Fenerbahçe Spor Kulübü Mali Durum Değerlendirilmesi

Ali Koç’un açıklamalarından farklı olarak ulaşabileceğimiz tek kaynak olan KAP verilerine dayanarak Fenerbahçe Futbol A.Ş. şirketinin şubat sonu itibariyle finansal verilerini değerlendirmeye çalışacağız.

Ali Koç’un finansal durumumuz sanılandan daha kötü çıkışı sonrası yıllardır akıllardaki algı olan Fenerbahçe zengin kulüp imajı ciddi şekilde zedelendi ki bunu söyleyen başkanın soy ismi Koç’tu.

Yıllardır Fenerbahçe’nin medya eliyle zengin ödemelerde problemi olmayan istediği zaman istediği transferi yapabilir algısı ile yaşadık. Halbuki kamuya açık KAP verileri bu durumun tam tersi olduğu söylemeye çalışsak da taraftarlık refleksi ile Fenerbahçeliler bu kabul etmeye pek yanaşmadılar.

Bu manada Ali Koç’un realist bakış açısını takdir ediyorum ve insanlara gerçekleri anlatmasını ciddi şekilde saygı ile karşılıyorum. Çünkü bu yaptığı açıklamalar ile aslında kamuoyundaki Fenerbahçe algısına zarar veriyor ancak zaten yıllardır algılananın doğru olmadığı da gün gibi ortaya çıktı. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sorunların farkında ve bunu paylaşmaktan çekinmeyen, eğitimi ve geçmişi tartışılmayacak bir başkana Fenerbahçe taraftarının yıl içerisinde gelecek sonuçlardan bağımsız şekilde desteklemesi gerekir.

Related image

Zira Ali Koç’un futbol takımına yaptığı aşı tutar ise gerek başkanın kendi tanınırlığı gerek Fenerbahçe etkisini birleştirince bu tünelde çıkmak 2-3 yılı geçmez. yani başkanın açıkladığı toplam 3.2 milyar TL borç 2-3 yıl içerisinde 2-2.5 milyar TL seviyelerine gelir Fenerbahçe’nin cirosu da 1 milyar Tl’yi geçerse çok daha yönetilebilir bir tablo çıkar ortaya.

Bu kadar tahminden sonra rakamlar ne diyor ona bakmak isterim. Rakamları okumadan önce akıllarda bulunması gereken durum ise bizim ulaşabildiğimiz veriler Fenerbahçe’nin borsa verileridir. Fenerbahçe’nin dernek bilgilerine ise ulaşma imkanımız yoktur.

 

Fenerbahçe’deki 28.02.2018 itibariyle bilanço durumu şu şekildedir:

Dönen Varlıklar: 952 M

Duran Varlılar: 137 M

Kısa vadeli kaynaklar (-1 yıl): 649 M

Uzun Vadeli Kaynaklar (+1 yıl): 1.105 M

Özkaynaklar: -665 M

Fenerbahçe’deki 28.02.2018 itibariyle gelir tablosu durumu şu şekildedir:

Ciro: 435 M

Satışların maliyeti: -438 M

BRÜT KAR: -3 M

 

Genel Yönetim Gideri: -23 M

Pazarlama Gideri: – 27 M

Diğer Giderler: -89 M

FAALİYET ZARARI: -142 M

,

Finansman geliri: 42 M

VERGİ ÖNCESİ ZARAR -100 M

(Veriler şubat itibariyledir)

Normal şartlarda eğer borsa ile ilgileniyorsanız az çok ne dediğimi anlayacaksınız. Ne FB ne GS ne de BJK şirketleri şu an hiç bir yatırımcının ilgisini çekmez.

Sebeplerini de daha gündelik hayattan örnekler de ekleyerek anlatmak istiyorum. Sizin maaşınız 435 lira ve kiranız da 438 lira. Sizin geliriniz daha kiranıza yetmiyor ama siz devam ediyorsunuz. Daha sonra faturalarınız var 23 lira, ulaşım, mutfak masrafınız var 27 lira bir de çeşitli masraflarınız var arkadaşlarınızla eğlenmek dışarı çıkmak sosyalleşmek gibi. Bu da 89 lira. Daha şimdiden maaşınızın 1/3’ü kadar açık vermiş durumdasınız. Bu durumu devam ettirmek için ne yapacaksınız kredi kartına yükleniyorsunuz. O da bir yerde bitiyor, krediye başvuruyorsunuz. Zaten aylık normal masraflarınızı bile karşılayamıyorken bir de kredi kartı ve kredi geri ödemesi çıkıyor. Bu sefer nakit açığınız daha da büyüyor. Bunu kapatmak için daha büyük krediler çekip duruyorsunuz. Bu sarmalın da Fenerbahçe’yi getirdiği nokta burasıdır. Şöyle ki Fenerbahçe Futbol A.Ş. elindeki tüm varlıkları satsa bile hala 665 M ödemesi gereken para kalıyor ortada. Yani gelirinin 1.5 katı neredeyse.

Ara dönem tablolarında dipnotlar olmadığı için ilk planda çekebileceğim resim budur. Gelecek yıl için söyleyebileceğim şey ise Fenerbahçe’nin Avrupa pozisyonu ne olacak? Fenerbahçe ligde ne yapacak? ve Ali Koç’un dikkat çektiği göğüs sponsorluğu kol sponsorluğu gibi kulübe getiri sağlayacak reklam ve sponsorluk anlaşmalarının boyutu ne olacak? Bunları bilmeden bir şey söylemek çok zor. Zira Euro’nun 5’i geçip 6 liraya yürüdüğü şu günlerde Şampiyonlar liginden gelecek 20 milyon Euro veya sponsorlar ile gelecek 20 milyon Dolar tablonun rengini olumlu manada çok değiştirir. Bu sebeple Ağustos sonunda çıkacak (31.05.2018) rakamları ile tabloyu daha net görmek ve Fenerbahçe’nin hem Avrupa pozisyonunu hem de sponsor durumunu çok daha net göreceğimiz bir dönem olacak. Raporlardaki dipnotlarındaki detay bilgiler ile de çok daha detaylı bir yazı ile karşınızda olmak dileğiyle.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More