerine ara verilirken bütün bir şehir topyekün faşist düşünceye karşı savaşmak zorunda kalmıştır-Ken Loach’ın Ülke ve Özgürlükler filminde de anlatılır-. Savaşın ardından, CD Español ile birleşen CD Huesca 1940 yılında Union Deportivo Huesca olarak 1959 yılına kadar varlık göstermiş, daha sonrasında finansal problemlerden dolayı kapanmak zorunda kalmıştır. 1960 yılında Barcelona taraftarı ve Katalonya Federasyonu üyesi olan Lorenzo Lera tarafından kurulan takım SD Huesca olarak son şeklini almıştır. – Barcelona armasındaki benzerlik burdan geliyor.-

1960’lı yıllardan bu yana İspanya alt liglerinde mücadele veren Huesca futbolun kaba tabiri olan ‘asansör’ takım olarak anılıyordu. 2008/09 – 2012/13 sezonları arasında Segunda Division’da mücadele eden SD Huesca takip eden iki sezonu bir alt ligde geçirdikten sonra planlı bir yapılanma ile 2015/16 sezonunda tekrar Segunda Division’a yükseldi ve adeta silkelenen camia Teknik Direktörleri Anquela ile bir üst lige çıkma parolasıyla La Liga’ya göz kırpıyordu. 2017/18 sezonuna bir zamanlar Barcelona’da antrenörlük de yapan Rubi ile başlayan SD Huesca ilk beş haftada beş puan toplamasına rağmen beşinci haftadan itibaren adaptasyon sürecini aşıyor ve devamında üst sıralara tırmanıyordu.

Sezonun ilk yarısını lider olarak kapatan SD Huesca şimdiden kulüp tarihinin en yüksek puanın elde etmeyi başardı. Bitime üç hafta kala lider Rayo Vallecano’nun bir puan gerisinde, en yakın rakibi Gijon’un dört puan önünde bulunan SD Huesca’nın belki de daha önce hiç yazılmamış olan bir hikayeyi tamamlamasına çok az bir zaman kaldığını söyleyebiliriz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More