UFC 264: Dustin Poirier – Conor McGregor 3 Analizi

Takvimler 24 Ocak 2021'i gösterirken Dustin Poirier ve Conor McGregor ikinci kez aynı kafesi paylaşıyorlardı. Pandemi koşulları nedeniyle Abu Dhabi'de seyircisiz olarak yapılan UFC 257 şovunda beklenmedik şeyler yaşandı ve insanlar kralın düşüşüne şahit oldu. Ancak hikaye henüz sona ermedi. Rekabetin düğümü 10 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan UFC 264 şovunda çözülecek.

Khabib yenilgisinden sonra Dan Hooker’ı müthiş bir geri dönüşle mağlup eden Dustin Poirier, UFC 257‘de Conor McGregor’u nakavt etmesinin ardından onunla üçüncü bir maç yapmayı hemen kabul etti. Kemer her zaman kazanılabilirdi, ancak Conor McGregor ile kafese girmek… Poirier, kemer maçı için bir numaralı aday olmasına rağmen bu çok nadir bulunabilecek fırsatı geri çevirmedi. Conor ise mağlubiyetten dersler çıkarıp intikam almak için çok hevesliydi. İkili 10 Temmuz 2021’deki UFC 264 gecesinde bir kez daha kozlarını paylaşmak için sözleşti.

İKİNCİ MAÇTA YAŞANANLAR

Etkileyici Cerrone galibiyetinin ardından maçı yine erkenden bitireceğini söyleyen McGregor’a karşı “Ne olursa olsun hakem benim elimi kaldıracak.” diyen Poirier, ikinci raundun tam ortasında maçı nakavtla kazandı ve rekabet doğal olarak üçüncü maça kaldı. Maça söz verdiği gibi hızlı giren ve isabetli yumruklarla rakibini sarsan Conor ise gard alışı ve Dustin’in alçak tekmelerine çözüm bulamayışı nedeniyle eleştirildi. İlk raundu kazanan taraf olmasına rağmen bacağında ağrı hisseden Conor, ikinci raundun ortalarında mesafeyi ayarlayamıyor ve boş alanlara gidemiyordu. Bu tam da Poirier’in istediği şeydi. Dustin Poirier, McGregor’un aksine rakiplerini tek yumrukla değil; onlara baskı kurarak bitiren bir isimdi. İkinci rauntta hareket etmekte zorlanan McGregor’u tellerde yakalayan Poirier, kurduğu baskıyla beraber zor durumda olan rakibini düşürmeyi başardı ve maçı müthiş bir oyun planıyla kazanan isim oldu.

UFC 264
Artık 2014’te değiliz…

REKABETİN ARKA PLANI

2014’ün rövanşını alan Poirier durumu 1-1’e getirmişti. Maç sonunda gülüşmeler, tebrikler ve üçüncü maç sözleri vardı. Eski ‘kötü adam’ Conor McGregor’dan eser yoktu. Neyse ki Dustin Poirier bu işin icabına bakacaktı. Maçtan bir süre sonra Twitter’dan Conor’un söz verdiği bağışı yapmadığını söyleyen Dustin, gerilimi arttıran isim oldu ve ikili birbirlerine attıkları tweet serisiyle üçüncü maç için insanların beklediği ortamı hazırladı. Jose Aldo’nun kemerini çalan, Nate Diaz’a şişe fırlatan, Eddie Alvarez’e hakaretler yağdıran ve ortalığı kırıp geçiren Conor geri dönüyordu. Atılan gerilimli sosyal medya mesajlarının ardından UFC, ikili arasındaki üçüncü maçı UFC 264 gecesine ayarladı: 10 Temmuz 2021.

Bu tarihten sonra MMA dünyasında pek çok şey değişebilir. Olası bir mağlubiyette UFC kariyeri soru işaretine dönüşecek olan Conor, kazanırsa kemer maçını cebine koyacak gibi duruyor. Dustin ise rekabeti üstün bitirip Khabib tarafından elinden alınan kemeri tekrar beline takmayı isteyecektir. Buna karşın onun olası mağlubiyeti McGregor’unki kadar sarsıcı olmayacaktır çünkü iki ismin durumları biraz farklı. Geçtiğimiz günlerde Conor McGregor’un en çok kazanan sporcular listesinin başında olduğu görülmüştü. Zaten geçmişte çifte şampiyon olmuş birisi olarak bundan sonra dövüşmese bile adını tarihe yazdırmış bir yıldız olarak kalacaktır. Ayrıca UFC dışında bir boks maçında yer almak da onun seçenekleri arasında. Dustin Poirier için ise durum farklı. Kaybetse bile bir şekilde kemerin peşine düşecektir. Neredeyse bütün UFC otoritelerine göre Dustin Poirier maçı kazanması halinde çok geçmeden kemeri de kazanacak. Conor McGregor ise sıkletin 5 numarası durumunda ve olası bir mağlubiyette kemer ile arasına pek çok isim girecek. 2016’dan beri sadece üç maça çıkan ve bir galibiyet alan Conor, eğer bu maçı kazanırsa insanlar ondan eskisi gibi seri halinde maçlar kazanmasını ve kemere tekrar uzanmasını bekleyebilirler. Birçok ihtimalin konuşulduğu bu ortamda, maça az bir zaman kaldı ve heyecan yavaş yavaş tırmanmaya başlıyor.

