Göztepe: Gerçek Büyüklük Nedir?

2018-2019 sezonunun son düzlüğü Göztepe için oldukça zorlu geçiyordu. Ligin son haftalarında ateş hattında gezinirken, kendisine en yakın rakiplerine puan kaybediyordu Göztepe. Ligin son sırasında yer alan Akhisarspor karşısında 27. haftada alınan 1-0’lık mağlubiyet bunlardan sadece bir tanesiydi. O haftadan sonra da bizim için tek odak noktası Göztepe olmuştu haliyle, çünkü düşme hattının ilk basamağına girilmişti. Biz de bir voltun içine sıkışıverip ertesi hafta deplasmanda oynanacak Rizespor maçı için yollara düştük. Voltun içinde ailesiyle geçireceği tatil için kullanacağı yıllık izni bu deplasmana harcayan da vardı, ücretsiz izin kullanan da. Part time işinden aldığı yevmiyesiyle gelen üniversite öğrencisi de o deplasman aracının içindeydi.

İzmir’den çıktıktan yaklaşık bir gün sonra cumartesi sabahı kendimizi Giresun’un merkezinde bulduk. Kahvaltı için indiğimiz şehrin meydanında bir fırın gözümüze çarptı ve içeri girdik. Üstümüzdeki sarı kırmızı formaları, kaşkolları gören 60-70 yaşlarındaki fırıncı amcanın gözleri doluvermişti. Ardından “Hoş geldiniz, yanınızda bombacı Halil’i, Fevzi Zemzem’i, Nevzat’ı, Ali Artuner’i getirdiniz mi?” diyerek 1967-68 sezonunda Avrupa’da destan yazan, Göztepe’ye Avrupa’da yarı final oynayan ilk Türk takımı unvanını kazandıran kadroyu sayıyordu. Bu inanılmaz anların ardından kahvaltı yapacağımızı söylediğimizde meydana çıkan amcamız, bölgenin esnafına ”Misafirlerimize sofra kuralım.” diye selendi. Kısa süre sonra oradaki bütün esnafın, çayından suyuna, simidinden böreğine kadar her şeyi hazırladığı, meydanın ortasına kurulan sofrada, Giresunlularla birlikte, hem Çotanakların durumunu hem de Göz-Göz’ün kümede kalıp kalmayacağını konuşurken bulduk kendimizi. Kahvaltının ardından başarılar dileklerini alıp tekrardan Rize’ye doğru yola koyulduk. O gün Rizespor’a 1-0 mağlup olsak da sezonun sonunda ateş hattının 1 puan üstünde ligde kalan son takım Göztepe olmuştu.

Göztepeli 11 taraftar gözaltına alındı

Geri dönüş yolcuğu başladığında otobüste yaşadıklarımızı tekrar düşünürken büyüklük denen şeyin sadece kupa sayılarından ibaret olmadığını anlamış; gerçek büyüklüğün ne olduğunu, Türkiye’nin diğer ucunda 60 seneki önceki efsane kadromuzu sayan güzel yüzlü amcamızdan öğrenmiştim. Amcamızın ezbere saydığı o kadro Türk futbolu için o dönem bir mihenk taşı niteliğindedir ve o kadronun bıraktığı miras da Göztepe camiasının dinamiklerinin temelini oluşturmaktadır. Adnan Süvari’nin teknik direktörlüğü öncülüğünde Göztepe, Türk futbolunu Avrupa’ya tanıtmıştır. 1967-68 sezonu Fuar Şehirleri Kupası’nda 2. turda Atletico Madrid’e karşı 2-0 kaybedilen maçın rövanşında 3-0 kazanılan zaferi, o efsane kadronun en önemli isimlerinden olan Halil Kiraz şöyle anlatır:

Hiç unutmuyorum o günü. Atletico Madrid’i 3-0 yenmemiz gerekiyordu. Bulgar hakem penaltı noktasını gösterdiğinde bu zorlu maçı kazanacağımızı o anda hissettim. Penaltıyı rahmetli Gürsel Aksel ağabeyimiz kullanacaktı. Nevzat Güzelırmak, Gürsel ağabeyin yanına yaklaşarak bir şey söyledi. Gürsel Aksel parmağıyla beni göstererek “Penaltıyı sen kullan.” dedi. Sonra Nevzat yanıma geldi ve “Ne sağa, ne sola, kalecinin iki kaşının arasını nişan al.” deyince ben de “Kolaysa gel de sen at.” dedim. Alsancak Stadı’nda kendi nefesimi duyar gibiydim. Hayatım boyunca penaltı kullanmamıştım. Nasıl bu görevi bana verirler diye düşünüyordum. Bütün gücümü toplayıp Nevzat’ın dediği gibi kalecinin üstüne nişan aldım, şut öyle sert gitti ki, top ağları yırtarak dışarı çıktı. Daha sonra ikinci golü Gürsel ağabey attı. Rakibimiz 9 kişi kalınca şansımız da arttı. 88. dakikada yaklaşık 30 metreden sol çaprazdan kaleye öyle sert ve hesaplayarak vurdum ki, top benim dahil kimsenin inanamayacağı güzellikte ağlara gitti.

Her Semt Bir Tarih “Güzelyalı” belgeselinden 

Göztepe bu maçla 2. turu geçse de 3. turda Vojvodina’ya elenir ancak iki sene sonra Fuar Şehirleri Kupası’nda yarı finale kadar çıkma başarısı gösterir. Göztepe’nin bu büyük devrimi hâlâ yurdun dört bir yanında hatırlanmakta, işte gerçek büyüklüğün ölçüsü de bizce buradan gelmektedir. Yazıyı; geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Halil Kiraz’a hitaben, Gürsel Aksel Stadı’nın açılış maçının öncesinde, Göztepe taraftarının Halil Kiraz’ın evini ziyaretinin görüntüleriyle bitiriyoruz. Mekanı cennet olsun.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Alayına İsyan, İnadına Göztepe

Eskişehirspor: Gümüş Takım

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More