90’lı Yıllarda Gerçekleşmiş Futbol Temalı En Efsane 10 Olay

90'larda futbola dair unutamadığımız ne varsa...

Futbol asla sadece futbol değildir!

10) Tarık Daşgün’ün Kaçırılması

Rahmetli İlhan Cavcav’ın Galatasaray’a satmak istediği fakat kendisinin Fenerbahçe’yle anlaşması üzerine yaşanan olaydır. 1995 yazında Tarık’ın bir gece ansızın ortadan kaybolmasıyla başlayan süreç İlhan Cavcav’ın fenalaşarak hastaneye kaldırılmasıyla devam eder. Fenerbahçeli yöneticiler, Tarık’ı Ankara’daki evinden gece operasyonuyla İstanbul’a getirmişlerdir. Daha sonrasında Fenerbahçe Cavcav’la anlaşır ve bu transfer gerçekleşir.

9) Vedat İnceefe’nin Faruk Sarman’ı Isırması

 1998/1999 sezonu 32.hafta maçında Galatasaray’lı Vedat İnceefe’nin, Ankaragücü futbolcusu Faruk Sarman’ı saha içinde ısırmasını unutmak kolay değil. Maç içerisinde hakemin gözünden kaçan bu olay Vedat’ın kırmızı kart görmesine sebep olmasa da sonrasında Vedat’a verilen 6 aylık ceza futbol kariyerinin bitmesine sebep olmuştur.

Görüntüler: https://www.youtube.com/watch?v=TQRd_cmZc6U

8) Tanju Çolak’ın Mercedes Davası

1994 yılında kullandığı Mercedes marka aracın kaçak olması sebebiyle hapse girmiş ve tam 23 ay ceza evinde yatmıştır. Olay yaşandığında dönemde İstanbulspor forması giyen Tanju Çolak tekrar futbola dönememiş ve 31 yaşında futbol kariyerini noktalamak zorunda kalmıştır.

7) Uche – Ebru Güneş Aşkı

O dönemde Fenerbahçe’de oynayan Nijeryalı savunma oyuncusu Uche Okechukwu, 1998 yılında Ebru Gündeş’in Sen Allah’ın Bir Lütfusun şarkısına çekilen klipte rol almış ve ardından ikili arasında bir aşk yaşanmıştır.

Meşhur Klip: https://www.youtube.com/watch?v=FacTa-1ZE2I

6) Cem Uzan’ın İstanbulspor’u

Sergen Yalçın, Hamza Hamzaoğlu, Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman gibi yıldızları, İstanbulspor’da bir araya getiren Cem Uzan; 1996/1997 6. 1997/1998’de ise 4. olmayı başarsa da sonrasında takım dağıldı ve şampiyonluk hedefine ulaşamadı.

5) Recep Çetin’in Kendi Kalesine Attığı Muhteşem Gol

1990/1991 sezonu o zamanki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası olan Şampiyonlar Ligi’nde “Takoz” Recep’in kendi kalesine attığı unutulmaz gol:
https://www.youtube.com/watch?v=TQRd_cmZc6U

4) Fenerbahçeli Oyuncuların Derbi Kutlaması 

1992 yılında ait bu görüntüler Galatasaray galibiyetini kutlayan dönemin Fenerbahçeli futbolcularına ait. Eğlencenin ve promilin yüksek olduğu bu görüntülerde günümüzün tanıdık simaları da yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vEQbbAMp42I

3) Souness’ın Kadıköy’e Bayrak Dikmesi

1995/1996 sezonunda Türkiye Kupası’nı ezeli rakibinin sahasında kazanan Galatasaray’ın o dönemki İskoç teknik direktörü Graeme Souness’ın santraya diktiği bayrak hala akıllarda.

2) Yendik Mi-Lan?

Yendik mi Lan!
Yendik mi Lan!

 1999/2000 sezonunda Galatasaray’ın Milan’ı 3-2 yenerek UEFA kupasına katılmaya hak kazanmasını sağlayan müthiş maçtan sonra Star gazetesinin attığı unutulmaz manşet.

1) 1996 Avrupa Şampiyonası

En son 1954 Dünya Kupası’na katılma hakkı elde edebilen Türkiye için tam 42 yıl sonra gelen bu başarı çok anlamlıydı ve bir devrin temeli atıldı. Şampiyonayı gol bile atamadan sıfır puanla tamamlasak da bu başarı, sonraki yıllarda gelen unutulmaz başarıların adeta habercisiydi.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More