Gençlerbirliği: Kara Kızıl 2

Gençlerbirliği Tarihi 2. Bölüm

Gençlerbirliği tarihinin konu edindiğimiz bu serinin 2. yazısında 1941, 1946 şampiyonlarından bahsettik. Serideki her yazının sonunda bir önceki ve bir sonraki yazının linkinin bulabilirsiniz.

* * *

1941 Şampiyonluğu

Ankara futbolunda uzun yıllar başarılı sezonlar geçiren Gençlerbirliği’nin tarihinde 1941 ve 1946 yıllarının ayrı bir yeri vardır. 1941-1946 yıllarında kırmızı siyahlı takım Türkiye Futbol Birinciliğini kazanarak kendisini ülke futbol kamuoyuna kanıtlamıştır.

Gençlerbirliği Hasan Polat
Hasan Polat

1937 yılından sonra oynanan Milli Küme maçlarında hiçbir varlık gösteremiyor ve hep son sıralarda yer alıyordu Gençlerbirliği. 1941 yılında Milli Küme’de yine kötü bir performans gösteren Gençlerbirliği 10. yani son sırada yer alıyordu. Türkiye Futbol Birinciliği başlarken kimse onlara şans tanımıyordu. Bu turnuva, şimdiki Türkiye Kupası ile eş değer bir turnuva gibi görülebilir. Elemeli usulle oynanan turnuva 1940 yılından itibaren kesintisiz devam etti. 1941 yılındaki turnuva Ankara 19 Mayıs Stadı’nda oynanmıştır. İlk turdaki rakip Kocaeli ekibi Gölcük Deniz Fabrikaları Spor Gücü’ydü. Bu maçı 5-0 kazanmayı başardılar. Maçın gollerini Hasan Polat(2), Mustafa(2) ve penaltıdan Halit  atmıştır. Bu maçta ayrıca Hasan Polat bir penaltı kaçırmıştır. (Bu maçın moral veren kısmı o dönem Trabzon’da askerlik yapan Hasan Polat’ın özel izin alarak turnuvaya katılmasıydı.) 2. turda rakip İzmir ekibi Altay’dı. Gençlerbirliği henüz maçın 3. dakikasında yenik duruma düşmesine rağmen, bu maçı da 5’leyerek maçtan 5-1 galip ayrılmayı başarmıştır. Finalde ise rakip Milli Küme maçlarında 2 kez yenildiği ve Milli Küme’de namağlup şampiyon olan Beşiktaş’tı. Beşiktaş ezici bir üstünlüğe sahipti. Şerefli, Hakkılı kadro ile 5 sezon üst üste şampiyon olan Beşiktaş’ın efsane kadrolarından birisi karşısında kimse Gençlerbirliği’ne şans tanımıyordu. Gençlerbirliği karşılaşmaya Rahim Korhan – Ahmet Erol – Büyük Ali – Selim Atak – Halit Şahin – Keşfi Tarlan – Ömer Göker – Hasan Polat – Ali Polat – Mustafa Kökçam – Büyük Mustafa isimleriyle çıktı. Gençlerbirliği kudretli rakibine karşı teslim olmak istemiyordu. Takımın kaptanı ve saha içindeki fiili teknik direktörü Hasan Polat, takımı nasıl motive ettiğini yıllar sonra şöyle anlatıyordu: “Beşiktaş sahaya maçın galibi havasıyla çıkacaktır. Kendilerini çok yüksekte göreceklerdir. Bize fazla önem vermezler. Biz ilk 15-20 dakika da bunlara yükleneceğiz ve işi bitiriyoruz.” 6. dakikada Mustafa Kökçam, 17. dakikada 25 metreden Küçük Ali, 27. dakikada yine ani atakla Küçük Mustafa… Beşiktaş yarım saat içinde neye uğradığını şaşırdı. Bu beklenmedik mağlubiyet durumu Beşiktaşlı futbolcuları iyice sinirlendirmiştir. Bir de bunun üzerine Baba Hakkı penaltı kaçırınca iyice asabileştiler. Beşiktaş ikinci yarının ilk 20 dakikasında da gol atamayınca iyice yüklenmeye başladı ve 70. dakikada Hasan Polat 4. golü atıp zaferi tescilledi.

