Jerry West: Basketbol Dehası

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi komple kariyerine sahip olan ve “Logo”‘nun esinlenildiği kişi: Jerry West

Spordaki en büyük krediyi her ne kadar sporcular alsalar da işin içinde, özellikle de takım sporlarında, birden çok faktör rol oynuyor. Antrenöründen tutun menajerine, yöneticisinden teknik ekibine kadar birçok kişinin bir araya gelmesinin tek bir sebebi var: Başarı. Spor tarihinde öyle figürler var ki bulundukları yerlerdeki koydukları ağırlıkları ile başarıyı da beraberlerinde getiriyorlar. Efsanevi Boston koçu ve genel menajeri Arnold “Red” Auerbach, 26 yılda “Kırmızı Şeytanlar” ile sayısız başarılar kazanan “Sir” Alex Ferguson ve “Moneyball” kitabına ilham olmuş efsanevi beyzbol genel menajeri Billy Beane bu isimlerden sadece birkaçı. Ancak spor ve basketbol tarihinde öyle bir isim var ki, hem basketbolculuk hem antrenörlük hem genel menajerlik hem asbaşkanlık hem de danışmanlık yapmış ve hizmet verdiği alanların çoğunda da çıtayı çok yukarıya çıkarmış biri. NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi komple kariyerine sahip olan ve “Logo”‘nun esinlenildiği kişi: Jerry West.

Jerry West, 28 Mayıs 1938 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin West Virginia eyaletinde dünyaya geldi. Fakir bir aileden gelen West’in çocukluğu çok büyük sıkıntılarla geçti. Babasından düzenli olarak şiddet ve taciz gören West, geceleri yatağının altında dolu bir tüfekle yattığını ve meşru müdafaa olarak babasını öldürme korkusuyla yaşadığını belirtiyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi 13 yaşındayken idolü olan abisini Kore Savaşı’nda kaybetti. Yaşadığı bu travmalar onu içine kapanık bir çocuk yaparken tutunduğu tek şey basketbol topu oldu. İnanılmaz sıkı ve hatta takıntıya kaçacak bir çalışma ahlakı olan West, doğduğu yer olan West Virginia’da başarılı birer lise ve kolej kariyeri geçirdikten sonra 1960 İtalya Olimpiyatlarında, bir başka efsane isim Oscar Robertson ile birlikte Birleşik Devletleri şampiyonluğa taşıdı. Aynı yaz ikinci sıradan o zamanki ismi ile Minneapolis Lakers tarafından seçilen West’in günümüzde de hala devam eden o 60 yılı aşkın NBA kariyeri başlamış oldu.

Oyunculuk

Lakers tarafından seçildikten kısa bir süre sonra takım Minneapolis’ten Los Angeles’a taşındı. Jerry West’in oyun stili de komple NBA kariyeri gibi çok yönlüydü. Kısaların pek önemsenmediği 60’larda Jerry West gerek dış şut tehdidi gerekse savunma ve ribaund kabiliyeti ile sahada çok önemli bir fark yaratıyordu. Bir başka NBA Hall of Famer’ı ve Lakers efsanesi olan Elgin Baylor ile Mr. Inside ve Mr. Outside olarak çok iyi bir ikili oluşturmuşlardı. NBA’deki ikinci sezonu olan 1961-1962 sezonunda, Elgin Baylor’ın askere çağırılmasından dolayı sadece 48 maç oynamasına rağmen Lakers ile finale ulaştı. Finalde, üst üste dördüncü şampiyonluğunu kovalayan Bill Russel’lı Boston Celtics’e karşı, seride 3-2 öne geçmelerine rağmen 7. maçın uzatmalarında dramatik bir şekilde kaybettiler. Tarihin gelmiş geçmiş en iyi final serilerinden biri olarak gösterilen 61-62 NBA Finalleri ayrıca efsanevi Boston-Lakers rekabetinin de bir başlangıcıydı. Bu seriden sonra son anlardaki eli titremeden attığı şutlardan dolayı Mr. Clutch lakabını aldı.

