MSI 2021: Turnuva Değerlendirmesi

"MSI 2021 LoL Turnuvası, e-spor arenasında pandemi döneminde düzenlenen ikinci global turnuva oldu."

Koronavirüs dönemiyle birlikte değerine değer katan spor branşlarından biri olan e-spor, yükselen yıldız olarak bu dönemde kendine yer edindi. Karantina süreci, kapanma günleri, ekonomik inişler çıkışlar gibi durumlarda futbol, basketbol, motor sporları gibi branşlar oldukça zarar görürken, e-spor bu alanda en az zarar gören branş oldu. MSI, 2020 yılında koronavirüsten dolayı iptal edilmişti. Sezon sonunda Worlds turnuvasının da gerçekleşmesiyle MSI 2021 LoL Turnuvası, e-spor arenasında pandemi döneminde düzenlenen ikinci global turnuva oldu.

FORMAT

MSI 2021 LoL Turnuvası, 2021 yılına farklı bir formatla giriş yaptı. İzlanda’da gerçekleşen turnuva 3 aşamadan oluşup (grup aşaması, kapışma aşaması, eleme aşaması) 11 farklı bölgeden gelen temsilcilerin bir arada olduğu bir turnuva şeklinde gerçekleşti (normalde katılan bölge sayısı 12’ydi fakat Gambit Espor takımı karantina protokolleri gereği uçuş yasağına takıldı ve turnuvaya katılamadı). Kura sonucunda birinde üç, diğer ikisinde dörder takım olmak üzere gruplar oluştu. Üç takımlı grupta dörtlük usulünde, dört takımlı gruplarda ise ikili lig usulünde birer maç oynayacaktı.

Her bir gruptan çıkan ilk iki takım kapışma aşamasına yükselecek ve burada yer alacak olan altı takım ikili lig usulünde tek maçta karşılaşacaklardı. Bu mücadeleler sonucunda ortaya çıkan en iyi dört takım ise eleme aşamasına yükselerek, burada 5 maçlık serilerde mücadele edeceklerdi. Geriye kalan iki takım finalde karşı karşıya gelerek şampiyon yine 5 maçlık seride belli olacaktı. Bu maçın galibi ise MSI 2021 şampiyonu olarak tescillenecekti.

GRUPLAR

MSI 2021: Grup aşaması skorları, sıralamaları ve sonuçları |

A Grubu

MSI 2021 A grubu, Gambit Espor takımının turnuvaya katılamaması sebebiyle 3 takımdan oluştu. Grupta Çin temsilcisi Royal Never Give Up (RNG), Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan Unicorns of Love (UOL) ve son olarak Okyanusya temsilcisi Pentanet.GG (PGG) yer aldı.

Grup belli olduğunda RNG hali hazırda turnuvanın favorilerinden biri olduğu için onların gruptan çıkmalarına kesin gözüyle bakılıyordu. UOL ise geçtiğimiz sezon temsilcimiz Supermassive’i eleyerek Worlds’e katılma hakkı kazanmıştı ve onların da bu grupta ilk 2 sırada yer alması bekleniyordu. PGG’ye gelince onlar, Okyanusya’da bir lig olmaması sebebiyle turnuvanın en zayıf takımlarından birisiydi ve gruptan elenecekleri bekleniyordu. Tüm bunlara karşın grupta işler beklentilerin ötesinde gelişti. RNG, grubu yenilgisiz şekilde 8-0’lık bir performansla kapatırken, PGG ve UOL 2-6’lık performanslarıyla tiebreak’e kaldılar. Tiebreak sonucunda PGG büyük bir sürpriz yaparak UOL’u turnuvanın dışına itip kapışma ligine RNG ile birlikte adını yazdırdı. Bu grupta RNG adına GALA, PGG adına ise Pabu performanslarıyla ön plana çıktı.

B Grubu

B grubunda, kadrosunda ligimizden tanıdığımız Armut’u bulunduran Avrupa temsilcisi MAD Lions (MAD), Pasifik temsilcisi PSG Talon (PSG), Brezilya temsilcisi paIN Gaming (PNG) ve temsilcimiz İstanbul Wildcats (IW) yer aldı.

ISTANBUL WILDCATS

Grup aşaması temsilcimiz IW açısından oldukça kötü geçti. HolyPhoenix performansıyla turnuva genelinde adından söz ettirmiş olsa da bu performans temsilcimizi gruptan çıkarmaya yetmedi. IW, MAD’e karşı aldığı tek galibiyetle grubu 1-5’lik performansla bitirip, turnuvadan elendi.

