Gençlerbirliği’nden Bir Köylü Geçti: Köylü Selçuk

1923 yılının Mart ayında kurulan Gençlerbirliği’nin efsane futbolcusu Köylü Selçuk kim mi? Köylü Selçuk’un hikayesi ve çok daha fazlası bu yazıda!

Geremi, İlhan Cavcav, Ümit Karan, Ergün Penbe, Gökhan Gönül, Souleymane Youla… Yöneticisiyle, futbolcusuyla, 95 yılda Gençlerbirliği’nden kimler gelip geçmedi ki? Başkent kulübü bir dönem rahmetli eski başkanları İlhan Cavcav’ın transfer ettirdiği oyuncuları pazarlamasıyla Türkiye futboluna renk katmıştı. Öyle ki zamanında, Real Madrid’de eski bir Gençlerbirliği futbolcusu vardı. Geremi’yi Real Madrid’e gönderen de İlhan Cavcav’dı, Youla’yı Beşiktaş’a yollayan da. Başkanlar, transfer dönemleri, futbolcular gelip geçer, bazı isimler ise adını kulüplerin tarihine altın harflerle kazır. Lionel Messi, Francesco Totti, Sergio Ramos hepimizin tanıdığı isimler ve hikayelerine aşinayız. Yüzümüzü biraz daha yakınlara, yerele döndüğümüzde ise, benzer hikayelerle karşılaşıyoruz.

Çankırı/Bayramören.

Peki, kimdir bu Köylü Selçuk? Neden köylüdür, nerelidir? Ne kadar süre forma giymiştir?

Köylü Selçuk, yani Selçuk Çakmaklı, Çankırı’nın Bayramören ilçesinde doğmuştur. Anadolu’nun göbeğinde, çoğu futbol aşığı gibi okulda futbol oynamaya başlıyor Selçuk Çakmaklı. Gençliğinde hangimiz ders aralarını, öğlen tatillerini heyecanla beklemedi ki? Selçuk Çakmaklı da bizler gibiydi, bizlerden daha yetenekliydi de. Keşfedilme hikayesi ise klasik bir Türkiye transferi hikayesi. Selçuk Çakmaklı gençliğinde Çankırı Gençlik’te futbol oynarken Gençlerbirliği, Çankırı’ya maç yapmaya geliyor. O maçta gol yemeyen Selçuk, birkaç futbol kulübüyle birlikte Gençlerbirliği’nin de radarına giriyor ve 1958 yılında, 16 yıl boyunca sırtından çıkartmayacağı Gençlerbirliği formasını sırtına geçiriyor.

Tarihi Bayramören Köprüsü, Çankırı/Bayramören.

Günümüzde bir futbolcunun takımında uzun süre kalması zor. Sosyal medyayla birlikte taraftarın kulüple ve futbolcularla artan etkileşimi, yine sosyal medya sayesinde haberlerin yayılma hızı ve yayıldığı alanların genişliği, futbolcuların talepleri ve ekonomik durumlar göz önüne alınırsa, uzun süre bir kulüpte kalmak gerçekten zor. İnternet ve yasal yayıncılar sayesinde hemen hemen her ligin izlenebildiği günümüz koşullarında, Türk futbolsever de en iyiyi istiyor, başarısızlığa uzun süre göz yummuyor. Futbolcu başarısız olursa gidiyor, talepleri karşılanmazsa gidiyor, başarılı olursa satılıyor, ülkemizde bir futbolcu Köylü Selçuk gibi takımında on yılı kolay kolay deviremiyor.

Yıllar önce Köylü Selçuk, on altı yıl boyunca korudu Gençlerbirliği kalesini. Çamur içindeki sahalarda, zor şartlar altında kalede geçen on altı yıl… Zor şartlar altında yazdı tarihi Köylü Selçuk, on altı yıl boyunca mücadele etti. On altı yıl boyunca kulübünü ileriye taşımak için mücadele etti ve on altı yıllık emeğinin sonucunda, futbolu bırakmasının üzerinden geçen yıllardan sonra bile hakkında konuşuluyor, yazılıyor, çiziliyor. Kafasında şapkasıyla yeri geldiğinde Lefter’e, yeri geldiğinde Metin Oktay’a geçit vermeyen Köylü Selçuk, 1974 yılına kadar futbol oynuyor.

Çankırı/Bayramören.

1958’den 1974’e tam on altı yıl… Ahmet Korur, Orhan Apak, Turhan Ogan, İbrahim Hatipoğlu, Yılmaz Mete, İsmet Sezgin, Hadi Özbay, Necip Türegen, Ali TUzcuoğlu, Adil Evrensel ve Sezai Diblan… İnsan yazarken, okurken yoruluyor, o oynarken yorulmadı. Köylü Selçuk ismi geçen on bir başkanla çalıştı, takımının kalesini Süper Lig ve birinci ligde korudu. Gençlerbirliği 1967-1968 sezonunda Balkan Kupası’nda mücadele ederken de kalede Köylü Selçuk vardı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More