Bir sonraki sezon Elgin Baylor tam zamanlı olarak takıma tekrar dönmüştü ancak bu sefer de Jerry West hamstring sakatlığı nedeniyle sadece 55 maç oynayabildi. Fakat buna rağmen ikili, üst üste ikinci kez hem NBA’in en iyi beşine seçildi hem de Lakers’ı tekrardan finallere taşıdı. Ancak 1963 NBA finallerinde de sonuç değişmedi ve Bill Russell ve arkadaşları 6 maçın sonunda bir kez daha şampiyonluğa ulaştı.

Jerry WestBir sonraki sezonda bu sefer bir aksilik daha yaşandı ve Elgin Baylor’ın kariyerini etkileyecek olan diz problemleri başladı. Takımın büyük yükü her ne kadar West’e kalsa da Lakers adına problemli geçen sezon, ilk turda St.Louis Hawks’a elenerek kapandı. Diğer sezon Elgin Baylor’ın artan ciddi diz sakatlıklarından dolayı Jerry West dümeni tamamen devraldı. 64-65 normal sezonunda kariyer istatistiklerine (maç başına 31.0 sayı) ulaştı. Playoff ilk turunda Baltimore Bullets potasına maç başı ortalama 46.3 sayı gönderdi ve NBA’de hala daha kıralamayan bir rekorun sahibi oldu. West’in bütün bu olağanüstü performansına rağmen sakatlıklardan muzdarip ve tam gücünden çok uzak Lakers finalde yine Russell ve arkadaşlarına kaybetti.

1965-66 sezonunda ise pek bir şey değişmedi. West kendi istatistiklerini ve oyununu geliştirerek Lakers’ı bir kez daha finale taşıdı ancak finallerde yine Bill Russel’lı Boston Celtics’e 7 maç sonunda, bu sefer sadece 2 sayı ile kaybedip bir kez daha sezonu yüzüksüz kapattı. Daha sonraki takip eden iki sezonda sakatlıklarla boğuştu ve birçok maçı kaçırdı. 1968 yılında takımını sakat sakat finallere taşıyan Mr.Clutch yine Boston karşısında eli boş dönecekti.

Jerry West1968 yazında Los Angeles Lakers ligi uzun süre domine eden 32 yaşındaki uzun Wilt Chamberlain’i takıma kattı. Bu hamle ile birlikte Lakers şampiyonluğun çok önemli bir adayı haline gelmişti. Fakat sezon Lakers için çok çalkantılı geçecekti. Chamberlain, Jerry West ile iyi geçinmesine rağmen sık sık takım kaptanı Baylor ile tartışıyor ve koç Van Breda Kolff ile de büyük sorunlar yaşıyordu. Tüm bunlara rağmen Los Angeles Lakers 1969 yılında adını finallere yazdırmayı başarmıştı. West 6.kez Bill Russell ve Boston Celtics ile karşı karşıya gelecekti. Mr. Clutch finallerde olağanüstü bir performans koyarak Boston potasına 3 kere 40 ve üzeri ve bir kez de 53 sayı gönderdi. Sakat sakat oynadığı serinin son maçında ise tam 42 sayı ile triple-double yapan West yine 7. maçta yine Boston Celtics ve Bill Russell’a yine sadece 2 sayı ile kaybederek yüzüğü bir kez daha kıl payı ile kaçırdı. NBA Finaller tarihinin günümüzde bile en büyük performanslarından biri olan Jerry West’in bu eforu, seriyi ve şampiyonluğu kaybetmelerine rağmen Finallerin En Değerli Oyuncusu (Final’s MVP) ödülü ile ödüllendirildi. Böylece NBA tarihinde ilk ve tek kez Finallerin MVP’si kaybeden takımdan bir oyuncuya verilmiş oldu.

Şampiyonluk maçından sonraki Jerry West hakkındaki bazı demeçler ise şöyle:

Boston’ı şampiyonluğa sırtlayan John Havlicek maçtan sonra West’in yanına gidip “Seni seviyorum Jerry”. demiştir.

Efsanevi koç ve dönemin genel menajeri Red Aucherbach ise maçtan sonraki kutlamalarda uzatılan mikrofonda “Jerry West kesinlikle fantastikti. Bu hayatımda gördüğüm en büyük gösterilerden biriydi.” demecinde bulunmuştur.

6. kez karşı karşıya geldikleri Bill Russell ise “Belki Los Angeles Lakers şampiyon olamadı ama Jerry West gerçek bir şampiyon.” diyerek West’e saygısını göstermiştir.

