Zonguldakspor: İşçi Sınıfının Baldırı Çıplakları

Çizgilerle Zonguldakspor tarihi

1966 yılında kurulan Zonguldakspor,  1973-74 sezonunda Türkiye 2. Ligi Beyaz Grup’ta şampiyonluk için çekiştiği Şekerspor’u geride bırakır ve 2. Ligi  Kırmızı Grup lideri Trabzonspor’u da yenerek 2. Lig şampiyonu olarak tarihinde ilk kez 1. Lig’e yükselir.

 

 

 

 

 

 

 

Zonguldakspor efsanesi eski yıldız futbolcusu Halil Güngördü takım 1. Lig’e çıkınca takımına geri döner ve gollerini Zonguldakspor için atmaya devam eder. Halil Güngördü gerçek bir Zonguldakspor efsanesidir. 1966-70 ve 1973-75 sezonları arasında 168 resmi müsabakada 71 gol kaydeder.

Hüseyin Öztek’in rozetleri

Zonguldakspor’un tarihinde takıma hizmet eden onlarca başkan ve yönetici bulunmaktadır. Ertuğrul Emral, İzzet Dinçel, Mehmet Tezer, Kerim Tanrıyeri ve Şemsi Denizer bunlardan bazılarıdır ama aralarında bir isim var ki yeri çok ayrıdır. Hem belediye başkanı hem de kulüp başkanı olarak aynı dönemde Zonguldak’a ve Zonguldakspor’a hizmet eden Hüseyin Öztek… 1974 yılında lacivert kırmızılı takımın en büyük sorunlarından birisinin; şehri, çevresine bağlayan doğru dürüst bir yolunun bulunmaması olduğunu söylemiş, yolumuz olmuş olsa çoktan birinci lige çıkmış olacağımızı iddia etmiştir. Futbolcular için deplasman yolculuklarının problem olduğunu ifade eden Öztek, sesini üst makamlara duyurabilmek için de bir kampanya düzenler. Hüseyin Öztek, üzerinde ‘Zonguldak Yol İstiyor’ yazan ve bir otobüsün uçuruma yuvarlanışını karikatürize eden rozetler dağıtıp önemli bir farkındalık yaratmayı başarmıştır.

Zonguldakspor, işçinin milli takımı, madencinin şerefi ve şanıdır. Zonguldak, işçilerin ve madencilerin şehridir. Bu şehirde yaşayanların birçok ortak değeri vardır. Dayanışma bunların başında gelir. Emek vermek ve çalışmak da aynı şekilde değerlidir. Bu değerler takımın da kimliğini oluştrmuş ve Zonguldakspor Süper Lig’de oynadığı yıllarda bu değerler üzerinde yükselerek başarıyı yakalamıştır. Zonguldakspor her şeyden önce şehirde yaşayan işçilere, yani halka aittir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir futbol takımı; bir varoluş şeklini, bir kültürü temsil eder! Madencinin ve İşçinin takımı Zonguldakspor madencinin feneridir. Zonguldakspor bir zamanlar 55 bin madenci üyesi olan, 4 büyük takıma kök söktüren, Türk futboluna nice yıldızlar kazandıran bir fabrikadır. Zonguldak’ın asıl madeni futbol takımıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul takımlarında istedikleri başarıları elde edemeyen futbolcular, Zonguldakspor formasıyla lige damgasını vurmayı başarır. Bunların arasında Atakan Aksu, Ömer Kaner, Ersoy Sandalcı, Kemal Yıldırım, Ayhan Akbin, Sinan Alayoğlu gibi önemli isimler bulunmaktadır.

Zonguldakspor bir zamanlar milli takıma çok yetenekli oyuncular yetiştiren bir takımdır. 1977’den 1983 yılına kadar her sene milli takımda oynayan bir oyuncusu mutlaka bulunmaktadır. Zonguldakspor’un milli formayı giymiş ilk oyuncusu Volkan Yayın’dır. İsa Ertürk, Ayhan Akbin, Hüseyin Çetinkaya, Muammer Birdal ve Muzaffer Badalıoğlu Zonguldakspor forması giyerken milli olmuşlardır.

Necdet Niş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zonguldakspor forması ile dönemin çok önemli futbolcuları ligde fırtınalar estirirken aynı şekilde teknilk direktör anlamında da önemli isimler Zonguldakspor bünyesinde yer almıştır. Suat Mamat, Sabri Kiraz, Turan Bodur, Gündüz Tekin Onay, Candan Tarhan, Metin Türel, Macar Antrenör György Szager ve Necdet Niş bunlardan bazılarıdır.

Mükemmel bir sol ayak Volkan. Topu aldıktan sonra çabuk ve sahayı iyi değerlendiren bir futbolcu. Hemen hareketlenerek gidilecek yere gidebiliyor. Oyunu çabuk ve iyi görüyor.

Çok çalışmak ve daha iyi hazırlanmakla fizik eksikliğini giderebilir. Tekniğine rağmen fizik eksikliği yüzünden ikili mücadelelerde başarılı olamıyor.

Can Bartu(Gazeteci)

Dünya Karmasına davet edilen ilk Türk oyuncu olan başarılı orta saha oyuncusu İsa Ertürk 1978-80 sezonları arasında Zonguldakspor’da oynadığı 61 resmi müsabakada 12 gol kaydeder. Zonguldakspor’un defansının güvencesi olan Kadir Özcan, özellikle hava toplarında çok başarılıydı ve kestiği topları da oyuna çok akıllıca sokma özelliğine sahiptir. 1980-81 sezonunda Galatasaray’dan kiralanan Kemal Yıldırım Zonguldakspor’un Galatasaray’ı 2-1 mağlup ettiği maçta Zonguldakspor’un ikinci golünü atar. Maç sonrası dönemin Galatasaray Futbol Şube Sorumlusu Bülent Eken’in bizi kendi silahımızla vurdular açıklamasına, “Madem silahtım, beni niye kiraya verdiler?” diye yanıtlar.

