Toprak Razgatlıoğlu: Zirveye Tek Teker

Superbike’ın genç zirve ortağı ve motor sporlarının ülkemizdeki yükselen yıldızının virajlı yolu…

İnsanın bir işi tutkuyla yapmasından daha güzel bir şey varsa o da tutkusunu meslek haline getirmesidir. Bu senaryonun en güzel örneklerinden biri; Toprak Razgatlıoğlu.

Bazı genler nesilden nesile geçer. Tıpkı Toprak’ta olduğu gibi. “Tek Teker Arif” olarak bilinen, motosiklet akrobasisinin önemli bir temsilcisi olan Arif Razgatlıoğlu’nun oğlu olarak 1996 yılında Alanya’da dünyaya geldi. Alanya’da doğduğuna bakmayın, motosiklet numarasından da anlaşılacağı üzere bir diğer önemli temsilcimiz Kenan Sofuoğlu gibi halis muhlis Sakaryalı. Babası sayesinde henüz 5 yaşındayken kendini motor üstünde buldu. Çeşitli ulusal organizasyonlarda başarılar elde eden Toprak, henüz 16 yaşında İstanbul Park’ta düzenlenen Türkiye Pist Şampiyonası’nda rekor bir derece elde ederek şampiyon oldu. Bu dönemlerde Kenan Sofuoğlu, Toprak’la bizzat ilgilenmeye ve onu eğitmeye başladı.

2012 yılında günümüzde hala sponsorluğunu sürdüren, motor sporlarının önemli sponsoru olan Red Bull’la tanıştı. İspanya’daki MotoGP Rookies Cup seçmelerini kazanarak uluslararası alanda ilk ciddi adımını atmış oldu. 2014 yılında Joan Mir ve Jorge Martin gibi isimlerin de yer aldığı MotoGP Rookies Cup’ı 6. sırada tamamlayarak geleceğe beyaz bir ışık yaktı.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu – Red Bull Dönemi

Profesyonel kariyerine göz atmadan önce gelin beraber ön plandaki motor yarışı kategorilerini tanıyalım.

Motosiklet Yarışları Kategorileri

Geçmişten günümüze farklı birçok şekilde düzenlense de günümüzde temel iki farklı motosiklet organizasyonu bulunmaktadır: MotoGP ve World SBK. MotoGP bu organizasyonların en köklüsü ve en üst seviyede olanı kabul edilmektedir.

MotoGP

MotoGP - Vikipedi

1949’dan bu yana düzenlenen MotoGP, tarihin en eski ve en üst düzey kabul edilen motosiklet organizasyonudur. Uzun süre 4 farklı kategoride yarışlar düzenlenmiştir (500-350-250-125). Günümüzde bu sayı üçe (MotoGP, Moto2 ve Moto3) düşürülmüştür. Dünyanın en iyi motor pilotları burada mücadele etmektedir.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu ve Marc Marquez

-MotoGP: Günümüz futbolunda Premier Lig’le eş değer görülmektedir. “Kim bu eş değer görenler?” diyen La Liga’cı arkadaşlar alınmasın, tüm sorumluluk bana ait :) 1000cc’lik motorlarla mücadele edilen MotoGP’de sezonda 22 pilot mücadele vermektedir. Bu kategoride; Honda, Ducati, Yamaha, KTM, Suzuki ve Aprilia üreticileri bulunmaktadır. Bu en üst düzey organizasyonda tarihin en başarılı sporcuları hala mücadele etmekte olan ve 7 şampiyonluğu bulunan Valentino Rossi ile 6 şampiyonluğu bulunan Marc Marquez; en başarılı takım ise 25 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu ve Valentino Rossi

-Moto2: Günümüzde La Liga’ya eş görülmektedir. 600 cc’lik motorlarla mücadele edilen Moto2’de sezonda 30 pilot mücadele etmektedir. Bu kategoride; Kalex, Speed Up, MV Agusta ve NTS üreticileri yer almaktadır. Kenan Sofuoğlu 2011 yılında bu klasmanda mücadele etmiştir. Moto2’nin en başarılı sporcuları dörder şampiyonlukları bulunan Phil Read ve Max Biagg; en başarılı takım ise 19 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

-Moto3:  Bundesliga’ya denk görülen Moto3’te 250 cc’lik motorlar yer almaktadır. 30 pilotun mücadele ettiği Moto3’te Türkiye’yi Deniz Öncü temsil etmektedir. Bu kategoride; KTM, Honda ve Husqvarna üreticileri yer almaktadır. Moto3 tarihinin en başarılı sporcusu 7 şampiyonluğu bulunan Angel Nieto, en başarılı takımı ise 19 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

World SBK

WorldSBK (@WorldSBK) | Twitter

1988 yılından bu yana düzenlenmektedir. 3 farklı kategoride sporcular mücadele etmektedir. Bunlar Superbike, Supersport ve SSP300 olarak sıralanabilir.

