İtalyan Stadyumları Ve Tarihleri

Pahalı transferler, aylarca süren antrenmanlar, taktiksel çalışmalar… Ancak nihayetinde futbolda her şeyin belli olduğu; sevinçlerin, üzüntülerin, heyecanın bir arada yaşandığı asıl yerler statlardır. İtalya; yıldız oyuncuları, başarılı takımları ve futbol ekolü kadar ismi herkesçe bilinen, özel ve tarihi stadyumlara sahip bir futbol ülkesi. Çoğu genel olarak eski stadyumlar olsa da hepsinin çok özel bir yeri ve hikayesi mevcut. Şahsen ben de bir futbolsever olarak lüks ve modern bir stattansa eski, özel bir hikayesi ve tarihi olan bir stadyumu tercih ederim. Bu yazımda sizler için İtalya’daki stadyumları ve tarihlerini derledim.

San Siro & Giuseppe Meazza

San Siro Stadı yıkılıyor - İtalya Serie A Ligi Haberleri - Spor

İtalya ve stadyum kelimeleri bir araya geldiği zaman şüphesiz ki ilk akla gelen stadyumlardan birisi San Siro’dur. San Siro, İtalya’nın Milano kentindedir. 80.018 kapasiteye sahip büyük bir stadyumdur. İnşaatına 1925’te başlanan stadyum, 1926’da açılmıştır. Açılış maçında Inter ve Milan kulübü karşı karşıya gelmiş, mücadele Inter’in 6-3’lük zaferi ile sonlanmıştır. 1947 yılından itibaren Inter de Guiseppe Meazza adıyla bu stadyumu kullanmaya başlamıştır. 1955 yılında stat kapasitesi 100.000’e kadar çıkarılmış, daha sonra tekrar düşürülmüştür. UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumlarından birisidir. 1934 ve 1990 FIFA Dünya Kupası’nda kullanılmış ve birçok konsere de ev sahipliği yapmıştır. İtalya ve Dünya futbolunun şüphesiz ki en önemli ve en özel stadyumlarından birisidir. Ayrıca stadyum, 100 yıla yakın süredir var olmasıyla birlikte adeta bir tarihi eser niteliği taşıyor. Günümüzde son birkaç yıldır Inter ve Milan kulüplerinin anlaşmalı şekilde aldığı kararla yıkılması ve yerine yeni stadyum yapılması gündeme gelse de iki kulübün bundan vazgeçerek, büyük bir tadilat ve yenileme içeren bir restorasyon kararı aldığı da söyleniyor. Dilerim bu kararda ısrarcı olunur, zira başta İtalyanlar olmak üzere çoğu futbolseverin sevdiği bu stadyumun yıkılması şüphesiz ki üzücü olur.

Stadio Olimpico (Roma Olimpiyat Staydumu)

Stadio Olimpico di Roma - Stadi.online

İtalya’nın Roma kentinde bulunan Stadio Olimpico İtalya ve dünya futbolunun en önemli stadyumlarından biridir. Stadyum Tiber Nehri’nin yanı başında bulunur. Gücü simgeleyen büyük ve ihtişamlı bir yapısı vardır. 1928 yılında temeli atılan bu stadyum, 1932’de tamamlanır ancak istenilen şekilde bir yapının ortaya çıkmadığı kararlaştırılır ve çalışmalara tekrar başlanır. O dönem Dünya Savaşı nedeniyle çalışmalar biraz aksamıştır. Stadyum savaş sonrasında 1937 yılında açılmıştır. 82.000 kapasiteye sahiptir. Bu özel stadyumu Serie A ekiplerinden Lazio ve Roma kulüpleri kullanmaktadır. UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumlarından birisi olan bu stadyum daha önce 1960 Yaz Olimpiyatları, 1987 Dünya Atletizm Şampiyonası ve 1990 FIFA Dünya Kupası turnuvalarına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca 2009 yılında Şampiyonlar Ligi finali de yine burada oynanmıştır. Birçok önemli maça da tanıklık eden tarihi stadyumda oynanmış bazı önemli maçlar şunlardır;

