Tekrar Geri Dönüyor: Kim Clijsters

“Son yedi yıldır tam zamanlı bir anne rolündeydim. Ve bunu gerçekten çok sevdim. Fakat profesyonel tenis oyuncusu olmayı da çok seviyorum. Dürüst olmak gerekirse, bu duyguyu özlüyorum. İkisini birden yapmaya çalışabilirim. Bir kere daha geri dönebilirim! 2020’de görüşürüz.”

Kim Clijsters 1983 doğumlu Belçikalı profesyonel tenis oyuncusudur ve kuşağının en popüler tenisçilerinden biridir. 1997’de profesyonel oldu. 2003 yılında aynı anda hem tekler hem de çiftlerde dünya bir numarası olma başarısını gösterdi. Toplamda altı Grand Slam şampiyonluğu bulunmaktadır.  Bunlardan dördü tekler, ikisi ise çiftlerde gelmiştir.

Clijsters, 1997 ile 2012 yılları arasında profesyonel tenis oynadı ve bu dönemde asıl rakipleri Justine Henin ve 23 kez Grand Slam tekler şampiyonu Serena Williams’dı. Teniste sınırlı başarıya sahip bir ülkeden gelen Clijsters, 1 numaraya yükselen ilk Belçikalı tenisçi oldu. Henin ile birlikte Belçika’yı teniste lider bir ülke haline getirdi. İkisi ülkelerine 2001’de Fed Cup şampiyonluğu getirdiler ve 2003 sonlarında dünyanın en iyi iki oyuncusu oldular. Bireysel olarak, Clijsters WTA’de 41 tekler, 11 çiftler şampiyonluğu kazandı. WTA Tour Championship’te üç kez şampiyon oldu. Teklerde dört Grand Slam turnuvası şampiyonluğu (ABD Açık (2005, 2009, 2010) ve Avustralya Açık (2011)) ve çiftlerde ise iki Grand Slam turnuva şampiyonluğu (Wimbledon (2003) ve Fransa Açık (2003) – Ai Sugiyama ile) kazandı.

Sakatlanmalarla oyun seviyesi biraz olsun düşen ve rekabet etme arzusunu kaybeden Clijsters, ilk olarak 23 yaşında 2007’de tenisten emekli oldu ve eski profesyonel basketbolcu Brian Lynch ile evlendi. 2008’de kızı Jada elle dünyaya geldi. İki yıl sonra spora geri döndü ve ikinci ABD Açık şampiyonluğunu sıra başı olmamasına rağmen kazandı. Ertesi yıl unvanını korudu ve ayrıca 2011’de Avustralya Açık’ı kazandı. Böylece anne olan ilk 1 numaralı tenisçi oldu. Anne olduktan sonra büyük bir şampiyonada şampiyon olan üçüncü WTA oyuncusu oldu. Diğer iki raket ise Margret Court ve Evonne Goolagong’dır. Clijsters 2012’de tekrar emekli oldu ve 2013’te Jack ve 2016’da Blake isimli 2 oğlu dünyaya geldi. Clijsters sadece 2012 olimpiyatlarında mücadele etti ve tekler çeyrek finalinde elendi.

Clijsters profesyonel futbol ve jimnastik geçmişleri olan atletik ebeveynlere sahip. Atletizm yeteneği biraz da bu yüzden hep üst seviyedeydi. Oyununun ofansif tarafını çok iyi oynarken, aynı zamanda çok iyi bir savunma oyuncusu olmak için hareket yeteneğini kullandı. Clijsters, başarılarıyla 2017 yılında International Tennis Hall of Fame‘e kabul edildi.

2012 ABD Açık’tan sonra 7 yıl profesyonel tenis oynamayan Clijsters bu yıl 2020’de WTA’e geri döneceğini açıklayarak bir heyecan yarattı. Fakat yine bir diz problemi nedeniyle şu anda bu geri dönüş ertelenmiş görünüyor. En azından 2020 Avustralya Açık’ta olmayacağı açıklandı.

Clijsters belki de çok daha fazla başarı kazanabilecekken sakatlık yüzünden ve ailesi için tenisten koptu. Şimdi geri dönüş hazırlığı tüm tenis hayranlarını sevindiriyor. Umarım bizi daha fazla bekletmez ve en kısa zamanda onu kortlarda tekrar görürüz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Toprak Kortun Kralı: Rafael Nadal

Türk Basketbolunun Beyaz Gölgesi: Erman Kunter

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More