İngiliz Biraderler: Gary ve Phil Neville

Manchester United’ın efsane bekleri Neville kardeşlerin, evlerinin arkasında başlayıp Old Trafford çimlerinde devam eden ama ayrı takımlarda son bulan kariyerlerinin hikayesi

Ben 5, kardeşim 3 yaşındayken onunla evimizin yanındaki garaj yolundan arka bahçeye çıkan yerde futbol topu tekmeliyorduk. Bir arkadaşı çağırıp onunla oynamaktansa birbirimize karşı oynamayı tercih ediyorduk.

Gary Neville

Futbolda “kardeş futbolcular” dediğimiz zaman, ülkemizde akla gelen ilk isimler Bülent – Mert Korkmaz ile Shota – Archil Arveladze olabilir. Ama dünyanın herhangi bir yerine gidip de “kardeş futbolcular” derseniz size gösterebilecek en önemli örneklerden birisi kesinlikle Gary ve Phil Neville kardeşler olacaktır.

Şubat 1975 doğumlu Gary ve Ocak 1977 doğumlu Phil Neville… Her ikisi de sağ bek pozisyonunda oynamasına rağmen, sahada birlikte de fazlasıyla zaman geçiren bu ikili, belki de bunu, çocukluk yıllarında o garaj yolundaki top tekmeleme sevdalarına borçluydular.

1994’te her ikisi de Manchester’ın as takımına yükselmişlerdi. 94/95 sezonunda büyük abi Gary, kırmızı formayı ligde 18 kez olmak üzere toplam 24 kez sırtına geçirmişti. Hatta bu 24 maç içerisinde Galatasaray’a karşı oynamışlığı, bir de asist yapmışlığı var. Küçük kardeş Phil ise aynı sezonda iki kez Premier Lig’de, bir kez de FA Cup’ta formayı giyebilmişti. Ama her ikisi de o garaj yolunda oynar gibi birbirlerinden ayrılmadan bir kariyer inşa ediyorlardı.

Gary Neville verdiği bir röportajda; “İlk günden beri mücadeleci bir yapımız vardı bizim. Kupaları kazanmamızda, büyük organizasyonlarda İngiltere forması giymemizde bu çok ama çok önemli bir faktördü. Antrenmanlardan asla ama asla sıkılmazdık. Okula bile 45 dakika önce giderdik, sahada birbirimizle daha fazla zaman geçirebilmek için. Ama birbirimizden sıkılırdık. Sahaya birlikte girerdik, ama mesela bir pozisyonun gol olup olmadığını sürekli tartıştığımız için sahadan birbirimizden ayrı çıkardık. Ve elbette birbirimizi tekmeler, birbirimizle kavga ederdik. Kardeşlik, hayat aslında böyle bir şey.” diyerek bir anlamda kardeşliği özetlemişti.

Ama kariyerleri onları farklı yönlere götürecekti. Gary; Robson, Bruce, Cantona, Keane gibi isimlerle birlikte United’ın kaptanlık pazu bandını takmaya kadar ilerleyecekti United’da. Phil ise United’da geçirdiği 10 sezon sonrasında Liverpool’un mavisi Everton’ın yolunu tutacaktı.

Yaşadıkları en büyük hayal kırıklıklarından biri de şüphesiz Phil’in 1998 Dünya Kupası kadrosunun dışında kalmış olmasıdır. Bu Gary’yi de yıkmıştı adeta. Ama inişleri ve çıkışları birlikte yaşamak onların kaderiydi belki de. İkisi de Euro 96 kadrosunda yer alıyorlardı, 1999’da FA Cup Finali’nde ikisi de oynamıştı. Hatta Phil, Sir Alex Ferguson’un evine gidip, “United’dan ayrılmak istiyorum.” dediğinde yanında kardeşi Gary’nin olmasından da güç almıştı.

Dünyanın en yeteneklileri hiçbir zaman değildik, ama bizim yeteneğimiz yenilgiyi asla ama asla kabul etmemekti. Biz birbirimizi motive edip birbirimize yardım ederdik. Bu rekabet aslında halen de sürüyor aramızda, birbirimize karşı olmasa da.

Gary Neville

17 yıl, toplamda 602 kez United forması giydi Gary. Bobby Robson, Steve Bruce, Eric Cantona ve Roy Keane’den sonra Premier Lig kupasını kaldıran 5. United kaptanı olmuştu aynı zamanda 2006/2007 sezonunda.

Kardeşi Phil ise 386 kez United için oynadı. Son maçına Southampton karşısında 2-1 United galibiyeti ile biten 2005 Mayıs’ındaki maçta çıktı. Hatta United’dan ayrı olarak çıktığı ilk resmi maçta kardeşi Gary ile karşılaşması da kaderin onlara oynadığı bir oyun gibiydi. Phil, Everton’da 8 sene geçirip 300’den fazla maçta forma giydi.

evertoon manchester phil gary ile ilgili görsel sonucu

Bu iki kardeş, birlikte ya da ayrı olmaları fark etmeksizin forma giydikleri her maçta kaybetmeyi asla kabullenmeden sahada her şeylerini vererek oynamaları sayesinde bu kadar tanınabildiler. 2009’da Sir Alex’in; Gary Neville için, “Performans seviyesi ve motivasyonu asla değişmedi. Bu Gary için daha belirgin çünkü asla bir Giggs, bir Scholes seviyesinde yeteneğe sahip değildi ama her zaman bu takımda yer buldu.” demesi, onun çalışkanlığını ne kadar üstün gördüğünün bir göstergesiydi kesinlikle.

Bugün, Gary Neville İngiltere Premier Lig’in ana yayıncı kuruluşu olan Sky Sports’ta yorumculuk yapıyor. Teknik direktörlük kariyeri çok uzun sürmese de, Valencia’da kardeşi ile birlikte çalıştığı bir dönem de oldu. Phil ise bugün halen futbolun tamamen içerisinde. Aktif olarak İngiltere Kadın Futbol Takımı teknik adamlığı görevini yürüten Phil için Gary, “Onun bu görevde olmasından dolayı ben kesinlikle mutluyum. O kararlı birisi, kendi ayakları üzerinde durmayı seven birisi. Elbette, bir kardeşi olarak her zaman yanındayım ama her sabah da onu arayamam ya, onun bana ihtiyacı olursa o beni arayacaktır.” diyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Babadan oğula, Peter Schmeichel – Kasper Schmeichel

Gallagher Kardeşler

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More