-1976-77 – Avrupa Kupası final maçında Liverpool, Borussia Mönchengladbach’ı 3-1 yenerek kupayı kazandı.
-1983-84 Avrupa Kupası final maçında Liverpool, Roma’yı penaltı atışlarıyla yendi.
-1990 FIFA Dünya Kupası final maçını Batı Almanya, Arjantin’i 1-0 yendi.
-1995-96 Şampiyonlar Ligi final maçında Juventus, Ajax’ı penaltı atışlarıyla yendi.
-2008-09 Şampiyonlar Ligi final maçında Barcelona, Manchester United’ı 2-0 yendi.

Stadio delle Alpi (Alpler Stadyumu)

Addio al papà del Delle Alpi: è morto il geometra Rolando - La ...

İtalya’nın Torino kentinde bulunan futbol ve atletizm mücadelelerine ev sahipliği yapan bu stadyum Juventus kulübünün şu anki kullandığı stadyumdan önceki stadyumudur. Stadyum ismini Torino kentine yakın olan Alp Dağları’ndan almıştır. Torino ve Juventus maçlarını stadyumda oynamıştır. Daha sonra Torino, 2006 yılında Kış Olimpiyat Oyunları için yapılan Torino Olimpiyat Stadyumu (Stadio Grande Torino)’na taşınmıştır. Stadyum, 2009 yılında alınan kararla yıkılmıştır. 1988 yılında temeli atılıp 1990 yılında açılmıştır. FIFA Dünya Kupası organizasyonu öncesi tamamlanmıştır. 67.299 kapasiteye sahiptir. FIFA 2004 bilgisayar oyununun video ve fotoğraf çekimleri de bu statta yapılmıştır.

Juventus Stadyumu, (Allianz Stadyumu)

Allianz Stadyumu - Stadyumlar.net

Juventus takımına ait olan bu stadyumun ismi Juventus Stadyumu ve sponsor ismiyle Allianz Stadyumu olarak bilinir. Temeli 2009 yılında atılmıştır. Yaklaşık 1.5 yıllık çalışmanın ardından 2011 yılında Juventus – Notts County hazırlık mücadelesi ile açılmıştır. Bu ilk mücadele 1-1’lik eşitlikle sonlanmıştır. İtalya’nın Torino kentinde bulunan stadyumun kapasitesi 41.507’dir. Juventus kulübünün maçlarını oynadığı delle Alpi stadyumunun(3.sırada yer verdiğimiz stadyum), gerek mimari açıdan çok eskimesi gerekse dolmaması ve gelişen modern dünya şartları sonrası futbolun endüstrileşmesi sonucu bu yeni stadyum projesinde karar kılınmıştır. Bu stadyum son zamanlarda Avrupa’da inşa edilen yüksek kapasite oranına sahip bir stadyum olmamasına rağmen konfor, teknik imkanlar ve gelir kalemleri baz alındığında Avrupa’nın önde gelen stadyumlarından birisidir. Stadyum, 2013-14 UEFA Avrupa Ligi Finali’ne de ev sahipliği yapmıştır.

Stadio San Paolo (San Paolo Stadyumu)

