MotoGP: 2020 Valencia GP

MotoGP 2020 sezonunun 13. ayağı olan Valencia GP’de yaşananlar…

MotoGP 2020 sezonunun 13. yarışı olan Valencia GP, Ricardo Tormo Pisti’nde gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta da yarış bu pistte gerçekleşmişti. Geçen hafta burada şampiyona lideri Joan Mir yarışı kazanırken kendisine takım arkadaşı Alex Rins eşlik etmişti. Marc Marquez’in olmadığı sezonda İspanyol sürücü Joan Mir, burada şampiyonluğunu ilan edebilirdi. En yakın rakipleri aynı puanı paylaşan Quartararo ve takım arkadaşı Rins. Rakiplerine bakmaksızın Mir’e 3. olması yetiyordu. Aksi durumda Rins ve Quartararo’nun en az 12 puanlık bir avantaj sağlaması gerekiyordu yarışta. Iker Lecuona’nın testi pozitif olduğu için bu yarışta da mücadele edemedi. Doping yaptığı gerekçesiyle 18 ay ceza alan Andrea “Manyak Joe” Iannone’nin cezası, geçtiğimiz hafta görülen duruşmada 4 yıla çıkarıldı.

Valencia GP

Valencia GP Antrenman Turları

FP1 seansını LCR Honda pilotu Nakagami, 1:30.829’la ilk sırada bitirdi. Kendisini 0.115 saniye geriden Petronas Yamaha pilotu Morbidelli takip etti. Son haftalarda istediği sonuçları elde edemeyen Vinales, yüksek bir grafik sergileyerek 3. sırada bitirdi. Şampiyonluk adaylarından Rins 11, Quartararo 16. sırada yer aldı.

FP2 seansını Pramac pilotu Jack Miller, 1:30.622’yle ilk sırada bitirdi. Kendisini 0.091 saniye geriden LCR Honda pilotu Nakagami takip etti. Nakagami son haftalardaki yükselen performansını podyumla taçlandırmak istiyordu. Şampiyonluğu elden bırakmak istemeyen Quartararo 16. sıradan kurtulamadı.

FP3 seansında Morbidelli rakiplerine bariz bir fark atarak 1:30.168’le ilk sırayı aldı. Kendisini KTM pilotu Pol Espargaro, 0.468 saniye geriden takip etti. 3. sırayı Esponsorama Ducati pilotu Johann Zarco aldı.

Antrenman turlarının son seansında Suzuki pilotu ve şampiyonluk adayı Alex Rins, 1:30.895’lik derecesiyle ilk sırayı elde etti. Rins’i 0.1 saniye geriden Nakagami takip ederken 3. sırayı Zarco aldı. Quartararo bu seansta da 16. sırayı alarak bir şampiyonluk adayı için parlak bir izlenim yaratmadı.

Valencia GP Sıralama Turları

Q1 seansında Lecuona’nın eksikliğinden dolayı 11 pilot piste çıktı. KTM pilotu Brad Binder, 1:30.810’luk derecesiyle ilk sırayı aldı. Kötü bir antrenman seansı geçiren Fabio Quartararo, Binder’ın ardından yükselen 2. isim oldu. Rins, Dovizioso ve Rossi’nin bu seansta elenmesi büyük bir şok yarattı.

Q2 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıkarken Petronas Yamaha pilotu Franco Morbidelli, 1:30.191’lik derecesiyle pole pozisyonunu aldı. İkinci çizgiyi Pramac Ducati pilotu Jack Miller elde ederken LCR Honda pilotu Nakagami 3. sırayı aldı. Şampiyonluk adaylarından Quartararo 11, Mir ise 12. sıradan yarışa başlayacak.

Valencia GP

Valencia’da startın ardından Miller atak yaparak Morbidelli’yi geride bıraktı ve liderliği aldı. 2. viraja girerken Miller’ın dışarı açılmasıyla Morbidelli tekrar liderliği aldı. Espargaro mükemmel bir kalkış yaparak 2. sıraya kadar yükseldi. Miller, Espargaro’nun boşluğundan faydalanarak tekrar 2. sıraya yükseldi. Quartararo 20. sıraya kadar gerileyerek şampiyonluk umutlarını iyice sonlandırdı. 7 sıra birden kaybeden Vinales startın kaybedeni olurken 7 sıra yükselen Rins, startın kazananı oldu.

6. tura girerken son virajda Rins, Zarco’yu geride bıraktı ancak start düzlüğünde Zarco düzlük avantajını kullanarak Rins’i geride bıraktı. Kötü bir başlangıç yapan Quartararo 15. sıraya yükseldi.

9. tur 6. viraj girişinda Quartararo, low side ile yerde kalarak yarış dışı kaldı ve şampiyonluk şansını tamamen kaybetti. Petronas Yamaha garajında büyük bir hayal kırıklığı mevcuttu.

11. turda çekişmeler ve geçişler ön plana çıktı. Nakagami, Oliveira’yı geride bırakırken Mir, Dovi’yi geçerek 9. sıraya yükseldi. Rins arkadan yaptığı atakla Oliveira’yi geride bırakarak 5. sıraya yükseldi. Oliveira düşüşüne devam etti. 12. tura girerken şampiyonluğu kovalayan Mir, Aleix Espargaro’yu geride bırakarak 8. sıraya yükseldi.

18. tur ilk virajda Dovizioso, Aleix Espargaro’yu geride bıraktı ve 9. sıraya yükseldi. Hemen bir tur sonrasında Nakagami, agresif atakla yaklaştığı Espargaro’yu geçerken low side ile yerde kaldı ve yarışa devam edemedi.

Son 3 tura girilirken Morbidelli liderliğini açık farkla sürdürüyordu. Miller ve Espargaro podyum potasındayken bu ekibi Rins ve Binder takip etti.

Son tura geldiğimizde Miller farkı iyice eritti ve Morbidelli’nin arkasına yapıştı. Start düzlüğünde Miller hızını kullandı ve Morbidelli’yi geride bıraktı. 2. virajda Morbidelli kendini içeri attı liderliği geri aldı, 2 viraj sonra Miller içeriden yaptığı atakla tekrar liderliğe oturdu. Morbidelli son 2 virajda tekrar öne geçti ve liderliği bırakmadı. Suzuki pilotlarından Rins 4. olurken Mir 7. sırada yarışı bitirdi.

27 turluk bu zorlu mücadelede Petronas Yamaha’nın İtalyan pilotu Franco Morbidelli, Valencia GP’yi kazanarak bu sezonki 3. galibiyetini elde etti. Pramac Ducati pilotu Jack Miller podyumun 2. basamağını alırken yarışa 5. sıradan başlayan Pol Espargaro, kürsünün son basamağını elde etti. Bu sonuçla beraber Suzuki’nin İspanyol pilotu Joan Mir, 2020 Moto GP sezonunu şampiyon olarak bitirmeyi garantiledi. Suzuki’nin 20 yıllık şampiyonluk hasretine son veren Mir, henüz 2. yılında şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Kendisini ilk tebrik eden 7 kez Dünya Şampiyonu Valentino Rossi oldu.

Valencia GP Mir
Puan durumu için tıklayınız.

Sezonun son yarışı bir sonraki hafta Portekiz’de gerçekleştirilecek.


Formula 1: 2020 Türkiye GP

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More