İlginç Futbol Sahaları

Dünyanın farklı yerlerinde, kimi zaman doğanın sunduğu imkanları kullanarak, kimi zaman ise doğaya meydan okuyarak oluşturulan birbirinden ilginç futbol sahaları.

Şüphesiz her futbol oyuncusu farklı futbol saha veya statlarında oynamak ister, bu statlar arasında manzarası olan veya tarihi açıdan önemli yeri olan statlarda pek de eğlenceli bir hal alır futbol oynamak. Bu yazımda dünyada ilginç yerlerde bulunan futbol sahalarına değineceğim.
 
1) Ottmar Hitzfeld Stadı

Adını Alman eski futbolcu Ottmar Hitzfeld’den alan futbol sahası, deniz seviyesinden 2000 metre yüksekte bulunuyor. İsviçre amatör kulübü FC Gspon’un maçlarını yaptığı bu stat Avrupa’nın en yüksek futbol sahası olarak kabul edilir. İsviçre Alplerindeki Gspon köyü aslında bir kayak merkezidir, bu saha da orada bulunur. Bu futbol sahasına ulaşım kara yoluyla değil, teleski ile yapılabiliyor. FC Gspon’un defans oyuncusu Alfons Brigger, oynarken istemsizce topun sahanın dışına çıktığını, bazen bu topları oyuncuların almak zorunda kaldığını ve bu stat yapıldığından beri yaklaşık 1.000 topun kaybolduğunu söylüyor. Halen maçların oynandığı bu stat eşsiz manzara ve doğasıyla çok farklı görünüme sahiptir.

Avrupa'nın en yüksek stadı! Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksek

2) Ko Panyi köyündeki yüzen saha

Tayland’ın güneyinde bulunan balıkçı kasabası yüz ölçümü olarak oldukça küçük olmasına rağmen bu sahaya sahip olmasıyla futbola ne kadar tutkulu olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 2000 kişinin yaşadığı bu ada parçasında futbol sahası öncelikle tahtalardan yapılmış, sonrasında biraz daha düzenlenerek futbol oynamaya daha uygun hale getirilmiştir. Günümüzde Panyee FC’nin kullandığı saha, takıma ilhamı veren etkilerden bir tanesi olsa gerek.

More Sports. More Architecture - Panyee FC & the floating pitch

3) Shibuya Futsal Park

Tokyo’da bulunan bu futbol sahası Shibuya tren istasyonunun üstünde bulunuyor. Tokyo manzarası eşliğinde futbol oynamak isteyenlerin uğrak noktası olan saha, ilk etapta 2002 Dünya Kupası tanıtımı için yapılmıştır. Sonrasında ise hem futbol hem de futsal turnuvalarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Tokyo Drift filmindeki bir sahnede bu saha da görünmektedir.

Pin on If you're bored of exercise you're in a gym

4) Victoria Stadyumu

Cebelitarık’ta bulunan statta bir dönem Portekiz’in Lincoln Red Imps takımı dostluk maçlarını oynuyordu. Uefa Avrupa Ligi ve Şampiyonalar Ligi maçlarının da belli dönemlerde yapıldığı bu statta günümüzde Cebelitarık Profesyonel Ligi karşılaşmaları yapılmaktadır. Cebelitarık Boğazı’nın hemen yakınında bulunan bu stat daha önceki bazı statlar gibi boğaza sıfır bir konumda olmasa da boğaza yakınlığı ve manzarasıyla göz dolduruyor.

Victoria Stadium (Gibraltar) - Wikipedia

5) Singapur’daki yüzen stat
Yüzen stat olması açısından Ko Panyi’deki stada benzeyen bu yerin, ondan farkı 30.000 kişilik bir tribün kapasitesi olması ve bir kasabada değil de şehirde, hem de şehrin tam göbeğinde bulunuyor olmasıdır. Futbolun dışında birçok organizasyonun da düzenlendiği bu komplekste futbolla ilgili en önemli organizasyonlardan biri 2010 Gençlik Yaz Olimpiyatları’nın açılışıydı. Ayrıca bu stat Singapur’un dünyaca ünlü gökdelenlerinden maçların izlenebilmesiyle de dikkat çekiyor.
Bu statlar şaşırtıyor - Sayfa 1
6) Henningsvær Stadyumu
Norveç kıyısının dışında bir balıkçı kasabasında bulunan bu stat arkasında bulunan karlı dağ manzarasıyla büyülüyor. Stad daha çok Amatör kulüpler tarafından kullanılıyor. Bu statta futbol oynamak ne kadar eğlenceliyse kuş bakışı manzarasıyla bu stadı izlemek de bir o kadar güzel duruyor.
COĞRAFYA: Kayalık adaların muazzam stadı Henningsvær - Asist Analiz
7) Malezya’daki okul sahası
Malezya’nın Nabawan kasabasında bulunan futbol sahası, diğerlerinden çok daha farklı özelliklere sahip. Ulaşımı hiç de kolay olmayan bu saha Nabawan Kasabası’na birkaç saat uzaklıktadır ve yolun son kısmında araç kullanılamamaktadır. Logongon adlı okulun stadı olarak bilinen yeşillikler içerisindeki bu yerde okul takımının ve amatör takımların maçları yapılmaktadır. O kadar güzel bir tasarım harikasıdır ki kuş bakışı manzarası fantastik bir görüntü sunar.
Drone captures a magical sports pitch nestled in the Malaysian ...
8) Kamuya açık stadyum
Bu kadar kişinin aynı anda bir maçı izleyebildiği bir sokak stadı neredeyse yok denecek kadar azdır herhalde. Bu stat Bolivya’nın başkenti La Paz şehrindedir. O bölgede oturanlar bu stattaki maçlar için evlerinin balkonlarına rezervasyon alıyorlardır belki de.
La Paz'da Nerede Kalınır? | Gezimanya
9) Favelada bir futbol sahası
Rio De Janeiro’da, Tavares Bastos adlı favelada bulunan bu futbol sahası futbol oynamak ve izlemek için en doğru yerlerden biri olsa gerek. Brezilyalı futbolcuların futbola bu favelalarda oynayarak başladıklarını ve Neymar, Ronaldo, Romario…vs. gibi birçok ünlü futbolcunun favelada yetiştiğini biliyoruz. Bu saha futbolun Brezilya’da ata sporu olduğunu gösteriyor.
İlgili resim
Bonus:
Brezilya’da Rio şehrinin Catumbi bölgesinde yer alan bir futbol sahasının elektrik ihtiyacı oyuncuların hareketlerinden karşılanacak. Açılışında gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olan Pele’nin bulunduğu ve birçok futbolcu adayıyla buluştuğu bu futbol sahasının ışıklandırılması için gerekli olan elektrik, futbolcuların hareketleriyle oluşan kinetik enerjiden sağlanacak. Açılış sırasında Pele’nin dediği gibi tıpkı; ”bilim ve spor bir araya geldiğinde bu zeminde olağanüstü şeyler mümkün hale gelecek.”
***
Böyle statları gördükçe ne kadar büyük bir futbol sevgisinin olduğunu tekrardan fark edebiliyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan bu statlarda yetişen veya bu oyunun sadece keyfini çıkaran oyuncuların ve elbette onları izleyen taraftarların maçın bitiminde ne kadar eğlendiklerini tahmin bile edemiyoruz. Bu futbol tutkusunu bu güzel tasarım harikalarıyla birleştirenlere tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More