Amanda Nunes: Dünyanın En Tehlikeli Kadını

”Annem her zaman, ‘İlk yumruk senin olmalı. Sen ona dokunmadan o sana dokunmamalı, sen onu korkutmalısın.’ derdi.”

Bugünlerde dövüş sporlarının zirvesinde olan Amanda Nunes için dünyanın en tehlikeli kadını deniyor. Amanda Nunes, erkeklerde UFC ağır sıklet şampiyonu Francis Ngannou gibi tek yumrukla maç bitirme tehdidine, tarihin en iyisi olarak görülen Georges St-Pierre gibi bir dominasyona ve  UFC’nin en yetenekli ismi olan Jon Jones’unki kadar yüksek bir dövüş zekasına sahip. O, muhteşem bir şampiyon.

Ne yazık ki şu sıralar bu muhteşemliğin handikaplarını yaşamakta Nunes. Son dönemde karşısında eskisi kadar üst seviye rakipler göremediğimiz gibi, insanlar Nunes’in maçlarına, sonucu neredeyse belli olduğu için, pek ilgi göstermiyorlar da diyebiliriz; çünkü Amanda Nunes karşısına çıkan bütün üst düzey isimleri birer birer devirerek kadın dövüşünün en iyi ve dahası rakipsiz ismi haline geldi.

Aslında bakarsanız günümüzde dev UFC gecelerinin ana maçlarında Amanda Nunes’i ve diğer kadın şampiyonları görmemiz uzun bir sürecin sonunda gerçekleşti. 90’ların ortasında ilk kez yapılan kadın dövüş organizasyonlarından sonra 2000’lerin ortasında kadın dövüşçülerin ilk yıldızı olan Gina Carano ortaya çıktı. Daha sonra onu devirerek Strikeforce tüysıklet (145 lbs) kemerini ele geçiren Cris Cyborg o dönemin en iyilerindendi. UFC başkanı Dana White ise 2011 yılında kadınların kesinlikle UFC’de dövüşmeyeceğini söylese de 2012 yılında Strikeforce horozsıklet (135 lbs) şampiyonu Ronda Rousey ile sözleşme imzalandı ve Rousey, UFC’nin ilk kadın dövüşçüsü ve öncüsü oldu. Günümüzde 4 kadın sıkleti bulunduran UFC’nin ilk adımı bu oldu ve organizasyon şu anda milyonlarca insan tarafından takip edilen birçok kadın dövüş yıldızına sahip. Ve elbette bunların zirvesindeki isim de çifte şampiyonluğu bulunan Amanda Nunes.

30.05.1988 tarihinde Bahia’da doğan Amanda Nunes,  annesi ve iki ablasıyla beraber büyüdü. Buradaki yaşantısında karate, boks ve jiu-jitsu eğitimi aldı. Jiu-jitsu turnuvalarında altın madalya kazandı. 2008 yılında bölgesel bir organizasyonda ilk profesyonel maçına çıktı ancak mağlup oldu. Daha sonra ise Brezilya’da yapılan farklı organizasyonlarda 5 maç üst üste kazandı ve UFC bünyesine girecek olan Strikeforce’da dövüşmeye hak kazandı. 2011 yılında buradaki ilk maçını Julia Budd’a karşı 14 saniye içinde nakavtla kazansa da bir sonraki maçını ikinci raundun son anlarında Alexis Davis’e karşı kaybetti. 2012 yılında başka bir organizasyon olan Invicta’da ilk maçına çıktı ve rakibi Raquel Canuto’yı pes ettirerek maçı kazanmayı başardı. Ocak 2013’te yapılan maçta ise Sarah D’Alelio’ya hakem kararı ile mağlup oldu. Toplam kariyerinde 7-3 olan skoruyla buralara gelen Nunes, Brezilya dışındaki maçlarda 2 galibiyet 2 mağlubiyet almıştı ve şu anki seviyesine çok uzaktı. Ancak beklenmeyen bir fırsat Amanda’nın ayağına geldi ve UFC ile kontrat imzaladı.

Annem eskiden boks yapardı ve ben de antrenmanlarda onun ayak hareketlerini taklit ederdim. O dövüşmeyi severdi. Amcam da Vale Tudo dalında dövüşürdü, hatta bazı dövüşlerinde annem onun köşesinde yer alırdı. Her zaman, ”İlk yumruk senin olmalı. Sen ona dokunmadan o sana dokunmamalı, sen onu korkutmalısın.” derdi.

