Hector Castro: Tek Kollu Efsane

29 Kasım 1904 doğumlu olan Hector Castro, Uruguaylı eski futbolcu ve eski teknik direktör. 1960’da henüz 55 yaşında iken hayatını kaybeden Castro’nun hikayesi ise dünyada çok az rastlanacak, belki de hiç rastlanmayacak türden. Henüz 13 yaşında geçirdiği kaza sonucu kolu dirseğinden biraz aşağısından kesilen ve hayatına böyle devam etmek zorunda olan Castro, futbola 1923 yılında başladı. Daha çocuk yaşta kolunu kaybetmesine rağmen yaşam enerjisini futboldan alan Castro, bu sevdadan asla vazgeçmedi ve profesyonel olarak futbolculuk yapmayı başardı. Bununla da yetinmedi, 4 Uruguay Şampiyonluğu, 2 Libertadores Kupası, 2 kere Copa America ve 1 kere de Dünya Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Tarihin ilk Dünya Kupası olan 1930 Dünya Kupası’nda mücadele eden Uruguay’ın forvetinde tek kolu olmayan bir oyuncu vardı. O Dünya Kupası’nı Uruguay kazanırken, efsane Hector Castro da 2 golle turnuvayı bitirmişti ve bu gollerin biri, finalde Arjantin’i 4-2 yendikleri maçın son golüydü. Diğeri ise Uruguay tarihinin Dünya Kupası tarihindeki ilk golü. Engellere karşı gelip, dünyanın en büyük organizasyonunda oynamak ve gol atmak… Castro pek çok insana ilham verecek ve adını efsaneler arasına yazdıracak işi başarmıştı bile. Engellerin yalnızca zihinde olduğunu kanıtlarcasına bir hayat, engelleri çalışarak aşabileceğine ve pek çok engelli insana örnek olabilecek bir insandı.

Futbolculuk döneminde yaşadığı başarılar onun taraftarlar arasında “El Divino Manco” yani “Tek Kollu Tanrı” olarak anılmasına sebep olacaktı. Kolundaki engelin hayatına hiçbir engeli olmadığı gibi futbolculuğuna da hiçbir engeli olmadığını oynadığı oyunla ve kazandığı kupalarla bizlere gösteren Castro, taraftarlar arasında hayli sevilen bir yıldıza dönüşmüştü. Yeşil sahalarda kazandığı başarılardan, tarihe adını altın harflerle yazdırmış olmasından sonra Castro, teknik direktörlük hayatına atıldı.

Teknik direktör olarak 5 Uruguay Şampiyonluğu kazanan “Tek Kollu Tanrı” 1960 yılında, 55 yaşında hayata gözlerini yumduğunda arkasında Uruguay tarihine geçmiş bir golcü, Dünya Kupası tarihine geçmiş bir efsane, engellerin yalnızca beyinde olduğunu bizlere gösteren bir kahraman bırakmıştı. Castro’yu özel kılan tam olarak buydu. Bir kolu olmamasına rağmen pes etmemiş, çalışmış, çabalamış ve büyük bir efsane olmuştu. Dünya Kupası şampiyonluğu ve takımının açılış ve kapanış gollerini atmış olması, kazandığı kupalar, attığı goller tamamen azmin zaferiydi. 1930 Dünya Kupası’na ve Uruguay futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran Castro’dan öğrenecek çok şeyimiz var. Futbola olan tutkusu, yeteneği ve azmiyle örnek alınması gereken bir kahraman o.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More