Ersan İlyasova: Takasların Efendisi

100 yıla merdiven dayayan cumhuriyet tarihimizin milli takımlar bazında en heyecanlı günleri hiç kuşkusuz futbolda 2002 Dünya Kupası, basketbolda ise 2010 Dünya Şampiyonası’ydı. Bu iki unutulmaz turnuvaya katılan milli takım kadrolarımızın bir ortak noktası vardı ki geçmişi cumhuriyet tarihinden de eski olan 93 Harbi’ne dayanıyordu. Ruslara kaybedilen bu savaşın ardından anavatan toprağından göç etmek zorunda kalan Kırım Tatarları, Türk milli takımlarına iki başarılı torun armağan etti. Torunlardan ilki Senegal karşısında attığı altın golle futbol milli takımını Dünya Kupası’nda yarı finale taşırken, diğeri basketbol milli takımını finale kadar omuzladı. Özellikle dönemin genç kızları tarafından takip edilen ve daha popüler bir Tatar olan İlhan Mansız’ı bir başka yazı konusu olarak değerlendirme dışı bırakıp uzun boylu Tatar Türküyle devam ediyoruz; Ersan İlyasova

Dünyanın tartışmasız en üst düzey basketbol ligi NBA’e oyuncu olarak girebilmek elbette zordur. Öncelikle Kolej Ligi’nde kendini kanıtlayan yıldız adaylarının tercih edildiği listede Amerika dışından oyuncuya tek tük rastlarsınız ki bunlar da daha çok Euroleague seviyesinde bir şeyler göstermiş isimler olur. Bırakın Amerikalı olmayı, o yaşına kadar Amerika kıtasına bile ayak basmamış, Euroleague’de kendisini ispat etmek şöyle dursun süre bile almamış basketbolcu için NBA ancak konsol oyunlarında oynanabilecek bir platformdur. Formasını giydiği Ülkerspor’da bile rotasyon oyuncusu olmaktan öteye gidemeyen 19 yaşındaki Ersan İlyasova, belli ki yıldız avcıları”nın radarına bir yerlerde girmiş ve 2005 draftlarının ardından sürpriz bir şekilde o büyülü arenaya kabul edilerek imkansızı başarmıştı.

Tabii ki bu iddialı ilk adıma rağmen Ersan hemen bir NBA oyuncusuna dönüşmedi. Her ne kadar ilk senesinde bir çaylak için fazla süre alsa da biraz daha tecrübelenmesi adına gittiği Barcelona kariyeri Ersan’ı bir Euroleague oyuncusuna evirmeye yetti. Sözleşmenin imzalandığı yıl oynadığı Amerika Gelişim Ligi’ni de düşünürsek Milwaukee bir nevi kendi yaratmıştı yıldızını. Dedik ya ilk geldiğinde ne Amerika alt liglerinde ne de Euroleague’de oynayan bir oyuncu diye. İşte o artık pek çok draft edilen oyuncudan farklı olarak ikisini de deneyimlemiş, üstelik aradan bir de çaylaklık sürecini çıkartmış, milli takımında yıldızı olmuş bir basketbolcuydu.

Ersan Ilyasova, FC Barcelona
Ersan Barcelona formasıyla

Flört grubunun şarkısında geçen “Cemiyette Pişiyoruz” tabirinin vücut bulmuş hali olan Ersan, yeniden dönüşün ilk senesinde kadronun vazgeçilmez parçası olamadı belki ama bazı maçlarda sahanın yıldızı olmayı başardı. Kendisinden daha fazla şey beklenen ertesi sezonunda önceki yıllardan pek farklı bir şey koymuyordu belki ama yine double-double ile tamamladığı maçlarıyla en azından taraftarın gönlüne giriyordu. Lokavt nedeniyle kısa süreliğine de olsa aldığı memleket havası ve başarılı Efes macerası onu bir üst seviyeye taşımaya yetiyordu. Diğer yıllara nazaran daha kısa süren NBA sezonunda bugün bile geçerli olan kariyer rekorlarını kıran milli basketbolcu, adı geçmesine rağmen “En Çok Gelişim Kaydeden Oyuncu” ödülüne layık görülmedi. Çünkü küçük bir şehrin o günler için fazla dikkat çekmeyen bir takımında oynuyordu.

Buna rağmen biten sözleşmesini yeniledi Ersan İlyasova. Onunla birlikte draft edilen tüm oyuncular başka maceralara atılırken, o sırasını bekliyor, bir nevi fırtına öncesi sessizliğini yaşıyordu. Milwauee’ye tekrar atılan imzanın ardından “Kontratı aldı, yattı.” eleştirilerini doğrularcasına kötü bir başlangıç yapıyordu 2013-14 sezonuna. Ancak istikrarsızlık onun kariyer özetiydi ve sezon ortasından sonra toparlanmasını biliyordu. Yine 20’li 30’lu sayılar, 20’yi zorlayan ribaundlara bazı maçlarda ulaşabiliyordu ama ertesi maç 3 sayı 2 ribaund gibi istatistiklere düşmeyeceğinin garantisini veremediği için elit seviyeye çıkamadı bir türlü. Bu belirsizlik nedeniyle Türk taraftarlar bile ona bir yerden sonra sırt çevirmeye başladı. Zaten bize göre gece geç saatlerde oynanan maçlarda ne yapacağı net olmayan Ersan’ın reytingi de düştü. Ne ondan önce NBA’de oynayan Hidayet Türkoğlu-Mehmet Okur ne de ondan sonra gelen Cedi Osman-Furkan kadar ilgi gördü ne yazık ki. Bunda istikrarsızlık kadar Ersan’ın sakin yapısının da etkisi vardı elbet. Bir de Özbekistan’dan mı geldi, Türkiye’de mi doğdu, kaç yaşında gibi bugün bile cevabı net olmayan soruların olması, kırık Türkçesi ve devşirme bir isim olmasını da görmezden gelemeyiz tabii.

