Fortuna Sittard: Başarıya Giden Yolun İlk Halkası

Acun Ilıcalı’nın takımı satın almasıyla değişebilecek bir kader çizgisi ve yazılabilecek bir başarı hikayesi…

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. Başardım hissiyle yetinmek yerine her seferinde kendi başarısının üzerine çıktığında başarır aslında insan. Acun Ilıcalı da kariyerinde öyle yaptı. Spor muhabirliğiyle evlerimize konuk olduğunda ben oldum deseydi ve o anki konumuyla yetinseydi belki de bugün kimse Acun Ilıcalı ismini hatırlamazdı. Ama o spor muhabirliğinden kanal patronluğuna uzanan bir başarı hikayesi yazdı. Spora ve özellikle futbola olan ilgisi de başarı merdivenlerini tırmanırken ona eşlik etti. Bu ilginin yansıması olarak geçtiğimiz yıl Fortuna Sittard takımının çoğunluk hissesini satın aldı. Bu Hollanda kulübü yeni bir başarı hikayesinin başlangıç noktası olabilir mi ? Birçoklarımızın adını 2020’de duyduğu bu küçük Hollanda takımını gelin tanıyalım… 

Tarihçe

Fortuna Sittard, 1 Temmuz 1968’de Hollanda’nın güneyinde yer alan Sittard şehrinde RKSV Sittardia ve Fortuna54 takımlarının birleşmesiyle kuruldu. Kulübün CV’sine baktığımızda başarılarla dolu bir tarih göremiyoruz. Türkiye Kupası’nın Hollanda’daki muadili KNVB Beker turnuvasını 2 kez kazansa da bu 1968 öncesi Fortuna54 takımının zaferleri. Hollanda futbolunun 2. seviyesindeki Ligi Eerste Divisie’de 4 kez şampiyonluğa ulaşmış ama bu şampiyonlukların da üçü 1968 öncesi.  

Mali anlamda zor durumda olan iki takımın birleşmesiyle ortaya çıkan Fortuna Sittard, kurulduğu ilk yıl Hollanda’nın en üst seviyedeki ligi olan Eredivisie’de yer aldı lâkin sezon sonu, sonuncu olarak küme düştü.   

Fortuna Sittard - Wikiwand13 yıllık alt lig macerasının ardından 1982’de yeniden Hollanda’nın en üst düzey ligine geri döndü. 11 yıl boyunca ligde kalmayı başardı ve bu dönemde, 1984 yılında KNVB Beker’da finale yükseldi. Fortuna Sittard, Feyenoord’la oynadığı finali 1-0 kaybetse de tarihinde ilk kez Avrupa’ya gitme hakkı kazandı. UEFA Kupa Galipleri Kupası’na katılan Fortuna Sittard çeyrek finale kadar ilerledi ama Everton’a elenerek kupaya veda etti. 

1993’te 2. kez küme düşen Fortuna, 2 yıl sonrasında Eerste Divisie’yi şampiyon tamamlayarak kısa sürede Hollanda Eredivisie’ye döndü. Fortuna Sittard bu dönemde en başarılı zamanlarını Berth Van Marwijk ile yaşadı. 1999’da KNVB Beker’da final oynayan Fortuna Sittard’ın kupayı kazanmasına bu kez de Ajax engel oldu.  

Berth Van Marwijk’ın 2000’de PSV’ye gidişiyle takım düşüşe geçti ve devam eden sezonda 3. kez alt lige düştü. Bu kez yükseliş o kadar kolay olmadı. İflasa sürüklenecek kadar ağır ekonomik bunalımlar yaşadı.  

Türk portakalı

Geçmişte Galatasaray Spor Kulübü’nde de çalışmış, iş adamı Özgür Işıtan Gün’ün, takımı 2016’da satın almasıyla kulüp için yeni bir dönem başlamış oldu. Mali anlamda rahatlayan kulüp yeniden 1. lige yükselmeyi amaçladı ama bunu yapmak için tecrübeli oyunculara değil gençlere güvendi. Hollanda tarihinin en düşük bütçeli ve en genç kadrosuyla 2018 yılında Hollanda’nın en üst ligine “merhaba” demeyi başardı. 

Kulübün sahibinin Türk olması, Türk oyuncuların da transferinin önünü açtı. Aykut Özer ve Emrah Başsan 2017’de takıma dahil oldu. Emrah Başsan 6 ay sonra takımdan ayrılırken, Aykut Özer üst lige yükselen kadronun bir üyelerinden biriydi. 

Fortuna Sittard
Emrah Başsan Fortuna formasıyla

Acun Ilıcalı’nın geçtiğimiz yılın yaz aylarında Fortuna Sittard’ı satın almasıyla, Hollanda futbolunu düzenli takip edenler haricindeki toplumun büyük bir kesimi kulübün adını ilk kez duydu. Bugün ise artık tanıyoruz Fortuna Sittard’ı. 

Başarıya giden yolun ilk halkası olur mu?

Endüstriyel futbolun etkisini hissetmeye başladığımız 2000’li yıllarda Chelsea, Manchester City, PSG gibi birçok kulüp yabancılar tarafından satın alındı. Günümüzde tüm dünyada takım satın almalar bir kültür ve zorundalık yolunda ilerlemekte. Burada sadece bir takım satın alıp pahalı oyuncularla kadroyu doldurmaktan çok bir proje üzerinden doğru adımlarla ilerleyen en nadide proje şüphesiz Red Bull’un futbol yatırımları. 

RB Leipzig, RB Salzburg, New York Red Bulls, FC Liefering ve RB Brasil takımları organizasyonda yer alan kulüpler. 2005’te Salzburg’u satın alarak futbol operasyonlarına start veren Red Bull, 2012’ye gelindiğinde operasyonun bugünkü halini oluşturmayı başarmıştı. Organizasyonun vizyonu, pahalı oyuncuları satın almak yerine kendi yetiştirdiği veya kurduğu geniş scouting ağıyla gelecek vadeden gençleri organizasyona kazandırmak. Bu organizasyonun çıkardığı oyunculara örnek vermek gerekirse Sadio ManeJoshua Kimmich ve Naby Keita bir çırpıda akla gelenler. Sadece oyuncu yetiştirmekle kalmayıp sportif başarıya da ulaştılar. Red Bull, Salzburg’u satın aldığından bu yana kulüp, 9 kez lig şampiyonu olmayı başardı. Leipzig ise 2016’da Bundesliga’ya çıktığından bu yana hep üst sıralarda. Şampiyonlar Ligi’nde ise geçtiğimiz yıl yarı final oynama başarısı gösterdi. 

Şimdi Red Bull ile Fortuna Sittard “ne alaka” diyebilirsiniz. Peki ama neden Acun Ilıcalı’nın Fortuna Sittard yatırımı, RB Salzburg yatırımı gibi başarılı ve büyük bir futbol operasyonunun ilk halkası olmasın ? 

Benim bu düşünceye itilmeme Acun Ilıcalı’nın İngiltere Championship takımlarından birini satın almayı düşünüyorum açıklaması sebep oldu. Umarım Red Bull örneğinden daha başarılı bir organizasyon yıllar içinde oluşur ve başarıdan başarıya koşar…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sadio Mane: Sokaklardan Şampiyonluğa

Koronavirüs: Hollanda Ligine Etkileri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More