Stadio San Paolo: storia dell'impianto di Fuorigrotta - Diretta Napoli

İtalya’nın Napoli kentinden bulunan stadyum, 1959 yılında açılmıştır. Kullanış bakımından çok amaçlı bir stadyumdur. Giuseppe Meazza Stadyumu ve Olimpiyat Stadyumu’ndan sonra İtalya’nın üçüncü büyük stadyumudur. Şu an çoğunlukla futbol maçları için kullanılmakta ve Serie A ekiplerinden Napoli’nin maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. 60,240 kişilik kapasiteye sahiptir. 1989’da 1990 Dünya Kupası için yoğun bir yenileme çalışmasından geçmiştir. Stadyum, 1990 Dünya Kupası yarı final mücadelesinde harika bir eşleşmeye de ev sahipliği yapmıştır; İtalya ve Arjantin. O Dünya Kupası’nın en ilgi çekici eşleşmesi olarak görülen bu eşleşme de Arjantinli yıldız Diego Maradona, İtalya Ligi takımlarından Napoli’de oynuyordu. Bu da şüphesiz ki bu eşleşmeyi ilgi çekici hale getiriyordu. Napoli taraftarları “Maradona, Napoli seni seviyor ama İtalya bizim vatanımız.” şeklinde bir pankart açmıştı. Bu mücadele uzatmalarda birlikte 1-1’lik eşitlikle sonlandı ve penaltı atışları sonrasında Arjantin kazandı. Stadyum, yapısı itibariyle üstü kapalı değildir ve görüş açısı yukarıdaki koltuklara doğru zorlaşır. Ancak bu durum İtalyan futbolseverler için pek sorun teşkil etmez. Bunun yanı sıra stadyumun kendine has bir görünümü ve yapısı olduğu kabul edilir ve bu durum ilgi çekici olarak görülür.

Stadion Renato Dall’Ara (Renato Dall’Ara Stadyumu)

Stadio Renato Dall'Ara - Wikipedia

İtalya’nın Bologna kentinde bulunan stadyum, İtalya’nın en eski stadyumlarından birisidir. 1925 yılında yapımına başlanmış ve 1927 yılında açılmıştır. Kullanış bakımından çok amaçlı bir stadyumdur. Stadyumu Serie A ekiplerinden Bologna kullanmaktadır. Stadyuma başlangıçta Il Littoriale ismi verilmiştir. 1960’larda, stadyumun yıkılıp şehir dışında yeni ve daha büyük bir stadyumun inşası için planlar yapılsa da bu planlar hayata geçmemiştir. Daha sonra stadyuma Stadio Comunale ismi verilmiş ve 1983’te bir kez daha yeni bir isim verilmiştir. Eski bir kulüp başkanının onuruna Stadio Renato Dall’Ara olarak yeniden adlandırılmış ve hala da aynı isimle bilinmektedir. 1934 FIFA Dünya Kupası ve 1990 FIFA Dünya Kupası’nın bazı maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

Stadio Luigi Ferraris (Luigi Ferraris Stadyumu)

Correva l'anno 1911: si inaugura lo stadio "Luigi Ferraris ...

İtalya’nın Cenova kentinde bulunan stadyum, 1909 yılında inşaatına başlanmış ve 1911 yılında açılmıştır. İtalya’nın en eski stadyumu olma unvanına sahip bu tarihi stadyumu Serie A ekiplerinden Genoa ve Sampdoria kullanmaktadır. 36,743 kapasiteye sahiptir. 1 Ocak 1933’te stada Genoa’nın eski kaptanı ve İtalya’nın 1. Dünya Savaşı kahramanlarından olan Luigi Ferraris‘in adı verilmiştir. Stadyumun planlamasında Preston North End’nin stadı olan Deepdale‘den esinlenilmiştir. 1934 FIFA Dünya Kupası’nda Brezilya ve İspanya arasındaki maç bu stadyumda oynanmıştır. Stadyum, 1990 FIFA Dünya Kupası için yıkılmış ve yeniden inşa edilerek turnuvada dört maça ev sahipliği yapmıştır. 27 Şubat 1949 tarihindeki İtalya ve Portekiz arasında oynanan mücadele de 60,000 kişi ile dolan stadyum, kendi seyirci rekorunu kırmıştır.

Stadio Pierluigi Penzo (Pierluigi Penzo Stadyumu)

Venezia – Crotone a porte chiuse: è ufficiale | Triveneto Goal

İtalya’nın su kanallarıyla ünlü şehri Venedik kentinde bulunan stadyum, 1913 yılında açılmıştır. İtalya’nın en eski ikinci stadyumu unvanına ve 7.246 kapasiteye sahiptir. Stadyumu Serie B ekiplerinden Venezia kullanmaktadır. Kullanış bakımından çok amaçlı bir stadyumdur. Venedik’in en büyük spor tesis alanına sahiptir. Stadyum adını 1. Dünya Savaşı’nda İtalya ordusunda görevli pilot Pier Luigi Penzo‘dan almıştır. Stadyumun en büyük özelliklerinden biri, su kanallarıyla ünlü Venedik kentinde bulunan bir su kanalının yanına inşa edilmesidir.

