Toprak Kortun Kralı: Rafael Nadal

“Eğer sıkı çalışırsanız, amacınız ne olursa olsun ona ulaşırsınız.”

Rafael Nadal tarihin en önemli ve başarılı tenis oyuncularından biri. Neredeyse her maçta domine edici oyununu gözler önüne seren ve teniste en iyilerinden biri olduğunu kanıtlayan “Toprak ağası”. Sayısız kupası var ve bunlardan 18’i grand slam. Rafa, yetenekleri dünyanın her yerindeki tenis severleri büyülüyor. Sakatlıklar kariyerini bitirme noktasına getirdi hatta çok sevdiği spor olan golfte kariyer yapmayı bile düşündü. Fakat 22 yaşında teniste birinciliğe yükseldi. Rafael Nadal sadece tenisin değil, tüm spor tarihinin en iyilerinden biri.

Tam Adı: Rafael Nadal Parera
Takma adları: Toprak Ağası, El Nino, Rafa, Rafi
Doğum Tarihi: 3 Haziran 1986
Doğum Yeri: Manacor, Mallorca, İspanya
Uyruğu: İspanyol
Boy: 1.85 m.
Ebeveynleri: Sebastian Nadal, Ana Maria Parera
Kardeşler: Maria Isabel (Küçük Kız Kardeşi)
Aktif olduğu yıllar: 2002–

Çocukluğu

Rafael Nadal, 1986 yılında İspanya’nın Mallorca Adası’nda doğdu. Babası, şirketleri ve restoranı olan bir iş adamıydı. O zamanlar Barcelona futbolcusu olan amcası Miguel Angel’ in izinden gitmek istedi. Fakat ondaki tenis yeteneğini keşfeden diğer amcası Toni ona koçluk yapmaya başladı ve tenis ile tanıştırıldı. Rafa sağ elini kullanmasına karşın amcası onu solak bir tenis oyuncusu olarak eğitti. Rafa 8 yaşında ilk tenis şampiyonluğunu kazandı. Nadal ailesinin İspanya Federasyonu tarafından eğitimine devam etmek üzere Barcelona’ya taşınması için yapılan bir daveti reddetmesinden sonra babası onun sponsoru oldu. Miguel Angel şöyle demiştir: “İlk başlarda benim yeğenim olduğu için ona ilgi gösteriyorlardı. Ama sonra bu değişti ve bana onun amcası olduğum için bana ilgi göstermeye başladılar.”

Kariyeri

Rafa, 2 adet ITF gençler turnuvasında yarıştıktan sonra 15 yaşında profesyonel oldu. İlk ATP maçı galibiyetini Nisan 2002’de ATP sıralamasında 762. iken aldı. Rafael, 16 yaşındayken, Wimbledon Tek Gençler turnuvasında yarı finale çıktı. Aynı yıl (2002) İspanya’nın ABD ile Davies Cup’ta yaptığı maçtan galibiyetle ayrıldı.

ATP Yılın En İyi Çıkış Yapan Oyuncusu

2003’te 2 adet Challenger turnuvası kazandığında artık tenis otoritelerinin de gözüne girmeye başlamıştı. Sezonun sonunda Nadal 49. sıradaydı. Ayrıca ATP’nin Yılın En İyi Çıkış Yapan Oyuncusu ödülünü 2003’te kazandı. Aynı yıl, Rafael Wimbledon’a ilk kez ana tablodan katıldı ve üçüncü turda elendi. İspanyol raket 2003 yılında ilk ATP turnuvasını çiftlerde kazandı. 2004 yılında Avustralya Açık’a katıldı ancak üçüncü turda elendi. Ardından, Miami Open’da ATP tur lideri Roger Federer ile karşılaştı. Kazandı fakat sonra 4. turda elendi. Nadal’ın bu sezonu sol ayak bileğindeki kırık yüzünden kısa sürdü ve Fransa Açık’ı ve toprak sezonunu kaçırdı. Ancak Rafael, Ağustos ayında ilk ATP tekler turnuvasını kazandı (2004).

