FC Internazıonale Milano Formaları: Forza Nerazzurri!

“Bu harika gece armamızın renklerini bizlere bahşediyor: Yaldızlı bir rengin arka planıyla siyah ve masmavi renkler. Buna Internazionale (Uluslararası) denecek çünkü biz dünyanın kardeşleriyiz.”

9 Mart 1908 tarihinde İtalyan ressam, karikatürist ve reklamcı olan Giorgio Muggiano, bu sözleri dile getirerek kendisi FC Internazionale Milano’nun kurucusu unvanını kazanırken, kulübün de mottosunu vermiştir.

Ezeli rakibi AC Milan’dan fikir ayrılıkları sebebiyle kopan ve aslında oranın da ilk üyeleri arasında yer alan bir topluluk tarafından kurulan, lig tarihinden bu yana hiç küme düşmemesiyle büyük bir gurur yaşayan FC Internazionale Milano, Muggiano’nun önderliği ile 1908 yılında kurulmuş bir kulüp. AC Milan ile neden fikir ayrılıkları yaşayıp da bu kulübü kurduklarına gelince, kulübün ismine bakmak yeterli olacaktır. İsmi İtalyancada “uluslararası” anlamına gelen kulüp, kurucularının AC Milan yöneticileri ile yabancı-yerli oyuncu tartışmasından ötürü oradan kopmaları sonucu kurulmuş. Daha muhafazakâr ve İtalyan oyuncuları oynatmak isteyen bir grup, yabancı oyuncu oynatma fikrine karşı olunca ve bu fikre karşıt bir muhalif grup görünce elbette kulüp içerisinde çatırdamalar gerçekleşecekti. Nitekim başını Muggiano’nun çektiği muhalif görüş, AC Milan’dan ayrılarak daha enternasyonel bir fikre ve yabancı oyuncuya gayet sıcak bakan FC Internazionale Milano kulübünü kurmuş oldular.

FC Internazionale

Kulüp kurulma aşamasındayken kurucuları arasında karikatürist ve ressam birisi varsa, elbette kurumsal kimlik işleri ondan sorulacaktı. Kendi tabiri ile “İngiliz kulüplerinden ilham alınarak yapılmış bir monogram”dan ibaret ve kulübün isminin baş harflerinden oluşan bir logo olacaktı. FCIM harflerinin birbirleri ile oluşabilecek en ahenkli ve nizami şekle birleştirmelerinden oluşan logo, bugün de 2014 yılından itibaren son halini alan logonun ilk yorumudur. FC Inter, I. Dünya Savaşı sırasında ölen antrenörleri Virgilio Fossati ile birlikte ilk şampiyonluklarına 1910 yılında uzanırken, 1920’de de ikinci defa Scudetto’yu[1] elde etti. Hiç küme düşmemelerine rağmen 1922 yılında 11 puanla son sırada yer alan Inter, küme düşmeme adına oynadığı play off maçını kazanarak bu anlamda kıl payı kurtulmuştur.

Logodan söz etmişken aynı şekilde formaya da ilham olacak renklerine değinelim. Muggiano, yukarıdaki vecizeleri dile getirdiği zaman soğuk bir mart gecesi ve saat 23.30’du. Ayrıca açık bir gökyüzünün olduğu gece vaktiydi. AC Milan’dan ayrılan üyeler, yeni kulüplerini kurarken renk için ilham sıkıntısı pek çekmeyeceklerdi. Milan’ın kırmızısına zıt gelecek şekilde gökyüzünü temsilen mavi ve yine geceyi temsil eden siyah renkler Inter’in günümüze dek ulaşacak forma kültürünü oluşturacaktı. Elbette logonun arka planına hakim olan yaldız renk de yıldız imgelemesi görevindeydi. Yani gökyüzü, gece ve yıldızlar… İşte sizlere FC Internazionale Milano’nun renkleri.

FC Internazionale Milano
Tarihler 1928 yılının 20. yüzyılın en sıcak yazının yaşandığı yıl olduğunu söyler. İşte o sıcak günlerin yaşandığı tarihte FC Inter, engel olamadığı devlet eliyle zoraki bir değişikliğe gitmek zorunda kalmıştır. Görselde Goldoni sahasında AC Milan ile karşılaşacak olan Società Sportiva Ambrosiana, yani revize edilmiş Inter kulübünün oyuncuları yer alıyor.

