DİBE VURUŞ, MİLAN

Bir devin çöküşü…

DİBE VURUŞ, MİLAN

16 Aralık 1899’da İtalya’nın Milano kentinde kurulan Associazione Calcio Milan, ya da AC Milan bugün Avrupa’nın beş büyük liginden biri olan Serie A’da mücadele etmektedir. Futbol dünyasına dönem dönem kurduğu efsane kadrolarla damga vurmuş olan bu dev kulüp bugün nakavtın eşiğinde; tabii ekonomik açıdan.

Yıllarca Avrupa kupalarında derin izler bırakmış; üç Şampiyonlar Ligi, dört Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, bir FIFA Kulüpler Dünya Kupası, iki Kupa Galipleri Kupası, beş UEFA Süper Kupası bulunan İtalyan kulübün Serie A’da tam on sekiz şampiyonluğu bulunuyor.

Peki bu şanlı kulübü bu duruma düşüren ne? Diğer köklü kulüplerin lobilerinin kuvvetlenmesi mi, yoksa fenomen Başkan Berlusconi’nin camiayı yalnız bırakması mı?

Berlusconi
Berlusconi ve kupaları

Türkler gibi; İspanyollar, Portekizliler gibi futbolu aşkla, tutkuyla yaşayan bu ülkede liderlik, şampiyonluk koltuğu hiçbir vakit sahipsiz kalmamıştır. Bütün bir sezon tüm gayret şampiyonluk ipini göğüslemek dışında, gerekçesi ne olursa olsun ezeli rakipleri yenmek içindir.

AC Milan da bunlardan biriyken, son birkaç yıldır sayıca en çok şampiyonluğa sahip, ‘bianconeri’ yani Juventus rakiplerini sürklase etmiş durumda. Hem ligde hem de Avrupa’da istikrarı yakalayan Juventus; Milan, Inter, Roma, hatta Napoli taraftarlarını üzmüş durumda. Kentte 30. şampiyonluk sonrası balkonlarda asılı Juve bayrağı sayısı kentin takımları olan Milan ve Inter bayrağı sayısını geçmişti.

Aslında önümüzdeki sezon için UEFA kulüp müsabakalarında yer alamayacağı açıklanan Milan, CAS kararı ile mutlu oldu ve gelecek sezon Avrupa’da boy göstermeye hak kazandı.

Bu takım ki; izleyenlere şu kadrolarla ve oynadığı futbolla müthiş göz zevki vermişti futbol meraklılarına:

Rijkaard, Van Basten, Gullit

 

1989 : Maldini, Van Basten, Gullit, Ancelotti, Galli, Rijkaard, Baresi, Donadoni, Costacurta, Colombo, Tassotti

1994 : Rossi, Maldini, Galli, Desailly, Boban, Panucci, Tassotti, Donadoni, Albertini, Savicevic, Massaro, Baresi

2006 : Dida, Cafu, Stam, Nesta, Maldini, Gattuso, Pirlo, Seedorf, Kaka, Shevchenko, Inzaghi

Yakın tarihte de 2006 yılında kurulan kadronun gerek Şampiyonlar Ligi grup aşamalarında, gerek 2005 İstanbul’daki finalde oynadığı futbolu hepimiz anımsarız.

Real Madrid’den sonra Avrupa’da en etkili birkaç kulüpten olan ve sempati kazanan Milan’ın düşmüş olduğu bu duruma insan taraftarı olsa da olmasa da üzülüyor doğrusu.

 

UEFA Champions LeagueFossa dei Leoni taraftar grubu uzun aradan sonra tekrar tribüne dönmüşken, kulüp sahiplik politikasıyla yönetilmeye başlamışken; taraftar başarı beklemeye başlamışken, zor gözüksede gelebilecek herhangi bir başarı, Milan’a tekrar farklı bir gözle bakmamızı sağlayacaktır.

Fossa dei Leoni

Düşünün Galatasaray için ultrAslan, Fenerbahçe için GFB, Beşiktaş için Çarşı taraftar grubunun uzun yıllar stadın önünden geçmeyip, sonradan tribündeki eski yerini aldıklarını. Futbolda bir kulüp için bundan daha romantik ne olabilir ki!

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More