Michael Phelps: Tarihin En Çok Olimpiyat Madalyası Sahibi Sporcusu

Günümüzde çoğu insan Michael Phelps'i tanıyor ve onu tarihin en iyi yüzücüsü olarak biliyor. Michael Phelps insanüstü yetenekleri ile hızlı bir yüzücüden çok daha fazlası. Sahip olduğu 23’ü altın 28 olimpiyat madalyası ile o, bir olimpiyatçının gerçekten ne anlama geldiğinin sözlükteki karşılığı.

Michael Phelps’nin Kariyeri
Phelps, yüzücü bir ailede büyüdü. 85 doğumlu olan Michael Phelps 5 yaşından itibaren annesi tarafından sık sık yüzme havuzuna götürülüp suya alıştırıldı ve su güvenliğini öğrendi. Küçükken doğduğu yerde bir yüzme kulübüne katıldı. En büyük şansı ise onu çok iyi şekilde yetiştiren ve şu anda da çok yakın olduğu antrenörü Bob Bowman oldu.

Michael Phelps’in olimpiyat kariyeri 15 yaşındayken başladı. Sidney’de düzenlenen olimpiyat oyunlarına katılma şansını daha o yaştayken yakaladı. Bu aynı zamanda Michael Phelps’in son 68 yılda olimpiyatlara gitmeyi hak kazanan en genç Amerikalı yüzücü olmayı başardığı anlamına geliyordu. Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları’nda 200 metre kelebekte 5. oldu. 2001 ABD yüzme elemelerinde, 15 yaşındayken, dünya rekoru kırdı ve erkeklerde en genç dünya rekoru kıran isimdi. Dünya şampiyonalarındaki ilk uluslararası unvanını o yıl 2001’de, Japonya’da kazandı. 2002 Pan Pasific Şampiyonası’nda üç altın (200 metre ve 400 metre bireysel karışık ve 4 x 100 metre karışık bayrak yarışı) dahil olmak üzere beş madalya aldı. 2003’teki ABD yüzme elemelerinde, tek bir ulusal şampiyonlukta üç farklı stilde madalya alan ilk erkek yüzücü oldu ve daha sonra Barselona’daki dünya şampiyonasında beş bireysel dünya rekoru kırdı. O yıl Phelps ayrıca ABD yaz ulusal yarışlarında beş yarış kazandı ki bu tek bir şampiyonada bir erkek yüzücü tarafından kazanılan en fazla madalya sayısıdır.

2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda Phelps, altı altın madalya (200 metre ve 400 metre bireysel karışık, 100 metre ve 200 metre kelebek, 4 × 200 metre serbest bayrak yarışı ve 4 × 100 metre karışık bayrak yarışı) ve iki bronz madalya (200 metre serbest ve 4 × 100 metre serbest bayrak yarışı) kazanırken beş olimpiyat / dünya rekoru kırdı. Dört bireysel altın madalyası ile 72 Münih Olimpiyatları’nda yine bir ABD’li olan Mark Spitz’in kırdığı rekoru egale etti. Phelps, 2007’de Avustralya’da düzenlenen dünya şampiyonasında 7 altın madalya (200 metre ve 400 metre bireysel karışık, 100 metre ve 200 metre kelebek, 200 metre serbest stil ve 4 × 100 ve 4 × 200 serbest bayrak yarışı) kazandı ve beş dünya rekoru kırdı. Yedi madalyası ile Phelps, Spitz’i bir uluslararası etkinlikte kazanılan en fazla madalya sayısı rekorunu egale etti. Phelps, Spitz’in yedi olimpiyat madalyası rekorunu kırma hedefiyle 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’na katıldı. İlk üç yarışının her birinde altını aldı (400 metre bireysel karışık, 4 × 100 metre serbest karışık ve 200 metre serbest) ve her zafer dünya rekorunda gerçekleşti. 200 metre kelebek ve 4 × 200 metre serbest karışıkta kazandı. 200 metre bireysel karışıkta kendi dünya rekorunu kırarak altın kazandı. 100 metre kelebek finalinde Spitz’in rekorunu 0.01 saniye ile geçti ve altın madalya alan Amerikan 4×100 metre karışık bayrak yarışı takımının bir üyesi olarak da damgasını vurdu. Phelps sekiz altın madalya kazandığı yarışların bir tanesi hariç hepsinde dünya rekoru kırdı. Rekorları altüst ettiği olimpiyatlardan sonra, Roma’daki dünya şampiyonasında 5 altın (100 metre ve 200 metre kelebek, 4 × 100 metre ve 4 × 200 metre serbest karışık ve 4 × 100 metre karışık bayrak yarışı) ve bir gümüş (200 metre) aldı.

