Güzel Gollerin Adamı: Dennıs “Buz Adam” Bergkamp

Bu yazımızda Bergkamp’ın kariyerine doğru kısa bir yolculuğa çıkacağız…

697 maç, 245 gol, 79 asist… Güzel istatistikler olsa da benzeri Di Natale’de de vardı. Üstelik Di Natale’de İtalya’da oynadı. Bergkamp, Di Natale’den bir jenerasyon öncesiydi, bambaşka fizikleri ve bambaşka stilleri vardı, ikisi de oyuna çok güzel şeyler kattı ancak Bergkamp çoğu futbolseverin gözünde daha efsanevi, daha ilgi çekicidir. Bunun nedeni bana kalırsa attığı spektaküler goller, fiziği ve yarattığı havaydı. Bergkamp varsa, özellikle İngiltere Ligi’nde, muhakkak bir şeyler üretirdiniz; Bergkamp rakipler için bu öğrenilmiş çaresizliği yaratan adamdı. Şampiyonlar Ligi’ndeki sönük performansına rağmen Arsenal’in 2003-2004 “The Invincibles” kadrosunda bulunması, kesinlikle Bergkamp mitine daha da efsanevi nitelik katıyor. Tabi hafızası kuvvetli futbolseverler hatırlayacaktır, kendisi o kadrodaki en önemli eleman değildi, nitekim ligde 28 maçta 4 gol 8 asistle oynamıştı. Ancak efsanevi sezonda, efsanevi bir futbolcu yer almıştı ve bu miti kuvvetlendirmeye yeterdi.

 

Bergkamp, “yerli ve milli forma sponsoru” ile Ajax’ta…

Amsterdam doğumlu Bergkamp, doğduğu yerin ve Avrupa’nın en başarılı, en elit oyuncu yetiştiren kulüplerinden olan Ajax’ta futbol hayatına başladı. Ajax formasıyla Hollanda Ligi’nde çıktığı 185 maçta 102 gol atıp 10 asist yaparak ligi paramparça etti. Yeni bir efsane doğuyordu, hem de oldukça kuvvetli şekilde. Arsenal’de hatırladığımız “oyun da kurabilen” Bergkamp’a henüz sahip değildik, ancak elimizde yetenekli bir golcü vardı. Yetenekleri onu Serie A’ya; kan, ter, gözyaşı ve kemik seslerinin harman olduğu yere getirdi.

Dennis, İtalya’da ilk sezonunda parlamıştı ancak beklenen yerde değil. 1993/1994 sezonunda, o dönemki ismiyle UEFA Kupası’nda 11 maçta 8 gol 3 asistle ligi perişan etmişti, ancak Serie A’da sönük kalmıştı. İnter’deki ilk sezonu olan 1993/1994 sezonu, Ruben Sosa’nın sezonuydu. Sosa, Inter formasıyla Serie A’da 28 maçta 16 gol bulmuştu. 1994/1995 sezonu ise beterin de beteriydi. Bergkamp o sezon Serie A’da 21 maçta 2 gol bulabilmişti ve parladığı başka bir organizasyon da yoktu. Sezonun sonunda Dennis, efsanesini kuvvetlendireceği yere, Arsenal’e transfer oldu.

Arsenal, Dennis’in efsanesini kuvvetlendirdiği yerdi. Şampiyonluklar ve namağlup şampiyonluk sezonunda takımda bulunmuş olması, onu Arsenal’in simge isimleri arasına taşıdı. Üç şampiyonluk… Günümüzde Arsenal’i tutan gençler için müthiş bir rakam. Football Manager, FIFA, PES gibi oyunları oynayan azılı Arsenal taraftarlarının dışında kaç Arsenal taraftarı üç şampiyonluk görmüştür ki? Bergkamp’ın geçmişine baktığınızda, üç şampiyonluk duruyor. 315 maç, 87 gol, 59 asist. İki maçta bir gole doğrudan katkı… Üstelik spektaküler goller ve oyun içinde sürekli bulunmak da cabası. Haliyle Dennis, Arsenal taraftarları için çok önemli bir oyuncu oldu. Üç İngiltere şampiyonluğu, dört İngiltere Federasyon Kupası şampiyonluğu, altı Community Shield sizi efsane yapmaz da ne yapar?

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More