MAD tarafında ise işler daha iyiydi. Grupta bazı maçlarda zorlanmalarına rağmen sergiledikleri 5-1’lik performansla grubu ilk sırada bitirmeyi başardılar. Bu süreçte MAD adına Carrzy, takımın en göze çarpan oyuncusu oldu.

PNG, sadece IW’ye üstünlük kurabildi ve temsilcimiz karşısında aldığı galibiyetlerle grubu 2-4 tamamlayıp turnuvadan elendi. PNG adına Robo gösterdiği performansla takım arkadaşlarının arasından sıyrılmayı başardı.

PSG cephesinde ise durum çok karışıktı. Unified sağlık sorunları nedeniyle turnuvaya katılamadığından PSG onun yerini Beyond Gaming takımından kiraladıkları Doggo ile doldurup turnuvaya bu şekilde başladı. Takımda yeni olmasına rağmen Doggo, uyum sorununu kısa sürede aşarak iyi bir performans gösterdi ve PSG, B grubunu 4-2’lik dereceyle ikinci sırada tamamlayıp kapışma aşamasına yükseldi.

C Grubu

4 takımlı C grubu, sonucu baştan belli diyebileceğimiz bir gruptu. Grupta Kuzey Amerika temsilcisi Cloud9 (C9), Japonya’dan Detonation FocusMe (DFM), Kore’den geçtiğimiz sezonun Worlds şampiyonu Damwon KIA (DK) ve Latin Amerika temsilcisi olarak Infinity Esports (INF) yer aldı.

DAMWON Dominating or PSG surprising? - A look at the Final Four of MSI 2021 - League of Legends | esports.com

DK, son Worlds şampiyonu olmasına rağmen grupta bazı maçlarda oldukça zorlandı (C9, DFM). Gruptaki tek mağlubiyetini C9’dan alan DK, grubu 5-1’lik performansıyla birinci sırada tamamladı. C9 ise 4-2’lik performansla grubu ikinci sırada noktalayıp, kapışma aşamasına yükselmeye hak kazandı. Bu süreçte DK tarafında Showmaker ve Canyon performanslarıyla beklentileri aşarken, C9’da ise Perkz ve Fudge takımın diğer oyuncularına kıyasla oldukça iyi bir görüntü sergilediler. DFM ve INF gruptan elenmelerine rağmen iyi bir mücadele örneği gösterip, sırasıyla 2-4 ve 1-5’lik performanslar sergileyerek bu zorlu grupta en azından adlarından söz ettirmeyi başardılar.

KAPIŞMA AŞAMASI

Kapışma aşaması, her grubun ilk 2 sırasında yer alan 6 takımın oluşturduğu bir grup aşamasıydı. Bu grup içerisinde her takım toplam 10 maç oynayacak, ilk 4 sırayı alan takımlar ise yarı final oynayacaktı. Halihazırda turnuvanın favorisi olan iki takım DK ve RNG ilk sıralar için kıyasıya bir mücadele gerçekleştirdi. Bu mücadele Çin ve Kore rekabetinin had safhaya ulaştığı bir süreci beraberinde getirdi. Öte yandan C9 ve MAD arasında ise Kuzey Amerika – Avrupa rekabeti yaşanıyordu. Bu iki takım ya birlikte gruptan çıkıp yarı finalde eşleşeceklerdi ya da finalde karşı karşıya geleceklerdi. Bunun dışındaki tek senaryoda ise iki takımdan birisi diğerini grup dışına itecekti. Grubun diğer ekibi PSG’ye baktığımızda ise onlar zaten başarılı performanslarıyla bu gruptan çıkabileceklerini göstermişti. Kapışma grubunun son takımı PGG ise grubun en zayıf takımıydı ve onların galibiyet almasına bile ihtimal verilmiyordu.

İlk günde RNG, DK karşısında ilk maçı kazanarak grubun açılışını yaptı. Devamında C9 karşısında aldığı galibiyetle de grubun ilk sırasına yerleşti. MAD, hem PGG hem de C9’a karşı kazanarak güçlü bir mesaj vermiş oldu. DK ve PSG ise ilk günü birer galibiyetle kapattılar.