Kulübün akıbetine gelince… İlerleyen yıllarda özellikle forma ve isim konusunda ezeli rakibi Milan kadar şanslı değildi FC Internazionale Milano. Mussolini döneminde 1928 yılında Unione Sportiva Milanese kulübü ile birleştirilen ve Società Sportiva Ambrosiana Milano ismini alan kulüp, Milano şehrinin armasını da formaya uyarlayarak giymek zorunda kalmış. Bu değişim isim ve formanın yanında, armanın da çeşitli eklemelere maruz kalmasına sebep olmuş. Geceyi ve gökyüzünü temsilen mavi ve siyah renkte arka planın içerisinde Aziz Ambrose’nin Milano haçının yanı sıra buna ek olarak Milano şehrinin bir diğer simgelerinden birisi olan Visconti Biscione’yi de kapsar hale getirilmiş. Yabancıyı tasvir eden bir karakteri (kaynaklara göre çocuk, düşman, hatta bir Osmanlı bebeğini de tasvir ettiği rivayet edilir) sarıp, onu hem ısıran, hem de boğan bir engerek yılanın simgelenmesi olan bu figür, aynı zamanda Milano hanedanlık armalarından da bir tanesidir. Yalnızca bununla da kalmayıp, Sforza Hanesi simgesi ve Milano Dükalığı armalarından da rastlanabilen bu arma, aynı zamanda Milano merkezli İtalyan otomobil şirketi Alfa Romeo’nun da logosunda farklı bir haliyle yer alır.

1932 yılında maç esnasında taraftarları tarafından ısrarla “Inter” tezahüratıyla desteklenen kulüp, esas ismini de sonuna ekledi ve Società Sportiva Ambrosiana Milano-Inter ismiyle devam etti. Bu dönemde AC Milan’ın forma hikayesini anlattığım yazıda da belirttiğim üzere, Milano şehrinin arması olan beyaz arka plan üzerine kırmızı haçlı bir tasarım, Inter’in belirli bir dönem için esas forması olarak kullanılmış. II. Dünya Savaşı bitimiyle 1945 yılından sonra Faşistlerden paçasını kurtaran Inter, tekrar eski renklerine, logosuna ve kimliğine dönüş yaparken,  1960, 1962 ve 1978’de üç kez olmak üzere logosunda Biscione’yi tekrar kullanacaktı. Hatta 2010-2011 sezonunda giydikleri beyaz deplasman formasında büyükçe bir Biscione yılanına da rastlamak mümkün. Aynı anlayış ile Milano haçının da 2007-2008 sezonunda deplasman formasına desen olarak seçilmesi de söz konusuydu. Bu anlamda şehir figürlerine, dolayısıyla geçmişlerine de ara ara atıfta bulunmayı ihmal etmiyorlar.

FC Internazionale Milano Logo
Inter Milan’ın tarihi boyunca kullandığı armalar.

Birkaç istisna hariç FCIM harflerini çeşitli restorasyonlarla logo olarak kullanan Inter, günümüzde Nike ile forma tedariği konusunda yıllardır birlikte çalışmaktadır. Kulüp, 1998 yılında başlayan birliktelikten öncesinde ise ilk olarak 1978 yılında Puma, 1982 yılında Mecsport, 1986’da Le Coq Sportif, 1988’de Uhlsport ve 1991’de Umbro ile ortak hareket etmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forma tasarımı konusunda yaratıcı fikirlere en açık kulüplerden birisi olan FC Inter, benim de çok beğendiğim bu anlayışıyla her sezon yepyeni fikirlerin formaya dönüştürülmesine öncülük ediyor. 2020-2021 sezonunda giydikleri zikzak desenli formanın da bu anlayışla tasarlandığını hatırlatmak istiyorum.

Gelelim en beğendiğim 5 Inter formasına. Bu satırların yazıldığı gün itibariyle 112 senelik tarihi bulunan FC Inter’in yüzlerce forması arasından en iyilerini seçmek epey zor olacaktı. O yüzden 90’lardan sonrasını baz alarak işimi kolaylaştırmak istiyorum.

5-1989-1991 İç Saha Forması

FC Internazionale Milano formaları

İki sezon art arda giyilen ve bir İtalya Süper Kupası ve bir UEFA Kupası kazanan forma. En iyi polo yakalı Inter formalarından birisi olan bu ürün, Umbro’ya geçmeden önce son kez giyilen ve Biscione logolu Uhlsport üretiminde çıkmıştır. Görselde Inter’in Alman yıldızları Lothar Matthäus, Andreas Brehme ve Jürgen Klinsmann’ın üzerinde bir ışık gibi parıldıyor. Elbette yanlarında İtalyanların efsane antrenörü Giovanni Trapattoni ile birlikte.