Baldırının arkasındaki sakatlıktan hep çeken West bu final serisinin son maçında ve sonrasında o kadar acı çekmiş ki kendisi gerçekten basketbolu bırakmak istemiş. Gerçekten çıkıp bir daha oynamanın mümkün olduğunu düşünmediğini belirtiyor.

Tüm bu olaylardan bağımsız 1960’ların sonuna doğru NBA ve ABA arasındaki rekabet iyice artmıştı. NBA’in yeni bir logoya ihtiyacı vardı ve bu iş için 1969 yılında, markalaşma konusunda tüm dünyada ün yapmış Alan Siegel ile anlaştılar. NBA Siegel’den basit ve sade bir logo tasarlamasını istemişti. Fikir alma açısından NBA’in fotoğraf arşivlerini inceleyen Siegel, Jerry West’in bir fotoğrafını gördü.

Jerry West logo NBA

Fotoğraftaki West’in duruşunu çok beğenen Siegel (ki Jerry West’e önceden de bir hayranlığı olduğunu belirtiyor) logo için bu fotoğraftan esinlenme kararı aldı. Ve ortaya çıkan “Logo” 50 seneyi aşkındır NBA denilince akla gelen her yerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ancak NBA, ileride oluşabilecek telif haklarından dolayı, hiçbir zaman logonun Jerry West’e ait olduğunu kabul etmedi. Fakat NBA her ne kadar bunu inkar etse de logonun kime ait olduğu günümüzde de açıkça bilinen bir gerçek. İşin ilginç tarafı ise Jerry West’in bu durumdan hiçbir zaman hoşlanmamış olması ve sık sık logonun değiştirilmesi gerektiğini dile getirmiş olmasıdır.

Lakers’a dönecek olursak, 1970 sezonunun başında takım içi sorunları çözmek için Wilt yerine koçtan vazgeçen kulüp, antrenörlük koltuğunu Joe Mullaney’e teslim etti. Ancak Baylor’ın diz problemlerinde sonra bu kez de Wilt çok ciddi bir şekilde dizinden sakatlandı ve neredeyse tüm normal sezonu kaçırdı. 36 yaşındaki veteran Baylor’ın yardımıyla Jerry West 31.2 sayı ortalaması ile yine şahane bir sezon geçirip takımını finallere kadar taşıdı. Ancak bu sefer karşılarında Russel’lı Boston yerine Willis Reed’li, Dave Debusschere’li, Walt Frazier’lı New York Knicks vardı. Bu 7 maçlık efsanevi serinin günümüzde hala daha hatırlanan en büyük iki anı var. İlki Mr.Clutch’ın Finallerin 3.maçında, 2 sayı gerideyken orta sahanın gerisinden atıp maçı uzatmaya götüren o efsanevi buzzer-beater’ı.

 

Uzatmalarda maçı kaybetseler de West’in o şutu NBA tarihinin en önemli anlarından biri olarak yerini koruyor.

Diğeri ise seri 3-3 iken maç saatine kadar oynayıp oynamayacağı belli olmayan Knicks starı Willis Reed’in Madison Square Garden’a girişi ve Knick’in ilk 4 sayılarını atması.

Ve West trajik bir şekilde yine bir finalde, yine bir 7. maçta bu sefer başka bir doğu takımı olan New York Knicks’e kaybediyordu.

1970-71 sezonun başında Lakers şutör guard Gail Goodrich ile tekrardan imzaladı. Bu hamle ile daha fazla oyun kuran West, 26.9 sayı ve 9.5 asist ortalamaları yakaladı. Ancak bu sefer de aşil tendonları kopan emektar kaptan Baylor sadece 2 maç oynayabildi. Tam performansından uzak Los Angeles Lakers Batı Finallerinde daha sonra Kareem Abdul-Jabbar olarak anılacak Lew Alcindor ve veteran arkadaşı Oscar Robertson’a kaybetti.

