Kadın ve Erkek Futbolcular Arasındaki Kazanç Farkı Tartışması

Şu sıralarda dünya futbolunun konuştuğu konulardan biri kadın ve erkek futbolculara ödenen paralar arasındaki büyük farklar. Daha önce de tartışılan bu konu kadın futbolunun en başarılı takımı olan ABD oyuncularının, kendi futbol federasyonlarını dava etmeleriyle daha da konuşulur hale geldi. Konu ABD’de tez ve makale konusu bile olmuş durumda.

ABD Kadın Futbol Takımı üyeleri 2019 Mart ayında ABD Futbol Federasyonuna dava açmaya başladılar. Bunun nedeni kendilerine erkek takımının kazandığına denk bir şekilde maaş verilmemesiydi. İddia edilen şey; kadın oyunculara sürekli olarak erkek meslektaşlarından daha az para ödendiği. Davada ayrıca federasyonun kadın oyunculara eşit çalışma koşulları sağlamadığı da söyleniyor. Sosyal medyada ünlüler ve hatta politikacılar da onlara destek vermeye başladı. Bu davaya, ABD Futbol Takımı ve federasyon arasında eşit ücret ve cinsiyet eşitliği konusunda yıllardır süren bir tartışmanın uzantısı olarak da bakılabilir. 2016 yılında da bazı oyuncular aynı konu ile ilgili şikayetlerini bildirmişlerdi. O yıllarda sözleşmelerde iyileştirmeler yapılsa da ABD Kadın Futbol Takımı, bunun yeterince iyi olmadığını ve hala erkek takımı ile aynı muameleyi görmediklerini öne sürmüştü. ABD Kadın Futbol Takımı, şu anda erkek takımından daha başarılı ve daha popüler. 4 olimpiyat madalyaları ve şimdiye kadar yapılan Kadın Futbol Dünya Kupalarının yarısını kazandılar. Son kadınlar futbol şampiyonasından sonra daha da popüler oldular.

ABD Hükumeti, futbol federasyonuna para aktarmamasına rağmen birçok politikacı eşit maaşı savunuyor. Hatta erkek futbol takımı da eşit maaşı savunan bir bildiri yayınladı.

Asıl olarak kadın futbol takımının savunduğu şey gelir paylaşım modeli. Bu modelde takımların daha popüler ve başarılı olup geliri arttığında oyuncu kazançlarının da o kadar artması gerektiği ve popülerlik ve başarı azaldığında ise bu gelirin azalması gerektiği savunuluyor. Fakat erkek takımı daha az popüler ve başarısız olmasına rağmen hala kadın takımından daha fazla kazanıyor. Bu yapılan sözleşmelerin farkını da ortaya koymakta.

Sözleşmeli kadın oyuncular, yılda 100.000 ABD doları tutarında maaş alıyor ve oyun performansına dayalı olarak bazı primler kazanıyorken erkekler oyuncular sadece prim kazanıyor. İki takımın da üst üste 20 maç kazanması durumunda, kadınların erkek futbolculardan %38 daha az kazanacağı belirlenmiş.

Dünya Kupası’nda da kazançlar açısından eşitlik söz konusu değil. FIFA, Dünya Kupası’nı kazanan ülkenin futbol federasyonuna önceden belirlenmiş para ödülü veriyor. Ancak bu kadın ve erkeğe göre büyük farklılıklar gösteriyor. Dünya Kadınlar Kupasında, para ödülü 2019’da 30 milyon dolardı.  Kadın takımı turnuvayı kazanarak yaklaşık 4 milyon dolar kazandı. Buna karşılık, 2018 Erkekler Dünya Kupası için para ödülü yaklaşık 400 milyon dolar olarak belirlendi ve şampiyonu Fransa’nın erkek takımına 38 milyon dolar verildi.

Kadın takımı, Dünya Kupası’nda federasyondan prim olarak 250000 dolar aldı. Fakat erkek takımı Dünya Kupası karşılaşmasını kaybedince bile kadınların kazandığından daha fazla kazandı. Doğru rakamları bulmak farklı parametrelerden ötürü zor gibi görünüyor.

ABD Futbol Federasyonu, “piyasa gerçeklerinin” ücret farkını yarattığını söylerken, kadın futbol takımın ise bunun cinsiyetçilik olduğunu savunuyor.

ABD Erkek Futbol Takımı, tarihsel olarak kadın takımlarından daha fazla gelir elde etti. Ancak bu son yıllarda kadın takımının popülarite ve başarılarından dolayı değişmeye başladı. 2016’dan 2018’e kadar kadın maçları erkek takımı maçlarından daha fazla kazanç getirdi. ABD Kadın Futbol Takımı forması, en fazla satılan futbol forması durumunda.   

2019 için bu başarıyı arkalarına alan kadın takımı erkek takımından daha fazla kazanacak. Ancak bu, takımın olağanüstü başarısı ve erkek takımının başarısızlığından dolayı gibi görünüyor ve aradaki adaletsizliği gidermeye yetmiyor.

Bu nedenle, ABD’deki kadın takımı erkek takımından daha başarılı olsa da, özellikle uluslararası karşılaşmalarda erkek futbolu hala daha değerli bir ürün. Kadın futbolu genel olarak sadece dünya kupası süresince daha popüler oluyor. Real Madrid-Barcelona maçı kadar ilgi çekici olup kazanç elde etmesi çok zor. Bunları da düşünürsek işin içinden çıkmak daha da zorlaşıyor. Şimdilik, kadın takımı ve ABD federasyonu davası arabuluculuğa[1] gitmiş durumda. Yani henüz bir uzlaşma yok. Zaten bu olsa bile kadınlar bazı haklar kazanacak fakat genel olarak az kazanmaya devam edecek gibi duruyor. En çok merak edilen ise bu işin nereye gideceği ve diğer ülkelere de sıçrayıp sıçramayacağı.

 

[1] Arabulucuk: Hukuki uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarından biridir, kararların bağlayıcılığı vardır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Derbilerin Derbisi; El Superclassıco

Bir Başka Messi, Bir Başka Maradona

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More