Global Football Dıgıtal Benchmark – 2019

Futbol kulüplerinin sosyal medya platformlarında sahip olduğu dijital topluluk sayılarını açıklayan Result Sports’un raporuna birlikte göz atalım.

Sosyal medyayı aktif ve yaratıcı kullanmanın oldukça önemli bir hale geldiği çağımızda artık futbol kulüpleri saha dışında da rekabet halinde bulunuyor. Bir yandan taraftarın hoşuna giden, ilgi çekici içeriklerle paylaşım yaparken; diğer yandan da kendi kıtası dışındaki pazarlara açılmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Özellikle Amerika ve Asya pazarlarında yer almak adına kulüplerin yaptığı çalışmalar bilinmekte. Gerek düzenlenen hazırlık kampları olsun, gerekse oradaki ülkelerde forma satışını artırmaya yönelik çalışmalar olsun hepsi küreselleşme ihtiyacının doğurduğu faaliyetler ve bunu son derece hızlı bir yolla yapmanın yöntemlerinden biri de sosyal medyayı doğru kullanmak.

Verilerin toplandığı sosyal medya platformlarından TOP 5 olarak sınıflandıracağımız: Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve SinaWeibo (Çin’in sosyal paylaşım sitesi) bulunuyor.

Others kısmında ise: Dailymotion, Flickr, Foursquare, Google+, LinkedIn, Pinterest, SoundCloud, vKontakte ve YouKu gibi siteler bulunmaktadır.

Toplam 207 takımın analiz edildiği tablolardan ilkiyle başlayalım.

Tabloya baktığımızda son üç sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu, İspanya’dan Real Madrid’in en üst sırada olduğunu görüyoruz. İngiltere’den Manchester United, Almanya’dan Bayern Munich, İtalya’dan Juventus, Fransa’dan PSG, Türkiye’den Galatasaray, Brezilya’dan da Corinthians takımları kendi ülkeleri açısından zirvedeler.

Tabloya biraz daha ayrıntılı bakacak olursak; Facebook ve Instagram’da Real Madrid en fazla takipçiye sahip takım konumunda, Twitter ve Youtube’da ise bir diğer İspanyol ekibi Barcelona zirvede. En başta da bahsettiğimiz gibi artık rekabet saha dışına da çıkmış durumda ve buna bir örnek olarak da şunu verebiliriz: Instagram’da oldukça popüler olan 433 hesabının ürettiği içeriklerde yer alan Aviv Levy, bu hesabı takip edenlerin özellikle de Dünya Kupası boyunca tanıdığı isimlerdendi. Geçtiğimiz aylarda ise Barcelona bu ismi kendi sosyal medya ekibine kattı ve onu son zamanlarda Barcelona’nın Instagram hikâyelerinde sıklıkla görmekteyiz. Yani artık transferler sadece futbolcu odaklı değil aynı zamanda dijital çağa ayak uydurmaya yönelik diğer alanlarda da yapılıyor.

Bu tabloda en dikkat çekici noktalardan biri ise SinaWeibo kısmında. Tabloda 3. Sırada yer alan Manchester United ile 7. sırada yer alan Manchester City, Asya pazarına yönelik çalışmalarının karşılığını almış olacak ki SinaWeibo platformunda zirvede Manchester United bulunurken onu takip eden takım ise bir diğer İngiliz ekibi Manchester City oluyor. Her ne kadar son yıllarda sportif başarı açısından istikrarsız bir görüntü çizse de Manchester United’ın pazarlama faaliyetlerinin doğru işlediğini söylemek mümkün.

Tablonun bir diğer dikkat çekici noktası ise Temmuz 2018’de yayınlanan raporda 10. Sırada yer alan Juventus’un, Cristiano Ronaldo transferinin ardından kazandığı popülarite ile 2 basamak birden yükselerek 8. sırada yer alması. Dijital topluluğunu 15 milyondan fazla artıran Juventus’ta bu takipçilerin 10 milyona yakın kısmı Instagram’dan gelmiş durumda.

Temmuz ayındaki rapora göre tablodaki bir diğer değişiklik ise Galatasaray açısından yaşanıyor ve temsilcimiz 1 basamak gerileyerek 13. sırada yer alıyor. Borussia Dortmund ile arasında büyük bir fark olmasa da bir önceki raporla kıyasladığımızda Dortmund’un özellikle Instagram’da yakaladığı çıkışla öne geçtiğini söylemek mümkün.

İkinci tabloya baktığımızda ise Avrupa dışından birçok takımın kendine yer bulduğunu görüyoruz. Mısır’dan Al Ahly SC, Meksika’dan Club America, Arjantin’den Boca Juniors, Endonezya’dan Persib Bandung ve Suudi Arabistan’dan Al-Hilal takımları kendi ülkelerinin zirvesindeler. Temmuz ayındaki raporla kıyasladığımızda temsilcilerimizden Fenerbahçe’nin sıralamadaki yeri aynı kalırken, Beşiktaş 1 basamak yükselerek 27. sıraya yerleşmiş durumda. En dikkat çekici çıkışı yapan Inter ise 2 basamak birden yükselerek 20. sıraya yerleşmeyi başarmış.

Tabloya daha ayrıntılı bakacak olursak; Çin kökenli SinaWeibo’da yine bir İngiliz takımı olan Tottenham’ın etkili olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Inter de azımsanmayacak düzeyde takipçiye sahip. Tabii olarak bunda kulüp sahibinin Çin vatandaşı olmasının da payını unutmamak gerek. Inter’in hisselerinin büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Suning Holding’in sahibinin oğlu Steven Zhang, geçtiğimiz aylarda Inter’in yeni başkanı olmuştu.

Tabloda belki de en dikkat çekici nokta ise Al-Hilal’in Facebook’taki durumu olabilir. Diğer takımlarla kıyaslandığında Facebook’ta oldukça az sayıda takipçiye sahip olmalarına rağmen Twitter’da da bir o kadar fazla takipçi sayısına ulaşmış durumdalar ve bu sayede listeye 28. sıradan girmeyi başarmışlar. Bu durumu özellikle Arap Yarımadası’nda bazı ülkelerce zaman zaman yasaklanmış olan Facebook’un çok fazla tercih edilmemesi ile açıklayabiliriz.

Arjantin’in iki büyük takımı Boca Juniors ve River Plate ise bir önceki raporla kıyaslandığında 1 milyondan fazla artış göstermiş durumdalar. Bunda iki takımın Libertadores Kupası finalinde karşılaşmaları ve yaşanan olaylar nedeniyle uzun süre gündemden düşmemeleri de etkili olmuş gibi görünüyor.

Son yıllarda yaptığı transfer duyuruları ve diğer paylaşımlarda kullandıkları özgün içeriklerle dikkat çeken takımlardan biri olan Roma ise bir önceki rapora göre aynı basamakta kalsa da takipçi sayısında 1 milyona yakın artış göstermiş durumda.

İlk 30 takımın yer aldığı iki tablodaki dikkat çeken noktaları ve bir önceki raporla karşılaştırmaları sizler için değerlendirdik. Toplam 207 takımın bulunduğu raporun kalan kısmına ve 2018 yılındaki rapora da göz atmak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar: http://digitale-sport-medien.com/gdfb19/

http://digitale-sport-medien.com/global-digital-football-benchmark-summer-2018/

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More