1972 sezonu başlarken Elgin Baylor ağır sakatlıklarından dolayı basketbolu bırakma kararı aldı. 34 yaşına giren West de, sık sık yaşadığı sakatlık problemlerinden dolayı basketbolu bırakma raddesine gelmişti. Ancak eski Boston Celtics guardı Bill Sharman’ın koç olarak gelmesi ve uyguladığı yeni taktik ile tamamen oyun kurucu pozisyonuna çekilen West o sezon ligin asist kralı oldu. Veteran Wilt Chamberlain ve Jerry West’in önderliğinde Los Angeles Lakers, bugün hala daha kırılamayan bir rekora imza atarak 71-72 normal sezonunda üst üste 33 maç kazanarak ligi domine etti. Sezonu da 69-13 ile kapatarak kolaylıkla finallere ulaştı. Rakip yine Frazier ve Reedli kadrosu ile iki sene önce şampiyonluğu kaptırdıkları New York Knicks’ti. Ağır favori batı temsilcisi Lakers’tı ve Knicks’e pek şans verilmiyordu. Ancak finallerde kaybetmenin yaşattığı demoralizasyon West’in içinde kuşku yaratıyordu. Bitiş düdüğüne kadar ciddiyetini koruyan West ve takımı Lakers, Knicks’i bu sefer 4-1 ile ezip geçerek şampiyonluğa ulaştı.

Sonunda yüzüğüne kovuşan West o mükkemmelliyetçi ve zor beğenen yapısından dolayı seri sonunda yaptığı açıklamada berbat bir seri geçirdiğini söyledi ve tüm krediyi takım arkadaşlarına verdi. Yıllar sonra verdiği bir demeçte ise:

O finallerde berbat bir basketbol oynadım, ve biz kazandık… Bu bilhassa sinir bozuydu çünkü o kadar kötü oynamama rağmen takım beni alt etti. Belki de takım olmak böyle bir şeydi.

Mr .Clutch en sonunda 8. finalinde yüzüğe ulaşmıştı. Takip eden sezonda da sakatlıklarına rağmen hiç fena oynamadı ve hem NBA’in en iyi beşine hem de All-Star’a seçildi. Ancak geçen sene 4-1 yendikleri Knicks’e bu sefer 4-1 kaybettiler. 73-74 sezonunda 36 yaşına giren West her ne kadar eski görüntüsünden uzak olsa da All-Star olmayı başardı. Fakat sezonun sonunda yine o mükemmelliyetçi yapısından dolayı Lakers’a daha fazla bir şey veremeyeceğini düşündüğü ve Los Angeles’tan başka bir takımda da asla oynamak istemediği için basketbolu bırakma kararı aldı.

İşte Jerry West’in NBA kariyeri…. Sayısız rekorlar ve finallere abone olmuş bir isim. Ancak tarihin en iyisi tartışmalarında onun ismini göremememizin tek sebebi çıktığı 9 finalde sadece 1 kere yüzüğe ulaşmış olması. Tüm bu talihsiz sakatlıklara ve finallerdeki performansının kariyerini gölgelemesine rağmen Jerry West NBA tarihinin en iyi 15 oyuncusundan biri olarak gösteriliyor. 1960’larda modern bir basketbol oynayan West çağının çok ilerisinde bir oyuncuydu. Bir Lakers ve NBA efsanesi Jerry West’in oyunculuk kariyeri böyleydi.

Koçluk

Koçluk kariyeri belki de NBA’de hizmet verdiği alanların en zayıf olanı olsa da hiç de fena sayılmazdı. Emekli olduktan 2 sezon sonra dönemin kulüp sahibi Jack Kent Cooke tarafından 1976-77 sezonunda takımın başına getirildi.

Kadrosundaki yıldız uzun Kareem-Abdul Jabar ile birlikte Lakers’ta 145 maç kazanıp 101 maç kaybetti ve üst üste 3 sezon playoff yaptı. 1977 yılında ise konferans finallerine kadar ulaşmayı başardı. Genç koçluk kariyerine göre hiç de fena sayılmayan bir başlangıç yapan Jerry West’in için bu maalesef yeterli değildi. O her zaman en iyisi olmak istiyordu ve bu yüzden Lakers koçluğundan ayrıldı. Ancak Lakers ile serüveni devam edecekti.

Scoutluk

Jerry WestLakerstan kopmayan West, 1979 yılında kulübün scout sistemini başına geçti. 3 sene boyunca da bu görevini devam ettiren West, görevinin başında bulduğu süre boyunca Magic Johnson, James Worthy ve Mike McGee gibi isimlerin draft edilmesinde önemli rol oynadı ve 80’leri domine edip Los Angeles Lakers’a 5 yüzük kazandıracak olan “Showtime Lakers” kadrosunun mimarlarından biri oldu. Bu başarılarından dolayı kulüp sahibi Jerry Buss onu genel manejer pozisyonuna getirerek ödüllendirdi.

