Çağdaş Atan Kariyeri

Futbolcu olarak yapamadığı her şeyi hoca olarak yapmaya kararlı bir adam.

Çağdaş Atan kariyerine doğduğu şehir İzmir’in en büyük kulüplerinden biri olan Altay’ın altyapısında başladı. 20 yaşına gelene kadar bu kulüpte başarılara imza atmış olsa da ilk profesyonel sözleşmesini 2000 yılında Marmarisspor ile imzaladı. 3. Lig’de şampiyonluğu kazanan takımın en önemli parçalarında biri oldu ve bu performansı eski takımı Altay’ın dikkatini çekti ve futbol kariyerine başladığı Altay’a geri döndü. Genç Çağdaş, burada takımına önemli katkılar verdi ve 2. Lig’de de şampiyonluk kazanarak Süper Lig’e yükseldi. Süper Lig’de Altay formasıyla iki sene mücadele etti fakat Altay formasıyla gösterdiği muazzam fizik mücadeleleriyle ya da mesafe gözetmeksizin çektiği şutlarla değil; bir top toplayıcı çocuğa attığı tokat ile gündeme geldi. Bu olay spor kamuoyunun tarafında şiddetli bir şekilde eleştirildi. Bütün bu kötü imajı değiştirmek isteyen Çağdaş, bir sezon sonra Denizlispor ile sözleşme imzaladı ve burada gösterdiği başarılı performans onu milli takıma kadar taşıdı.

2004-2005 sezonuna girerken 1 milyon karşılığında Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş’ta kırk bir maça çıkan Çağdaş, burada da gösterdiği performansının yanı sıra Beşiktaş-Malatyaspor karşılaşmasının hemen ardından yaptığı açıklamalarla gündeme geldi ve öyle hatırlandı. Maç sonu, ‘’Şu dakika itibariyle Beşiktaş benim için bitmiştir. Yöneticilerle konuştum her türlü kolaylığı gösterecekler zaten bir Avrupa takımıyla anlaştım ama şunu söylemek istiyorum Beşiktaş bu seyirciyle 10 sene daha şampiyon olamaz.’’ açıklamalarıyla gündeme geldi ve Beşiktaş yönetimi tarafından süresiz kadro dışı bırakılıp kendisine 100 bin TL para cezası verildi.

Çağdaş Atan
Çağdaş Atan Basel formasıyla

Tüm bu olaylardan sonra Beşiktaş’tan ayrılan Çağdaş, her ne kadar bir Avrupa kulübüyle anlaştım dese de ligimizin en büyük takımlarından Trabzonspor ile anlaştı. Burada iki tam sezon geçirdikten sonra hep hayal ettiği gibi Bundesliga takımlarından Energie Cottbuss ile anlaştı. Çağdaş Atan, burada ilk sezon yeterli düzeyde forma şansı bulmasa da ilerleyen haftalarda takımının vazgeçilmez oyuncularından biri oldu ve sezon sonuna kadar kadroda yer aldı. Takımının sezon sonu küme düşmesi ile takımdan ayrılmak isteyen Çağdaş’a İsviçre ekibi Basel talip oldu. Türkiye’den de transfer teklifi almasına rağmen Basel’in Avrupa kupalarında oynaması nedeniyle tercihini Basel’den yana kullandı. Basel’de toplam iki sezon oynayan Çağdaş, forma şansı bulduğu 44 maçta bir gol attı. 2011-2012 sezonu başlarken ülkeye geri dönme isteğinde bulundu ve bu isteği ligin yeni ekiplerinden Mersin İdman Yurdu tarafından kabul edildi. Sırasıyla Mersin İdman Yurdu, Akhisar, Gaziantep B.B, Manisaspor’da oynayarak futbolculuk kariyerine noktayı koydu.

Futbolu seven futboldan uzaklaşmayı düşünmeyen Çağdaş Atan, yardımcı antrenör olarak, Türk futbolunun en yetenekli futbolcularından biri olarak gösterilen Sergen Yalçın ile çalışmaya başladı. Sergen Yalçın, çalıştırdığı bütün takımlara yardımcı çalıştırıcı olarak Çağdaş Atan’ı istedi bunu sebebi ise Çağdaş Atan’ın futbolculuk kariyerine nazaran teknik taktik anlamında hoca olarak daha başarılı gösterilmesi oldu. Rakipleri analiz eden, dünya futbolunu yakından takip eden, maç istediği gibi gitmediği zaman teknik direktörün oyuna müdahalesine ciddi katkıları olan Çağdaş Atan, Sergen Yalçın’ın Beşiktaş ile anlaşması ile futbolcu olarak oynadığı ilk büyük takımın başına yardımcı antrenör olarak geçti.

Çağdaş Atan
Sergen Yalçın ve Çağdaş Atan

Alanyaspor’un teknik direktörü Erol Bulut’un Fenerbahçe ile anlaşması sonucunda boşalan teknik direktör koltuğu için düşünülen Çağdaş Atan, Sergen Yalçın’dan izin alarak ilk teknik direktörlük deneyimi için Alanyaspor ile anlaştı. Burada oynattığı futbol ile büyük beğeni topladı. Maç içinde oyunu okuyup yaptığı taktiksel değişikler, maç öncesi ve sonrası yaptığı rakip analizleriyle yardımcı antrenörden çok daha fazlası olduğu gösterdi. Böyle yenilikçi, farklı dizilişleri de çok rahat bir şekilde oynatabilen hocaları görmek biz futbolseverleri heyecanlandırıyor. Yolunuz açık olsun hocam.


Fenerbahçe 2020/21: Değişim

Welinton – Fatih Aksoy Takası

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More