ATP Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu

Rafael, önemli gelişmeler kaydetmeye devam etti, 2005’te Avustralya Açık’ın dördüncü turunda mağlup oldu, Rafael daha sonra aynı yıl Miami Açık finalinde Roger Federer’e yenildi. Bu mağlubiyet, başarılı raketi daha istikrarlı hale getirdi ve art arda 24 maç kazanarak, Torneo Conde de Godo, Monte Carlo Masters ve Roma Masters turnuvalarını kazandı. Böylelikle 5 numaraya kadar çıktı. Rafael, 19 yaşında Roland garros’u kazanarak Pete Sampras’tan sonra bir Grand slam kazanan en genç isim oldu ve artık durulamaz gibi görünüyordu. Galibiyeti, onu ATP sıralamasında 2’den 3’e çıkardı.  2005 Wimbledon’da Nadal ikinci turda elendi, Wimbledon’daki başarısızlığı ardından Nadal, üst üste 16 maç ve üç turnuva kazandı. Eylül 2005’te Nadal Çin Açık’ını kazandı, bir sonraki ay ise dördüncü ATP Mastersını, 2005 Madrid Masters’ı kazandı. Nadal, ayak sakatlığından dolayı Tennis Masters Cup’a katılamadı. 2005 sezonunun sonunda, Nadal toplam on bir turnuva kazanmıştı. Ayrıca ATP Yılın En Çok Gelişen Oyuncusu oldu.

Rafael Nadal İki Yıl Üst Üste Dünya 2.’liğini Korudu

Ayağındaki sakatlık sonucu, 2006 Avustralya Açık’tan çekildi. Sakatlıktan döndükten sonra, Open 13 turnuvasında yarı finalde elendi. Dubai’deki Duty Free Erkekler Açık finalinde Roger Federer’i yendi. Daha sonra Pacific Life Open’ın yarı finallerinde ve 2006 Miami Masters’ın ikinci turunda yenildi. Rafael, yarıştığı ve dört toprak kort turnuvasını da kazandı ve art arda 24 galibiyet aldı. Ayrıca 2006 Fransa Açık finalinde Roger Federer’i yendi. Artois Şampiyonasındaki çeyrek final maçında, omzundan sakatlandı ve maçı bitiremedi.  2006 Wimbledon’da, finale çıktı ve Roger Federer’e kaybetti. Roger Cup ve Financial Group Masters’da kaybettikten sonra, US Open’da çeyrek finalde elendi. Sonra 2006 sezonunda hiçbir turnuva kazanmadı, ancak 2 yıl üst üste yılı 2. sırada bitirmeyi başardı.

3. Fransa Açık

Nadal, 2007 Avustralya Açık çeyrek finallerinde ve Dubai Tenis Şampiyonası çeyrek finallerinde mağlup oldu, ancak 2007 Miami Masters’ta Novak Djokovic’i mağlup etti fakat daha sonra yine Djokovic’e aynı yıl Indian Well Master’da yenildi. 2007 Roma Master series, Monte Carlo, Open Sabadell Atlantico ve Internazionali BNL d’Italia’yı kazandı. Hamburg Masters finalinde Roger Federer’e yenildi, ancak 2007 Fransa Açık finalinde Federer’i mağlup etti ve 3. kez bu turnuvayı kazanmış oldu. Nadal ayrıca ikinci kez Artois Şampiyonasını da kazandı. Rafael yıl sonu turnuvasında yarı finalde Federer’e yenildi.

Nadal 2008’de Federer’in 1 Numara Saltanatını Sonlandırdı

Nadal’ın 2008 sezonu, Hindistan’daki Chennai Açık finalindeki yenilgiyle başladı, daha sonra Avustralya Açık’ta ilk kez yarı finale çıktı. Ayrıca Miami Masters finaline de ulaştı. Rafael ayrıca 2008 ilkbaharında toprak sezonunda çok başarılıydı ve bu finallerin 3’ünde Federer’i yendi. Bu yıl da yine Roland Garros’u kazanarak bu unvanı 4. kez aldı. Daha sonra Rafael, Wimbledon finalinde üst üste üçüncü kez Federer ile karşılaştı. Finalden önce, Rafael’ 23 maçlık bir galibiyet serisine sahipti ve favori olarak gösteriliyordu. Wimbledon’ı kazanarak açık dönemde aynı yıl Wimbledon’ı ve Fransa Açığı kazanan üçüncü kişi oldu. Nadal ayrıca 2008’de ikinci Rogers Kupasını kazandı. Artık 1 numarada bulunuyordu.

2008 Pekin Olimpiyatları Altın Madalya

2008 Pekin Olimpiyatları’nda Olimpiyat altın madalya kazandı. ABD Açık’ta, yarı finalde Andy Murray’ye yenildi. Ayrıca İspanya’nın ABD’yi Davies Kupası yarı finalinde yenmesini sağladı. Nadal, Tennis Masters Cup’tan ve Davis Cup finalinden çekildi.