Genel Menajerlik

1982-83 sezonunda Lakers’ın genel menajerliğine getirilen West’in böylelikle seneler sürecek ve en az oyunculuk kariyeri kadar parlak olacak olan yöneticilik kariyeri başlamış oldu. Scoutluk döneminde tohumlarını attığı “Showtime Lakers” takımı 80’li yıllarda NBA’i domine etti ve bu dönemde ona ve Lakers’a tam 5 şampiyonluk kazandırdı. Böylece NBA tarihinin gelmiş geçmiş izlemesi en zevkli ve başarılı takımlarından birini yaratmış ve de sonunda Celtics’e karşı bu sefer yöneticilik kariyerinde intikamını almış oldu.

Jerry West

Showtime döneminden sonra, 90’ların başında Los Angeles temsilcisi bir süre duraklama dönemine girdi. Takımı toparlamak ve tekrardan bir şampiyonluk adayı yapmak için kolları sıvayan West, Sırp uzun Vlade Divac’ın etrafında fena olmayan bir takım kurdu ve 1995 yılında “NBA’in en iyi yöneticisi” ödülünün sahibi oldu. Fakat bu sadece yapacaklarının başlangıcıydı.

1995 yılında, ki o yıllarda bir oyuncuyu direkt liseden draft etmek pek de popüler olmayan bir şeydi, takımın veteran oyuncusu Michael Cooper’ı yanına alarak bir liseye bir çocuğu izlemeye gitti. Önce antrenmanını izledi, daha sonra da Cooper ile bu çocuğu birebir oynattı. Daha antrenman bitmeden kararını veren West çalışmayı yarıda kesti ve bu çocuğu Lakers’a kazandırmanın yollarını düşünmeye başladı. Lakers’ın 1996 draftındaki ilk tur hakkı 24. sıraydı ve bu çocuğun o sıralar gelmeden seçileceği aşikardı. 13. sıradan seçim yapacak olan Hornets ile anlaştı ve o zamanlar takımını etrafında kurduğu Vlade Divac karşılığında bu çocuğu Lakers’a kazandırdı. Bu sonuna kadar güvendiği parlak çocuğun yanına bir yıldız takviyesi yapmak isteyen West’in gözü bu sefer de 1996 yazında serbest oyuncu olan eski Orlando Magic yıldızı Shaquille O’Neal’ın üzerindeydi. Ancak O’Neal o dönem çok aranan, önü açık bir yıldızdı ve ikna etmesi hiç de kolay değildi. Görüşmelerin en başında Shaq’e birden fazla şampiyonluk vaat etti ve şöyle dedi:

Sana, beraber yüzükler kazanabileceğiniz bir çocuk buldum.

Jerry West’in ısrarlarca istediği ve Lakers’ın geleceğini teslim ettiği bu çocuk Kobe Bryant’tan başkası değildi.

Jerry Westİşler sadece bu iki genç sayılabilecek oyuncuyu finallerin abonesi yapacak o son parça olan koçluk koltuğuna kalmıştı. West’in aklında ise bu pozisyon için sadece bir isim vardı: Michael Jordan ve Chicago Bulls ile 6 şampiyonluk kazanan Phil Jackson.

Jerry West’in özenle seçtiği ve istediği bu parçalar meyvesini vermekte gecikmedi. 1999-2002 yılları arasında Los Angeles Lakers NBA’in tekrardan zirvesine oturdu ve art arda tam üç şampiyonluk kazandı.

İşin başarı tarafı da meyvesini vermiş olmasına rağmen kulüp içinde özellikle de Phil Jackson ile aralarında bazı problemler başladı. Phil Jackson’ın West’e karşı takındığı tutum ve aynı dönemde Jackson’ın kulüp başkanı Jerry Buss’ın kızı ile bir ilişkiye de başlamış olması West’e kulüp geleceği hakkında bazı fikirler verdi ve “yeni heyecanlar” aramak istediğini belirterek Lakers’taki görevini bırakıp Memphis Grizzlies’in genel menajerlik koltuğuna oturdu. Her ne kadar 1960 yılında kapısından girdiği kulübü bırakmak kolay olmasa da 2002 yılında West, Grizzlies’in başına şu sözlerle geçti:

Lakers’in uzun yıllardır başarısının bir parçası olduktan sonra, çok fazla başarı yaşamamış bir yerde kazanan bir kulüp kültürü yaratmanın nasıl olacağını hep merak etmişimdir. Bir fark yaratmaya yardımcı olmak istiyorum.

