“Football Leaks – Parıs St. Germaın” Dosyası

İddialara göre Fransa'nın devi yolsuzluk ile suçlanıyor.

İlk olarak https://footballleaks2015.wordpress.com/ adresiyle başlayan ve Avrupa futbolunu sarsan Football Leaks (Futbol Sızıntıları) maalesef ülkemizde hak ettiği ilgiliyi göremedi. Yazarlarımızdan Erhan Biçer, Football Leaks konusunda genel bir inceleme yazmıştı. Dileyenler bu linkten yazıya ulaşabilirler. Ben ise bu yazımda sizlere Paris Saint-Germain hakkında sızdırılan belgelerle ilgili daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

PSG’nin gizli dosyalarına geçmeden “Futbol Sızıntıları” hakkında birkaç bilgi daha vermek istiyorum. 70 milyon belgeden oluşan 3.4 terabaytlık bir datadan bahsediliyor ve şu an bu data, 13 farklı ülkeden 80 gazeteci tarafından incelenerek bizlere servis edilen haberler haline getiriliyor. Avrupa İnceleme İşbirliği (European Investigation Collaboration – EIC) tarafından yürütülen Futbol Sızıntıları’yla ilgili farklı dillerde yayımlanmış bütün yazılara https://eic.network/projects/football-leaks-continues adresinden ulaşabilirsiniz. EIC sadece futbol hakkında değil birçok konuda yolsuzluk ve usulsüzlüğe dair yazılar yayımlıyor. EIC sayfasını, https://eic.network/ , incelemenizi tavsiye ederim; oldukça ilgi çekici başka yazılar da mevcut. Neyse konuyu daha fazla uzatmayalım ve gelelim Paris Saint-Germain’e.

Bir önceki yazımda, PSG’nin Finansal Fair-Play yaptırımlarından kaçmak için yaptığı usulsüzlüklerden ve Infantino’yla kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği gizli görüşmelerden bahsetmiştim. İlerleyen dönemlerde, PSG’nin ve içerisinde PSG’li oyuncuların da bulunduğu birçok belge daha sızdırıldı.En çok ilgi çeken haberlerden biri, Neymar transferinin maliyeti konusunda  PSG’nin tamamen dürüst olmadığının ortaya çıkışıydı. Neymar’ın sözleşmesinde yer alan 222 milyon Euro’luk serbest kalma bedelini ödeyen PSG’nin, bu transferi aslında toplam 252 milyon Euro’ya bitirebildiğini Futbol Sızıntıları’ndan öğrendik. 222 milyonun yanında, transferin gerçekleşmesinde rol oynayan 2 menajere 10.7’şer milyon Euro ve Santos klubüne 8.7 milyon Euro -yetiştirme bedeli- ödemek zorunda kalan PSG, bu transferi toplam 252 milyon Euro’dan fazlaya bitirebilmiş. PSG, Neymar’ın kendisine ise 25.5 milyon Euro garanti para ve 5 milyon Euroluk “etik davranış” bonusu ödüyor. Sızdırılan belgelere göre Neymar dışında Thiago Silva da “etik davranış” bonusu alıyor. Bu bonusu hak ediş şartlarından birinin taraftarları alkışlamak olduğu ve Neymar’ın taraftarları alkışladığı için 375 bin Euro bonusa hak kazandığı iddia edilmişti fakat Neymar Instagram hesabından bunu yalanlamıştı. PSG tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise “etik davranış” bonusunu hak etmek için taraftarları alkışlamanın yeterli olmadığı bunun yanı sıra medyayla iyi geçinme, antrenmanlara geç kalmama ve PSG’nin yer aldığı turnuvaların maçlarına bahis oynamama gibi maddelerin de olduğu belirtildi.

Sızdırılan belgeler arasında, Neymar’ın transferinden sonra en çok ilgi çeken konulardan biri de Mbappe’nin pazarlıkları sırasında kontrata eklenmesini istediği çılgın maddelerdi. Genç yıldız, Ballon d’Or’u kazanması durumunda takımdaki en çok kazanan oyuncu haline gelmesini sağlayacak bir maddeyi sözleşmesine eklemek istemiş fakat PSG, Mbappe’nin bu isteği yerine, tek sefere mahsus olmak üzere 500 bin Euroluk bir ödeme yapmayı sözleşmesine eklemiş. Ayrıca yılda 50 saatlik özel jetle uçuş hakkı isteyen Mbappe’nin bu isteği de reddedilmiş. Yönetimsel sorunlardan ötürü (FFP gibi) PSG’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılamaması durumunda da bir tazminat ödemesi talep eden Mbappe, bu konuda da istediğini alamamış. Paris Saint-Germain, Mbappe’nin yıllık ücretine ek olarak, aylık 30 bin Euroluk kira ve kişisel personel giderleri için bir ödeme yapmayı kabul etmiş.

Mbappe’nin, Monaco’dan transferiyle ilgili de çeşitli belgeler sızdırıldı. İddialara göre Real Madrid  toplam 214 milyon Euro bedelle Mbappe’yi kadrosuna katmak üzereydi fakat PSG devreye girdi ve Mbappe’nin aklını çeldi. Genç oyuncuya 2 sezonda ödenmek üzere 5 milyon Euro imza parası ve yıllık net 10 milyon Euroluk bir sözleşme öneren PSG, Mbappe’yi kandırmayı başardı. Her ne kadar Mbappe gelişimi için gidebileceği en iyi takımı seçtiğini söylese de karar verirken “duygusal” davranmış da olabilir.

Belgelerde, oyuncuların kontrat detaylarından daha ciddi konular var. İddialara göre bazı oyuncular ve antrenörler vergi ödememek için offshore hesaplar kullanıyor. Adı geçen futbolcular arasında, Angel Di Maria ve sezon başında Roma’ya transfer olan Javier Pastore var. PSG kulübü konuyla ilgili tamamen şeffaf olduklarını ve otoritelere bu konuda ellerinden geldiği kadar yardımcı olacaklarını belirtti. Bu ikiliye ek olarak Edinson Cavani’nin de adı vergi kaçırma suçlamalarında yer alıyor. Cavani’nin bazı sponsorluk ödemelerini Malta merkezli şirketler aracılığıyla aldığı böylece vergi ödemekten kurtulduğu iddia edilse de Cavani’nin menajeri konuyla ilgili açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Yazının başında da belirttiğim gibi incelenmesi gereken çok fazla belge var. Bu yüzden her geçen gün yeni haberler gündeme düşüyor. Şimdilik, Paris Saint-Germain ve Manchester City’nin başını ağrıtan belgeler Avrupa’nın diğer devlerine de sorun çıkarabilir, bunu zamanla göreceğiz. Belgeleri inceleyenlerin önceliği büyük kulüp ve liglere verdiği muhakkak. Bu sebeple ilerleyen günlerde Türk takımları ve TFF hakkında yeni haberler ortaya çıkabilir. Özellikle futbolu yönetenlerin, iktidar ile olan yakınlığı sebebiyle çıkabilecek haberler yalnızca futbolu değil Türkiye siyasetini etkileyebilecek nitelikte olacaktır.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More