Yerel Ligleri Kaldırma Planı: Avrupa Süper Ligi

Football Leaks belgeleriyle ortaya çıkan, büyük kulüplerin daha çok para için UEFA’dan ayrılıp gizli bir ”Avrupa Süper Ligi” kurma planları

Football Leaks belgelerini çoğumuz bir şekilde duyduk ancak bu belgelerin içeriğiyle ilgili özellikle Türkiye’de garip bir umursamazlık var. Yayınlanan belgelerin doğruluğu kesin olmasa da bazı iddialar hayret verici. Bu yazıda sizlere Avrupa’nın “en büyük” 11 kulübünün kendi arasında yaptığı iddia edilen gizli anlaşmayı anlatmaya çalışacağım.

Der Spiegel Gazetesi’nin paylaştığı belgelere göre bu  kulüpler, 22 Ekim 2018 tarihinde gizli bir sözleşme imzalıyor.

Ligin 11 kurucu ve misafir takımlarının bulunduğu protokol (Doküman: theblacksea.eu – EIC Network)

Aslına bakarsanız büyük kulüplerin yayın ve sponsorluk gelirlerini arttırmak için UEFA’dan bağımsız bir lig kurmak istemeleri yeni bir şey değil. Kulüpler UEFA’ya, gelirlerin artması için sürekli baskı yapıp gelirlerin artmaması durumunda çok açık bir şekilde havuzdan ayrılma tehdidinde bulunuyorlardı. Zaten bu baskılar yüzünden UEFA, geçtiğimiz sezon özellikle Şampiyonlar Ligi gelirlerini arttırmaya başladı ayrıca büyük takımların istediği gibi dört büyük ligden dörder takımın direkt grup etabına gitmesini sağlayan yeni düzenlemeler getirdi. Gelirlerdeki bu artış, bazı kulüplere yeterli gelmemiş olacak ki bu kulüpler UEFA’dan ayrılıp bir ‘’Avrupa Süper Ligi’’ kurma fikrini hayata geçirmeye başladılar. Böylece tüm maçların yayın ve sponsorluk gelirlerini, UEFA’ya pay vermeden doğrudan kasalarına aktarabileceklerdi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin

İddiaya göre 22 Ekim gecesi, bir danışmanlık şirketi olan Key Capital Partners’dan, Real Madrid Başkanı Fiorentino Perez’e bir e-mail atılıyor. Mail on üç sayfalık bir belgeden oluşuyor  ve Avrupa Süper Ligi’ni kuracak takımların imza atması için ‘’ön protokol’’ olarak gönderiliyor. Anlaşmada kurucu olarak belirtilen on bir kulüp bulunuyor (Real Madrid, Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Juventus, AC Milan ve Bayern Münih). Avrupa Süper Ligi’nin 2021-2022 sezonunda başlayıp 20 yıl devam etmesi planlanıyor. Bu 11 kurucunun yanında 5 kulüp de ‘’ilk davet edilenler’’ olarak belirtiliyor (Atletico Madrid, AS Roma, Borussia Dortmund ve Olympique Marseille.) Sözleşmeye göre bu kulüpler daveti kabul etmiş görünüyor.

Paris Saint-Germain Başkanı Nasser Al-Khelaifi

Yapılan tüm bu planlamaların gerçekleşmesi durumunda kurucu 11 kulübün, gelecek yirmi sene boyunca performansları nasıl olursa olsun, turnuvada yer almaları kesinlik kazanacak. Bu şekilde yirmi yıl süresince yayın gelirlerini direkt olarak kasalarına koymuş olacaklar. Özellikle bu 11 kulüp daha çok para kazanırken; Türkiye, Romanya, Rusya, Portekiz gibi ülkelerin temsilcileri yarış dışına itilmiş oluyor. Sözleşmeye göre organizasyonu yapması için İspanya’da bir şirket kurulacak ve bu şirket sadece bu on bir kulüp tarafından yönetilecek. Belgede dahası da var.Maçların yayın ve sponsorluk gelirlerinden hangi kulübün ne kadar alacağı bile belirlenmiş: Real Madrid %18, Barcelona %17, Manchester United %12, Bayern %8, Chelsea %8, Arsenal %6, Juventus %6, PSG %6, Man City %6, Liverpool %5 ve AC Milan %4 paya sahip olacak.

Real Madrid Başkanı Fiorentino Perez

Football Leaks’deki bir başka belgeye göre Real Madrid’in başında bulunduğu bu kulüpler, 2015’ten bu yana UEFA’dan ayrılmayla ilgili planlar yapıyor. 17 Aralık 2015’te Amerikalı Organizatör Charlie Stillitano, Real Madrid’in iki yöneticisine“çok gizli” ibaresiyle  bir e-mail atıyor ve planlanan organizasyonun ayrıntıları anlatılıyor.Her kulüp için yıllık en az 500M avro değerinde kazanç sağlanacağı belirtiliyor. Plana göre yeni lig 18 kulüpten oluşacak: İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa’da en fazla izlenen 17 takım yeni ligi oluşturacak; 18’inci olmak için ise Portekiz, Türkiye, Hollanda ve Rusya’nın en iyi takımları birbirleriyle yarışacak. Bu yeni lig haftanın üç günü yayınlanıp toplamda 34 haftadan oluşacak.

Amerikalı Organizatör Charlie Stillitano yeni lig planlarını hayata geçirmek için Şubat 2016’da Manchester United, Arsenal, Chelsea, Liverpool ve Manchester City yetkilileriyle Londra’da lüks bir otelde toplantı yapıyor. Toplantıda konuşulanlar net olarak ortaya çıkmasa da toplantının varlığı İngiliz basınına sızdırılıyor ve birçok gazetede haberi yapılıyor. Football Leaks’te yer alan e-maillere göre  haberleri okuyan İngiliz kulüplerinin yetkilileri oldukça endişeleniyor. Manchester City medya sorumlusu, kulübün CEO’su Ferran Soriano’ya attığı e-mailde: “İleriki adımları atarken çok dikkatli olmalı ve sanki kartel yaratmışız gibi bir algıdan mutlaka kaçınmalıyız.” diyor. Soriano ise cevap olarak konuyla ilgili yapılacak toplantıların, bundan sonra daha gizli yerlerde ayarlanması gerektiğini söylüyor.

Charlie Stillitano

Belgelerin açığa çıkmasından sonra EIC gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Borussia Dortmund Ceo’su Hans-Joachim Watzke, iddialarla ilgili yorum yapmayacağını ama Dortmund’un Bundesliga’dan ayrılmayacağını söyledi. Barcelona ve Juventus kulüpleri yorum yapmayacaklarını belirtti. Bayern Münih ve PSG ise böyle bir sözleşmeden haberleri olmadığını açıkladı.

Borussia Dortmund Ceo’su Hans-Joachim Watzke

En başta bahsettiğim Ekim 2018 tarihli belgede, yeni Avrupa Ligi kapsamında adı geçen kulüplerin Kasım 2018’e kadar imzayı atmaları şart koşuluyor. Ancak şu ana kadar sözleşmeye kimlerin imza attığı ya da bu yeni lig projesi girişiminin akıbeti ne olacak bilinmiyor. Bilinen tek şey var: Daha çok para kazanmak isteyen bu büyük kulüplerin, amaçlarını gerçekleştirmek için her şeyi yapabileceği.

Kaynaklar: http://www.spiegel.de/international/world/football-documents-show-secret-plans-for-elite-league-of-top-clubs-a-1236447.html

https://theblacksea.eu/stories/football-leaks-2018-tr/gizli-plan-avrupa-super-ligi/

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More