Memphis Grizzlies kulüp olarak daha önce hiç playoff yapmamıştı ve basketbol kültürü olan bir şehir değildi. Ancak bir “basketbol dehası” olan West, drafttan seçtiği oyuncularla (Pau Gasol, Jason Williams, James Posey vs.) ve takımın başına getirdiği koç Hubie Brown ile birlikte Memphis’i üç sene üst üste playoffa soktu ve bir playoff takımı haline getirdi. 2004 yılında hem takımın başına geçirdiği koç Hubie Brown yılın koçu ödülünü aldı hem de kendisi ikinci kez yılın yöneticisi seçildi.

Memphis’ten sonra bir süre basketbola ara verdi ancak bu ayrılık pek de uzun sürmedi. 4 sene sonra Golden State Warriors’a basketboldan sorumlu özel danışman olarak getirildi. Getirildiği günkü basın toplantısında kulübün inanılmaz bir basketbol potansiyeli olduğunu dile getirdi.

Golden State’de ilk icraatı olarak, Klay Thompson ve Dramond Green’in seçilmesinde önemli rol oynadı. 5 yıl aradan sonra Golden State tekrardan playoff yaptı. 2014 yılında ciddi şekilde gündeme gelen Klay Thompson-Kevin Love takasına şiddetli şekilde karşı çıkarak takasın gerçekleşmemesini sağladı. O güvendiği ve çekirdeğini oluşturduğu Golden State Warriors 2015 yılında tam 40 yıl aradan sonra tekrardan şampiyon oldu.

2016’da da normal sezonun en iyi performansına imza attılar(73-9). Bir sene sonra takımda yarattığı boşluklar ile Kevin Durant’in takıma katılmasında önemli rol oynadı. O takım üst üste iki şampiyonluk daha kazandı.

2017 yılında ise beklenmedik bir karara imza atarak Los Angeles’ın Jerry West’i görmeye alışkın olmadığımız tarafı olan Clippers ile, yine basketboldan sorumlu özel danışman olarak imzaladı. İlk işlerinden biri olarak Blake Griffin’e önce yüksek ücretli bir kontrat imzalattı, daha sonra ise hem Griffin’i hem Chris Paul’u takaslayarak takımda çok büyük bir maaş bütçesi yarattı. 2019 yazında ise Toronto’dan ayrılan süperyıldız Kawhi Leonard’ı, Oklahoma’dan takasladığı Paul George ile birlikte takıma katarak bir kez daha bir kulübü şampiyonluk adayı yapmayı başardı.

Jerry West

Takım geçen sene hayal kırıklığı yaratıp her ne kadar konferans finallerini göremese de bu sezon hala daha şampiyonluğun önemli adaylarından biri.

Tarihin en iyi oyuncularından biri olan West’in bir de tarihin en iyi genel menajerlerinden biri olması onun inanılmaz basketbol dehasının bir göstergesi. Jerry West, gittiği her yere başarıyı da beraberinde getiren ve 83 yaşında olmasına rağmen hala daha yaşayan en büyük basketbol kişiliklerinden biri. Kendisinin basketbolda bıraktığı iz ise asla unutulmayacak.

Eğer Jerry West olmasaydı NBA’in tarihi belki de bugün komple farklı olacaktı. Spor tarihinin en büyük rekabetlerinden biri olan Boston-Los Angeles rekabetine hiçbir zaman tanıklık etmeyebilir, tarihin en iyi takımlarından biri olan “Showtime Lakers”ı hiç izlememiş olabilirdik. Ayrıca Kobe ve Shaq’in mirasları da tıpkı basketbolda yeni bir dönemi başlatan o Golden State Warriors gibi bugün büyük bir bir soru işareti olarak kalacaktı. Bir basketbolsever olarak her şey için teşekkürler Jerry West…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Kobe Bryant: Mamba’nın Olmak İstediği Yer

Golden State Warriors

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More