Bayrak Adamlar | Kariyerleri Boyunca Yalnızca Tek Takımda Forma Giymiş Futbolcular

Günümüzde türleri gittikçe azalmakta olan bayrak adamlar, artık sadece imrenilerek bakılan nadide sanat eserleri gibi.

Bayrak adamlar… Oynadığı takıma asla ihanet etmeyen, kariyerlerini, çok daha fazla para alabilecekken tek bir takımda geçiren futbolcular…

Tarihte bu tip futbolculara her zaman imrenilmiştir. Herkes tarafından saygı gören bayrak adamların en bilinenlerine gelin bir de birlikte bakalım.

Kaleciler;

Tüm zamanların en efsanevi kalecilerinden biri var listemizde. Lev Yashin. Yashin tam 24 sene boyunca Dinamo Kiev forması giydi. SSCB’nin efsane kalecisi, sadece performansıyla değil, sadakatiyle de örnek bir sporcu.

Listemizdeki diğer kaleciyse tarihin “en golcü” kalecisi, Rogerio Ceni. Ceni de 1990’dan, 2015’e kadar tam 25 sene Sao Paulo forması giyerek sadakatini ortaya koymuştur.

Savunma oyuncuları;

Bayrak adam dendiğinde pek çok kişinin aklına gelen ilk isim, Milan’da efsaneleşmiş Franco Baresi’dir. Dünya tarihinin en büyük savunma oyuncularından olan Baresi, 12 yaşında altyapıda başladığı Milan kariyerini 37 yaşında, 532 maça çıkmış takım kaptanı olarak noktaladı. Aradan geçen 25 senede başka hiçbir takımın formasını giymemesiyle de büyük bir sadakat örneği gösterdi.

İkinci savunmacımız yine Milan’dan. Maldini Ailesi’nin Paolo’su. Her ne kadar kariyerinin sonunda tribünlerle arası bozuk olsa da Paolo Maldini de babası gibi bir Milan efsanesi oldu. Kariyerinde Milan’dan başka hiçbir takımda forma giymeyen Maldini bu alanda Milan’da ve İtalya’da bir istikrar olduğunun kanıtı.

Üçüncü defans oyuncusu bu topraklardan. Galatasaray’ın efsane oyuncusu Bülent Korkmaz. Korkmaz, Galatasaray altyapısında başladığı futbol hayatına bir UEFA Kupası ve bir de Süper Kupa sıkıştırmayı başarmış bir Galatasaray efsanesi. 1985’te altyapıda Galatasaray kariyeri başlayan Bülent Korkmaz, 2005 yılına kadar başka bir forma geçirmedi sırtına.

Ve bir diğer efsane stoper yine ülkemizden; Fenerbahçe efsanesi Müjdat Yetkiner. Müjdat Yetkiner tam 15 sene profesyonel seviyede futbol oynamış ve bu sürede sırtına çubukludan başka forma geçirmemiştir.

Orta saha oyuncuları;

Orta sahalarda aynı takımda forma giymiş 2 oyuncumuz var. Paul Scholes ve Ryan Giggs. Altyapıda aynı jenerasyonda olup, A takımda birlikte forma giyen iki futbolcu. Ve ikisi de Manchester United forması dışında bir forma giymemiş. Giggs 24, Scholes 20 sene boyunca Kırmızı Şeytanlar için mücadele ettiler. Tarihin gördüğü en büyük sol kanat oyuncusu ve en iyi orta saha oyuncusu…* Aynı altyapı, aynı A takım, aynı sadakat… Sir Alex’in bunda büyük payı olmalı.

Orta sahalara da tanıdık bir ismi eklemek bizleri sevindiriyor. Rıza Çalımbay tam 16 yıl boyunca siyah ve beyaza hizmet etti. Beşiktaş’ın bayrak adamı, Atom Karınca Rıza, çok büyük başarılara imza atan efsane kadronun da kaptanıydı. Gerçek bir sadakat timsali…

Forvetler;

Önce Ricardo Bochini: Bochini, 72’de altyapısında futbol oynamaya başladığı Independiente’ye tam 20 yıl boyunca hizmet etti ve 92’de emekli olana kadar 20 sene bu formayı giydi.

Ve tabii ki o! Böyle bir liste yaparken aklımıza ilk gelen isim; Francesco Totti. Sarı kırmızılı forma için altyapıya girdiği 92-93 sezonundan itibaren mücadele eden İtalyan yıldız, 2017’ye kadar bu formayı üstünden çıkarmadı. Saha içinde ve saha dışında hem performansı hem de tavırlarıyla Roma’yı çok iyi temsil eden Totti’nin vedasında tıklım tıklım bir stadyum ve gözü yaşlı on binler vardı. Küçük Prens, Roma’ya şu sözlerle veda ediyordu;

insanlar bana neden bütün hayatımı Roma’da geçirdiğimi soruyor. Roma benim ailem, arkadaşlarım, sevdiğim insanlar… Roma deniz, dağlar, anıtlar… Roma elbette ki, aynı zamanda Romalılar. Roma sarı ve kırmızıdır. Roma, bana göre dünyadır. Bu kulüp, bu şehir benim hayatım olmuştur. Her zaman.

Tabii ki bu liste uzayıp gidebilir. Fakat biz, herhangi bir yönleriyle ülkelerinde ya da dünya çapında kendilerinden söz ettirebilen oyuncuları seçtik. Bayrak adam dendiğinde akla gelen ilk isimleri listemize almaya dikkat ettik.

O yüzden bu listelerle onların kıymetlerinin bilinmesini sağlamayı kendimize görev biliyoruz.

*Yazarımızın kişisel görüşüdür.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sahalar ve Piyasalar

Zınedıne Zıdane : Kahraman mı Hain mi?

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More