MAÇA DOĞRU

UFC 264’e doğru basın toplantılarından itibaren gergin ve Conor McGregor’un kontrolünde bir maç önü beklemek garip olmayacaktır. Zira Conor toplantılarda, tartıda ve yüzleşmede bizlere eski McGregor’u göstereceğini söylemişti. Dustin Poirier ise rakiplerinin aklına giren ve onları sinirlendiren Conor McGregor’a karşı ikinci raundu bile göremeden nakavt olmuştu. Tabi ki farklı zamanlardı. Geçen 7 senenin üzerine Dustin Poirier müthiş bir çalışma ortaya koydu. Bu maçta da bir önceki maç gibi Conor’un zayıf yönlerini bulmayı deneyecektir. Belki yine bacağa atılan tekmelerle ya da takedownlar ile Conor’u yıpratıp uygun zamanda baskıyı kurmayı bekleyebilir. Conor ise rakiplerinin gardlarını asla indirmemesini gerektiren ağır ellere ve nakavt gücüne sahip. Maça yine hızlı girip nakavt kovalayacağını tahmin etsem de bu kez kendini kollamayı ikinci plana atmayacaktır. Conor, ikinci maçın sonunda Dustin’in tekmelerinden çok bahsetmişti. Bu kez bunlara önlem alıp ve hatta rakibini o tekmeleri denediğine pişman edebilirse galibiyete bir adım daha yaklaşır. Dustin’den Khabib gibi ısrarcı ve güçlü şekilde takedown denemeleri gelmeyeceğini düşünürsek Conor bu konuda daha rahat olabilir. Eğer Conor, Dustin’in silahlarına maç öncesi ve raunt sonlarında bir çözüm bulursa o zaman rakibini istediği koşullarda yakalayabilir. Çünkü enerjik ve fazla hasar almamış bir Conor McGregor rakibini her an yere serebilecek bir isim. Hatırlayacak olursak Conor, son maçın ilk raundunda da isabetli yumruklarla Dustin’i sarsmıştı ancak devirememişti. Bu maçta devamlılığı sağlayıp sadece ilk rauntta değil maçın tamamında bu etkinliği ve tehdidi gösterebilirse uygun zamanda rakibini nakavt edebilir ancak yine de Dustin Poirier’in de güçlü ellere sahip ve beş raunt boyunca aynı enerjiyle dövüşebilen bir isim olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca bu kadar üst düzeydeki maçlarda kafesin içinde ne olacağı asla belli olmaz ve sürprizler her zaman yaşanabilir. Yani son söz kafese giren yıldızlarda olacak. Eminim ki UFC 264 gecesinde unutulmaz bir maç bizi bekliyor.

Dövüş dünyasının en büyük yıldızı ve onu nakavt edebilmiş tek kişi arasında yapılacak üçüncü, aynı zamanda rekabetin kazananını belirleyecek olan maçta, hakem kimin elini havaya kaldırırsa kaldırsın sıklet için de bir çok şey değişecektir. Kazanan isim hafif sıklette kendi krallığını başlatmak için ilk adımı atıp kaybedeni saf dışı bırakmış olacak. Ayrıca şampiyon Charles Oliveira, Michael Chandler ve Justin Gaethje gibi isimlerin bulunduğu sıklette herkesin gözü UFC 264 gecesinde olacaktır. Maç sonunda birçok meydan okuma ve eşleşme tahmini görebiliriz.

Dustin ‘Diamond’ Poirier – ‘The Notorious’ Conor McGregor

REKABETİN SON AYAĞI

Sahip olduğu her şey ile şampiyonluğa odaklanan Dustin Poirier ve geçmişte çifte şampiyon olmasına rağmen, herkesten iyi olduğunu kanıtlamak için aktif dövüşmeye tekrar başlayan Conor McGregor, belki de dövüş tarihinin en anlamlı maçlarından birine çıkacaklar. Günümüzde neredeyse YouTube fenomenlerinin ele geçirdiği ve şov işine dönüşen boks sektörüne karşın bu iki adamın kafeste göstereceği mücadele ve ateşlenen rekabet sayesinde bu maçın bütün dünyanın ilgi odağı olması bekleniyor. Bir MMA sever olarak temenni ediyorum ki bütün MMA severlerin heyecanlanacağı, desteklediği isim kazanamasa bile maçın sonunda tatmin olacağı ve spor dünyasında iz bırakan bir gece yaşanır ve UFC tarihinin en büyük rekabetlerinden biri en iyi şekilde sonra erer.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Khabib Nurmagomedov: Yeni Nesil Muhammed Ali

Conor McGregor: Tahtını Geri İstiyor

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More