Türkiye 1. Ligi’nde mücadele ettiği 14 sezon boyunca en çok Fenerbahçe karşısında zorlanır. Fenerbahçe ile 28 defa karşılaşan Zonguldakspor sadece 2 defa galip gelebilir. 8 karşılaşma berabere biterken 18 karşılaşmadan mağlup ayrılır.

 

Galatasaray ve Beşiktaş karşısında ilginç bir tesadüf ile 5 galibiyet, 7 beraberlik ve 16 mağlubiyet alır.

 

Zonguldakspor, Anadolu’nun güzide takımlarının çekindiği bir takım haline gelmiştir o yıllarda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zonguldakspor, 1981-82 sezonuna kötü bir başlangıç yapmıştı. İlk 6 hafta oynadığı maçlardan 3 mağlubiyet, 2 beraberlik ile sadece 1 galibiyet elde etmiş ve ligin dibine demir atmıştır. 7. hafta Adanaspor karşısında alınan galibiyet ile başlayan yenilmezlik serisi tam 17 hafta sürer ve neticesinde ligin bitimine 9 hafta kala liderliğe oturur. Ancak çok yaklaştığı şampiyonluğu elde edemez.

 

12 Eylül 1980 darbesinin ardından kurumlaşmaya başlayan neoliberal rejim, Zonguldakspor’un da çöküşünü başlatır. Rejimin toplu sözleşmeleri dondurması, aidatların artırılamaması ve işletmenin maddî desteğinin tıkanmasıyla, kulübe ‘sahip çıkan’ işadamı başkanların dönemi açılır. 1987-88 futbol sezonunda 14 yıl oynadığı 1.ligden (Süper Lig) düşer ve bir daha tekrar dönemez.

Uzun yılların ardından tekrar 2. Lig’e dönen Zonguldakspor daha ilk yılında başarılı olamayarak 3. Lig’e düşer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zonguldakspor kötü sonuçlar almaya devam ettiği gibi yönetimsel sorunlar da yaşamaya başlamıştır. Şehirde bariz olarak geçmişteki güçlü Zonguldakspor ‘un düşüşünün hayal kırıklığı yaşanır.

90’lı yılların başında sendikanın geçmişteki gibi devreye girmesi neticesinde Zonguldakspor 2. Lig’e merhaba der ve takım çok başarılı neticeler almaya başlar. Artık hedef yeniden 1. Lig’e çıkmaktır. 1996-97 sezonunda 1. Lig hedefine çok yaklaşır ama cezalı oyuncu oynattığı için nasip olmaz.

2000’li yıllarda ekonomik kriz had safhadadır ve birçok futbolcu takımı terk eder. Zonguldakspor tarihinin en kötü yıllarını yaşadığı sırada devreye yine bir sendikacı, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Çetin Altun girer ve Yönetimin %50 ortağı olur; 5 kişi sendikanın önereceği, 5 kişide dönemin Başkanı Ayhan BAL’ın önereceği bir yönetim kurulur. Zonguldakspor’un yapılan olağanüstü kongresinde başkanlığa Kilimli Belediyespor’un eski başkanı Erdoğan Demir seçilir. Kentte yeni bir dönem ile birlik-beraberlik olgusu başlatılır.

Sendika ise bu yeni oluşumu sıcak karşılar. Zonguldakspor’a mali desteklerde bulunur. Zonguldakspor başarılı sonuçlar almaya başlar ve 2. Lig’e yükselir. Ancak 2005-06 sezonunda yeniden 3. Lig’e düşer. 2007-2008 sezonunda 3. Lig 4. Grup’ta verdiği amatör kümeye düşmeme mücadelesini mali sıkıntılar yüzünden kaybeder ve amatör kümeye düşer. Bölgesel Amatör Lig (BAL) baraj maçında DM.Dilaverspor’a 4-2 mağlup olarak Amatör Lige düşmüştür Zonguldakspor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013-14 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 10. Grup’ta sezonu şampiyon olarak bitirir ve  terfi maçında Zara Belediyespor’u 2-0 mağlup ederek 3. Lig’e yükselir. Süleyman Caner başkanlığındaki Zonguldakspor 2016 yılında 2. Lig’e çıkmayı da başarır ancak mühimmat ve lojistik destek olmadan savaşmaya devam eder.

Şehrin hem ekonomik hem sosyal anlamda küçülmesi Zonguldakspor’u etkilemiştir. Zaten uzun süredir kriz içindeki kulübün düştüğü bu durum kendi ekonomik sistemini kuramadığı sürece akıbetini belli etmiştir. Bundan sonra yapılacak iş eğer yeniden liglerde yer almak istiyorsa, sıfırdan başlayıp sağlam ekonomik temellere dayalı kulübü oluşturmak olacaktır.

NOT: Yazıda kullanılan karikatürlerin birçoğu dönemin usta karikatüristi Mesut Yavuz ve Zonguldak ilinin sevilen simalarından karikatürist Şerif Cihan’ın çizimlerinden alınmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Traktör Sazi: Direnişin Hikayesi

Rüzgar Gibi Geçti: Ayrton Senna

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More