BİR KAHRAMANIN ÖYKÜSÜ; OSMAN ÇAKMAK

Pes etmemenin, fedakarlığın ve yeniden doğuşun öyküsü. Ampute Milli Takımı Kaptanı Osman Çakmak’ın hikayesine hoş geldiniz.

Birçok doğu mitolojisinde yer alan Zümrüdü Anka Kuşu’nun ismini hepiniz duymuşsunuzdur. Hikayesi ise pek çok kişi tarafından bilinmez. Zümrüdü Anka Kuşu namı diğer Simurg, yok olduğunu zannettiği an yuvasına çekilerek kendine dallardan bir yuva yapar. Amacı ölmeden önce güneşi seyretmek olan Anka Kuşu, güneşin doğmasını sessizce beklemeye başlar. Güneşin ilk ışıklarıyla birlikte kuru dallardan oluşan yuva tutuşur ve Anka Kuşu aniden alev alır. Herkes Anka Kuşu’nun artık yok olduğunu zannettiği an, küllerinden daha güçlü olarak doğar ve kimsenin ulaşamayacağı Kaf Dağı’nın en tepesine doğru bütün haşmetiyle uçmaya başlar.

2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde İngiltere’yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu olan Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, her ne kadar çoğumuzun dikkatini 2017 yılında çekmiş olsa da kurulduğu 2004 yılından beri katıldığı uluslararası şampiyonalarda elde ettikleri başarılarla ülkemizin her daim gururu oldular. 2017’de ülkemizde düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde, İngiltere’ye attığı son dakika golü ile kupayı getiren takımın kaptanı Osman Çakmak ise Türkiye için asla unutulmayacak isimler arasında adını yazdırmayı başarmıştı. Şampiyona sonrası Ampute Milli Futbol Takımının, adeta sembol ismi olan Osman Çakmak’ın hikayesi ise tam manasıyla bir yeniden doğuş öyküsü.

1977 yılında Tokat’ın şirin ilçesi Zile’nin Narkışla köyünde dünyaya gelen Osman, yeteneğini fark eden ilkokul hocasının teşvikleriyle birlikte çocuk yaşta futbol ile yatıp kalkmaya başlar. İlkokulu bitirir bitirmez kardeşleriyle birlikte İstanbul’a gelerek genç yaşta iş hayatına atılır. Burada ailesinin karşı çıkmasına rağmen Zeytinburnuspor seçmelerine katılarak, hayallerine bir adım daha yaklaşır. Zeytinburnuspor’da gösterdiği performans ile profesyonelliğe yükselen Osman, arta kalan zamanlarında ise ailesine maddi destek sağlayabilmek için marangozhanede çalışmaya devam eder. Fakat iki işi bir arada sürdürmekte zorlanmaktadır ki, ailesinin geçimi için de daha fazla kazanması gerekmektedir. Bunun üzerine futbol ve iş arasında tercih yapmak zorunda kalan Osman, ailesinin geçimi için çok sevdiği futboldan vazgeçerek Rusya’nın yolunu tutar.

Rusya dönüşü vatani görevini yapmak üzere yolu Şırnak’a düşer. Komando olarak görev aldığı Şırnak’ta, Şenova ile Merkez arasındaki yol güvenliğini sağlamak üzere devriye halindeyken mayına basması sonucu sol bacağı diz altından kopar ve helikopterin olay yerine intikaliyle birlikte acilen GATA’ya kaldırılır. Hastanede gözlerini açar açmaz ilk olarak bacağının durumunu soran Osman, ne yazık ki bacağını kaybetmiştir. Morali tamamen çökmüş ve futbol onun için adeta bir hayal olmuştur artık. Ta ki bir gün Genelkurmay Başkanı Org.Yaşar Büyükanıt’ın, gazileri ziyareti sırasında Osman ile karşılaşmasına kadar…

Yaşar Büyükanıt gazilerle sohbet ederken, Osman’ın futbolcu olduğunu öğrenmesi üzerine ona Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı seçmelerine katılmasını tembihler. Tekrar futbol oynama şansı eline geçen Osman çok heyecanlanır. Zaman kaybetmeden Ampute Milli Futbol Takımı seçmelerine katılan Osman, burada ampute futbolu oynamasını öğrenir ve kısa zamanda takımın kaptanlığına kadar yükselir. Ve nihayet Türkiye’de düzenlenen 2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyona’sında, finalde son dakikada attığı gol ile İngiltere’yi 2-1 yenmemize vesile olarak kupayı ülkesine kazandırır.

Ampute milli takımı ile sayısız başarılar elde eden Osman Çakmak, Avrupa Şampiyonluğu akabinde futbolu bırakmak istese de 1 yıl daha oynaması için gelen ricaları kırmaz. Meksika’da düzenlenen Ampute Dünya Kupası’nda finale kalan milli takımımızın kaptanı Osman Çakmak, finalde Angola maçında kaçırdığı penaltı ile kahrolsa da, gösterdiği aşk ve samimiyetle futbolseverlerin gözünde kahraman portresini tekrar tekrar yenilemeyi başardı.

Osman Çakmak şu an aktif futbol yaşantısına son vermiş olsa da, Türkiye’nin ampute futbolda dünya markası olabilmesi için çalışmalarını var gücüyle sürdürme niyetinde.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More