DÜNYA KUPALARI VE EV SAHİPLERİ

1930-2018 yılları arası düzenlenmiş Dünya Kupalarına ev sahipliği yapmış takımların turnuva geçmişleri.

Geçmişten günümüze Dünya Kupalarında ev sahibi takımların performanslarına göz atıyoruz.

Dünya Kupası tarihinde ev sahibi takımların performanslarına göz atalım.

1930 FIFA Dünya Kupası : URUGUAY 
Dönemin FIFA Başkanı Jules Rimet’in onuruna düzenlenen Dünya Kupası’na Uruguay ev sahipliği yapıyordu.13 takımın katıldığı turnuvada takımlar dört gruba ayrılmıştı. 1. grup 4 takımdan oluşuyordu. 1930 Dünya Kupası maçları Montevideo’da bu turnuva için inşa edilen 95.000 kişilik statta oynandı. 3. grupta bulunan ev sahibi Uruguay ilk maçta Peru’yu 1-0, ikinci maçta Romanya’yı 4-0 yenerek grubu lider tamamlayıp yarı finale çıkmıştı. Yarı finalde Yugoslavya’yı mağlup ederek finale çıkan Uruguay finalde rakibi Arjantin’i 4-2 mağlup ederek düzenlenen ilk Dünya Kupası’nı kazanmayı başarmıştı.

1934 FIFA Dünya Kupası : İTALYA
İsveç’le birlikte Dünya Kupası düzenlemeye aday olan İtalya, seçimi kazanarak ikinci Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandı. İtalya 1934’e toplam 16 ülke katıldı. Avrupa’dan 12, Güney Amerika’dan 2, Afrika ve Kuzey Amerika’dan ise birer ekip, İtalya’da mücadele etti. 1930 Dünya Kupası şampiyonu Uruguay bu turnuvayı protesto ederek katılmadı.
Eleme usulü oynanan maçlarda ön elemede rakibi ABD’yi 7-1 gibi ezici bir skorla deviren İtalya çeyrek finale çıkmayı başardı. Çeyrek finalde rakibi , ön elemede Brezilya’yı 3-1 mağlup eden İspanya olmuştu. Çeyrek finalde İspanya’yı ve yarı finalde Avusturya’yı 1-0’lık skorlarla geçen İtalya finalde rakibi Çekoslovakya’yı normal süresi 1-1 biten maçta uzatmalarda Angelo Schiavio’nun golüyle 2-1 mağlup ederek kupayı kazanmayı bildi.

1938 FIFA Dünya Kupası : FRANSA
1930 ve 1934 Dünya Kupalarını ev sahibi takımlar kazandığı için bu turnuvada gözler Fransa’nın üzerindeydi. Gaston Barreau’nun çalıştırdığı Fransa 16 takımın katıldığı turnuvada ilk rakibi Belçika’yı 3-1’lik skorla rahat geçerek çeyrek finale çıkan takım olmayı başarmıştı. Çeyrek finalde rakibi İtalya olan Fransa bu turda rakibine 3-1 mağlup olarak turnuvaya veda etti ve beklentileri karşılayamadı.

1950 FIFA Dünya Kupası : BREZİLYA
İkinci Dünya Savaşı’nın ardından düzenlenen ilk Dünya Kupası… Türkiye ve Hindistan’ın gitmeye hak kazandığı fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle katılamadığı turnuvada maçlar 13 takımla gruplar halinde oynandı. Yugoslavya , İsviçre ve Meksika ile birlikte dörtlü grupta bulunan Brezilya bu gruptan 2 galibiyet ve 1 beraberlik alarak namağlup çıkmayı başarmıştı. Final grubunda ilk maçta İsveç’i 7-1, İspanya’yı 6-1 mağlup eden Brezilya grup maçında rakibi İspanya ile berabere kalan, İsveç’i mağlup eden Uruguay olmuştu. Final maçında 47.dakika da 1-0 öne geçen Brezilya dakika 66 ve 79 da yediği gollerle 2-1 mağlup olup turnuvayı ikinci bitirmişti.

1954 FIFA Dünya Kupası : İSVİÇRE
16 takımın katıldığı 1954 Dünya Kupası’nda İngiltere, İtalya ve Belçika ile grup maçlarında mücadele veren İsviçre bu grupta oynadığı iki maçta İtalya’yı 2-1 mağlup edip İngiltere’ye 2-0 mağlup oldu ve bu sonuçlarla çeyrek finalde Avusturya’nın rakibi oldu. Çeyrek final müsabakası Dünya Kupası’nın en çok gol atılan maçı olarak tarihe geçti bu maçta Avusturya İsviçre’yi 7-5 mağlup ederek kupanın dışına itti.

