Kiricocho: Futbol Sahalarının Lanetli İsmi

Kiricocho'nun (Kirikaço) Laneti

Birçok kişi inanmasa da, sporda totemler çok yaygın bir şekilde kullanılır. Totemlerin temelini de batıl inançlar oluşturur. Totemlerin ve lanetlerin etkisi tartışmalı olsa da, okuyacağınız bu hikayede size Arjantin’de doğan ve 2020 Avrupa Şampiyonası’nda belki de kazananı belirleyen bir futbol lanetinden bahsedeceğim. Hazırsanız eğer, birçoğunuzun belki de bu yazının ardından sihre ihtiyaç duyduğu ilk anda başvuracağı bu “büyülü kelimenin” hikayesine başlayalım; Kiricocho

1980’ler de tutkulu bir Estudiantes taraftarı olan “Kiricocho” lakaplı Juan Carlos, birçok defa gönül verdiği takımın antrenmanlarını izlemeye gidermiş. O dönemlerde halka açık olan antrenmanların sonunda nedendir bilinmez Estudiantes’in hep bir veya iki oyuncusu sakatlanırmış. Artık bunun bir sorun haline gelmesinden sonra, Estudiantes teknik ekibi bu sakatlıkların nedenini araştırmaya başlamış ve yapılan gözlemlemeler sonucunda sakatlıkların nedeni Kiricocho olarak görülmüş. Çünkü sakatlıklar Kiricocho’nun izlemeye gittiği antrenmanlar sonunda yaşanıyormuş. Bu durum batıl inançlara bağlı olan efsane teknik direktör Carlos Bilardo ile paylaşılınca, Bilardo’nun aklına dahiyane bir fikir gelmiş. Hem Kiricocho’nun bu etkisinin gerçek olup olmadığını test etmek hem de deplasmana gelen takımların üzerinde avantaj sağlamak için onu rakip takım antrenmanlarına izleyici olarak göndermeye başlamış.

Kiricocho

1981 / 1982 sezonunda Estudiantes, Arjantin ligini 54 puanla şampiyon olarak tamamladı. Takım o sezon evinde sadece tek bir mağlubiyet aldı. Peki bu mağlubiyetin sebebi neydi mi dersiniz? Deplasmana gelen Boca Juniors ekibinin “Kiricocho” efsanesinden haberi vardı ve bu nedenle özel tedbirler alarak Kiricocho’nun antrenmanı izlemesine engel oldular.  Bunun sonucunda da Boca Juniors maçtan galip ayrılan taraf oldu.

Her ne kadar Boca Juniors bu lanetin farkına varsa da aldıkları galibiyet Estudiantes’in şampiyonluğun mani olamadı ve Kiricocho bu şampiyonluk sonrası kulübün maskotu haline geldi. Bu durum Bilardo’ya sorulduğu zaman cevabı;

“Kiricocho, La Plata’nın çocuğuydu. Şampiyonluk yılında hep takımla birlikteydi ve şampiyonluk sonrası onu maskotumuz ilan ettik. İyi birisiydi, ama onu daha sonra hiç görmedim. Estudiantes’e geri döndüğüm zaman (2003) onu tekrar sordum ama kimse onun hakkında bir şey bilmiyordu.”

Kiricocho

Şampiyonluk sonrası Carlos Bilardo, 1986 da dünya şampiyonluğu yaşayacağı Arjantin’in teknik direktörü olur.  1992 / 1993 sezonunda ise belki de “Kiricocho” efsanesini yanın da götüreceği Sevilla kariyeri başlar ve böylelikle Güney Amerika’da zaten ünlenen “Kiricocho” laneti Avrupa futboluna da adım atmış olur.

İster inanın ister inanmayın ama Sevilla da çalışırken, bizim aleyhimize penaltı çaldıkları zaman yardımcı antrenörüm Kiricocho Kiricocho diye arkamdan fısıldamaya başlamıştı. Bunu bana daha önce de yaptığını ve ekibinin geri kalanının onu takip ettiğini söyledi. Avrupa’da bu duruma kuşku ile bakılıyor ama eğer Kiricocho derseniz karşı taraf hata yapar.

Calos Bilardo

Yakın Dönem Futbol Tarihinde Kiricocho Lanetinin Ortaya Çıktığı Anlar

Güney Amerika futbolunda zaten birçok defa kullanılan ve popüler olan bu büyülü kelimenin dünya sahnesine bilinen ilk adımı 2010 Dünya Kupası finalidir. Güney Afrika’da oynanan İspanya – Hollanda finalinde, maçın belki de en kritik anında Robben Casillas ile karşı karşıya iken İspanyol defans oyuncusu Joan Capdevila, Robben’in arkasından “Kiricocho” diye bağırır ve Robben o pozisyonu kaçırır.

O an içimden sadece Kiricocho diye bağırmak geçti ve işe yaradı…

Joan Capdevila

Kiricocho

Bir sonraki durağımız İspanya. Belki de Türkiye de “Kiricocho Laneti”ni bilinir yapan olay Şampiyonlar Ligi’nin son 16 turunda Sevilla – Borussia Dortmund maçında yaşanır. Maçın hakemi Cüneyt Çakır, golden önce penaltı var gerekçesiyle Haaland’ın attığı golü iptal ederek Dortmund lehine penaltı noktasını gösterir ve topun başına Erling Haaland geçer. Sevilla’nın Faslı kalecisi Yassine Bounou, Haaland topa vurmadan önce “Kiricocho” diye bağırır ve penaltıyı kurtarır. Ancak kural hatası yaptığı gerekçesiyle penaltı tekrarlanır ve bu sefer Haaland golü attıktan sonra Bounou’nun yanına giderek “Kiricocho” diye bağırır.

Bağırdığı şey hakkında hiçbir fikrim yok, bana söylediği şeyin aynısını söyledim. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Erling Haaland (maç sonu röportajı)

Ve Kiricocho’nun ortaya çıktığı son sahne, Avrupa Şampiyonası Finalinin penaltı vuruşları.

İngiltere ve İtalya’nın karşı karşıya geldiği dev finalin ilk 90 dakikası 1-1 lik eşitlikle bitmiştir, uzatma dakikalarında da gol olmayınca şampiyonu belirlemek için seri penaltı vuruşlarına geçilir.

İtalya 3-2 önde iken, İngiltere adına son penaltıyı atmak için topun başına genç yıldız Bukayo Saka geçer. Kaptan Chiellini orta sahadan Saka topa vurmadan daha öncekilerin yaptığı son bir umutla “Kiricocho” diye bağırır. Sonuç Saka’nın penaltısını Donnarumma kurtarır ve İtalya Avrupa Şampiyonu olur.

Görüleceği üzere Kiricocho etkisini sadece İspanya ve Güney Amerika da göstermek ile kalmamış İtalya’da da kendini belli etmiş. Siz buna ister lanet deyin, ister efsane, ister totem… Sonuç olarak Kiricocho yaşıyor ve daha birçok kişi umutsuz anlarında onun adıyla şansın kendisine dönmesini bekleyecek hiç kuşkusuz.

Kiricocho
İtalya’nın kaptanı Chiellini

Her şeye rağmen batıl inançların spora ve futbola renk kattığını düşünüyorum. Juan Carlos şu an nerdedir, hayatta mıdır, adı anılınca kulağı çınlıyor mudur bilinmez. Ancak spor var oldukça “Kiricocho’nun Laneti” bizimle olmaya devam edecektir…


EURO 2020 Final: İtalya-İngiltere Maç Analizi

Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More