-Superbike: Günümüz futbolunda İtalya Ligi’ne eş değer görülmektedir. 1000 cc’lik motorlarla mücadele edilen Superbike’ta sezonda 30 pilot bulunmaktadır. Bu kategoride; Kawasaki, Yamaha, Honda, Ducati ve BMW üreticileri mücadele vermektedir. Yazımızın kahramanı Toprak Razgatlıoğlu bu kategoride bizi temsil etmektedir. Tarihin en başarılı sporcusu son 6 sezonun tamamında şampiyon olan Jonathan Rea, en başarılı takımı ise toplam 17 şampiyonluğu bulunan Ducati’dir.

-Supersport: Günümüzde futbolu baz alırsak Fransa Ligi olarak görülmektedir. 600 cc’lik motorlarla mücadele edilen Supersport’ta sezonda 30 pilot bulunmaktadır. Bu kategoride; Yamaha, Honda, Kawasaki ve MV Agusta üreticileri mücadele vermektedir. Supersport’ta bizi Can Öncü temsil etmektedir. Tarihin en başarılı sporcusu 5 Dünya Şampiyonluğu bulunan milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu’dur. En başarılı takım ise 10 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

-SSP300: Portekiz Ligi’ne eş görülmektedir. 300 cc’lik motorlarla mücadele edilen SSP300’de 30 pilot bulunmaktadır. Bu kategoride sadece Kawasaki ve Yamaha takımları mücadele etmektedir. Bahattin Sofuoğlu bu kategoride bizi temsil etmektedir. Henüz 4 senedir düzenlendiği için bariz bir efsanesi veya çoklu şampiyonu bulunmamaktadır.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Profesyonel Kariyeri

Toprak Razgatlıoğlu, Red Bull sponsorluğunda KTM’yle çaylaklığını atıp güzel bir tecrübe yaşadı. E artık yükselme vakti gelmişti. Bunun için daha güçlü motorlarla daha farklı bir alanda mücadele etmesi gerekiyordu.

Uluslararası alanda ilk yüksek cc deneyimini 2015 yılında yaşadı. Avrupa Superstock Şampiyonası’nda 600cc kategorisinde Kawasaki Puccetti Takımı’yla mücadele etti. Çıktığı yarışların tamamında podyumda yer alarak sezonu şampiyon olarak tamamladı ve tüm dikkatleri üzerine çekti. Bunun üzerine aldıkları kararla kategori yükseltmeye karar verdi. 2016 senesi için yine Kawasaki Puccetti Takımı’yla, bu kez FIM Superstock 1000 sahnesinde yer aldı. Sezonu 2 podyumla birlikte 5. sırada tamamladı.

2017 yılında yine aynı takımla aynı kategoride mücadele etti. Bu kez daha kararlı  ve istikrarlıydı. 3 galibiyet, 5 podyumla sezonu 2. sırada tamamladı. Şampiyonluğa o kadar yaklaşmıştı ki… Sonuçlardan bağımsız sürüş tekniği izleyen herkesin dikkatini çekmişti. Tırmanmak için önünde hiçbir engel yoktu.

2018 yılında Superbike’a adım attı. Burada da Kawasaki’yle devam etti. Çaylak olmasına rağmen çıktığı ilk 10 yarışın tamamında puan almayı başardı. İngiltere’deki 2. Yarışı 2. sırada tamamlayarak Superbike kariyerinin ilk podyumunu almış oldu. Ben dahil herkes gözleri büyütmüş Toprak’ın gelişimini izliyordu. Arjantin’de düzenlenen ilk yarışı 3. sırada bitirerek çaylak sezonunun ikinci ve son podyumunu almış oldu. Sezonu genel klasmanda 9. sırada tamamlayan Toprak, Kawasaki sürücüleri içerisinde de 3. sırada yer aldı. Kaldı ki bu sürücüler içerisinde son 11 yarışı kazanarak şampiyon olan Jonathan Rea de yer alıyor.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu – Kawasaki Puccetti Team Dönemi

2019’a geldiğimizde Toprak yine Kawasaki’yle yarışmaya devam edecekti. Ancak bu sefer ay-yıldızlı bir takımda pistlerde yer alacaktı. Tarihte ilk kez bir Türk takımı Superbike’ta yer aldı. Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Kawasaki Puccetti Racing arasında yapılan özel anlaşmayla; ay-yıldız motifin yer aldığı Kawasaki ZX10-RR motosiklet ile “Turkish Puccetti Racing” adı altında Toprak Superbike sahnesinde yer aldı. Sezonu 2 galibiyet, 13 podyumla 5. sırada tamamladı. Yarış yoğunluğunu da göz önüne alırsak Toprak için çok iyi bir sezondu. Hatta Rea ve Bautista sezona hızlı başlamasaydı Toprak için ilk 3 kaçınılmazdı. Rea ilk 10 yarışın tamamını kazanırken, Bautista da bu yarışların tamamını 2. bitirdi. Harbi harbi insanüstü performanslar yani. Hele bu sene öyle bir yarış var ki… Toprak, Magny-Cours’da 16. sırada başladığı yarışı mükemmel bir performansla zirvede bitirdi. O yarıştaki performansı tüm dünyayı etkilemişti.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu – Turkish Puccetti Team Dönemi