2009: 2. Sıraya Düşüş

Nadal, 2009’da Federer’i mağlup etti ederek ilk Avustralya Açık şampiyonluğunu kazandı. Ayrıca ABN AMRO Dünya Tenis Turnuvası finalinde Andy Murray’i yendi ve 13. Masters 1000 turnuvasını kazandı.  Toprak sezonunda, Nadal, Barcelona ve Roma Masters’ı kazandı ve Monte Carlo’ finalinde ise Djokoviç’i yendi. Madrid Açık’ta çeyrek finalde Federer’e yenildi. Nadal, Fransız Açık’ta elendi. Ancak Nadal, diz sakatlığı sonucu AEGON Şampiyonası ve Wimbledon’dan çekildi.  Nadal’ın ATP sıralaması, 2009’da Wimbledon’dan çekilince iyice geriledi. Nadal, Rogers Kupası’nda yarıştı ama çeyrek finalde Del Potro’ya yenildi. Nadal’ın ATP sıralaması Andy Murray 2. sıraya çıkınca daha da aşağıya indi. Ayrıca ABD Açık’ın yarı finallerinde de elendi. Yılı Nadal 2. bitirdi.

 

2010: Fransa ve ABD Açık, Wimbledon ve 1 numara

Nadal, 2010 yılına Capitala Dünya Tenis Şampiyonasını kazanarak başladı. Avustralya Açık’ta, çeyrek finalde elendi. Nadal ayrıca Fransa Açık, ABD Açık ve Wimbledon’da başarılıydı. Yılı 1. sırada tamamladı.

2011 yılında, Nadal Avustralya Açık çeyrek finallerde bir hamstring sakatlığı yaşadı ve turnuvadan çekildi. BNP Paribas Open ve Sony Ericsson Open finallerinde Nova Djokovic’e yenildi. 2011 yılında ise Monte-Carlo Rolex Master’larını ve Barcelona Open’ı kazandı. Roma Masters, Madrid Açık ve Wimbledon finallerinde Novak Djokovic’e elendi. 2011’de Amerikan Açık’ta Nadal, finalde Djokoviç’e yenilmeden önce yarı final maçı basın toplantısında kramp yaşadı ve yere uzandığı sahneler çok ilgi çekti. Hatta Wozniacki onu taklit edince tepki topladı.

2012: Nadal yedinci Fransız Açık Unvanını kazanıyor

2012 yılında Nadal, Avustralya Açık finalinde yenildi. Bu maç tüm zamanların en uzun finali oldu. Fransa Açık’ta, Nadal yedinci Fransız Açık unvanını aldı. Wimbledon’un ikinci turunda kaybetti ve Olimpiyatlardan çekildi. Dizindeki tendinit yüzünden bu başarısızlıkları yaşamış oldu. Nadal, mide virüsünü neden olarak gösterdi ve 2013 Avustralya Açık’tan çekildi.

Brezilya, Barcelona ve Madrid Açık ve Yeniden Dünya 1.’liği

Nadal, Brasil Open’ın yanı sıra Barcelona Open ve Mutua Madrid Open ile 2013 Rome Masters’ı kazandı. Nadal ayrıca Fransa Açık unvanlarına bir yenisini ekledi. Ekim ayında Çin Açık’tan sonra tekrar birinciliğe yükseldi. Nadal, 2014 yılında Katar Açık’ı kazandı, Avustralya Açık’ta finalde kaybetti ve Rio Open’ı kazandı, ancak Indian Wells Masters ve Miami Masters finallerinde de kaybetti. Nadal, Madrid Açık ve Fransa Açık’ta başarılı oldu.

2015: Sıralamada Düşüş

2015’te Nadal turnuva kazanamadı. 2016 yılında Mubadala turnuvasını kazanarak sezona başladı, ancak Avustralya Açık’ın ilk turunda kaybetti. Nadal sol el bileği sakatlığından sonra Roland Garros’tan çekildi. Ayrıca Wimbledon’dan da çekildi. 2016 Olimpiyatlarında, Nadal altın madalya kazandı.

 

2017: Grand Slam ve ATP Sıralamasında 1 numaraya geri dönüş

2017’de Brisbane International’ın çeyrek finalinde elendikten sonra, Nadal  Avustralya Açık finalinde Federer’e yenildi. Nadal ayrıca 2014 Fransa Açık şampiyonluğunu kazandıktan bu yana ilk Grand slamini kazandı. Wimbledon’da, son 16 turunda kaybetti. Nadal aynı zamanda ATP sıralamasında 1.’liğe geri döndü. Ayrıca üçüncü ABD Açık turnuvasını kazandı. Yıl sonunu Nadal 1. bitirdi.

