Bosna’dan Türkiye’ye Bir Kariyer Öyküsü: Haris Hajradinovic

  • 18 Şubat 1994’te Makedonya Prilep’te dünyaya gelen Haris’ten ilk başlarda kimse bu kadar büyük performanslar beklemiyordu. Ne zaman ki 1,45 milyon Euro karşılığında Türkiye’den Kasımpaşaspor’un yolunu tuttu, işte o zaman gerçek patlamayı yaptı. Karşınızda Haris Hajradinovic…

 

Kendini yeni yeni gösterdiği sıralarda FK Zeljeznicar Sarajevo U19 takımında zaman zaman forvet arkasında bazen de kendisini en rahat hissettiği bölge olan sağ kanatta görev görev alıyordu. 11/12 Sezonunda Sarajevo takımı ile antrenmanlara çıkmaya başladı. Yine 11/12 Sezonunun 29. haftasında, Grodiska ile Sarajevo arasındaki maçta 29 dakika sahada kaldı böylece ilk kez bir profesyonel müsabakada forma giymiş oldu. Takımı Sarajevo da o maçı 2-1’lik skorla galip tamamlıyordu.

 

12/13 Sezonunda lige iyi başlamıştı. Ne var ki Sarajevo ile çıktığı beş maçın sonunda devre arasında Hırvatistan kulübü Zapresic’e 100 bin Euro karşılığında transfer oldu. Aynı sezonda Bosna Hersek Milli Takımının U-19 kategorisinde şans bulmaya başladı. 12/13 Sezonunu 5 maç Sarajevo, 8 maç Zapresic ve 8 maç Bosna Hersek Milli Takımı formalarını giyerek toplamda 21 maç ile 1 gol ve 1 asist istatistiği ile tamamladı. Kariyerinin bu bölümünde hocalarının da isteğiyle sol açığa evrilen Haris, ara ara da oyun gidişatına ve sistemsel değişiklere göre 10 numara mevkisine kaydırılıyordu.

 

13/14 Sezonu başında o sezon Avrupa Kupalarında mücadele edecek olan Slovakya’nın Trencin Takımı kendisini transfer etti. Burada kendisinin en iyi sezonlarından birisini yaşayacaktı. Trencin’de 25 maçta 6 gol 5 asist gibi bir performans sergiledi. Böyle bir patlama yapmayı kendisi de beklemiyor olacaktı ki U-21 Milli Takım kadrosu açıkladığında adını kadroda görünce oldukça şaşırdı. 7 maça çıktığı U-21 Milli Takımı ile 1 de gol attı. Kısacası Haris artık profesyonel futbolun bariyerlerini aşmış, büyük bir futbolcu olmak için emin adımlarla ilerliyordu. Tabi ki kolay değildi. Ancak yine de henüz 20 yaşında 32 maçta 7 gol 5 asistlik istatistiğe ulaşmak önemli bir gelişmeydi.

 

14/15-17/18 Sezonları arasında Gent’e transfer oldu ama orada fazla tutunamadı. Önce Haugesund kiralık gitti. Geri geldi. Sonra tekrar oranın yolunu tuttu. Kısacası 1,5 sene içerisinde Belçika ile Norveç arasında uzun bir süre gelgit yaşadı. Bir sezonda 29 maç oynadı. 8 Gol 3 Asistlik performans sergiledi. Performansı kötü olmamasına rağmen o Norveç’te kalmayı tercih etti ve kiralık geldiği takımın kalıcı futbolcusu olmaya karar verdi. İlk kez Avrupa Ligi’nde oynayacaktı. Kendisini Avrupa pazarında gösterme fırsatı bulmuşken bunu kaybetmek istemiyordu. O sezon Avrupa Ligi’nde 7 maçta şans buldu ve tatminkar performansını sürdürmüştü. Norveç macerasının ardından yolu tekrar Hırvatistan’a düşüyordu.

 

18/19 Sezonu başı, bir önceki sezon Hırvatistan Ligini 3. Sırada tamamlayan Osijek takımına transfer olduğunda piyasa değeri 600 bin euroydu. 33 maçta 11 gol 3 asist yapınca Kasımpaşaspor Teknik Direktörü Kemal Özdeş’in dikkatini çekti. Kariyerinin dönem itibariyle en yüksek bonservisi olan 1,45 milyon euro ile Kasımpaşa’nın yolunu tuttu. İlk Sezon biraz tutuk başladı. 16 maçta 1 gol 1 asist ile oynamasına rağmen bir gelecek vadetmişti. Bu sezona ise geçen seneye göre daha iyi ve istekli başladı. Trezegeut’nin takımdaki öncelikli konumu ve takımın onu sürekli topla buluşturmak istemesi oyun sisteminde aksaklıklara yol açıyordu. Mısırlı futbolcunun ayrılığı sonrası daha bir takım görüntüsüne bürünen İstanbul ekibinde Aytaç Kara, Yusuf Erdoğan ve Quaresma takviyeleri sonunda Hajradinovic’in de performansı yükseldi. Ki 19/20 Sezonunda Türkiye’deki en etkili yabancı oyunculardan bir tanesi olacak gibi gözüküyor.

 

Hajradinovic artıları neler derseniz bana göre bekletmeden yaptığı ortalar ve mesafe tanımadan yaptığı isabetli ve düzgün vuruşlar ilk sırada yer alır. Bir de yürüyerek adam geçebiliyor. Bu da ona çok büyük artı değer kazandırıyor. En büyük eksi yönü ise kaybettiği toplarda kart görme pahasına bile olsa yaptığı sert müdahaleler.

2019-2020 Sezonu ne gösterecek bilmiyorum ama inanıyorum ki Hajradinovic Euro 2020 şampiyonasında Bosna Hersek Milli Takımında yer bulacak. Umarım beni yanıltmaz…

 

OYNADIĞI MAÇ SAYISI GOL SAYISI ASİST SAYISI
ON NUMARA 50 15 7
MERKEZ ORTA SAHA 39 8 5
SAĞ KANAT 17 2
ORTA SAHA SOL 9 1
SOL KANAT 8 2 3
SANTRAFOR 3
ORTA SAHA SAĞ 2 2
FORVET ARKASI 1

 

OYNADIĞI MAÇ SAYISI GOL SAYISI ASİST SAYISI
OSİJEK 54 17 5
HAUGESUND 52 8 11
TRENCİN 49 14 8
KASIMPAŞA 26 3 2
ZAPRESİC 8 1
GENT 5
SARAJEVO 5
SARAJEVO U19 1

 

MİLLİ TAKIM MAÇ SAYISI GOL SAYISI
BOSNA HERSEK U 21 7 1
BOSNA HERSEK U 19 8 1
BOSNA HERSEK U 18

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More