Maça dair ilginç bir de an vardır; Baba Hakkı saha içerisinde Ahmet Erol’u kovalar ve maç 5 dakika da olsa durur. O dönemin valisi Nevzat Tandoğan o sinirle: “Bir daha ben vali iken Beşiktaş bir daha Ankara’ya gelemez.“ sözünü söyler ve bir süre daha gergin şekilde devam eden ve 9’ar kişi kalan takımlar arasındaki maç bitiş düdüğüyle beraber Gençlerbirliği tarihinde ilk kez Türkiye Şampiyonu olur.

1946 Şampiyonluğu

1946’da 6 takımın katıldığı Milli Küme maçlarında Gençlerbirliği yine son sırada yer alıyordu ve tıpkı 1941’deki gibi Türkiye Futbol Birinciliği Gençlerbirliği’nin oldu. Tek devreli lig usulüne göre oynanan turnuvada ilk rakip Beşiktaş’tı ve Gençlerbirliği bu karşılaşmadan 2-1 galip ayrıldı. İkinci maçtaki rakip Eskişehir Demirspor’dur ve bu maç final maçı niteliğindedir. Gençlerbirliği bu maça şu 11 ile çıkmıştır: Erdal Kocaçimen – Sait Ozan – Rafet Olgaç – Mehmet Ali – Selim Atak – Hasan Polat – Hamdi Ülgen – Ali Anul – Mustafa Kökçam – İzzet. Mayıs 1946 tarihinde yayınlanan Ulus isimli gazetede maçın akışı şu şekilde aktarılmış:

19 Mayıs Stadyumunda dün oynanan Türkiye Futbol Birinciliği son karşılaşmaları yapıldı. Bu maçta dönemin Başbakanı Saraçoğlu, Çalışma Bakanı Dr. Sadi Irmak da hazır bulunuyordu. Bir saat gecikmeden sonra şampiyonu belirleyecek müsabaka başlayacaktı. 10 dakika daha gecikmenin ardından takımlar alkışlar eşliğinde sahaya çıktılar. İki takımında forma rengi aynı olduğundan dolayı Gençlerbirliği maça Mavi – Beyaz forma ile sahaya çıkıyordu. Özellikle Hasan Polat’ın müthiş oyunu ile Gençlerbirliği ilk yarıda 2-0 öne geçmesine rağmen Demirsporluların süratli temiz oyunu ve bulduğu 2 gol ile ilk yarı 2-2 lik beraberlik ile sonuçlandı. Gençlerbirliği ikinci yarıda ki baskılı oyunu ile maçı 4-2 kazanıyordu. Şampiyonluk kupasını Başbakan Saraçoğlu verdi. 

Ankara Ligi Dönemleri

Yaklaşık 32 sezon süren Ankara Ligi müsabakalarında Gençlerbirliği tam 10 kez şampiyon olmuştur. Gençlerbirliği’nin o dönemki en büyük 2 rakibi Muhafızgücü ve Ankaragücü sadece beşer kez şampiyon olabildiler. Ayrıca belirli bölgelerden gelen ve Milli Lig adı altında oynanan müsabakalara Ankara bölgesinden en çok katılım gösteren ekip de Gençlerbirliği olmuştur. Milli Lig maçlarında istediği sonuçları bir türlü alamasalar da Hasan Polat’ın yıldızının parladığı dönemlerde Ankara’da oynanan Türkiye Futbol Birinciliği müsabakalarında şampiyon oldular. Uzun yıllar sporun amatör ruhunu yansıtsalar ve profesyonelliğe karşı çıksalar da 5 sezon Ankara Profesyonel Ligi’nde mücadele ettiler. 5 sezon süren profesyonel ligde şampiyonluk kazanamasalar da Milli Küme maçlarına gitmeyi başaran 4 takımdan birisi oldular.

1. BÖLÜM                          3. BÖLÜM


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Beşiktaş: İlk Spor Kulübümüz

Büyük Altay: Şerefli, Şanlı, Şen Zafer

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More