RNG, ikinci günde de başarılı performansını sürdürerek PGG ve MAD karşısında aldığı galibiyetlerle yerini iyice sağlamlaştırdı. DK ise C9 ve PGG maçlarını kazanarak yoluna devam etti. İlk 4 maçından galibiyet çıkaramayan C9 için ise yolun sonu gözüküyordu. Üstüne üstlük RNG karşısında mağlup olan MAD’in diğer maçında PSG karşısında aldığı galibiyet de Kuzey Amerika’nın umutlarını iyice kararttı.

MSI 2021 Kapışma Aşaması Takımları - Espor Gazetesi

Üçüncü günde RNG, PSG’ye karşı grupta ilk kez mağlup olmasına karşın PGG maçını kazanarak liderliğini sürdürdü. PSG, RNG ve MAD karşısında aldığı galibiyetlerle üçüncü günü en karlı kapatan takım olurken; C9 ise ilk galibiyetini PGG karşısında aldı.

Dördüncü günde C9, RNG karşısında galip gelmesine rağmen PGG karşısında aldığı mağlubiyetle birlikte gruptan çıkma şansını kaybetti. Buna karşın MAD’in gruptan çıkmasıyla Kuzey Amerika, daha öncelerde olduğu gibi bir kez daha Avrupa’ya boyun eğmiş oldu.

Grubun son gününde ise RNG, DK’yı yenmesine rağmen MAD karşısında aldığı mağlubiyetle DK’nın gerisinde kalarak grubu 7-3’lük performansla noktalayıp, ikinci sırada yer aldı.

DK ise RNG’ye karşı aldığı 2 mağlubiyet dışında grupta yenilgi yüzü görmeden 8-2’lik dereceyle grubu ilk sırada tamamladı.

PSG grubu 6-4’le üçüncü sırada kapatırken, onları 5-5’lik performanslarıyla MAD takip etti.

Gruptan çıkma başarısı gösteren takımlarda adını öne çıkan oyuncular: Ming ve Gala (RNG), Showmaker ve Canyon (DK), Carrzy ve Kaiser (MAD), Maple ve Doggo (PSG) oldu. Elenen takımlarda ise PGG adına Pabu ve Chazz biraz olsun varlık gösterebilirken, C9 adına ise Fudge ve Perkz ön plana çıktı.

YARI FİNALLER

MSI 2021 yarı finalleri oldukça heyecan ve gerilim dolu mücadelelere sahne oldu. RNG ve PSG eşleşmesinde ilk maçta, 46 dakikanın neredeyse 40’ında önde olan PSG maç sonunda kontrolü tamamen kaybetti ve seride 1-0 geriye düştü.

İkinci maçta PSG daha temkinli ve kontrollü bir oyunla 29. Dakikada işi bitirmesine rağmen kalan maçlarda fazla varlık gösteremeyince 3-1’lik skorla finale çıkan RNG oldu. Bu seride Doggo (PSG), takıma yarı final aşamasında son anda eklenmesine karşın yaptıklarıyla oldukça beğeni topladı ve MVP seçildi.

Yarı finalin diğer ayağındaki DK-MAD karşılaşması ise tam bir kargaşaya dönüştü. DK ilk maçı kısa sürede kazandı ancak MAD kolay pes etmedi ve üst üste 2 maç kazanarak seride öne geçti. Üçüncü maça oldukça iyi başlayan MAD, hata yapmaya başladı ve bu hataları cezalandırmayı bilen DK seride durumu 2-2’ye getirdi. Son maçta ise DK, tam konsantrasyonla birlikte 23 dakikada maçı ve seriyi bitirerek 3-2’lik skorla finalde RNG’nin karşısına çıktı. Carzzy (MAD) bu seride gösterdiği performansla yine öne çıkan isimdi.

FİNAL

Final beklendiği üzere turnuvanın başında favori olarak gösterilen 2 takım arasında oynandı. Bir tarafta Çin temsilcisi RNG, diğer tarafta ise Kore temsilcisi DK yer aldı.

MSI 2021

RNG, oldukça iyi bir performansla sakin kalarak kendi oyununu rakibe kabul ettirdi ve 39 dakika sonunda finale galibiyetle başladı. Diğer maçta Showmaker cebinden Xerath tercihini çıkarttı ki bu oldukça ilgi çekti. Buna karşın DK bu seçime de hazırlık yapmış olacak ki RNG karşısında oldukça net bir galibiyet alarak seriyi 1-1’e getirdi.

Üçüncü maçta GALA, performansıyla birlikte yine kalitesini orta koyup RNG’ye galibiyeti getirdi. Dördüncü maçta ise DK, Canyon’nın meşhur Nidalee’siyle birlikte maçı 2-2’ye getirince son maça iki takım da şampiyonluk parolasıyla çıktı.