Stadio Friuli – Dacia Arena (Friuli Stadyumu)

Udinese stadium complete, renamed Dacia Arena - AZERTAC ...

İtalya’nın Udine kentinde bulunan Stadio Friuli sponsor ismiyle Dacia Arena olarak da bilinir. 1976 yılında açılmıştır. 41,652 kapasiteye sahiptir. Stadyumu Serie A ekiplerinden Udinese Calcio kullanmaktadır. 1976 yılında açılan stadyum maksimum 41,652 kişi kapasiteli olarak yapılmıştır. 2013 yılında yenilen düzenlenen stadyum daha sonra 25.144 kapasiteli hale gelmiştir. İtalya’nın en çok sevilen statlarından biri olan Friuli, Udine Belediyesi’ne aittir. 2013 yılında başlayan çalışmaların ardından 2016 yılında yeniden açılmıştır. Açılmasının ardından sponsorluk anlaşması ile birlikte o günden beri Dacia Arena olarak bilinir. Yapılan çalışmalarda atletizm pisti kaldırılmış, stadyumun üç tarafının sadece batı ucu korunarak yıkılmış ve yıkılan üç stand sahaya yakın bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. StadiumDB.com tarafından 2016 yılının en iyi stadyumlarından biri olarak aday gösterilmiş ve kamuoyu sıralamasında 13. sırada ve jüri oy sıralamasında 7. sırada yer almıştır. Stadyum 1990 Dünya Kupası’nda bazı maçlara ve birçok konsere ev sahipliği yapmıştır.

Stadio Artemio Franchi (Artemio Franchi Stadyumu)

스타디오 아르테미오 프란키 - 우만위키

İtalya’nın Floranda kentinde bulunan stadyum 1932 yılında açılmıştır. Serie A ekiplerinden Fiorentina kullanmaktadır. Zamanın yenilikçi unsurlarıyla dolu olan stadyumun kapasitesi, 1950’lerde birden fazla metal standın eklenmesiyle 70.000’lere getirilse de sonrasında yeniden düşürüldü. Şu an 43.147 kapasiteye sahip olan stadyum önceleri Stadio Comunale ismiyle anılmaktaydı. 1991 yılında stadyuma İtalya Futbol Federasyonu eski başkanı Artemio Franchi’nin adı verildi. 1990 FIFA Dünya Kupası için tamirat geçiren statta, resmi olarak seyirci rekoru 58,271 kişi ile 25 Kasım 1984 tarihinde Fiorentina ve Inter mücadelesinde kırıldı. Yıllar boyunca, stadyumun durumu kötüleşmeye başladığı için Fiorentina yeni bir stadyum inşa etmeyi düşünüyor. İlk planlar 2008’de yapılsa da çoklu gecikmelerden ve değişikliklerden sonra, en son Mart 2017’de Floransa kenti kulübünün 90. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, Fiorentina’nın yeni stat projesi hakkında bilgi verilmişti. Yeni stadın 480 bin metrekarelik bir alanı kapsayacağı, içinde kulüp müzesi, alışveriş merkezi ve otopark olacağı belirtilmişti. Üstü tamamen kapatılacak ve 40.000 kapasiteli olması planlanan yeni statta, tribünlerle saha arasındaki mesafenin 7 metreye ineceği ve seyircilerin daha yakın bir konumdan maçları takip edebileceği ifade edilmişti. Stadyumun 2021’de hizmete girmesi hedefleniyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Plase Scouting: Alt Lige Fazla Gelenler

Garrincha: Minik Kuş

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More