RONNIE O’SULLIVAN: SNOOKER’IN DELİ DAHİSİ

İngiliz bir snooker dâhisi. Biraz da deli. Snooker’ın en fazla para ödülü kazanan oyuncusu. Nam- ı diğer ‘The Rocket’ Ronnie O’Sullivan.

“Hayatım boyunca Budizm de dahil olmak üzere bir çok şeyi denedim fakat hiçbiri huzurumu sağlamakta snooker kadar başarılı olamadı.” Ronnie O’Sullivan

Ronnie O’Sullivan 1975 yılında Wordsley West Midlands, İngiltere’de doğdu.  7 yaşında snooker oynamaya başladı ve kısa sürede amatör bilardocu oldu.  9 yaşındayken ilk turnuvasını kazandı. 13 yaşında 16 yaş altı İngiltere Şampiyonası’nda şampiyon oldu. 15 yaşında ise Dünya 21 Yaş Altı Snooker Şampiyonasını kazandı.

1992’de 16 yaşında profesyonel oldu ve ilk 76 eleme karşılaşmasının 74’ünü kazandı. 38 maçı ise art arda kazanarak rekor kırdı. Dünya şampiyonalarının yapıldığı, en prestijli snooker mekanı olan Crucible’a ilk kez 17 yaşındayken çıktı. Ronnie halen burada yarışan en genç 3. bilardocu olma özelliğini korumaktadır. 1993’de 18 yaşından 3 gün önce İngiltere Şampiyonasını kazandı. Bu kazandığı ilk sıralama turnuvasıydı. Bir sıralama turnuvası kazanan en genç sporcu rekoru da onun elindedir. 1995’te Masters’ı kazandı ve en genç Masters şampiyonu olma onuru hala onun. Çok hızlı olan oyun stili nedeniyle “Roket” lakabını almıştır.

1996-1999 yılları arasında O’Sullivan, dört yıl içinde üç kez dünya şampiyonası yarı finaline ulaştı. İkinci İngiltere Şampiyonasını 1997’de kazandı. Bu başarılara rağmen, kariyeri 1990’ların sonlarındaki bazı olaylarla gölgelendi. 1996 Dünya Şampiyonasında, bir basın görevlisine saldırdı. Bu yüzden ertelenmiş 2 yıllık men ve 20.000 pound para cezası aldı. 1998 İrlanda Masters turnuvasını kazandıktan sonra, uyuşturucu testinde sisteminde esrar bulduğu için unvanı elinden alındı ve para ödülünden men edildi.

İlk dünya şampiyonası finaline 2001’de çıktı. Burada  John Higgins’i yendi ve dünya 2 numarası oldu. 2001’de 3. İngiltere Şampiyonasını kazandı ve dünya 1 numarasına yükseldi. 2. dünya şampiyonluğunu 2004’te kazandı ve sonraki 2 yıl dünya 1 numara olmayı sürdürdü. İkinci Masters turnuvasını 2005’te, ilkinden on yıl sonra elde etti. Fakat 2000’lerin ortalarında klinik depresyon ile savaşıyordu. Davranışlarında ise anormalleşmeler görünüyordu. 2005 Dünya Şampiyonasında, kafasını kazıttı ve çeyrek finalde kaybetti. 2005 İngiltere Şampiyonasında, bir maçta başına sardığı ıslak bir havlu ile oturdu. Bunun için ceza aldı.

2007 yılında O’Sullivan üçüncü Masters turnuvasını ve dördüncü İngiltere Şampiyonasını kazandı. Üçüncü dünya şampiyonluğu ise 2008’de geldi. Dördüncü Master turnuvasını ise 2009’da elde etti. Dünya sıralamasında ilk 10’dan düştükten sonra bir spor psikoloğu ile çalışmaya başladı. Seansların ardından roket, dördüncü Dünya Şampiyonasını 2012’de kazandı. Ertesi sezon, profesyonel snooker’a ara verdi. Sezonda sadece tek bir resmi maç oynamasına rağmen, 2013 Dünya Snooker Şampiyonasına katıldı ve şampiyon oldu. 2014 yılında beşinci Masters turnuvasını kazandı. 2014 dünya şampiyonası finalinde ise Selby’ye kaybederek dünya şampiyonası finalinde ilk yenilgisini almış oldu. O yıl 5. İngiltere Şampiyonasını Judd Trump’a karşı kazandı.