Şampiyonluk maçında DK yaptığı draftla herkesi şaşırtırken, RNG draft kısmını sadece DK’ya cevap vermek adına yaptı ve bu draft farkı oyuna yansıdı. 27 dakika süren karşılaşmada son bölümü güvenli oynayan RNG, maçı 3-2’ye getirip ikinci MSI şampiyonluğunu MSI 2021’de almış oldu.

GALA, MSI için en değerli oyuncu seçilirken yaptığı Kai’Sa tercihiyle kendine özel bir şampiyonu olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

MSI 2021
(GALA, MSI 2021 MVP ödülünün sahibi oldu)

TURNUVA ÖZETİ

MSI 2021, Çin – Kore rekabetiyle kalitesini gittikçe göstermeye başladı. Bu anlamda turnuva, kadroların giderek güçlenmesi ve koç değişiklikleriyle bu rekabeti ileriki süreçte daha sık göreceğimizin bir fragmanı oldu.

Avrupa tarafındakiler ise bu iki lige en azından oynanış ve denemeler açısından oldukça yaklaştı ve önümüzdeki Worlds’de, şampiyonluk için tıpkı MSI 2021’de olduğu gibi daha çetin bir savaş vereceklerini gösterdiler.

Kuzey Amerika’da ise durum çok daha iyiydi. Worlds’de 0-6 çeken TSM’in bıraktığı enkazın ardından yeniden Kuzey Amerika şampiyonu olan C9; kapışma aşamasına kalıp, RNG ve DK karşısında gösterdiği performanslarla ışık verdi. Kuzey Amerika tarafının şuan için Çin ve Kore’ye yetişmesi imkansız gibi gözükse de, onlar en azından Avrupa rekabeti için dişlerini göstermiş oldular.

TERCİH EDİLEN ŞAMPİYONLAR

11.9 yamasında gerçekleşen turnuvada Gwen ve Viego şampiyonları devre dışı bırakılmıştı. Üst koridor için Gnar tercihi özellikle RNG tarafından en çok seçilen şampiyon olurken, karşı olarak (yahut Gnar’ın yasaklandığı maçlarda) takımlar: Lee Sin, Jayce, Sion, Nocturne gibi şampiyonlara yöneldi. Bu da yeni yamalar için üst koridora bu tarz alternatifler sundu.

Gnar stats in MSI 2021 - Games of Legends

Orman metası turnuva öncesi tamamen değişmişti. Toplamda öne çıkan 2 şampiyon (Morgana, Rumble) varken, önceki yamada zayıflatma alan Udyr turnuvada orman için herkesin değerlisi oldu. Toplamda 50 maçta seçilerek orman için en çok tercih edilen ormancı oldu. Udyr’ı, Morgana ve Rumble takip etti.

Orta koridor için oldukça geniş bir şampiyon havuzu kullanıldı diyebiliriz. Yine Lee Sin’i orta koridorda zaman zaman gördük. Orianna (22), Zoe(20), Viktor(25), Sylas(17) da bu havuza katılan şampiyonlar oldu.

Alt koridor için de özellikle GALA’nın en sevdiği şampiyon olan Kai’Sa 66 kez seçilerek turnuvanın en çok seçilen şampiyonu oldu. Kai’Sa’ya en yakın şampiyon ise 35 kez seçilen Tristana idi. Hal böyleyken Kai’Sa’nın arkaya sarkabilme yeteneği ve çıkarabildiği ani hasarının önemi, kısa menzilinin önüne geçti ve turnuvaya da damgasını vurdu.

Destek rolü için genelde yasaklanan şampiyon olan Thresh, bu yönden çok ön plana çıkamadı. Onun yerine daha derin kitle kontrole sahip olan şampiyonlar olan: Nautilus ve Leona bu turnuvada yıldızlaşırken, Alistar ve Rell ise bu şampiyonları takip etti.

Son olarak bir yıl aradan sonra tekrardan karşımıza çıkan MSI turnuvası genel olarak herkesi tatmin etmiş olmalı ki izlenme olarak önceki turnuvalardan daha fazla seyirci kazandı. Kalitenin gitgide artacağından emin olduğumuz bu dönemde daha fazlasını görmeyi heyecanla bekliyoruz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

FİBRA Metodu

Football Manager 2020: Takım Önerileri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More