2018 Avustralya Açık’ta, Nadal çeyrek finallerde elendi ve sıralamada 2.’liğe düştü. Onu Meksika Açık, Indian Well Masters ve Miami Açık’tan çekilmesine neden olacak bir sakatlık yaşadı. Ayrıca 11. Barcelona Açık turnuvasını kazandı.  Ayrıca Roma Masters’ı kazandı. Fransa Açık’ı kazanarak 17. Grand Slamini kazanmış oldu.  Wimbledon’da Djokoviç tarafından yenildi. ABD Açık’ta, diz ağrısı nedeniyle yarı finalde çekildi. Ayrıca, bir karın adele sakatlığı nedeniyle Paris Masters’tan çekildi. Bu, Nadal’ın birincilikteki yerini Djokoviç’e kaptırmasına neden oldu.

2019: Yeni Başlangıçlar

2019 sezonuna 2. Sırada başlayan Nadal Ocak ayında 2 sakatlık geçirdi. Brisbane’dan çekildi. Fakat Avustralya açık finaline yükselip Djokovic’e kaybetti. Meksika açıkta 2. turda elendi. Indian wells’te diz sakatlığından dolayı çeyrek finalde çekilmek zorunda kaldı. Böylelikle 2004’ten beri ilk 4 ayında turnuva kazanamadığı ilk sezonu geçirmiş oluyordu Rafa. Daha sonra Roma Açık’ta 9., Roland Garros’ta ise 12. turnuvasını kazandı.

Kişisel hayatı

  • Nadal, 2005’ten beri Maria Perello ile birlikte.
  • Nadal ayrıca futbol, golf ve poker gibi diğer sporlara da ilgi duyuyor.
  • Real Madrid taraftarı.
  • Nadal, sosyal hizmetlerin yanı sıra İspanya ve Hindistan’daki çocuk ve gençlerin spor ve ilişkili yeteneklerinin gelişimine yardım eden Fundacion Rafa Nadal’ın kurucusudur. Vakfın başkanı annesi, başka yardımcısı ise babasıdır.
  • Hindistan’daki Anantapur Spor köyünde bir tenis akademisinin sahibidir.

 

Ödülleri ve Başarıları

Nadal, 18 grand slam kazanmıştır ve bu bir erkek oyuncunun kazandığı en fazla 2. grand slam sayısıdır. Tarihteki en başarılı toprak kort oyuncusudur. 2011 yılında 500 galibiyet alan en genç tenisçi olmuştur. 2019’da İtalya açığı kazanarak açık dönemde 4 farklı turnuvayı en az 9 kez kazanan ilk tenisçi olmuştur. Her kort yüzeyinde en az 2 kez grand slam kazanan 2. tenisçidir.

31 yaşındayken onu dopingle suçlayan Fransız bir politikacıyı mahkemeye verdi ve kazandı. Mahkeme sonucu kazandığı 11.000 avroyu Fransa’daki sosyal yardım kuruluşlarına bağışladı. 2018’de 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Majorca’daki selin yarattığı hasarların onarılmasına bizzat yardım etti.

Bilindiği üzere maç öncesi çok sayıda ritüeli bulunuyor. Fransa açıkta hep 159 numaralı dolabı kullanıyor. Maçlardan önce soğuk duş alıyor. Kort üzerindeki beyaz çizgilere basmıyor. Su şişelerini belli bir sırada diziyor. Kazandığı her kupayı ısırıyor. Özellikle Roland Garros’ta ayakkabıları ona özel yapılıyor ve kazandığı Fransa açık’ları hatırlatacak şekilde tasarlanıyor. İkizler insanı ve tasarımına yardım ettiği 1.5 milyon dolarlık bir saati kullanıyor…

Kariyeri boyunca hep sakatlıklarla uğraştı. Ama hep mental gücüyle tekrar ayağa kalkmasını bildi. 2019 Roland Garros’u kazandıktan sonra en zorlandığı yüzey olan çim korta geçiş yaptı ve 2019 Wimbledon’da yarı finale çıktı. Sadece bu bile onun ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Şu anda 3. sırada bulunuyor. Amcası Toni Nadal koçluğundan ayrıldıktan sonra başka bir İspanyol efsane Carlos Moya ile çalışmaya başladı ve bu maya tutmuş gibi görünüyor.

Rafael Nadal her tenis sever için bir efsane. Tenisin “Big Four’unun çeyreği. İspanyol boğası. Onu canlı izleyebildiğimiz için çok şanslıyız.

Nice kupa zaferlerine…

Yazarın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More