Mason Greenwood: Yıldız Çocuk

Manchester United’ın iyi bilinen ekolleri ve efsaneleri vardır. Best, Giggs, Scholes, Cantona, Beckham, Ronaldo gibi isimler bu kulüp tarihinde çok önemli bir yer kaplamakla birlikte her Manchester taraftarının da iyi anılarla hatırlayacağı hücumculardır. Mason Greenwood ise daha 18 yaşında bu isimlerin yanına eklenmek istediğini gösterdi. 1 Ekim 2001’de doğdu ve şu an futbolda ses getiren milenyum kuşağının bir parçası.

Greenwood Manchester United tribününde

Küçüklüğünde Manchester United aşığıydı. Her maçını takip eder, imkan oldukça Manchester maçlarına gitmeye çalışırdı. Wayne Rooney’i de çok severdi..

Futbol serüveni daha beş yaşındayken Westwood Juniors’ta başladı. İlerleyen dönemlerde performansının yükselmesi sebebiyle Manchester United’ın dikkatini çekti ve tarihinde sayısız futbol efsanesi bulunan takıma katılmış oldu. Greenwood antrenmanlara erken gelen, her iki ayağını mükemmel şekilde kullanabilen, şut çekmeyi çok seven bir çocuktu. Kendisine verilen rolleri daha çocuk yaşta kabullenip nasıl daha iyi olabileceğini düşünerek zamanını geçiriyordu.

Alt yaş takımlarında kendini istikrarlı bir şekilde yükseltmeye devam etti. Çok atletik bir oyuncu olmasıyla kendini fark ettiriyordu. 13 yaş altı koşu yarışmasında İngiltere’nin 100 metre rekorunu kırmak gibi bir başarıyı göstermişti.

İlerleyen zamanlarda bir yıldız olacağının sinyallerini daha çocuk yaşta gösteren Mason, 2017-2018 sezonunda 18 yaş altı kadrosuna 2 kez seçildi. Sevinçten havalara uçtu. Manchester United’ın bir parçası olma mutluluğundan ziyade uzun vadeli bir hedefi vardı: Manchester United’ın A takımında oynamak… Kısa zamanda 18 yaş altında kalıcı olabilmeyi istiyordu. Sonraları bu dileğini gerçekleştirdi de.

U-18’de çıktığı 17 maçta 16 gol attı, 4 asist yaptı. Bu performansıyla birlikte gol kralı oldu. Daha sonraki sene asıl hayali gerçekleşecekti.

2018 yılında Manchester United A takımıyla antrenmanlara başladı. Jose Mourinho tarafından Valencia maçının kadrosunda alındı ancak süre bulamadı.

Bazı futbolcular sürekli oynamak ister, istediklerini alamayınca yüzü düşer, moral bozukluğu yaşar. Mason onlardan değildi. Alamadığı dakikaları değil, yalnızca kendisini geliştirmeye umursuyordu. Manchester United’ın ABD’de yaptığı sezon öncesi kampında Club America’ya karşı 1-1 berabere biten maçta yer aldı. Yeni yeni kendisini fark ettiriyor, belki de kendisi bile bir şeylerin değiştiğini seziyordu. United akademisinde her geçen gün beceri ve başarılarının üstüne biraz daha koyan Mason Greenwood, bu çalışmalarının karşılığını elbette aldı. 2 Ekim 2018’de aldığı profesyonel sözleşme ile birlikte çocukluk hayalini gerçekleştirmenin gururuyla birlikte artık yeni hedefi bu formaya layık olmaya çalışmak olacaktı. Profesyonel sözleşmeyi almanın ardından A takımda hiçbir maça çıkmayan Mason sırasını beklemeye devam ediyordu.

Mason Greenwood: The numbers behind stunning season as he continues to rise - Man United News Now

Her genç oyuncunun bir başlangıcı vardır. O başlangıçtan sonra gelen adrenalin ve onu takip eden öz güvenle birlikte performans yükselişi başlar. Mason için bu, 6 Mart 2019’da oynanan PSG- Manchester United maçında gerçekleşecekti. 3-1 kazanılan maçta 87. dakikada oyuna girdi. Şampiyonlar Ligi’ndeki en genç oyuncu olarak bir kırılma anı yaşadı. Neredeyse elenmek üzere olan Manchester United 90+4’de kazandığı penaltıyla bir üst tura yükselirken Mason Greenwood bu olaya ilk elden şahit oldu. Efsanelerin ev sahibi olan takımda artık o da bir rol sahibiydi. Daha sonra 3 kez Premier Lig maçında yer aldı. Çok fazla kendini gösterememiş olsa da bu büyük bir sorun değildi. Zaten o sezonun son demleri olduğu için Manchester United hamlelerini bir sonraki sezon adına yapıyordu ve Greenwood’un asıl altın yılı gelecek sezon olacaktı.

2019-2020 sezonu başladığı zaman Greenwood kendini ispatlamak zorundaydı. Aşık olduğu kulübe en iyi şekilde hizmet etmek, ve efsaneler arasına girmek istiyordu. Yaşının çok genç olduğunun farkındaydı ama yaşının da üstünde performans göstermek istiyordu. Sezona başlarken ilk 3 maçta sağ kanatta görev aldı ve hepsinde sonradan oyuna girdi. Gol veya asist yapmamıştı, moral olarak pes etmek istememiş olsa da iyi bir başlangıç yapamadığı için kendine kızgındı.