2020 yılı için Toprak çok önemli bir sözleşme imzaladı ve pistlerin söz sahibi ekibi Yamaha’ya katıldı. Şampiyonada en büyük rakiplerinden olan Michael van Der Mark’la takım arkadaşıydı artık. Herkes gibi bende de şu soru vardı: Yeni takım performans düşüklüğü yaratır mı? Çünkü alışmasıydı motoruydu derken icabında takımda çaylaktı. E bi de Covid19 girdi işin içine… Sağolsun hepimizi utandırdı ve muazzam bir performans sergiledi. Sezonun 2 yarışında Covid testi pozitif çıkmasına rağmen 3 galibiyet, 9 podyumla sezonu 4. sırada tamamladı. O 2 yarışa da katılabilseydi genel klasmanda ilk 3 işten bile değildi.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak Razgatlıoğlu – Günümüz Yamaha Dönemi

Arif Razgatlıoğlu: Tek Teker Arif

Toprak’tan bahsedip ilk ustası ve babası Arif Razgatlıoğlu’nu es geçmek olmazdı. Bu motosiklet ağaç gibi bir şey. Çeşit çeşit dalları var. Arif abimiz de bu dalın akrobasi kısmındaydı. Çeşitli işler yapıp dönem dönem işletmecilik yapsa da herkes onu Tek Teker Arif olarak bildi. Motosiklet akrobasisinin ülkemizdeki önde gelen isimlerindendi. Bu motor üzerindeki genlerini oğlu Toprak’a da aktardı. Hatta onun ilk ustasıydı. Kasım 2017’de geçirdiği bir motosiklet kazası sonucu hayata gözlerini yumdu… En büyük tutkusu oğluna miras kaldı…

Arif & Toprak Razgatlıoğlu…

Toprak ve Yerli Pilotlar

Geçmişe kıyasla şu an motor sporlarında çok daha fazla sporcumuz var.  Motosiklet özelinde bunun sayısı çok daha fazla. Ki birçoğu da Kenan Sofuoğlu antrenörlüğünde KNN54 Akademi çatısı altında yetişiyor. Can ve Deniz Öncü kardeşler, Bahattin Sofuoğlu ve biraz önce serüveninden bahsettiğimiz Toprak Razgatlıoğlu başta olmak üzere uluslararası alanda başarılı bir şekilde temsil ediliyoruz. Geçmiş dönemde Kenan Sofuoğlu’nu da dahil edersek skalamız iyice genişliyor. Peki ama en iyisi hangisi? Güncel pilotlar içinde Toprak’ın zirvede olduğunu düşünüyor hatta bir vites daha arttırmak istiyorum; başarıları, kupaları, klasmanları bir kenara bırakalım, gerek sürüş stili, gerek motor üstündeki hakimiyetiyle Toprak Razgatlıoğlu’nun şimdiden en başarılı Türk motosiklet sürücüsü  olduğunu düşünüyorum. “5 kez şampiyon Kenan Sofuoğlu’na haksızlık değil mi bu? ” dediğinizi duyar gibiyim :) Beni bu düşünceye iten Toprak’ın daha idealist olduğunu görmem. Gridin hangi çizgisinde olursa olsun gözünü zirveden asla ayırmıyor. E yeri geldiğinde de boynuz kulağı geçmeli. Pilotajı da geçecek olursam, kendine imza hareketi olan ve babasına selam yollarcasına ön teker üzerinde paddocka gelmesi bile fazlasıyla göze hitap ediyor. Tabii ki Kenan’ı arka plana atamayız ancak her ikisinin de 50’den fazla yarışını bizzat izlemiş biri olarak, yaşını da göz önüne alırsak, Toprak’ı zirveye yazmayı tercih ediyorum.

Toprak Razgatlıoğlu, Kenan Sofuoğlu ile

Yazının yazıldığı tarih itibariyle 2021 sezonu devam etmekte. Henüz 12 yarış geride kalırken, geçen sezon elde ettiği performansı çoktan yakaladı bile Toprak. Daha sezonun 1/3’ü geride kalırken 3 galibiyet, 9 podyum aldı. Bu performansıyla Toprak, 2021 Superbike Şampiyonası’nda liderliği elinde bulunduruyor. Bu istikrarı korumaya devam ederse sezon sonu şampiyon olacağına Plase Dergi ailesi olarak inancımız tam.

Toprak Razgatlıoğlu
Toprak’ın yarışlarda kullandığı kask; babası Arif Razgatlıoğlu’nun lakabı olan “Tek Teker Arif’in” kısaltması ve tasarımını içermekte.

MotoGP’deki çalkantılı transferler ve boşa çıkacak koltuklar her gündeme geldiğinde Toprak’ın adı da sık sık anılıyor. Ancak şu anki takımıyla da 2 sezonluk yeni bir sözleşme imzaladı. Superbike’ta şampiyon olmadan buradan ayrılacağını düşünmüyorum. Ama o şampiyonluk geldiği zaman en büyük arena olan MotoGP için dünya üzerinde daha iyi bir alternatif olmayacaktır. Gururla bizi temsil etmeye devam edecektir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Lewis Hamilton: Tarihin En İyisi Mi?

Cem Bölükbaşı: Sanaldan Gerçeğe

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More