2013 yılında çıktığı iki maçta da rakipleri Sheila Gaff ve Germaine de Randamie’yi ilk rauntta nakavt etmeyi başardı. 2014 yılında tek maça çıktı ve Cat Zingano’ya nakavt olarak kaybetti. Bu maç Amanda Nunes’in kaybettiği son maç oldu.

2015 yılında kemer için ilk adımı atan Nunes, Shayna Baszler’i alçak tekme sonucu gelen bir nakavtla, Sara McMann’i ise pes ettirerek yenmeyi başardı ve ilk raunt bitirişlerine iki isim daha ekledi. Bu maçları neredeyse darbe bile almadan tamamladı.

UFC 200 gecesinde kazanılan ilk kemer

2016 yılında ise kariyerinin en önemli maçlarından birine çıktı. Conor McGregor ve Nate Diaz’ın ilk kez dövüştüğü UFC 196 gecesinde Valentina Shevchenko’yu hakem kararıyla devirmeyi başardı. Gözünü kemere diken Brezilyalı, pek çok efsanenin dövüştüğü UFC 200 gecesinin ana maçında şampiyon Miesha Tate’i ayakta ve yerde gösterdiği müthiş performansla pes ettirerek yendi ve kemeri beline takan isim oldu.

Sporda her zaman gelişmeye çalışıyorum. MMA dünyanın en hızlı büyüyen sporu ve çalışmazsanız geride kalırsınız. Ne zaman antrenman yapsam bir şeyleri geliştirmek istiyorum. Eğer bir konuda zaten iyiysem daha iyisi için çalışıyorum. Kariyerimin bu yüzden buraya geldiğini düşünüyorum, her zaman daha iyisini arayarak.

Amanda NunesAmanda Nunes kadınlar horozsıklet kemerini ele geçirdiği dönemde bu siklette devamlılık olmadığı konuşuluyordu. Çünkü Muhteşem Ronda Rousey’den sonra son üç maçta da şampiyon değişmişti. Kemerini Holly Holm’a kaybettikten sonra hiç kafese girmemiş olan Rousey, UFC’ye dönmeye karar verdi ve UFC tarihinin en önemli maçlarından biri ayarlandı. Strikeforce şampiyonu olup UFC bünyesine katılan ilk şampiyon olan Ronda Rousey ile Amanda Nunes 30 Aralık 2016 tarihinde yapılan UFC 207 gecesinde karşı karşıya geldiler. Rakibinin kendisine dokunmasına izin vermeyen Nunes, korkutucu yumruklarıyla rakibini tam 48 saniye içinde bitirdi ve sıkletin yeni sahibi olduğunu herkese gösterdi. Böylelikle MMA dünyasının en büyük isimlerinden biri tarihe gömülmüş oldu. Nunes bu sonuçla beraber yılın kadın dövüşçüsü ödülünü kazandı.

Gerçek bir yıldız olduğunu kanıtlayan Amanda Nunes, UFC’nin bir başka yeteneği olan Kırgızistanlı Valentina Shevchenko’yu Eylül 2017’de zorlanarak da olsa tekrar yenmeyi başardı. Mayıs 2018’de ise sıkletin sert isimlerinden olan Raquel Pennington’u güçlü yumruklarıyla bitirdi ve siklette hakimiyetini kurdu. İlk olarak Conor McGregor’un başardığı çifte şampiyonluğu kadınlarda da denemeye karar veren Dana White, Nunes için kariyerinin en zorlu ve en önemli maçını ayarladı. Amanda Nunes, bir üst sıklet olan tüysıklete çıkıp o güne kadar kadın MMA’i için “G.O.A.T” olarak görülen Cris Cyborg’un kemerine meydan okudu. Strikeforce ve Invicta’da şampiyonluk yaşadıktan sonra UFC’de de kemer kazanarak tarihe geçen Cyborg, vatandaşı Nunes’e karşı favori olarak çıkıyordu maça. Ancak 29 Aralık 2018’de gerçekleştirilen UFC 232 şovunda Jon Jones’un dönüşünü bile gölgede bırakacak bir 50 saniye yaşandı ve Amanda Nunes, Cris Cyborg’u adeta yerle bir edip ilk kadın çifte şampiyon olarak tarihe geçti. Bu maç ayrıca yılın en şaşırtıcı maçı oldu ve yılın nakavtı seçildi. Amanda Nunes tekrardan yılın kadın dövüşçüsü unvanını kazandı. Artık Nunes, kadın dövüşçüler arasında en iyisi olduğunu kanıtlamıştı ancak o bununla yetinmeyecek ve iki kemerini de korumaya devam edecekti.