1958 FIFA Dünya Kupası : İSVEÇ
İsveç 1958 Dünya Kupası’nda ev sahibi olma avantajını yarı final maçına kadar pek kullanamasa da grup maçlarında Macaristan ve Meksika’yı mağlup edip Galler ile berabere kalarak turnuvaya iyi bir başlangıç yapmışlardı. Çeyrek finalde rakibi SSCB’yi 2-0 ve nihayet taraftar desteğini arkasını aldığı yarı finalde Batı Almanya’yı 2-1 mağlup ederek finale kalmayı başardılar. Finalde rakibi grup maçlarına iyi başlayamayan ama sonradan kendini bulan Brezilya olmuştu. Final maçında erken bir golle öne geçen İsveç bu golden sonra art arda yediği gollerle neye uğradığını şaşırdı ve maçı 5-2 kaybederek turnuvada ikinci olma başarısı gösterdi.

1962 FIFA Dünya Kupası : ŞİLİ
Batı Almanya, İtalya ve İsveç takımlarının bulunduğu grubu Batı Almanya’nın ardında ikinci sırada bitirerek çeyrek finale çıkan Şili’nin rakibi SSCB olmuştu. Çeyrek finalde SSCB’yi 2-1 yenerek yarı finale çıkan Şili bu turda Brezilya’ya 4-2 kaybederek turnuvaya veda etti. Üçüncülük maçında Yugoslavya ile kozlarını paylaşan Şili rakibini 1-0 yenerek turnuvayı üçüncü bitirdi.

1966 FIFA Dünya Kupası : İNGİLTERE
1966 yılında sekizinci Dünya Kupası’na ev sahipliğini yapmayı İngiltere kazanmıştı.4 takımdan oluşan 4 grubun bulunduğu turnuvada İngiltere, Uruguay, Meksika ve Fransa’nın bulunduğu grupta 2 galibiyet ve 1 beraberlik alarak grubunu lider tamamlayarak üst tura çıkmayı başardı. Çeyrek finalde B grubunu ikinci tamamlayan Arjantin’i , Arjantin’in 1 kişi eksik kaldığı maçta 1-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Yarı finalde rakibi Portekiz’i 2-1 ile geçen İngiltere finalde Batı Almanya’yı uzatmaya giden maçta 4-2 mağlup ederek kupanın sahibi oldu. Turnuvaya damga vuran olay, final maçında İngiliz futbolcu Hurst’un uzatmalarda kaydettiği golde topun çizgiyi geçip geçmediği oldu.

1970 FIFA Dünya Kupası : MEKSİKA
1966’da İngiltere’de düzenlenen kupadan sonra Dünya Kupası tekrar Amerika kıtasına taşındı ve Meksika’da düzenlendi.4 takımdan oluşan 4 grubun yer aldığı turnuvada Meksika grubunda SSCB, El Salvador ve Belçika ile karşılaştı. Bu maçlarda El Salvador ve Belçika’yı mağlup edip SSCB ile berabere kalan Meksika çeyrek finalde Brezilya ile final oynayan İtalyanlara 4-1 kaybederek turnuvaya veda etti.

1974 FIFA Dünya Kupası – BATI ALMANYA
Meksika’nın ardından dünya kupası yeniden Avrupa’ya döndü ve ev sahipliğini Batı Almanya üstlendi. 16 takımın katıldığı turnuvada Batı Almanya; Doğu Almanya, Şili ve Avusturya’nın olduğu grupta Şili ve Avusturya’yı mağlup edip, D.Almanya’ya mağlup oldu. Grubu ikinci sırada tamamlayan Batı Almanya Grup B’de Polonya, İsveç ve Yugoslavya ile beraber final yolunda mücadele etmeye hak kazandı. Bu grupta 3 galibiyet alan Batı Almanya A grubunu lider bitiren Hollanda ile final oynadı ve bu finali 2-1 kazanarak şampiyon oldu.

1978 FIFA Dünya Kupası – ARJANTİN
Dünya Kupası’nın 1978 için durağı Arjantin oldu. 16 takımın katıldığı turnuvada oynadığı 7 maçta 1 mağlubiyet 1 beraberlik alarak kupayı kazandı. Oynadığı maçlarda 15 gol atıp kalesinde 3 gol gören Arjantin’in finalde rakibi turnuvanın favorilerinden Hollanda oldu. River Plate stadında normal süresi Kempes ve Nanninga’nın karşılıklı golleri ile 1-1 biten maçta, uzatmalarda Kempes ve Bertoni’nin golleri ile rakibi 3-1 mağlup eden Arjantin kupaya ulaşmasını bildi.