2016 ve 2017’de 2 masters turnuvası daha kazandı. 2017 ve 2018’de ise İngiltere şampiyonaları onun oldu. 2017/2018 sezonunda 5 adet sıralama turnuvası şampiyonluğu yaşadı. 2019 Tur Şampiyonasında Hendry’nin rekorunu eşitleyerek 36. sıralama turnuvasını kazanmış oldu. Bunların dışında 4 Galler Açık, 4 Şangay Masters, 3 Champion of Champions, 2 Çin Açık şampiyonluğu da bulunmaktadır.

2010’larda O’Sullivan, Dünya Snooker federasyonunu hep eleştirmiştir. Röportajlarda ve sosyal medyada alınan kararlardan duyduğu mutsuzluğunu dile getirmiştir. Snooker yönetimini diktatörlükle suçlamıştır ve federasyonu başka bir formatta snooker turu yaratacağını söyleyerek tehdit etmiştir.

Birçok kişi tarafından spor tarihinin en doğal yetenekli oyuncusu olarak kabul edilmektedir. Meslektaşlarının birçoğu onu şimdiye kadarki en büyük snooker oyuncusu olarak görüyor. Fakat karakteri onu hep uçlarda bir sporcu yapmıştır. Çok iyi oynarken maç içinde bile özgüveni veya ilgisi düşebilir ve maçı kaybedebilir. Ronnie 1000 adet 100’lük seri yaparak bu alanda rekorun sahibidir. En yakın rakibine 250 fark atmıştır.

O’Sullivan, snookerdaki en popüler oyunculardan biridir ve ona şovmen diyenler de olmuştur. Fakat Ronnie snooker’ın spor dünyasındaki imajının gelişmesine yardımcı olmuştur. O’Sullivan, izleyicileri eğlendirme arzusunun hep olduğunu söylemiştir. Alex Higgins ve Jimmy White ile hem doğal yeteneği hem de popülaritesi nedeniyle her zaman karşılaştırılmıştır.

O’Sullivan 2015’te sporla ile ilgili radyo programcılığına başladı. Daha önce de radyo için birkaç saat süren özel yayınlar yapmıştı. Mart 2014’te, Eurosport sporun uluslararası çekiciliğini artırmak amacıyla O’Sullivan’ı küresel snooker elçisi yaptığını ilan etti.  Bunun bir parçası olarak O’Sullivan, televizyon için özel bir program hazırladı. Yahoo!, bazı web siteleri ve mobil uygulamalar için Dünya Şampiyonası sırasında yazarlık da yaptı. Roket ayrıca bir mini dizide de rol aldı.

Ronnie, yazar Emlyn Rees ile birlikte üç suç romanı yazdı. Romanlar otobiyografik değildi fakat deneyimlerinden ve aile hayatından esintiler sunuyordu. İki de otobiyografi yazdı.

Mart 2018’de O’Sullivan, beslenme uzmanı Rhiannon Lambert ile bir sağlık ve fitnes kitabı yazdığını duyurdu. Kitap (Top of Your Game: Eating for Mind and Body) 2019 yılının başında yayınlandı.

Ronnie Essex, İngiltere’de yaşıyor ve 3 çocuk babası. Sally Magnus ile birlikteliğinden olan Taylor-Ann Magnus ile Jo Langley ile birlikteliğinden olan Lily ve Ronnie. Roket Şubat 2013’te oyuncu Laila Rouass ile nişanlandı. Ayrıca bir de torunu var. Her zaman mükemmeliyetçi olarak bilinen Ronnie’nin kendini çok eleştiren bir yapısı var.

Bir süre Budizm inancını benimseyen Ronnie, Londra Budist Merkezinde çok zaman geçirmiştir. Ancak, herhangi bir dine kesin bir bağlılığı olmadığını söylemektedir.

O’Sullivan iyi bir Arsenal taraftarıdır ve iyi bir de koşucudur. Yemek yapmaktan çok hoşlanan Ronnie eğitime dönecek olsa yemek pişirme dersleri alacağını söylemiştir. Kraliyet tarafından 2016’da sör ilan edilmiştir.

Ronnie bir snooker ve spor efsanesidir. Her zaman kendine özgü olmuştur ve kimseye benzememiştir. Belki de başarılı olmak için yetenekten sonra olması gereken şeydir bu. O emekli olduktan sonra snooker büyük bir seyirci kitlesi kaybedecekmiş gibi görünüyor. Umarım yakın zamanda bunu görmeyiz.

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More