Ofsaytın Kısa Tarihi

Futbolu kökten değiştiren ofsayt kuralının tarihçesini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Futbol kurallarının düzenlenmesi 19. yüzyılın ortalarında başlamış olsa da bildiğimiz anlamdaki oyunun kurallarının düzenlenmesi 1930’lu yıllarda yapılmıştır. Bu tarihten sonra kurallarda ufak tefek değişiklikler yapılmış olsa da esaslar korunmuştur. Üzerinde en fazla değişiklik yapılan kural ise ofsayt olmuştur.

Yapılan ilk düzenlemelerde ofsaytın tanımı bugünkünden çok farklıydı. Hücum eden takımda, topun ilerisinde olan bütün oyuncular ofsaytta kabul ediliyordu. Bu haliyle ofsayt kuralı, rugby oyununu anımsatıyordu. İleri doğru pas atmanın yasak olduğu rugby’de bütün paslar gerideki takım arkadaşlarına doğru atılır.

1866’da kale ve top arasında 3 rakip oyuncu varsa ofsayt olmaz şeklindeki kural 1925’teki değişiklikle kale ve top arasında 2 rakip oyuncu varsa olmaz biçiminde değiştirildikten sonra bugünkü halini 1990 yılındaki değişiklikle aldı. 1995 yılında dahil edilen aktif-pasif ofsayt kavramlarının ardından 2005 yılında yapılan son değişiklikle gol atmak için kullanılabilecek uzuvların rakip oyunculardan ileride olmaması zorunluluğu kurala eklenmiştir.

Bu yüzden bugün, VAR‘la yapılan kontrollerde çizgiler oyuncuların omuz, kafa ya da ayak hizalarından çekilirken, el ve kollar dikkate alınmamaktadır.


Juventus Forma Tarihi: Fino Alla Fine

Nicolas Anelka: Beklentiler Sadece Üzer

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More