1982 FIFA Dünya Kupası : İSPANYA
İlk defa 24 takımla düzenlenen bir turnuva oldu. Takımlar dört takımlı altı gruba ayrıldılar ve grupları ilk iki sırada bitiren takımlar bir üst tura çıkmaya hak kazandılar. İkinci turda ise takımlar üçlü dört gruba ayrıldılar. İspanya’nın rakipleri ilk turda K.İrlanda, Yugoslavya ve Honduras olmuştu. Bu grupta 1 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak K.İrlanda’nın ardından ikinci sırada bir üst tura çıkmayı başardı. Üçlü grupta rakipleri Almanya ve İngiltere olan İspanya, oynadığı maçlarda İngiltere ile berabere kalıp Almanya’ya mağlup oldu ve turnuvaya veda etti.

1986 FIFA Dünya Kupası : MEKSİKA
Turnuvaya 1982 Dünya Kupası’nda olduğu gibi 24 takım katıldı. Bu turnuvada ikinci turda grup maçları oynamak yerine doğrudan eleme maçlarına geçildi. Bu yüzden grubunu ilk iki sırada tamamlayan takımlar ile dört grubun en iyi üçüncüsü son 16 turuna kalmak için mücadele verdi. Meksika; Paraguay, Belçika ve Irak’ın bulunduğu grubu 5 puanla namağlup bitirdi ve son 16 turunda Bulgaristan ile eşleşti. Son 16 turunda Bulgarları 2-0 geçen Meksika, çeyrek finalde rakibi Almanya’ya penaltılara giden maçta 4-1 mağlup olarak turnuvaya çeyrek finalde veda etti.

1990 FIFA Dünya Kupası : İTALYA
Ev sahibi İtalya grubunda oynadığı üç maçı da kazanarak gruptan lider çıktı ve son 16 turuna kaldı. Son 16 turunda Uruguay’ı 2-0 mağlup ederek, Romanya’yı mağlup eden İrlanda’nın rakibi oldu. Çeyrek finalde İrlanda’yı 1-0 mağlup etti ve yarı finale yükseldi. Yarı finalde Arjantin’e, penaltılara giden maçta 4-3 kaybederek üçüncülük maçında İngiltere ile kozlarını paylaştı ve bu maçı kazanarak turnuvayı üçüncü tamamladı.

1994 FIFA Dünya Kupası : ABD
A grubunda Romanya, İsviçre ve Kolombiya ile karşılaşan ABD; ilk maçta İsviçre ile 1-1 berabere kalıp ikinci maçta Kolombiya’yı 2-1 mağlup etmişti. Kolombiyalı Escobar’ın kendi kalesine attığı golden sonra ülkesinde suçlu ilan edilmesi bu kupanın ilginç olaylarındandı. ABD’nin kaderini belirleyecek maç Romanya maçıydı fakat ABD bu maçta 1-0 mağlup oldu ve ev sahibi olduğu turnuvaya grup maçlarında veda etmek zorunda kaldı.

1998 FIFA Dünya Kupası – FRANSA
1998 Dünya Kupası’ndan önce yapılan değişiklik ile turnuvaya katılan takım sayısı 32’ye çıkarılmıştı. 4’er takımdan oluşan 8 gruplu bu turnuvada Fransa’nın rakipleri C grubunda Danimarka, Güney Afrika ve Suudi Arabistan olmuştu. C grubunda 3 galibiyet alan Fransa bu karşılaşmalarda 9 gol atıp yalnızca 1 gol yiyerek grubu lider tamamlayıp son 16 turuna kalmıştı. Son 16 turunda rakibi Paraguay’ı uzatmalara giden maçta L.Blanc’ın 113.dk da attığı golle 1-0 mağlup edip çeyrek finale yükseldi ve rakibi İtalya oldu. Fransa – İtalya müsabakası nefesleri kesecek cinsten bir maça sahne oldu. 120 dakikası golsüz sona eren maçta Fransa rakibini penaltılar sonucu 4-3 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Yarı finalde rakip Almanya’yı eleyen Hırvatistan olmuştu. Hırvatistan’ı Lilian Thuram’ın attığı iki golle 2-1 mağlup eden Fransa, finalde rakibi Brezilya’yı Zidane(2) ve Petit’in 1 golü ile mağlup ederek 1998 Dünya Kupası’nı namağlup kazanmayı bildi.