4- 1988-1991 Deplasman Forması

Uhlsport üretimi bir başka ikonik Inter forması. Formayı farklı kılan ilk –ve muhtemelen tek- özelliği sponsor bölgesindeki mavi ve siyah renklerin kendi aralarında ayrı ayrı simetrik dizildiği diyagonal desenler. Standart ve oldukça sıradan sayılabilecek bir formayı epey akılda kalıcı ve estetik kılan bu desen, 2019-2020 sezonunda Inter’in giydiği iç saha çubuklu formasına da ilham olmuş, yeni bir yorumuyla günümüze ulaşmıştır.

3- 2009-2010 İç Saha Forması

Portekizli menajer José Mourinho yönetiminde üçleme (Scudetto, İtalya Kupası ve Şampiyonlar Ligi) gerçekleştiren ve tüm Inter taraftarlarının unutamadığı – ve muhtemelen asla unutamayacağı- sezonun kostümü. Inter logosunun etrafındaki Tricolor kaplaması ve hem yaka hem kol uçlarında yer alan siyah zemin üzerindeki beyaz işçiliği ile çok güzel bir ürün. Kollarda devam eden çubukları söylemeye gerek dahi görmüyorum. Elbette Inter’in şaşalı sezonunda giymesi, formanın kıymetini aynı oranda arttırıyor. Muhtemelen Diego Milito denilince akıllara gelen ilk görselde de bu forma vardır, oyuncunun kendisi dâhil.

Unutulmaz bir sezon geçirmişti Tangocu;

2- 1997-1998 Alternatif Forma

FC Internazionale Milano

6 Mayıs 1998 gecesi Parc de Prince’de bir başka İtalyan temsilcisi Lazio karşısında kazanılan ve El Fenomeno’nun ellerinde yükselen UEFA Kupasının kıyafeti. 3-0 biten karşılaşmanın son golünü atan Brezilyalıyı Inter günleri ile hatırlarken, üzerinde bulunan bu formayı da akla getirmemek mümkün değil. Daha sonrasında 2004-05 ve 2020-21 sezonlarında da farklı yorumlarına rastladığımız bu güzel formayı diğerlerinden ayıran özelliği, 90’lar imzası taşıyan kulüp logosunu Inter şeritleri arasında da barındırması. O günlere dair enfes bir forma, çok güzel bir detay. Ayrıca Inter’in 2020 yılı itibariyle hala sponsoru olan Nike’tan önce formalarını üreten Umbro’nun da son sezonuna ait olması ayrı bir anekdot.

1- 2007-2008 Deplasman Forması

FC Internazionale Milano

Milano şehrinin arması ve bayrağı, Aziz Ambrose’ye de atfedilen Milano Haçı, bu formada başrol olarak yer alıyor. FC Inter’in ismi, Mussolini döneminde Aziz Ambrose’nin isminden alan Società Sportiva Ambrosiana Milano-Inter’e çevrilirken, 1928’de kırmızı haçlı beyaz forma ve siyah alt takımla sahaya çıkıyordu. 2007-08 sezonunda kullanılan bu forma da yine kulübün Ambrosiana dönemlerine bir atıfta bulunuyor. 2020 yılı itibariyle 25 senedir göğüs sponsoru olarak Inter formalarında kendisine yer bulan Pirelli, bu formanın tarihsel anlamından ötürü yıllardır birlikte çalıştıkları Inter kulübüne güzel bir jest yaptı ve formanın desenini daha da ön plana çıkaracak şekilde kulüp logosunun altında kendisine daha küçük bir şekilde yer buldu. Aynı zamanda kulübün 100. Yılı dolayısıyla logoda da küçük farklılıklar söz konusu. 100. Yılı temsilen hem üst kısımda hem alt kısımda altın renkte bu vurgu yapılıyor. 2014-2015 sezonunda da bu anlayışın çok değişik bir yorumunu giyen Inter, bu formasını listenin en tepesine yolluyor.

*Bu liste tamamen yazarın şahsi görüşlerine göre oluşturulmuştur.

 

[1] Scudetto: İtalya’da şampiyon olan takımın bir sonraki sezon formasında taşımaya hak kazandığı bir sembolü anlatmak için kullanılır. Ayrıca İtalya’da şampiyon olan takımlar da bu tanımlama ile anılırlar.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Roger Federer’in Unutulmaz 5 Maçı

Maradona: Dünyayı Ayağında Sektiren Kahraman

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More