Dansla Gelen Kupa

Liverpool, geçtiğimiz çarşamba akşamı Roma’yı eleyerek 11 yıl sonra Şampiyonlar Ligi’nde finale çıktı. İstanbul’daki harika finalin son anlarına damgasını vuran Polonyalı kaleci Jerzy Dudek ve kale çizgisi üzerindeki kendine özgü dansıydı. Futbol literatürüne “Dudek Dansı” olarak geçen bu anı ve Jerzy Dudek’i hazır Liverpool tekrar finale çıkmışken tekrar hatırlayalım istedim.

Polonya’nın kendine özgü müziği Disco Polo‘dur. Gece kulüplerinde Polonyalı insanlar genelde elektronik müzik kategorisine sokabileceğimiz bu müzik ile dans ederler. Sürekli aynı melodinin döndüğü, çok basit şarkı sözlerini barındıran bu müzik türü Polonyalı insanların bir kısmının bildiği tek müzik türü olabilir. 2005 yılının Mayıs ayında Disco Polo’nun yanına Dudek Dansı’nı literatüre ekleyen Jerzy Dudek Polonya halkına yıllar boyunca unutamayacakları bir hediye verdi.

İstanbul’daki finalin kahramanların biri olan Dudek’in dansının ilham kaynağını hatırlamak için Liverpool’un kazandığı son Kupa 1 finalini hatırlamamız gerekiyor.

1984 yılında oynanan Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Liverpool ile Roma karşı karşıya gelmiş ve penaltı atışlarının sonucunda kupaya uzanan Liverpool olmuştu. Finale damgasını vuran yine bir Liverpool kalecisi Güney Afrikalı Bruce Grobbelaar’dı. Grobbelaar’ın penaltı atışları öncesinde yaptığı garip bacak hareketleri ile Romalı futbolcuları şaşırtmış ve kupa Liverpool’un olmuştu. Grobbelaar’ın bu enterasan hareketleri o geceden sonra “Spagetti Legs” olarak adlandırılmıştı.Bruce

2005 yılındaki finalde penaltı atışları öncesi Dudek’in yanına gelen Liverpollu defans oyuncusu Jamie Carragher Polonyalı kaleciye, “Jerzy, Jerzy, Jerzy – Bruce’u hatırla, 84 finalinde Romalıları elemek için çılgın şeyler yapmıştı. Sen de aynısını yapmalısın.” diyordu.

Carragher’ın bu tavsiyesini dinleyen Dudek, Grobbelaar’ın Spaghetti Legs’ine kendi yorumunu da katarak uygulamaya karar verdi. İlk kurban Brezilyalı oyuncu Serginho oldu. Dudek Dansının dünyada ilk tanığı  olan Serginho topu üstten dışarı yolluyordu. Duran top uzmanı Andrea Pirlo topun başına geldiğinde sanırım herkes gol olacağına emindi. Fakat tekrar Dudek Dansı devreye giriyor ve İtalyan oyuncunun vuruşu Polonyalı kaleci tarafından engelleniyordu.

Sırada Ukraynalı forvet Andriy Shevchenko vardı. Uzatma devrelerinin son anlarında Shevchenko’nun üst üste 2 vuruşunu olağanüstü bir şekilde kurtaran Dudek milyonlarca futbolseverin önünde dans hünerlerini son bir kez gösterdi ve Liverpool’un kupayı 21 yıl sonra tekrar müzesine koymasına yardımcı oldu.

Dudek

Geçtiğimiz aylarda Sahra Çölü’nde yapılan 50 kilometrelik bir maratona katılan Jerzy Dudek’in efsanevi dansı hala unutulmuş değil. 2017 yılında Heineken’in reklam filmi için kamera karşısına geçen Polonyalı kaleci kıvraklığını hiç kaybetmemiş gibi duruyor.

İstanbul’daki finalin ardından 13 yıl geçti ve Liverpool 2007 yılından sonra bir kez daha finaldeki yerini aldı. Kalede bu defa bir Alman Loris Karius olacak. Tarih üçüncü defa tekrar edip, maçın penaltılara gitmesi halinde Alman kaleci Bruggelaar ve Dudek’in performanslarını harmanlayıp ortaya yeni bir stil çıkarabilecek mi ?

Sorunun cevabı 26 Mayıs’taki finalde…

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More