PERİ MASALI

Zalgiris Kaunas ve Saras'ın gurur gözyaşları

Avrupa basketbolunun efsane oyuncularından biri olan Sarunas ‘Saras’ Jasikevicius’un çalıştırdığı Zalgiris Kaunas, peri masalı yazanlar arasına adını yazdırdı, 16 takımlı Euroleague organizasyonunda son zamanların en büyük Euroleague olayına imza attı.

Mayıs 2016 futbol takipçilerine büyük bir peri masalını hatırlatır. Destansı kadroların kapıştığı, devasa bütçelerin yarıştığı, dünya futbolunun en iyisi olarak kabul gören Premier Lig’de Leicester City isimli mütevazı bir takım tüm o ağır top rakiplerini geride bırakmış ve dünyanın en iyi futbol liginde şampiyonluğu göğüslemiştir. Evet, o sezonun başında çeşitli bahis firmalarınca şampiyonluğuna 1’e 5000 oran biçilen Leicester City’den bahsediyorum. Tom Hanks’e 500 bin pound kazandıran, 25 küsür yaşındayken ilk kez Premier Lig sahnesine çıkan Jamie Vardy’nin sırtladığı takım… Ne hikâyeydi ama! Her ne kadar sonraki sezon Leicester City oyuncuları teknik direktör Claudio Ranieri’nin tabir caizse kellesini alsa, bu yüzden de yaşadıkları ve yaşattıkları peri masalı kısmen kötü hatırlansa da hikâye dünya futbol tarihi sayfalarına altın harflerle kazındı.

Leicester City’nin serüveninin üzerinden 2 yıl geçti. Geçen 2 koca sene sonunda bu sefer Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya’da bir takım, bir basketbol takımı peri masalı yazanlar arasına adını yazdırdı. Litvanya’nın Kaunas şehrini temsil eden Zalgiris Kaunas basketbol takımından bahsediyorum; 16 takımlı Euroleague organizasyonunda son zamanların en büyük Euroleague olayına imza atan bir oluşum…

Avrupa basketbolunun efsane oyuncularından biri olan Sarunas ‘Saras‘ Jasikevicius‘un çalıştırdığı Zalgiris, 16 Euroleague ekibi arasında orta dereceli bütçeye sahip takımlardan biri (8 – 8.5 milyon €; 6 milyon kadarlık kısmı antrenör ve oyuncu maaşları için). Kadrolarında kağıt üstünde top class seviyede olan herhangi bir oyuncu bulunmuyor. Bütün hücum setleri topu paylaşmak üzerine kurulu. Savunmadaysa adam adama (man to man) – alan (zone) harmanıyla rakiplerini püskürtüyorlar. Santim santim çalışılan setler, en ince ayrıntısına kadar ezberlenen hücum – savunma varyasonları… Baştan aşağı bir koç takımı.

İçinde bulunduğumuz Euroleague sezonunda Belgrad’da düzenlenecek olan Final Four organizasyonuna katılma hakkını kazanan Zalgiris’in (Olympiacos’u 1 – 3 ile geçtiler çeyrek finalde) yarı finaldeki rakibi, Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe Doğuş’u. İki takım sezon içerisinde iki kez karşılaştı; İstanbul’daki maçı Zalgiris, Kaunas’taki maçı FB Doğuş kazandı. Avrupa basketbolu otoritelerince ve taraftarlarınca genelgeçer kabul gören bir söylem var, “Obradovic – Jasikevicius ikilisi halef seleftir” tadında. Gelecek ne getirir bilinmez ancak Saras’ın önümüzdeki yıllarda Avrupa basketboluna damgasını vuracağını dillendirmek çok da yanlış bir öngörü olmayacaktır.

2012 yılında İstanbul’da düzenlenen Euroleague Final Four’unda Sırp Dusan Ivkovic’in çalıştırdığı Olympiacos, o sezon turnuvanın tartışmasız bir numaralı favorisi olan CSKA Moskova’yı finalde epik bir maç sonu neticesinde mağlup etmiş, şampiyonluk kupasını müzesine götürmüştü. Zalgiris bu sezon Leicester City’nin 2 sene, Olympiacos’un ise 6 sene önce yaptığı şeyi yapabilir mi? Neden olmasın. Bekleyip göreceğiz.

2018 Euroleague Final Four organizasyonu 18 Mayıs 2018 – 20 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Zalgiris’in FB Doğuş’u elemesi halinde rakip, CSKA Moskova – Real Madrid eşleşmesinin galibi olacak. Takip etmeye değer.

Son olarak; Saras’ın gurur gözyaşlarından bahsetmiştik. O an:

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More