Böyle bir dönemde teknik direktörler bu konular üzerinde fazla düşünmeyebilir. Oyuncunun yetersiz olduğunu düşünüp ona bir daha şans vermeyebilir, fakat Ole Gunnar Solskjaer her zaman onun ne kadar iyi bir oyuncu olduğundan bahsedip ona moral veriyor, United’a inanılmaz bir oyuncu kazandıracağını tekrar hatırlatıyordu. Bu açıklamalardan hemen sonra çıktığı Astana maçında ilk golünü attı, takımına galibiyeti getirdi. Üstünden büyük bir yük kalktı. Avrupa Ligi maçlarından biri olan AZ Alkmaar maçında bir resital sergiledi ve devamında Ole Gunnar Solskjaer onun için hayatımda gördüğüm en iyi bitirici yorumunu yaptı.

Mason Greenwood's first senior goal lights up laboured Manchester United victory over Astana
Greenwood’un A takım kariyerindeki ilk gol sevinci

Lig maçlarına sonradan dahil olmaya devam ediyordu. Bunun sebebi Ole Gunnar Solskjaer’in Greenwood’u tam anlamıyla bir elmas gibi işleyiğ parlatma arzusuydu. Tabii Mason da bu öğütleri iyi dinleyip uygulamaya geçirdi. Her ne kadar teknik direktör oyuncu hiyerarşisi olsa da Ole Gunnar Solskjaer de Manchester United tarihine iz bırakmış bir oyuncuydu ve o da bir santrfordu. Dolayısıyla Greenwood’a verebileceği çok fazla şey vardı. Solskjaer vermeye, Greenwood ise ondan alabileceği her şeyi almaya dünden razıydı.

Avrupa Ligi maçlarında sürekli süre alıyordu. Gayet iyi performans gösteriyordu. Hatta 3-0 kazanılan Partizan maçında 1 gol, 1 asist yapmıştı. Avrupa Ligi olarak her şey iyi giderken, ligde bir türlü gol atma başarısı gösteremiyordu.

Lig maçlarında performans bazında iyi görünse de gol başarısı konusunda oldukça sıkıntı yaşayan Mason, Avrupa Ligi’nde adeta destan yazıyordu. Lig için de artık bir hamle oyuncusu olmuştu. Oyuna sonradan dahil oluyor ve rakibi yıpratma görevini üstleniyordu. Everton maçında 1-0 yenik olan takımı için gol atıp skoru 1-1’e getirdi. Takımını mağlup olmaktan kurtarmıştı. Daha sonra Newcastle maçında da gol atmayı başardı.

What Man Utd told Mason Greenwood about Ole Gunnar Solskjaer amid transfer offers | Sports Love Me

Greenwood mutluydu. Çünkü önceleri ligde yeterince süre alamamayı dert etseydi ve performansının bundan etkilenmesine izin verseydi muhtemelen ne medyanın ne de taraftarların gözünde şimdiki konumunda olacaktı. Greenwood, hocası Solskjaer tarafından doğru zaman için adım adım hazırlandı. Ligde sonradan süre alıyor olmakla birlikte rakiplerine korku vermeye başlamıştı artık. İki ayağını da adeta raket gibi kullanıyor, rakipleri nereye vuracağını kestiremiyordu. Sürekli olarak köşeyi hedef alarak çok sert şutlar atıyor ve bunu yaparken herhangi bir zorlanma belirtisi de göstermiyordu. Ancak pandemi koşulları bir ara isteyecek ve Mason Greenwood bu patlama hamlelerinin dolu dizgin sergisini devam ettirebilmek için pandemi sonrasını bekleyecekti.

Pandemi sonrası sahnedeki yerini daha gelişmiş bir versiyonuyla alan Greenwood oyun performasında sağlam bir sıçramayla kendini gösterdi. Rakiplerinin üstüne sürekli gitmesinden de ziyade pas kalitesi olarak çok iyiydi. Hem sağ kanat hem santrfor oynayabilen Greenwood genelde sağ kanatta tercih edildi. Pandemi sonrası oynanan ilk 5 maçta 4 gol atıp 1 asist yaptı.

Manchester United taraftarı o dönem için Bruno Fernandes’in oyunuyla mest olurken, Greenwood performansını geliştirmeye devam etti. Medya ona övgüler dizerken, Ole Gunnar Solskjaer, Greenwood için; “İnanılmaz bir golcü, onu geliştirmeye çalışıyoruz, oldukça fazla süre veriyoruz o çok özel biri” yorumunu yaptı.

Hocasından böyle yorumlar alması ona daha çok güven verdi. Sürekli ilk 11’de başlamaya devam etti. Takım sezonu 3. sırada tamamlarken Mason Greenwood, Manchester için belki de en büyük kazanım oldu.

2019-2020 sezonunu genel bir bakış açısıyla analiz edecek olursak Mason Greenwood tüm klasmanlarda çıktığı 51 maçta 19 gol, 3 asist yaptı. Bu maçların 28’inde ilk 11’de yer aldı. Toplam 2744 dakika süre aldı.

Kim bilir, belki de şu an boşta olan Manchester United’ın efsanevi 7 numaralı forması bir gün ona verilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Eric Cantona: Manchester’ın Ebedi Kralı

Gıannıs Antetokounmpo: Greek Freak*

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More