Amanda Nunes, 6 Temmuz 2019 tarihinde yapılan UFC 239 gecesinde Ronda Rousey’i yenen ilk kişi olup kemeri alan Holly Holm ile karşı karşıya geldi. Maçı ilk raundda Holm’un Rousey’i devirip tüm dünyayı şok ettiği yüksek tekmenin bir benzeri ile bitiren Nunes, yılın performansı ödülünü kazandı ve alt sıkletteki kemerini de korumuş oldu.

14 Aralık 2019 tarihli ve üç kemer maçına sahne olan UFC 245 gecesinde Germaine de Randamie ile rövanşa çıkan ve alt sıklet kemerini 5 raundluk dominant bir performansla tekrar koruyan Amanda artık kadınlar horozsıkletinde rakip bırakmamıştı, ayakta ve yerde tüm rakiplerini saf dışı etmişti.

2020 yılında bütün dünyayı etkisine alan koronavirüs UFC organizasyonunu da etkilemiş olsa da Nunes için değişen bir şey olmadı. İki kemerini de koruyan ilk UFC dövüşçüsü olmak için çıktığı maçta Felicia Spencer’ı MMA medyasının genel tabiriyle ‘kum torbasına’ çevirdi ve kariyerini adeta konsol oyunlarındaki gibi inanılmaz bir biçimde değiştiren Amanda Nunes bu konuda da tarihe geçti.

6 Mart 2021 tarihinde tüysıklet kemerini Megan Anderson’a karşı ilk raundda pes ettirerek tekrardan koruyan Nunes, horozsıklet kemerini Miesha Tate’den kazandığı UFC 200 gecesinden sonra ilk kez bir rakibini pes ettirmiş oldu.

MMA tarihindeki en başarılı kadın dövüşçü olmasının yanı sıra şampiyon olarak geçirdiği gün sayısında pek çok efsaneyi geride bırakarak beşinci sıraya yerleşti. UFC tarihinde en çok maç ve en çok kemer maçı kazanan kadın unvanını da elinde bulunduran Nunes, eski UFC, Bellator ve Invicta şampiyonlarından 9 ismi, olimpiyat madalyasına sahip olan 2 ismi dize getirerek müthiş bir istatistikle yoluna devam ediyor. Tam 7 senedir namağlup olan, kemer koruma sayılarında tarihe geçen ve çıktığı her maçta ağır favori olarak gösterilen Nunes’in gelecekte UFC Hall of Fame listesine girmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

UFC kariyerinde 2 kez 1 milyon satışı aşan ‘izle öde’ kartları ana maçında yer almayı başaran Nunes, 25 maçta kazandığı 21 galibiyetin tam 13 tanesini nakavtla kazanarak kadınlar sıkletlerinde az görülen başka bir müthiş istatistiğin de sahibi. Zaman zaman erkek dövüşçüleri bile yenebileceği konuşulan Amanda Nunes, Anderson Silva ve Jose Aldo’nun ardından Brezilya’nın çıkardığı en büyük şampiyon durumunda.

Amanda Nunes, Nina Ansaroff reveal plans to have a baby after two or three more UFC fights - MMAmania.com
Amanda Nunes ve Nina Ansaroff

ABD’de yaşama ve spor yapma hayalleriyle yola çıkan Nunes, geldiğimiz noktada, kafeste yaptıkları ve oynadığı reklamlarla milyonlarca dolar kazanmış, birçok dövüş efsanesini yıkarak adeta UFC’yi ele geçirmiş bir kadın olarak, başka bir UFC kadın dövüşçüsü olan Nina Ansaroff ile birlikte yaşamaya ve dövüş kariyerine devam ediyor.

Kafes dışında hayli eğlenceli biri olduğu anlatılsa da Nunes, kafesin içerisinde, tıpkı bu yazının başlığında da belirtildiği gibi, dünyanın en tehlikeli kadını. Ve görünüşe de öyle kalmaya devam edecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Khabib Nurmagomedov: Yeni Nesil Muhammed Ali

Maraton: Modern Olimpiyatların Assolisti

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More