İlhan Cavcav: Nev-i Şahsına Münhasır Başkan

Ankara Hamamönü’nde doğan İlhan Cavcav’ın babası Haşim Bey, Priştine’den Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Haşim Bey Ankara’ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır. Haşim Bey’in ikinci eşi Lütfiye Hanım’dan ilk çocuğu olan İlhan Ankara Mamak’ta büyüdü. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda başlayan İlhan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği’nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip aile şirketinin muhasebe bölümünde çalışmaya başladı.

İlhan Cavcav’ın futbol yaşamı, Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet’in dikkatini çekmesiyle başladı. Cavcav, 16 yaşındayken Maskespor kadrosuna katıldı. İlhan Cavcav, 19 yaşında PTT’de oynarken kendisine profesyonel futbolculuk teklif edilse de, fabrikadaki işleri nedeniyle sözleşmeyi kabul etmedi ve amatör futbolcu olarak oynayabileceği Bahçeli Gençlik Spor’a gitti. Buradaki ilk maçını eski takımı PTT’ye karşı oynayacak olan İlhan Cavcav, eski takımı PTT karşısında duygusal davranabileceği gerekçesiyle oynatılmadı. İlhan Cavcav da bunun üzerine  futbolu bıraktı.

1960 yılında, aile şirketinden ayrılarak tek başına ticaret hayatına atılan İlhan Cavcav, 1967’de Ankara Un Sanayi’nin bulunduğu arsayı satın alarak hayatının sonuna kadar başında olduğu un fabrikasını kurdu.  1975’te Hacettepe’nin başkanı olan İlhan Cavcav, Hacettepe’nin düşüşünü engelleyemeyince görevinden istifa etti. 1977 yılında Gençlerbirliği  yönetim kuruluna giren Cavcav, 1978’de kulüp başkanı oldu. Dönemin yöneticileriyle anlaşmazlığa düşence başkanlığa kısa bir süre ara verdi. 1981 yılında anlaşmazlıkların çözülmesiyle yeniden Gençlerbirliği başkanı oldu. 1988 yılından beri Türkiye Süper Ligi’nin süreklilik açısından en başarılı 5. takımı olan Gençlerbirliği bu sürede 2 kez Türkiye Kupası’nı kazanma başarısı gösterdi.

İlhan Cavcav
Yıl 1982

İlhan Cavcav’ın çok ucuza aldığı genç ve yetenekli futbolcuları diğer kulüplere yüksek meblağlara satma politikası kulübün bütçesini oluşturmuş, tesisleşmesine büyük katkı sağlamış ve Gençlerbirliği’ni borcu olmayan bir takım haline getirmiştir. ”Futbolcu tüccarı” olarak bilinen İlhan Cavcav, başkanlığı süresince  4 büyük takıma 34 futbolcu sattı. Kamerun’dan getirdiği Nijitap Geremi’yi İspanya’ya giderek Real Madrid’e 5 milyon dolara satan, bu transferi “İngilizce ya da İspanyolca bilmediğim için garsondan istediğim peçeteye ‘5 milyon dolar’ yazarak pazarlığa son verdim.” diyerek anlatan İlhan Cavcav, bu geliri yeni transferler yerine tesisleşmeye harcamıştır. Takımın maçtan önce kamp yapacak yeri olmadığı dönemlerde kendi evini takımına tahsis eden  başkan şüphesiz ki tesişleşmenin önemini en iyi bilen spor yöneticilerinden biriydi.

Futbolcu Avcı'sı İlhan Cavcav'ın parlattığı futbolcular
Real Madrid formasıyla Geremi

Teknik direktör değişikliğini alışıklık haline getiren, 35 yıllık başkanlık süresinde 57 teknik direktör değişikliği yapıp 42 farklı teknik direktör ile çalıştı. Mesut Bakkal’ı 5 kez göreve getiren, “Futbolcular seni istemiyor.” diyerek 5 gün önce göreve getirdiği Yılmaz Vural’ı görevden alan İlhan Cavcav, henüz maça bile çıkmamış Kemal Özdeş’i görevden alabilecek bir başkandı. KOAH hastalığı tedavisi görmek için hastahanede yatan İlhan Cavcav’ın Mehmet Özdilek’i kovmak için hastaneden özel izin aldığını da unutmamak lazım. Kendisinin göreve getirdiği son teknik direktör ise Ümit Özat’tır.

Kuruluşuna öncülük ettiği Kulüpler Birliği’nin 4 dönem başkanlığını yapan ve Kulüpler Birliği Onursal Başkanı olan İlhan Cavcav 22 Ocak 2017 tarihinde hayata veda etti. İlhan Cavcav’ın naaşı Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Saygı ve rahmetle anıyoruz…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Ankara’dan Valencia’ya: Gençlerbirliği 2003/04 Sezonu

Türkmen Şehrinin Takımı: Diyarbakırspor

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More