2012 Londra Olimpiyatları’nda Phelps, 400 metre bireysel karışıkta madalya alamadı. Ancak daha sonra hem 4×100 metre serbest stil karışık hem de 200 metre kelebekte gümüş madalya ve 4×100 metre serbest karışıkta altın madalya kazandı. Bu altınla Phelps daha önce Sovyet jimnastikçi Larisa Latynina tarafından elde edilmiş rekoru geçti ve 19. olimpiyat madalyasını aldı. Ayrıca 200 metre bireysel karışıkta altın aldı ve üst üste üç olimpiyatta aynı bireysel yarışı kazanan ilk erkek yüzücü oldu; sonra arka arkaya üçüncü kez 100 metre kelebekte kazandı. Londra Oyunları’ndan sonra spordan emekli olduğunu açıklayan Phelps, final yarışında 4 × 100 karışık bayrakta altın madalya aldı.

Phelps’in emekliliği kısa sürdü ve Nisan 2014’te yüzmeye döndüğünü duyurdu. 2014 Ekim’de, ABD Yüzme Federasyonu tarafından alkollüyken araba kullanması sebebiyle altı ay boyunca yüzme lisansı durduruldu. Rio 2016’da Phelps, açılış töreninde Amerikan bayrağını taşıdı. Rio 2016 onun 5. olimpiyatıydı ve bu Amerikalı erkek yüzücü için bir başka rekordu. 200 metre bireysel karışık, 4 × 100 metre karışık bayrak yarışı, 4 × 100 metre serbest karışık, 4 × 200 metre serbest karışıkta altın ve 100 metre kelebekte gümüş madalya kazandı. Burada ilgiyi çeken şey ise, 200 metre kelebekteki olaydı. Bu yarışın finallerinde, 2012 Londra Olimpiyatları’ndaki yarışta Phelps’i saniyenin beşte biri ile geçen ve sonraki dört yıl boyunca Amerikalı ile sözlü diyaloğa giren Güney Afrikalı Chad le Clos vardı. Yarıştan önce, kameralar Phelps’in önünde ısınan le Clos’u yakaladı. Bu arada Phelps rakibine çok ilginç bir şekilde bakıyordu. Tabii ki bu bakış anında sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandı. Yarışta Phelps, çok az bir farkla zafer kazandı ve havuzda karakterine uymayan çok coşkulu bir kutlama yaptı. 2016 oyunlarında dönüşünü tamamladıktan sonra, tekrardan emekli oldu.

Michael Phelps’in Ödülleri

Tüm o altın madalyaların yanında ayrıca Golden Goggle, SwimSwam Swammy Award, USOC, James E. Sullivan Award ödülleri ve Gazzetta Dello Sport, Laureus, Sports Illustrated and Associated Press’ten de prestijli ödüller kazandı.
Yüzme Dünyası Dergisi, Michael Phelps’ı 2003 ve 2004 Yılı Dünya Yüzücüsü olarak seçti. Sadece 2005 yılı ödülünü alamadı. Daha sonra 2006’dan 2009’a kadar bu ödülü kazandı. 2012 ve 2016 yıllarında ödülü tekrar aldı. Yüzme Dünyası Dergisi Yılın Amerikalı Yüzücüsü Ödülünü de Michael Phelps 2001’den 2004’e kadar kazandı. Sadece bir yıllık bir duraksamadan sonra ödülü 2006’dan 2009’a kadar tekrar elde etti. 2012, 2015 ve 2016 yılları arasında Michael Phelps ödülü yine kazandı.