2002 FIFA Dünya Kupası : G.KORE-JAPONYA
Dünya Kupası ilk kez bu turnuva ile Asya’da düzenlendi. 4’er takımdan oluşan 8 grubun bulunduğu turnuvada ev sahiplerinin performanslarını inceleyelim.
G.KORE : D grubunda ABD, Portekiz ve Polonya ile son 16 ya kalma mücadelesi verdi. ABD ile berabere kalıp Portekiz ve Polonya’yı mağlup eden G.Kore gruptan 7 puan ile lider çıktı ve son 16 ya kalmayı başardı. Son 16 turunda İtalya ile eşleşen G.Kore 1-0 geriye düştüğü maçta 88.dk da beraberliği yakalayıp maçı uzatmalara götürdü ve son dakikalarda attığı gol ile çeyrek finale kaldı. Çeyrek finalde rakibi İspanya’yı normal süresi ve uzatma dakikaları 0-0 biten maçta, penaltılar sonucu 5-3 yenerek yarı finalde Almanya’nın rakibi oldu. Almanya’ya yarı final de 1-0 mağlup oldu ve çok iyi performans gösterdiği turnuvaya yarı finalde veda etti. Üçüncülük maçında ise Türkiye ile karşılaşan Güney Kore, 3-2 kaybettiği maç sonrası dördüncü olarak turnuvayı bitirdi.
JAPONYA : 2002 Dünya Kupası’na H grubunda başlayan ve bu grupta Belçika , Rusya ve Tunus ile karşılaşan Japonya gruptan 7 puanla lider çıkmayı başardı. Son 16 turunda rakibi C grubunu 2.sırada tamamlayan Türkiye oldu ve son 16 turunda Türkiye’ye 1-0 mağlup olarak turnuvaya veda etti.

2006 FIFA Dünya Kupası : ALMANYA
A grubunda Almanya’nın rakipleri Ekvador , Polonya ve Kosta Rika olmuştu. Almanya grupta oynadığı 3 maçıda kazanarak gruptan lider çıkmayı başardı. Grup maçlarında 8 gol atıp kalelerinde yalnızca 2 gol gördüler. Son 16 turunda rakip İsveç olmuştu. Bu turda Almanlar Podolski’nin 4 ve 12.dakikalarda attığı gollerle rakibini 2-0 ile geçmeyi bildi. Çeyrek finalde rakip Arjantin’di. Almanya maçı 80.dakikada attığı gol ile uzatmalara taşıdı ve penaltılar sonucu yarı finale yükselen takım olmayı başardı. Yarı finalde ise İtalya ile karşılaşan Almanya bu turda 2-0 mağlup olarak Portekiz ile üçüncülük maçı oynadı ve bu maçı kazanarak ev sahibi olduğu turnuvayı üçüncü tamamladı.

2010 FIFA Dünya Kupası :GÜNEY AFRİKA
Uruguay , Meksika , Fransa ve G.Afrika’nın bulunduğu A grubunu üçüncü sırada tamamlayarak turnuvaya grup aşamasında veda etti. G.Afrika gruplarda oynadığı ilk maçta Meksika ile berabere kalıp ikinci maçta Uruguay’a 3-0 kaybetmesi sonrasında son maçta bir sürprize imza atıp formsuz Fransa’ya karşı kazanmaları onların turnuvaya grup aşamasında veda etmesine engel olamadı.

2014 FIFA Dünya Kupası : BREZİLYA
Grup maçlarında 2 galibiyet ve 1 beraberlik alarak grubunu lider tamamlayan Brezilya son 16 turunda Şili’yi penaltılara giden maçta 3-2 yenerek çeyrek finale yükselmeyi başardı ve bu turda rakibi Kolombiya oldu. Kolombiya engelini rahat aşan Brezilya’nın yarı finalde rakibi Almanya olmuştu. Yarı finalde Almanya’ya karşı büyük bir hezimet yaşayan Brezilya 7-1 kaybettiği maç sonrası turnuvadan elendi. Üçüncülük maçında Hollanda ile karşılaşan Brezilya 3-0 mağlup oldu ve turnuvayı dördüncü tamamladı.

2018 FIFA Dünya Kupası : RUSYA
Ev sahibi olmasına rağmen turnuvanın favori takımlarının gerisinde olan Rusya 2018 Dünya Kupası’ndaki mücadelesine A grubunda başlıyordu. Bu grupta rakipleri Suudi Arabistan , Mısır ve Uruguay’dı. Turnuvanın açılış maçında Suudi Arabistan karşısında adete şov yapan Rusya ilk maçını 5-0 kazanmıştı. İkinci maçta ise Salah’lı Mısır’ı 3-1 ile geçen Rusya son maçta rakibi Uruguay’a 3-0 mağlup olarak grubu 6 puanla ikinci sırada tamamlamış ve son 16 turunda İspanya ile eşleşmişti.Maça 12.dakika da Ignashevich’in kendi kalesine attığı golle 1-0 geride başlayan Rusya ilk devrenin sonlarında Dzyuba’nın penaltı golü ile eşitliği sağlamıştı. Daha sonraki dakikalarda ve uzatmalarda gol sesi çıkmayan maç penaltılara gitmişti. Penaltılar da rakibini 4-3 mağlup eden Rusya çeyrek finalde turnuvanın flaş takımlarından Hırvatistan ile eşleşmişti. Gol düellosuna sahne olan maçın 90 dakikası 1-1 , uzatma dakikaları 2-2 sona ermişti . Penaltılara giden maçta rakibine 4-3 kaybederek turnuvaya çeyrek finalde veda etti.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More