Bucks Ersan Ilyasova answers questions on NBA twitter account

Yine de tek bir şampiyona hariç her turnuvada yer alarak, hain ilan edilen Enes Kanter’e gönderme sayılan eylemlerde bulunarak milliyetçi bir tavır da sergiledi. Milli takım için her zaman elinden geldiğince mücadelesini ortaya koydu. Performansı bazen yetersiz görülse de ritmini bulduğunda takımın 1 numaralı kozu olmaktan kaçınmadı. Dedik ya adam NBA’de de istikrarsız diye bu ritüeli milli takıma da yansıdı haliyle. Bir tek oynadığı takımla olan istikrarını uzun süre koruyan namı-değer Ersanatör, 2015-16 sezonuyla birlikte bundan da vazgeçti. İki buçuk yıl içinde sırasıyla Detroit, Orlando, Oklahoma, Philadelphia, Atlanta ve tekrar Philadelphia’ya takaslandıktan sonra başladığı noktaya geri dönen Ersan, basketbolseverler kadar emlakçıları da peşinden koşturdu. Zaten yoğun maç programı nedeniyle sürekli seyahat etmek zorunda olan yıldız basketbolcu, bir de buna adres değişikliklerini de ekleyince bir nevi Evliya Çelebi Amerika şubesine dönüştü. Gençlik yıllarını Milwaukee gibi sıradan bir takımda geçirdiği için zaman zaman maruz kaldığı eleştirilere olgunluk döneminde sıkça takım değiştirerek cevap verdi. Aslında kariyer anlamında ona yeni şeyler kazandırdı bu seyyahlık. Zira daha önceleri genellikle mart ayında iddiası biten Milwaukee’de normal sezon bitimi tatile çıkmak zorunda kalırken Philadelphia ile heyecanlı bir Mayıs ayı geçirdi 2018 Konferans Yarı Finallerinde.

Ersan İlyasova, Philadelphia 76ers'a transfer oldu

Tekrar döndüğü Milwaukee’de Giannis gibi bir süperstarla aynı takımda bulunmanın nimetlerinden de faydalanıyordu. Pasif bir takımken bıraktığı Milwaukee takımı artık Giannis gibi süperstara sahip olduğu için göz önünde olan maçlara çıkıyordu Ersan. Ancak hedef yükselten takımda yaşı da ilerleyen bir oyuncu olarak aldığı süreler azalıyordu. Daha diri olduğu günlerde onunla aynı takımda bulunabilseler belki Türk-Yunan ortak yapımı bir başarıya imza atabilirlerdi. Kısıtlı süreler alsa da iki sezon boyunca NBA yüzüğü takmanın hayalini kurmadı değil kendisine inanan ve Ersan’ı Ersan yapan kulübünde. Ancak normal sezonun kralı olan takım, er meydanı denilen play-off arenasında kendini gösteremeyince yüzük bir yana final bile göremediler. Buna rağmen Antetokounmpo’yu tutabilmek için bir servet harcadı Bucks, haliyle gelecek görmediği Ersan İlyasova gibi oyuncularla da yolları ayırmak zorunda kaldı.

NBA'de Los Angeles Lakers evinde yenildi… Ersan İlyasova LeBron James'i üzdü – Spor Haberleri

Bu yıl onu yeni bir takım yeni bir macera bekliyor. Milli takımda bir süre yolları kesiştiği ve onun bıraktığı yerden 12 Dev Adam’ın lider oyuncu rolünü üstlenmeye başlayan Ersan, Hidayet’in NBA’e adım attığı yer olan Sacramento Kings ile belki de kariyer finalini yapabilirdi. Ancak önce gerçekleşti denilen Bogdanovic takası iptal edilince ve hemen ardından Milwaukee takımı Ersan ile yeni sözleşme yapmayacağını açıklayınca Kings planı da askıya alınmış oldu. 2020-21 sezonunun başlamasına günler kala bu lige kesintisiz 11 yılını vermiş olan Ersan İlyasova henüz bir takımla sözleşme imzalamadı.

Tıpkı 2011-12 sezonundaki draft sezonuna benzer kısa bir sezon oynanacak NBA’de. O günlerde soluğu iki aylığına Efes’te alan Ersanity, dönüşte kariyer rekorlarını kırmıştı. Türkiye’ye ya da Avrupa’da herhangi bir takıma dönüş olursa yaşını da göz önünde bulundurduğumuzda NBA defteri açılmamak üzere kapanabilir. Transfer tahtası hala açık olduğu için yeni bir NBA takımına imza her an gelebilir ve farklı bir Amerika eyaletinde yeni bir hayat başlayabilir Ersan için. Tabii özellikle Fenerbahçeli taraftarların sevgi gösterilerine karşılıksız kalamayıp gönlündeki sarı lacivertli renklere kavuşursa da Euroleague ve Türkiye Basketbol Ligi standartların üstünde 4 numarayla marka değerini arttırır. Çocukluğu bile bir takım gizemler ve yol hikayeleri barındıran adamın 2021’deki rotası da önümüzdeki günlerde netleşecek. Ligimizde oynarsa ilginin fazla olacağı kesin, ancak Ersan İlyasova her nerede oynarsa oynasın onu takip edecek bir kitle her zaman olacak.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Alina Zagitova: Buz Pistlerinin Küçük Prensesi

Gıannıs Antetokounmpo: Greek Freak

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More