Michael Phelps, tüm zamanların en çok madalyalı olimpiyatçısıdır. Bireysel etkinliklerde en çok olimpiyat altın madalyası olan erkek atlet rekorunu elinde tutuyor. Phelps dünya şampiyonalarında elli sekiz altın madalya kazanmıştır.

Özel Hayatı
BID 2 BEAT, Make-A-Wish Foundation gibi vakıfları desteklerken kendi de Michael Phelps Foundation isimli bir vakıf kurdu. AIDS ve HIV, Kanser, Çocuk ve İnsan hakları, Parkinson, Su Güvenliği gibi konular da farkındalığı arttırmak için çalışmalar yürütmektedir ve No Limits, Beneath The Surface adında biyografileri kitapları yayınlanmıştır.
An itibariyle, Michael Phelps resmen emekli durumda. Eşi Nicole Johnson ile 2007’den beri birlikteler. Araları bazen bozulsa da birbirlerinden kopmadılar. 2014 yılında alkollüyken araba kullanmaktan tutuklanmasının ardından depresyona girdi ve rehabilitasyon merkezine başvurdu. Bunu insanlarla açıkça paylaştı. Rehabilitasyondan çıktıktan sonra, ailesi ve o zaman sevgilisi olan Nicole Johnson ile arasını düzeltti. O zamandan beri, yanında Johnson olmadan nadiren dışarıda görünüyor ve onu her zaman “hayatının gerçek aşkı” olarak nitelendiriyor.

Geri Dönecek mi?

Phelps şu sıralar emekliliğin tadını çıkarıyor ve ayrıca eşi Nicole ile 3. çocuklarını bekliyorlar. Bununla birlikte, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda, özellikle de oğullarının ve yeni doğacak bebeğinin, yarışmasına tanıklık etmesini isteyebileceğini düşünürsek, onu görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Devamlı sorulan soru ise “Geri dönecek mi?”

Yeteneğimi kaybettim artık, bu yüzden artık geri dönüş yok çocuklar

“Yüzme sporunda bir günü kaçırdığınızda geri dönmeniz iki gün sürüyor. Altı yıl boyunca tek bir günü kaçırmadan geçirdiğimde, altı gün boyunca antrenman yapan diğer atletlerden çok daha fazla fayda elde ediyordum.

”Pazar gününü kaçırırsan, Salı gününe kadar bulunduğunuz yere geri dönemezsin.”

”Çok fazla antrenman yapıyordum. Şimdi pratik yaparken, daha önce sahip olduğum su hissine sahip olmadığımı gördüm. Onu kaybettim. Yani geri dönüş yok, millet.” benzeri demeçleri olsa da spekülasyonlar sona ermiyor.

Bir İngiliz gazetesi Mayıs 2019’da Michael Phelps’in geri dönme isteğiyle ilgili bir haber yayınladı. Phelps doğru hayaller, hedefler, odaklanma ve iş ahlakı ile ne kadar ileri gidebileceğinizi gösteren mükemmel bir örnek. O, izleyebildiğimiz için gerçekten şanslı olduğumuz nadir sporculardan. Birçok kişinin Phelps’i tekrar suda görmek istemesi pek de şaşırtıcı değil. Her şey mümkün. Tabii ki seyirciler olarak bir olimpiyatta daha onu görmeyi çok istiyoruz. O soruları yanıtsız bıraksa da geri dönme gücünü bulmasını ümit ediyoruz.
Haydi Phelps, oğulların Boomer, Beckett ve yeni doğacak bebeğin için bir kez daha…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Toprak Kortun Kralı: Rafael Nadal

İsyankar Bir Şampiyonun Hikayesi: Bold Pilot

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More