Roberto Baggio: Unutulmaz Futbol Virtüözü

Fiorentina, Juventus, Ac Milan ve Internazionale Milan gibi tüm önemli Serie A takımlarının formasını giyen Baggio’nun 1994 Dünya Kupası finalinde kaçırdığı penaltıdan, Galatasaray’ın kapısından dönmesine kadar, bilinmeyenlerle dolu hikayesi.

Roberto Baggio, hayatında da futbolda da her zaman tartışılan bir isim oldu. Fakat kendisi hakkında tartışılmayan tek şey bir efsane olduğuydu. 1967’de Vicenza’nın şehrinin küçük bir semti olan Caldogno’da doğdu. Sekiz kardeşten altıncısıydı, ailesi zengin değildi ama Baggio, kendi biyografisinde, futbolun kendisi için bir kurtuluş olmaktan çok bir keyif aracı olduğunu söylüyordu. Sokaklarda oynasa da kendisine yeterli gelmiyor, gün bitene dek futbolun büyülü dünyasının içerisinde kayboluyordu.

9 yaşındayken doğduğu semtin takımı Caldogno, sokak arasında Baggio’ yu gördü ve altyapısına kattı. 13 yaşındayken bir maçta 6 gol atınca Vicenza’ nın scoutu Antonio Mora elini çabuk tutarak 450 Euro’ya bir efsanenin başlangıcını yapıyordu. İki sezon boyunca Vicenza genç takımında oynadığı 120 maçta 110 gol attı Baggio. A takıma alındığında, daha 15 yaşındaydı. Serie C1′ de üç senesini geçirdi. Kendisine futbol idolü olarak belirlediği Zico’ nun futbol tarzını kendisine örnek alıyor ve de onun gibi oynamaya çalışıyordu. Baggio, aktif futbolculuk kariyeri boyunca sadece İtalya’da forma giymesiyle kendisini diğer ülkelerde izlemek isteyenleri uluslararası turnuvalar dışında kendisinden mahrum bırakmıştır. 1982 ile 1985 yılları arasında 3 sezon boyunca Vicenza forması giymiş olan Roberto Baggio, 36 lig maçına çıkmıştır. Bu 36 lig maçında 13 kez de gol sevinci yaşamış olan Roberto Baggio, 1985’te İtalya’nın güçlü kulüplerinden Fiorentina’ ya transfer olmuştur.

Roberto Baggio, Farklı Biri

5 sezon Fiorentina forması giymiş olan Roberto Baggio, 94 Serie A maçında görev almış ve de 39 kez fileleri havalandırmıştır. 1990 Dünya Kupası’nın hemen öncesinde, Juventus’un baş döndürücü teklifi geldi Fiorentina’ya. Teklif 12 milyon Euro civarındaydı, Baggio ise gitmek istemiyordu. Kulüp reddedilmesi çok zor bir teklif almıştı. İş resmiyete döküldü. Mor Menekşelere gönül verenler sinirliydi, üç gün boyunca eylem yaptılar. Floransa’da ciddi bir isyan çıktı, olaylar sırasında 50 civarında insan yaralandı. Baggio teklifin kulüp adına reddedilemeyecek boyutta iyi olduğunu belirtiyordu. Bu ücretle dünyanın en pahalı futbolcusu unvanını da gönülsüzce olsa da elde etmişti. Olaylı bir transferdi bu. Floransa’ nın haylaz yeteneği Torino’ nun her daim zenginliğiyle bilinen ülkenin en güçlü takımına transfer oluyordu çünkü. Juventus’ ta futbolunu bambaşka bir seviyeye çıkartan Roberto Baggio, Avrupa’nın en tehlikeli futbolcularından birine dönüşmüştür.

Gianni Rivera – İtalyan Efsane Futbolcu

Ben, Guiseppe Meazza’yı gören talihli insanlardan biriyim ve Baggio’yu sahada gördüğümde aklıma o geliyor. Baggio tam bir fantezi.

1990 ile 1995 yılları arasında Juventus’un gol makinesine dönüşmüş olan Roberto Baggio, bu 5 yıllık sürede toplam 141 Serie A maçına çıkmış ve de 78 gol atmıştır. Aynı zamanda bu sürede birçok kupa kazanmış olan Roberto Baggio, 1994 FIFA Dünya Kupası’nda finale kadar yükselen İtalya Milli Takımı’ nın da kadrosunda yer almayı başarmıştır. Finalde Brezilya ile karşılaşmış olan İtalya adına bir de penaltı vuruşu kullanmış olan Baggio, bu atışta golü atamamış ve Brezilya Dünya Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir.

