Hem Oyun Kurucu, Hem Skorer: Bir Necati Ateş Portresi

Sahip olduğu saç stili ve oyun tarzıyla bir dönem Türk futboluna damga vuran oyuncuydu Necati Ateş. Şimdilerde Galatasaray'ın antrenör ekibinde yer alan oyuncunun kariyerine kısa bir bakış attık.

Mustafa Denizli, Beşiktaş’ta şampiyonlukla taçlandırdığı sezonun ardından yaz transfer döneminde takıma katmak istediği oyuncuyu tanımlarken ”10,5 numara arıyorum” demişti. Necati Ateş ise bu profile yakın olmakla birlikte tüm kariyeri boyunca çok iyi bir 9,5 numaraydı…

Futbolda fark yaratan oyuncular her zaman ana rolde yer almaz. Yan parçaların bütüne etkisi ortaya zevkli takımların çıkmasını sağlar çoğu kez. Necati Ateş de yardımcı rolde iyi katkı veren bir oyuncuydu esasında. Doğru kullanıldığında yaşı ve fiziksel durumuna bakılmaksızın iyi performans vermeye devam etti. Futbolu bıraktığında ise akıllarda attığı goller kadar, farklı saç stili de kalmıştı.

Doğduğu şehir olan Altay’da futbol kariyerine başladığında şüphesiz ki bu kadar fark yaratıp, genç yaşına rağmen süre bulacağını tahmin etmiyordu. Hayat insanlara beklemedikleri anda fırsatlar çıkarır. Değerlendirebilirseniz bir üst basamağa geçersiniz. Iskalarsanız bir sonrakini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Necati Ateş, ıskalamayanlardandı. 18 Ocak 1998 tarihinde Altay’ın Bursa ile oynadığı Süper Lig karşılaşması bir gencin daha hayallerini gerçekleştirmesi açısından önemliydi. Necati Ateş, bahsi geçen karşılaşmanın 56. dakikasında oyuna dahil oldu ve o sezon 8 karşılaşmada Altay formasını terletti. Az sayıda forma şansı bulmasına rağmen 2 gol atmayı başaran genç oyuncu, sonrasında gösterdiği performansla ilgileri üzerinde toplamayı başladı.

2002-2003 sezonunun başında Adanaspor’a transfer olduğunda kendisi için son derece heyecan verici bir kariyerin ilk adımlarını attığından ne kadar haberdardı bilinmez; ancak Necati Ateş’in ismini ciddi şekilde duyurmaya başladığı takım Altay’dan ziyade Adanaspor’du. Burada geçirdiği iki sezonda 23 gole imza atan Necati, artık İstanbul takımlarının radarındaydı. Sıçrama yapma zamanı gelmişti. Adres, önemli izler bırakacağı Galatasaray olacaktı.

Klas gollerin oyuncusu

2003-04 sezonunun devre arasında transfer olduğu Galatasaray, her iki taraf için de özel anları içerisinde barındıracak bir hikayenin ilk adımını oluşturuyordu. Her ne kadar istenilen saha sonuçları istikrarlı biçimde gelemese de; oyun stili ve atmış olduğu jeneriklik gollerle taraftarın gönlünü kazanmayı bilmişti Necati Ateş. Bu konudaki kült gollerinden birisini ise 2004-05 sezonunun devre arasında Almanya’da Schalke’ye karşı atmıştı. Stat açılış maçı için Alman ekibinden davet alan Galatasaray, karşılaşmayı oynamak için Veltins Arena’nın yolunu tutmuştu. 1-0 Galatasaray’ın üstünlüğü ile sonuçlanan karşılaşmaya damga vuran ise Galatasaray’ın aldığı sonuçtan ziyade Necati Ateş’in attığı goldü. Röveşata ile topu ağlara gönderen ve stadyumdaki ilk golü atma başarısı gösteren Necati, tarihe geçmeyi başarmıştı.

 

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More