Roberto Baggio
Roberto Baggio

Tarih boyunca kendisinin hatırlanacağı penaltıyı attığı maç için Baggio, o maçta tek bacağı kalsa dahi oynamak için can atacağını ifade etmiştir. Fakat finalde yaşadığı bu talihsizlik Baggio için hayranlarının aklında her zaman bir ukde olarak kalmıştır. 1990’da transfer olduğu Juventus’tan 1995’te AC Milan’a transfer olmuş olan Roberto Baggio, burada  2 sezon boyunca forma giymiştir. Bu sürede toplam 51 lig maçına çıkmış olan Baggio, 12 kez de meşin yuvarlağı filelere yollama başarısı göstermiştir. 1997’de AC Milan’da sergilediği performansla hayal kırıklığı yaratmış olan Roberto Baggio, Bologna kulübüne satılmıştır. Kendisine birçok kulüpten az bir ücret öneren Bologna’ da bir dönemler Milli Takımda da beraber oynadığı arkadaşı Giueseppe Signori ile iyi bir hücum ikilisine dönüştüler. Burada forvet oynamamasına rağmen 30 maçta 22 gol buldu, birçok kere de asist yaptı. 1998’de Bologna’dan Inter’e transfer olmuş olan Roberto Baggio, burada ise 49 Serie A maçına çıkmış ve sadece 9 gol bulabilmiştir. Baggio’ nun çocukluk takımı olduğunu ifade ettiği İnter’de bu performansı sergilemesinde, şüphesiz kariyeri boyunca yıldızının hiç barışmadığı Marcello Lippi’ nin İnter’in başına getirilmesi çok etkili olmuştu. Baggio bir keresinde Lippi hakkında şunları söylüyordu; “Lippi benden takım içinde kendine karşı olan oyuncuları bulmamı ve isimlerini söylememi istedi. Ben bunu yapmayınca da bana savaş açtı. Sorun oynamamam değildi. Beni oynatmadığında kendisine birçok eleştiri yöneltiliyordu. Beni yok etmek istedi ama başaramadı.”

Baggio Transferi Sonrası Brescia Tribünlerinde Açılan Pankart.

Tanrı, Brescia’da!

Inter’den ayrılacağı belli olan Baggio’ya Avrupa’nın çeşitli yerlerinden hatta Japonya’dan pek çok teklif gelmişti. Bu tekliflerden birine “Evet” demişti Baggio. O kulüp Galatasaray’dı. Bir akşam arkadaşlarıyla yemek yediği esnada kararından vazgeçirdi etrafındakiler Roberto Baggio’ yu. O sezon Gheorghe Hagi ile Galatasaray, UEFA Kupası ve Süper Kupa’ yı müzesine götürürken, Baggio’nun Brescia kariyeri başladı. 2000 yılında Inter’den ayrılıp Brescia ile sözleşme imzalamış olan Roberto Baggio, Brescia’da 4 sezon forma giymiştir. Bu sürede 95 maça çıkan Baggio, 45 kez gol sevinci yaşamıştır. 2004 yılında aktif futbolculuk kariyerine nokta koyan Roberto Baggio, 1982 ile 2004 yılları arasında 22 yıl süren profesyonel futbolculuk kariyerinde toplam 488 ulusal lig maçında görev almış ve de 218 gole ulaşmıştır. Roberto Baggio ayrıca 56 kez giydiği İtalya Milli Takımı formasıyla da 27 kez gol sevinci yaşamıştır.

Genelde sıkıcı ve defansif görülen İtalyan futbolunu Avrupa’ ya ve dünyaya kendi yeteneğiyle bambaşka bir şekilde takdim eden “İlahi Atkuyruğu” dünya futboluna damgasını vurmuştur. Günümüzün futbolcularını izledikten sonra değeri daha da iyi anlaşılan eski futbolcuların içinde simge isimlerden olan Baggio, belki tarih boyunca kaçırdığı penaltıyla hatırlanacak ama onun her zaman bir efsane bir futbol virtüözü olduğu gerçeği ilelebet değişmeyecek.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More